Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kokain je silně návyková látka, která může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně předávkování a smrti. Protože jsou příznaky zneužívání kokainu podobné příznakům jiných zdravotních potíží, někdy není snadné poznat, zda někdo skutečně užívá kokain. Pokud máte obavy, že někdo z vaší rodiny, přátel, nebo kolegů bere kokain, v tomto článku se dozvíte, jakých příznaků byste si měli všímat.

Část 1
Část 1 ze 3:
Fyzické příznaky

  1. 1
    Všímejte si bílého prášku na nose a na věcech dané osoby. Kokain je bílý prášek, který se většinou užívá tak, že se šňupe nosem. Všímejte si zbytků prášku na nose a obličeji dané osoby. I v případě, že si prášek z těla otřela, možná zaznamenáte trochu na jeho oblečení, nebo na jeho osobních věcech.
    • Zkuste se podívat pod židli nebo pod postel po nějakém plochém předmětu, ze kterého by daná osoba mohla kokain šňupat.
    • Je možné, že vám daná osoba bude tvrdit, že bílý prášek, který jste našli, je cukr, nebo nějaká jiná neškodná věc. Pokud se s tím ovšem setkáte víckrát, zejména na neobvyklých místech (například na časopisu, který leží pod postelí), pravděpodobně to nebude cukr.
  2. 2
    Všímejte si toho, zda daná osoba často popotahuje nosem, nebo jí z nosu teče. Kokain silně zatěžuje dýchací cesty a může způsobit neustálou rýmu. Těžcí uživatelé někdy vypadají, jako kdyby měli nachlazení, i když nemají žádné další příznaky nemoci.
    • Pokud si daná osoba často sahá na nos, nebo si nos utírá, také to může znamenat, že bere kokain.
    • Po dlouhodobém užívání kokainu mohou narkomané trpět krvácením z nosu a poškozením tkáně uvnitř nosu.[1]
  3. 3
    Všímejte si krvavých očí. Protože je kokain silný stimulant, způsobuje zarudnutí očí, jako například marihuana. Všímejte si toho, zda má daná osoba červené a skelné oči ve zvláštní denní dobu. Kokain způsobuje neschopnost usnout, takže uživatelé mívají červené oči zejména ráno. [2]
  4. 4
    Všímejte si toho, zda má daná osoba rozšířené zornice. Uživatelé kokainu mívají rozšířené tmavé zornice. Pokud má daná osoba neobvykle rozšířené zornice i v dobře osvětlené místnosti, může to znamenat, že užívá kokain. Protože jsou rozšířené zornice mnohem citlivější na světlo, uživatelé kokainu nosí často sluneční brýle, aby si chránili své citlivé oči.
    • Rozšířené zornice má člověk pouze tak dlouho, dokud na něho kokain působí, takže je snadné si tohoto příznaku nevšimnout.
    • Rozšířené zornice jsou příznakem i u mnoha jiných drog. Pokud má člověk rozšířené zornice, nemusí to nutně znamenat, že bere kokain. [3]
  5. 5
    Všimněte si toho, zda má daná osoba na těle rány po vpichu jehly. Těžcí uživatelé si někdy kokain rozpouští a vstřikují si ho přímo do žily. Podívejte se dané osobě na ruce, předloktí, chodidla a nohy a všímejte si malých ranek po jehlách. Pokud tyto rány najdete, je pravděpodobné, že daná osoba bere kokain.
  6. 6
    Podívejte se po narkomanských proprietách. Kokain je možné šňupat ve formě bílého prášku, kouřit ve formě cracku, nebo vstřikovat do žíly. Existuje několik věcí, které uživatelé často používají:
    • Bílý prášek na zrcátcích, CD a jiných malých rovných plochách.
    • Srolované bankovky, dýmky, lžíce, malé igelitové sáčky.
    • Citronová šťáva nebo ocet – míchají se s kokainem, aby zvýšili jeho účinky.
    • Někdy se kokain bere společně s heroinem, tato praktika se nazývá „speedballing.“[4]
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Chování uživatele kokainu

