Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Streptokoková faryngitida, neboli streptokokový zánět nosohltanu, je bakteriální infekce v krku. Každý rok se jí nakazí odhadem 30 milionů lidí. Děti a lidé, kteří mají omezenou imunitu, mají větší riziko nákazy, než zdraví dospělí, ale přesto se můžete nakazit v každém věku. Jediným způsobem, jak zjistit, zda máte tuto infekci, je navštívit lékaře a podstoupit lékařské testy. Existují ovšem příznaky, podle kterých i před návštěvou lékaře poznáte, zda máte streptokokovou infekci nosohltanu.

Část 1
Část 1 ze 4:

Příznaky v krku a v ústech

 1. 1
  Zamyslete se nad tím, jak silně vás bolí v krku. [1] Silná bolest v krku je většinou prvním příznakem streptokokové infekce. Je ovšem možné, že jste nakažení i v případě, že vás v krku bolí jen středně silně. Pokud ovšem trpíte pouze velmi mírnou bolestí v krku, pravděpodobně nejde o streptokokovou infekci.
  • Bolest by se neměla zhoršovat při mluvení ani při polykání.
  • Bolest, kterou lze zmírnit léky, nebo částečně zmírnit studenými tekutinami a potravinami sice může být způsobena touto infekcí, ale většinou není snadné se streptokokové bolesti zbavit bez užívání léků na předpis.
 2. 2
  Zkuste polykat. Pokud vás v krku bolí pouze středně, ale při polykání vás bolí velmi silně, pravděpodobně máte streptokokovou infekci. Bolest při polykání, která polykání značně znesnadňuje, je u pacientů s infekcí nosohltanu častým příznakem.
 3. 3
  Zjistěte, zda vám zapáchá z úst. Zapáchající dech není příznakem, který se objevuje u všech pacientů, ale infekce bakterie streptokoka ho může často způsobit. Jde o důsledek množení bakterií.
  • Tento zápach je silný, ale není snadné ho popsat. Někteří lidé tvrdí, že jde o kovový zápach připomínající nemocnici, jiní ho zase přirovnávají ke zkaženému masu. Bez ohledu na povahu zápachu platí, že dech při streptokokové infekci zapáchá mnohem silněji, než běžný zapáchající dech.
  • Kvůli subjektivní povaze tohoto zápach z úst nejde o způsob, jak diagnostikovat streptokokovou infekci, ale spíše o běžně se vyskytující příznak této infekce.[2]
 4. 4
  Zkontrolujte si lymfatické uzliny na krku. Lymfatické uzliny pochytávají a ničí bakterie. Pokud máte streptokokovou infekci, budete mít oteklé uzliny citlivé na dotek.
  • Lymfatické uzliny se nacházejí na různých místech na těle, ale většinou otečou ty, které jsou nejblíže zdroji infekce. V případě streptokokové infekce budete mít oteklé uzliny na krku a v jeho nejbližším okolí. [3]
  • Konečky prstů si jemně promněte oblast před uchem a pod uchem. Pohybujte prsty krouživými pohyby směrem za ucho. [4]
  • Zkontrolujte si také oblast okolo krku a pod bradou. Nejčastěji při tomto typu infekce zduří lymfatické uzliny pod bradou, zhruba v polovině mezi bradou a ušima. Pohybujte prsty směrem k uším a prohmatejte si také boční stranu krku pod ušima.
  • Nakonec si zkontrolujte uzliny okolo obou klíčních kostí.
  • Pokud ucítíte otoky, nebo tvrdé bulky na některém z těchto míst, pravděpodobně máte oteklé uzliny kvůli streptokokové infekci. [5]
 5. 5
  Zkontrolujte si jazyk. Pacienti se streptokokovou infekcí mají jazyk posetý malými červenými tečkami, zejména na jeho zadní straně. [6] Většina lidí tyto tečky srovnává s povrchem jahod.
  • Tečky mohou být jasně červené, nebo tmavě červené. Většinou vypadají zaníceně.
 6. 6
  Zkontrolujte si krk. Mnoho lidí, kteří trpí streptokokovou infekcí, mají petechie, což jsou červené tečky na měkkém či tvrdém patře (na horní straně ústní dutiny blízko krku).
 7. 7
  Zkontrolujte si mandle (pokud je stále máte). Streptokoková infekce se většinou projevuje také zánětem mandlí. Mandle jsou jasně barevné a také značně zduřelé. Také si můžete povšimnout světlých skvrn. Tyto bílé skvrny mohou být přímo na mandlích, nebo vzadu v krku. Někdy nemusejí být jasně bílé, ale zažloutlé. [7]
  • Místo bílých skvrn někdy můžete mít na mandlích bílý hnis. [8] Jde také o příznak streptokokové infekce nosohltanu.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Další běžné příznaky

 1. 1
  Zjistěte, zda jste přišli do styku s někým, kdo měl streptokokovou infekci. Tato infekce je nakažlivá a může se přenášet přímým kontaktem s bakteriemi, které ji způsobují. Je nepravděpodobné, že byste se nakazili jinak, než přímým kontaktem s nakaženou osobou.
  • Je velmi těžké zjistit, zda má někdo streptokoka. Pokud jste nebyli v absolutní izolaci, pravděpodobně jste mohli přijít do styku s někým, kdo tuto infekci měl.
  • Někteří lidé mohou streptokokovou infekci přenášet na další lidi, aniž by sami pociťovali jakékoli příznaky.
 2. 2
  Zamyslete se nad tím, jak rychle se vaše nemoc projevila. Bolest v krku spojená s touto infekcí se většinou rozvíjí bez varování a velmi rychle. Pokud vás krk začal bolet postupně během několika dnů, pravděpodobně nejde o streptokokovou infekci.
  • Přesto ale ani v tomto případě není možné streptokoka vyloučit.
 3. 3
  Změřte si teplotu. Streptokoková infekce je většinou doprovázena horečkou vyšší než 38.3 stupňů Celsia. Můžete mít i nižší teplotu, ale v tomto případě je většinou na vině spíše virová infekce.
 4. 4
  Všímejte si toho, zda trpíte bolestmi hlavy. Bolesti hlavy patří mezi další běžné příznaky streptokokové infekce. Mohou být velmi mírné, ale také až nesnesitelně silné.
 5. 5
  Všímejte si změn v zažívání. Pokud nemáte chuť k jídlu, nebo trpíte nevolností, můžete to považovat za další příznak streptokokové infekce. V nejhorším případě může streptokok způsobit i zvracení a žaludeční křeče.
 6. 6
  Zamyslete se nad tím, zda trpíte únavou. Stejně jako při každé infekci je možné, že budete trpět silnou únavou. Pravděpodobně budete mít potíže se vstáváním a přes den budete vyčerpaní.
 7. 7
  Zjistěte, zda máte vyrážku. Silná streptokoková infekce se může projevovat také vyrážkou, která se nazývá spála. [9] Tato zarudlá vyrážka vypadá podobně jako smirkový papír.
  • Spála se většinou objeví 12-48 hodin po nástupu prvních příznaků streptokokové infekce.
  • Vyrážka se většinou začne objevovat na krku a postupně se rozšíří na hrudník. Může se rozšířit také na břicho a do třísel. Ve vzácných případech se spála vyskytuje také na zádech, na pažích, na nohou a na obličeji.
  • Když se streptokoková infekce léčí antibiotiky, spála většinou rychle zmizí. Pokud u sebe zaznamenáte takovou vyrážku, měli byste co nejdříve navštívit lékaře, bez ohledu na to, zda trpíte i jinými příznaky streptokokové infekce.
 8. 8
  Všímejte si chybějících příznaků. Přestože streptokoková infekce má spoustu společných příznaků s nachlazením, existuje několik běžných příznaků nachlazení, které v případě streptokoka chybějí. Absence těchto příznaků je jasnou známkou streptokokové infekce.
  • Při streptokokové infekci většinou chybějí příznaky spojené s dýchacími cestami. Znamená to, že nebudete mít kašel, rýmu, ucpaný nos, ani zarudlé a svědivé oči. [10]
  • Kromě toho streptokoková infekce sice může způsobit nevolnost, ale nezpůsobuje průjem.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Zhodnoťte svoji anamnézu a rizikové faktory

 1. 1
  Zhodnoťte svoji zdravotní historii. Někteří lidé mají větší sklony k nakažení streptokokovou infekcí. Pokud jste v minulosti touto infekcí již trpěli, existuje vyšší riziko, že se nakazíte znovu.
 2. 2
  Zhodnoťte, zda jste ve věku, kdy je vyšší riziko nákazy streptokokem. Zhruba 20-35% všech nákaz se vyskytuje u dětí. Pouze 5-10% všech nákaz streptokokovou infekcí se vyskytuje u zdravých dospělých lidí. [11]
  • Starší pacienti a lidé, kteří trpí ještě jinou nemocí (například chřipkou) jsou náchylnější k nakažení oportunistickými infekcemi.
 3. 3
  Zjistěte, zda vaše životní situace zvyšuje riziko nákazy streptokokem. Pokud někdo z vaší rodiny v posledních dvou týdnech trpěl touto nemocí, máte zvýšené riziko nákazy. [12] Pokud žijete nebo sdílíte jiné prostory s osobami, které se v nedávné době nakazily touto bakterií, riziko nákazy je u vás vyšší. Platí to pro spolubydlící, kolegy v práci, děti ve školce, nebo například vojáky v kasárnách.
  • Děti mají nejvyšší riziko nákazy streptokokem, ale batolata mladší dvou let se většinou nenakazí. Když se ovšem nakazí, nemusejí mít stejné příznaky, jaké se objevují u starších dětí a u dospělých. Mohou trpět horečkou, rýmou, nebo kašlem a také ztrátou chuti k jídlu. Zeptejte se svého lékaře, zda je možné, aby se vaše dítě nakazilo streptokokem, zejména pokud přišlo do styku s někým, kdo touto infekcí trpěl a má horečku, nebo jiné příznaky.
 4. 4
  Zhodnoťte, zda je u vás vyšší riziko nákazy kvůli rizikovým faktorům. Lidé, kteří mají sníženou imunitu a omezenou schopnost bojovat s infekcemi mají vyšší riziko nákazy streptokokovou infekcí. Také pokud trpíte i jinou nemocí, je vaše riziko vyšší.
  • Váš imunitní systém se může oslabit vinou obyčejné únavy. Stavy extrémního vyčerpání, nebo intenzivní cvičení (například u lidí, kteří běhají maratony), pro tělo také představují velkou zátěž. Protože se vaše tělo musí zotavit a regenerovat, omezí se schopnost bojovat proti infekcím. Jednoduše řečeno, vyčerpané tělo je mnohem náchylnější k nákaze streptokokovou infekcí.
  • Kouření může poškodit ochranné hleny v ústech a krku a umožnit bakteriím snadný vstup do těla.
  • Orální sex může také umožnit bakteriální nákazu, protože při něm svá ústa vystavíte bakteriím.
  • Také cukrovka snižuje schopnost těla bojovat s infekcí.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Navštivte lékaře

 1. 1
  Měli bystě vědět, kdy je vhodné navštívit lékaře. Nemusíte chodit k lékaři vždy, když vás začne bolet v krku, ale v případě příznaků streptokokové infekce byste se měli na vyšetření objednat co nejdříve. [13] Pokud vás bolí v krku a máte oteklé uzliny, vyrážku, špatně se vám polyká, máte vysokou horečku, nebo teplotu, která trvá déle než 48 hodin, objednejte se k lékaři. [14]
  • Pokud vás bolí v krku déle než 48 hodin, také byste měli jít k lékaři.
 2. 2
  Popište lékaři své příznaky. Řekněte lékaři všechny své příznaky a uveďte podezření na streptokokovou infekci. Lékař pravděpodobně zkontroluje některé z hlavních příznaků této infekce.
  • V ordinaci vám lékař pravděpodobně změří teplotu.
  • Můžete také očekávat, že se vám lékař podívá do krku a zhodnotí, zda máte zduřelé mandle, červenou vyrážku na jazyku, nebo bílé či žluté skvrny na krku a na mandlích. [15]
 3. 3
  Budete s lékařem muset vyplnit protokol o svých příznacích. Jde v podstatě o oficiální seznam vašich příznaků. U dospělých lidí se používá standardizovaný protokol, který určí, zda trpíte streptokokovu infekcí typu A. Jde jednoduše o seznam kritérií, která si lékař projde, aby zhodnotil, zda (a jak) by vás měl léčit na streptokokovou infekci. [16]
  • Lékař si bude dělat plusové nebo mínusové body u příznaků, jako jsou mléčné skvrny na mandlích (+1), zduřelé lymfatické uzliny (+1), nedávná horečka (+1), rizikový věk pacienta (méně než 15 let) (+0), pacient starší 45 let (-1) a kašel (-1).
  • Pokud budete mít 3-4 body, existuje pozitivní prediktivní hodnota zhruba 80%, že trpíte streptokokovou infekcí typu A. V zásadě máte tedy pozitivní nález bakterie streptokoka. Tato infekce by se měla léčit antibiotiky a lékař vám také doporučí vhodný režim. [17]
 4. 4
  Požádejte lékaře o rychlý test na streptokoka. [18] Standardní kritéria bohužel nedokážou spolehlivě diagnostikovat infekce, které je nutné léčit antibiotiky u dětí. Rychlý tet je možné provést přímo v ordinaci lékaře a trvá jen několik minut, než se zjistí výsledky. [19]
  • Lékař vám vatovou tyčinkou odebere z krku vzorek hlenu, aby ho mohl otestovat na přítomnost bakterií. Vzorek se potom otestuje přímo v laboratoři a během 5-10 minut byste měli znát výsledky.
 5. 5
  Požádejte lékaře o test na kultury v krku. Pokud jsou výsledky rychlého testu negativní, ale přesto trpíte příznaky streptokokové infekce krku, lékař může provést jiný test, který se nazývá kultury v krku. Tento test se pokusí kolonizovat bakterie z vašeho krku v laboratoři. Až bakterie získané z vašeho krku porostou a začnou se množit, bude snadnější detekovat větší množství bakterií streptokoka A. Lékař k diagnóze použije pravděpodobně kombinaci standardních kritérií, rychlého testu a kultury z krku, v závislosti na svých požadavcích. [20]
  • Rychlý test většinou stačí k tomu, aby lékař zjistil, zda trpíte streptokokovou infekcí nebo ne, ale byly zaznamenány i případy falešně negativních výsledků. Test na kultury v krku je naopak mnohem přesnější.
  • Pokud je rychlý test pozitivní, není nutné provádět test na kultury v krku, protože rychlý test zjišťuje přímo antigeny bakterií a pozitivního výsledku se dosáhne pouze v případě, že je překročen základní práh množství bakterií. V případě pozitivního rychlého testu je nutné okamžitě zahájit léčbu antibiotiky. [21]
  • Lékař provede odběr hlenu z vašeho krku pomocí vatové tyčinky. Potom pošle vzorek do laboratoře, kde se přenese na Petriho misku s agarem. Miska se dá na 18-48 hodin do inkubace (v závislosti na metodologii dané laboratoře). Pokud máte streptokokovou infekci, v misce se začnou množit bakterie beta streptokoka skupiny A. [22]
 6. 6
  Zjistěte si další možnosti vyšetření. Někteří lékaři v případě negativního rychlého testu preferují test amplifikace nukleové kyseliny, místo kultury krku. Tento test je velmi přesný a poskytne vám výsledky během několika hodin, namísto testu kultur, který vám poskytne výsledky až 1-2 dny po inkubaci. [23]
 7. 7
  Začněte brát antibiotika, která vám lékař předepíše. Streptokoková infekce je bakteriálního původu a měla by se tedy léčit pomocí antibiotik. [24] Pokud trpíte alergií na antibiotika (například na penicilin), musíte to svému lékaři říct, aby vám mohl poskytnout vhodné alternativy.
  • Běžně se antibiotika berou 10 dnů (záleží ovšem na konkrétním typu antibiotik, která budete brát). Musíte léky dobrat až do konce, i když se budete cítit lépe již v průběhu jejich braní.
  • Penicilin, amoxicilin, cefalosporiny a azitromycin jsou nejčastěji předepisovanými antibiotiky pro léčbu infekce. Penicilin se používá nejčastěji a dokáže efektivně léčit streptokokové infekce krku. Někteří lidé na něj ovšem mohou mít alergii. Pokud víte, že máte alergii na penicilin, měli byste to říct svému lékaři. Amoxicilin je dalším lékem, který se předepisuje při léčbě streptokokové infekce krku. Jeho účinky jsou podobné účinkům penicilinu a dokáže lépe odolat žaludečním kyselinám a snáze se vstřebává do těla. Kromě toho má také širší spektrum využitelnosti, než penicilin.
  • Azitromycin, erytromycin a cefalosporiny jsou antibiotika, která se předepisují v případě, že má daná osoba alergii na penicilin. Erytromycin má u pacientů ovšem nejvyšší míru nežádoucích účinků na zažívací trakt. [25]
 8. 8
  Odpočívejte a udělejte si pohodlí, dokud vám antibiotika nezaberou. Většinou byste měli odpočívat tak dlouho, jak dlouho budete brát antibiotika. Dopřejte svému tělu příležitost se zotavit.
  • Měli byste co nejvíce spát, pít bylinné čaje a spoustu tekutin, abyste zmírnili bolest v krku.
  • Kromě toho je někdy dobré také pít studené nápoje a jíst zmrzlinu a nanuky. [26]
 9. 9
  V případě potřeby jděte k lékaři na kontrolu. Za 2-3 dny byste se již měli cítit lépe, ale když se váš stav nezlepší a budete mít stále horečku, zavolejte svému lékaři. Pokud u sebe zaznamenáte alergickou reakci na antibiotika, co nejdříve zavolejte svému lékaři. Mezi příznaky alergické reakce patří vyrážka, kopřivka, nebo otok.
  Reklama

Tipy

 • Po zahájení léčby streptokokové infekce byste měli zůstat alespoň 24 hodin doma.
 • S nikým si nepůjčujte žádné nádobí a dejte si pozor, abyste si nevyměnili tělní tekutiny s osobami, které trpí streptokokovou infekcí. Pokud infekcí trpíte vy, nikomu nepůjčujte žádné osobní věci.
Reklama

Varování

 • Pokud nemůžete polykat tekutiny, trpíte dehydratací, nedokážete polykat ani sliny, nebo vás silně bolí krk a máte ho ztuhlý, ihned jeďte k lékaři.
 • Mononukleóza může mít stejné příznaky, jako streptokoková infekce. Pokud máte negativní výsledky testů na streptokokovou infekci, ale stále trpíte příznaky a jste extrémně vyčerpaní, požádejte svého lékaře o test na mononukleózu.
 • Streptokoková infekce krku se léčí antibiotiky. V opačném případě byste mohli mít také revmatickou horečku, což je velmi závažné onemocnění, které postihuje srdce a klouby. Tato nemoc se může rozvinout během 9-10 dnů od prvních příznaků streptokokové infekce, takže byste měli postupovat co nejrychleji.
 • Pokud se léčíte se streptokokovou infekcí a zaznamenáte u sebe tmavě zbarvenou moč, nebo snížené množství moči, ihned zavolejte svému lékaři. Může to znamenat, že trpíte zánětem ledvin, což je jedna z možných komplikací streptokokové infekce.[27]
Reklama
 1. http://www.uaf.edu/chc/say-ah-articles/Strep-throat-4-12.pdf
 2. http://cid.oxfordjournals.org/content/early/2012/09/06/cid.cis629.full
 3. http://www.aafp.org/afp/2004/0315/p1465.html
 4. http://www.cnn.com/HEALTH/library/strep-throat/DS00260.html
 5. Domino, F. (n.d.). The 5-minute clinical consult standard 2015 (23rd ed.).
 6. http://www.intelihealth.com/IH/ihtIH/WSIHW000/20722/35289/397328.html?d=dmtContent
 7. McIsaac WJ, Kellner JD, Aufricht P, et al. Empirical validation of guidelines for the management of pharyngitis in children and adults.JAMA. 2004;291:1587–1595.
 8. McIsaac WJ, Kellner JD, Aufricht P, et al. Empirical validation of guidelines for the management of pharyngitis in children and adults.JAMA. 2004;291:1587–1595.
 9. http://kidshealth.org/teen/infections/bacterial_viral/strep_throat.html#
 10. Domino, F. (n.d.). The 5-minute clinical consult standard 2015 (23rd ed.).
 11. Domino, F. (n.d.). The 5-minute clinical consult standard 2015 (23rd ed.).
 12. Domino, F. (n.d.). The 5-minute clinical consult standard 2015 (23rd ed.).
 13. http://www.webmd.com/oral-health/throat-culture
 14. https://www.genomeweb.com/pcrsample-prep/meridian-bioscience-naat-group-strep-shines-multicenter-clinical-study
 15. http://www.webmd.com/oral-health/antibiotics-for-strep-throat
 16. http://www.webmd.com/oral-health/antibiotics-for-strep-throat
 17. http://www.webmd.com/cold-and-flu/ss/slideshow-anatomy-of-a-sore-throat
 18. http://www.childrensdayton.org/cms/resource_library/nephrology_files/8473d3ae4f1f545a/psgn.pdf

Pomohl vám tento článek?

Reklama