Tento článek spoluautorem článku je Allan Evangelista, MD. Dr. Evangelista je chirurgem pro nárt a kotník v Mountaineer Orthopedic Specialists v Morgantownu v Západní Virginii. V roce 2002 promoval na Temple University School of Medicine a v roce 2006 absolvoval stáž v Sarasota Orthopedic Associates.
Tento článek byl zobrazen 423 759 krát
Máte obavy, že máte zlomený některý z prstů na noze, ale nejste si jistí? Zlomenina prstu na noze je běžné zranění, které může vzniknout různými způsoby, např. když ošklivě zakopneme, něco nám na nohu spadne nebo do něčeho kopneme s přílišnou vervou. Většina těchto zlomenin se hojí sama bez komplikovaného ošetřování, ale v některých případech budete muset zajít za lékařem. Následující řádky vám pomohou zhodnotit, zda je ve vašem případě nutné vyrazit do nemocnice.
Postup
-
1Zhodnoťte míru bolesti. Pokud máte prst zlomený, bude vás určitě bolet, jakmile na něj přenesete váhu, nebo na něj zatlačíte. Pravděpodobně budete schopni chodit, ale pohyb bude bolest zhoršovat. To, že vás prst bolí, nemusí nutně znamenat, že je zlomený. Neustávající bolest však často bývá příznakem zlomeniny.[1]
- V případě, že při došlápnutí na zraněný prst cítíte nesnesitelnou bolest, může se jednat o závažnou zlomeninu. V tomto případě vyhledejte ihned lékařskou pomoc. Méně závažné fraktury nebývají tak bolestivé a nevyžadují lékařské ošetření.
- Pokud v prstu pociťujete kromě bolesti i mravenčení, může to opět ukazovat na zlomeninu. Ihned vyhledejte lékaře.
-
2Zkontrolujte případný otok prstu. Máte prst nateklý a větší než obvykle? Otok bývá častým příznakem zlomeniny. Pokud si prst pouze nakopnete, budete pravděpodobně pociťovat pulzující bolest, ale ta po chvíli ustoupí a žádný otok se neobjeví. U zlomenin je naopak pravděpodobnost otoku velká.
- Přiložte jedno chodidlo k druhému a porovnejte velikost zdravého a zraněného prstu. Pokud je bolavý prst podstatně větší než prst zdravý, může se jednat o zlomeninu.[2]
-
3Porovnejte tvar prstů na noze. Pokud srovnáte váš zraněný prst s odpovídajícím prstem na druhé noze, pozorujete určité deformace nebo známky toho, že prst může být vykloubený? Pokud ano, je pravděpodobné, že se jedná o závažnou zlomeninu a budete potřebovat okamžité lékařské ošetření. Méně závažná poranění by neměla změnit tvar prstu.
-
4Dejte pozor na změnu barvy. Na rozdíl od naražených prstů si můžete na zlomených prstech obvykle všimnout změny barvy a modřin. Váš prst může zčervenat, zežloutnout, zmodrat, zčernat nebo může i krvácet. Všechny tyto příznaky bývají známkou zlomeniny.
- Pokud došlo k tomu, že kost prstu porušila nebo propíchla kůži, zcela jistě se jedná o zlomeninu! Okamžitě vyhledejte lékaře!
-
5Prohmatejte zraněný prst. Pokud cítíte, že se kost uvnitř prstu pohybuje nebo je jakákoli manipulace s ním nepříjemná a bolestivá, jde pravděpodobně o zlomeninu.
-
6Uvědomte si, kdy je potřeba jít k lékaři. Pokud je i po několika dnech prst bolestivý, oteklý a nemá obvyklou barvu, běžte se poradit s lékařem. K potvrzení diagnózy bude pravděpodobně potřebovat rentgen. V mnoha případech vám doktor doporučí nohu nezatěžovat a nechat zlomeninu, ať se zahojí sama. Některé závažnější případy však mohou vyžadovat lékařský zákrok.
- Pokud je bolest tak velká, že se nemůžete na prst ani postavit, jděte ihned k lékaři.
- Pokud je prst vytočen do nepřirozeného úhlu nebo jinak závažně deformován, vyhledejte ihned lékaře.
- Pokud je prst studený a cítíte v něm mravenčení, případně pokud prst zmodrá z důvodu nedostatečného přísunu kyslíku, ihned zavolejte záchrannou službu.[3]
Reklama
-
1Než se dostanete k lékaři, ulevte si od bolesti a postarejte se o zlomený prst. Naplňte igelitový sáček kostkami ledu, zabalte ho do čisté utěrky a přiložte na zraněný prst. Obklad nechte působit přibližně 20 minut a často ho přesouvejte, neledujte stále stejné místo. Po ledování nechte zraněnou oblast v klidu. Ledování minimalizuje otok a stabilizuje zlomený prst. Pokud je to možné, udržujte chodidlo ve zvýšené poloze a nesnažte se chodit nebo chodidlo příliš zatěžovat.[4]
- Neledujte zranění déle než 20 minut. V případě příliš dlouhého ledování může dojít k poškození tkáně vlivem chladu.
- Pro utlumení bolesti si můžete vzít analgetikum jako např. ibuprofen nebo aspirin.
-
2Řiďte se radami lékaře. Během prohlídky lékař potvrdí zlomeninu pomocí rentgenu a poradí vám, jak se o zlomený prst starat. V některých případech musí lékař zlomenou kost srovnat, aby správně srostla. Pokud se jedná o závažnou zlomeninu, může být zapotřebí i operace, při které lékař použije k spojení a zafixování kostních fragmentů šrouby a další kovový materiál.
-
3Šetřete se. Neprovádějte aktivitu, která vedla k vašemu zranění a vyhněte se i dalším činnostem, při kterých je zlomený prst zatěžován. Krátké procházky, plavání nebo jízda na kole jsou přijatelné, ale běh nebo míčové a další kontaktní sporty vyřaďte na několik týdnů z programu. Poslechněte svého lékaře a zůstaňte v klidovém režimu tak dlouho, jak vám doporučí.
- Když jste doma, snažte se minimalizovat otok udržováním chodidla ve zvýšené poloze.
- Po několika týdnech klidového režimu začněte postupně prst znovu zatěžovat. Dejte si však pozor, abyste to nepřehnali! Pokud vás prst při zatížení pobolívá nebo v něm cítíte tlak, nespěchejte a nechte nohu ještě odpočinout.
-
4V případě potřeby si vyměňte obvaz. Většina zlomenin prstu u nohy nevyžaduje sádru. Namísto ní vám lékař ukáže, jak prst zafixovat s vedlejším zdravým prstem pomocí pásky nebo leukoplasti. Fixace zamezí nežádoucímu pohybu prstu a jeho opětovnému zranění. Poproste vašeho lékaře nebo zdravotní sestru, aby vám ukázala, jak správně prsty znovu zafixovat a obvázat.
- Pokud zafixované prsty změnily barvu nebo v nich ztrácíte cit, je páska pravděpodobně příliš utažená. Ihned ji s prstů sejměte. Poproste vašeho lékaře o radu, jak prsty správně znovu zafixovat.
- Lidé trpící cukrovkou by si prsty na noze neměli fixovat. Namísto fixace by měli zvolit speciální ortopedické boty, které jim předepíše lékař.[5]
-
5O vážné zlomeniny pečujte dle pokynů lékaře. Pokud se ve vašem případě jedná o závažnou zlomeninu, která vyžaduje sádru, ortézu nebo používání speciální obuvi, budete muset počítat s klidovým režimem po dobu 6 – 8 týdnů. Pokud jste prodělali chirurgický zákrok, počítejte s ještě delší dobou hojení. Je pravděpodobné, že se během rekonvalescence budete muset dostavit na několik prohlídek, kde lékař zkontroluje správný průběh srůstání a hojení.
- V případě závažného zranění se při péči vždy řiďte pokyny lékaře. Pokud jeho rad neuposlechnete, můžete si způsobit ještě závažnější zranění a tím výrazně prodloužit dobu potřebnou k uzdravení.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Sáček s ledem a čistou utěrku
- Leukoplast a gázu