  1. 1
    Všímejte si toho, zda se daná osoba chová nepřirozeně. Uživatelé kokainu pociťují euforii a mohou působit velmi šťastně bez zjevného důvodu. Srovnejte chování dané osoby s tím, jak se chová za běžných okolností a snažte se zjistit, zda užívá kokain, nebo zda jeho změnu chování může způsobovat jiná droga.
    • Můžete také zaznamenat, že se daná osoba častěji směje.
    • Někdy se lidé na kokainu chovají velmi agresivně nebo impulzivně. V některých případech se objevují i halucinace.
    • Hyperaktivita trvá jen tak dlouho, dokud kokain na uživatele působí, což může být mezi 20 minutami a dvěma hodinami.
  2. 2
    Všímejte si toho, zda daná osoba často odchází z místnosti. Protože kokain účinkuje jen krátkou dobu, je nutné často dodávat další dávky, aby si uživatelé udrželi euforické pocity. Uživatelé kokainu se často musejí omlouvat a odcházet z místnosti. Pokud daná osoba odchází na toaletu každých 20 nebo 30 minut, může to znamenat, že užívá kokain.
    • Samozřejmě existuje spousta jiných důvodů, proč někdo musí odcházet často na toaletu. Nespoléhejte se pouze na tento jediný příznak a všímejte si i dalších známek toho, že něco skrývá.
    • Je také možné, že daná osoba bude často odcházet z místnosti s někým jiným. Všímejte si toho, jak spolu tito dva lidé komunikují a snažte se zjistit, zda oba užívají kokain.
  3. 3
    Všímejte si toho, zda daná osoba trpí nechutenstvím.[5]
  4. 4
    Všímejte si „dojezdu.“ Když někomu končí euforie vyvolaná kokainem, zejména den po silném užívání, může se cítit letargicky a depresivně. Všímejte si toho, zda má daná osoba potíže vylézt ráno z postele, nebo se chová extrémně podrážděně a náladově. Pokud zaznamenáte určitý vzorec letargie, je možné, že daná osoba bere kokain. [6]
    • V mnoha případech se uživatelé kokainu po užívání izolují od ostatních. Pokud si daná osoba zavírá dveře od pokoje a nechce vyjít ven, může to být známka toho, že bere kokain.
    • Někteří lidé berou sedativa, nebo pijí alkohol, aby se s vedlejšími příznaky kokainu vypořádali a podařilo se jim usnout.
  5. 5
    Všímejte si dlouhodobých změn. Dlouhodobí uživatelé drog riskují silnou závislost. Pro některé z nich se stane shánění další dávky prioritou a jejich další povinnosti tím mohou utrpět. Všímejte si následujících znaků dlouhodobých těžkých uživatelů:
    • Opakovaní uživatelé si mohou vytvořit toleranci a vyžadovat stále vyšší dávky, aby dosáhli požadovaných účinků. Mohou brát kokain i každých deset minut a účastnit se týdenních flámů.
    • Mohou být velmi tajnůstkářští, nespolehliví a neupřímní. Kvůli neurologickým účinkům kokainu mnohou trpět silnými změnami nálad, depresemi a psychotickým chováním.
    • Mohou zanedbávat povinnosti vůči rodině nebo práci a někdy dokonce i osobní hygienu. Mohou si najít novou skupinu sociálních kontaktů a přátel, kteří také užívají kokain.
  6. 6
    Zjistěte, zda má daná osoba finanční problémy. Kokain je velmi drahá droga. Těžcí uživatelé potřebují velký příjem, aby si mohli dovolit dál brát kokain. Protože jejich pracovní život často trpí, jejich finanční situace se může stát brzy neúnosnou. [7]
    • Je možné, že vás daná osoba bude žádat o půjčku, ale nebude vám chtít říct, na co peníze potřebuje.
    • V extrémních případech uživatelé mohou i krást a podvádět své blízké, aby získali peníze na další dávku drogy.
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Co byste měli dělat

  1. 1
    Vyjádřete své obavy. Je mnohem lepší promluvit, než zůstat potichu. Řekněte dané osobě, že jste si všimli, že bere kokain a že máte obavy o jeho tělesné a psychické zdraví. Řekněte mu, že mu chcete pomoci překonat jeho závislost.
    • Nečekejte na to, až daná osoba spadne na samé dno. Kokain je na to příliš nebezpečný. Nedovolte, aby si váš blízký procházel závislostí bez pomoci.[8]
    • Uveďte konkrétní příklady věcí, kterých jste si všimli, abyste „potvrdili,“ že jste si jistí tím, že daná osoba bere kokain. Připravte se na to, že to bude popírat.
  2. 2
    Pokud jde o někoho z vaší rodiny, sežeňte si pomoc. Pokud jde o vaše dítě, nebo o nějakého vašeho blízkého příbuzného, domluvte si schůzku s psychologem nebo adiktologem. Potenciální závislost na kokainu je příliš vážná na to, abyste ji mohli vyřešit sami. [9]
    • Najděte si zkušeného terapeuta, který se specializuje na drogové závislosti.
    • Může vám pomoci také rodinný terapeut, nebo školní psycholog.
  3. 3
    Neuchylujte se k výhrůžkám a zastrašování. Nejdůležitější bude to, aby závislá osoba chtěla svoji situaci změnit a přestat užívat drogy. Když se budete snažit převzít kontrolu nad situací tím, že budete vyhrožovat, podplácet a vymýšlet extrémní tresty, nikam se nedostanete. Když tomu druhému narušíte soukromí, připravíte ho o zodpovědnost a budete se s ním hádat, pravděpodobně tím celou situaci jen zhoršíte. [10]
    • Řekněte dané osobě, jaké bude mít její chování následky (například to, že přijde o kapesné nebo o auto), ale neuchylujte se k prázdným výhrůžkám, které nebudete moci splnit.
    • Snažte se zjistit, co je původní příčinou braní drog u dané osoby. Spolupracujte se zkušeným psychologem.
  4. 4
    Neobviňujte sami sebe. Ať už jde o vaše dítě, nebo o někoho jiného, nemá smysl se obviňovat z jeho závislosti. Jeho závislost na kokainu se týká jeho, ne vás. Nemůžete ovlivnit jeho rozhodnutí – to jediné, co můžete udělat, je podporovat ho a povzbudit ho, aby vyhledal pomoc.[11] Nechat danou osobu plně převzít zodpovědnost za své chování je důležitou součástí léčby závislosti.
    Reklama

Tipy

  • Rozpoznat příznaky závislosti na kokainu může být první krok k vyhledání pomoci. Je to sice přirozeně nepříjemné, o to více, pokud jde o nějakého blízkého člověka. Nepřestávejte ho podporovat a neztrácejte naději, existuje spousta metod léčby, které mu mohou pomoci.
Reklama

Varování

  • Předávkování kokainem může způsobit infarkt nebo záchvat, krvácení do mozku kvůli zvýšenému tlaku, nebezpečný nárůst tělesné teploty, selhání ledvin, delirium, konvulze a smrt. Může se to stát dokonce i po jediném užité této drogy. Infarkt způsobený kokainem, nebo selhání dýchacího systému se může objevit stejně tak u prvotního uživatele, jako u dlouhodobého uživatele se zvýšenou tolerancí.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 21 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 70 854 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 70 854 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama