Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zapáchající dech je trapný a bohužel je snadné mít silně zapáchající dech a nevědět o tom, dokud vám to neřekne nějaký odvážný kamarád, nebo partner. Naštěstí existuje několik způsobů, jak zjistit, zda váš dech zapáchá a zbavit se obav. Tyto metody vám neumožní cítit svůj dech přesně tak, jak ho cítí ostatní lidé, ale měly by vám pomoci.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Čichněte si ke svým slinám

Stáhnout PDF
 1. 1
  Olízněte si vnitřní stranu zápěstí. Počkejte 5-10 vteřin, až sliny uschnou a potom si k nim čichněte. Tento trik si zkuste v soukromí a nikdy ne mezi lidmi, jinak by se na vás všichni jistě udiveně dívali. Nezkoušejte tento test po čištění zubů, vyplachování úst ústní vodou, ani po tom, co jste žvýkali žvýkačku, nebo si dali něco mentolového. Když budete mít ústa čerstvě umytá, nezískáte přesné výsledky.
 2. 2
  Až sliny na ruce uschnou, čichněte si k ní. Tímto způsobem víceméně zjistíte, jak zapáchá váš dech. Pokud to bude nepříjemný zápach, měli byste se více věnovat ústní hygieně. Pokud neucítíte nic, váš dech pravděpodobně moc silně nezapáchá, ale přesto můžete zkusit i jiné testy, abyste měli jistotu.
  • Uvědomte si, že touto metodou získáte sliny z přední strany jazyka a jeho špičky, která se většinou čistí sama. Když si tedy čichnete k olíznutému zápěstí, poznáte jen to, jak zapáchá nejčistší část vašeho jazyka. Problémem je to, že zapáchající dech většinou pochází ze zadní části úst, kde jazyk přechází do krku.[1]
  • Můžete si sliny z ruky umýt, ale pokud nemáte přístup k tekoucí vodě, nemusíte mít strach – až kůže uschne, zápach rychle zmizí.
  • Pokud máte pouze mírné problémy se zapáchajícím dechem, pravděpodobně nic neucítíte. Pokud máte stále obavy, zkuste jinou metodu, abyste si svůj výsledek potvrdili.
 3. 3
  Sáhněte si na zadní stranu jazyka. Prstem nebo kouskem gázy si sáhněte na zadní stranu jazyka (ale ne tak daleko, abyste se začali dávit) a otřete se o jeho povrch. Všechny zapáchající bakterie se vám dostanou na ruku nebo gázu. Potom si k prstu přičichněte a zjistěte, jak vám zapáchají ústa.
  • Tato metoda vám poskytne přesnější výsledky, než olizování ruky. Chronická halitóza je způsobena bakteriemi, které rostou na jazyku a mezi zuby. Většina těchto bakterií se nachází na zadní straně jazyka a úst. Špička jazyka je čistí v podstatě sama a pravděpodobně si ji čistíte častěji, než zadní stranu jazyka. [2]
  • Zkuste používat ústní vodu, kterou si budete důkladně proplachovat ústa, abyste se zbavili bakterií, které se usazují na zadní straně úst. Pokud to dokážete, můžete ústní vodu i kloktat, abyste bakterie neměli v krku. Při čištění zubů se zaměřte na zadní zuby a nezapomeňte si vyčistit i jazyk a dásně.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Čichněte si přímo ke svému dechu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zakryjte si oběma rukama nos i ústa. Udělejte si z úst „masku,“ abyste vydechovali veškerý vzduch do rukou. Pomalu vydechněte ústy a rychle vzduch opět nasajte nosem. Pokud váš dech zapáchá, pravděpodobně to poznáte, ale vzduch vám může z rukou velmi snadno uniknout a proto nejde o příliš přesnou metodu.[3] Jde ovšem o jeden z nejdiskrétnějších způsobů, jak na veřejnosti otestovat, zda váš dech zapáchá.
 2. 2
  Vydechněte do plastového kelímku nebo do krabičky. Zhluboka se nadechněte a přiložte si kelímek k obličeji tak, aby vám zakrýval nos i ústa a těsně vám přiléhal ke kůži. Pomalu vydechněte ústy a naplňte kelímek vzduchem. Potom se rychle nadechněte nosem – měli byste podle toho poznat, zda vám zapáchá dech.
  • Tento postup je trochu přesnější, než vydechování do rukou, ale jeho přesnost je závislá zejména na tom, jak těsně vám bude kelímek přiléhat k obličeji, protože je důležité zajistit, aby se z něho nedostal vzduch.
  • Můžete si to zkusit s jakoukoli nádobou, do které budete moci vydechnout a nadechnout se v ní opět nosem – malý papírový sáček, těsná lékařská rouška, nebo nějaká maska na obličej.
  • Než budete do šálku opět vydechovat, opláchněte ho. Pokud ho chcete použít na cokoli jiného, důkladně ho vymyjte vodou a mýdlem.
 3. 3
  Jak získat přesné výsledky. Nezkoušejte tyto metody těsně po vyčištění zubů, po použití ústní vody, nebo po nějakém mátovém jídle. Tyto věci mohou způsobit, že váš dech bude vonět příjemněji, ale nedozvíte se, zda váš dech většinou nezapáchá. Zkuste si tyto testy v různou denní dobu – po vyčištění zubů, po jídle, ale také v době, kdy se setkáváte s lidmi, abyste si uvědomovali rozdíly. Nezapomínejte na to, že po ostrém jídle bude váš dech pravděpodobně zapáchat.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Zeptejte se někoho

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zeptejte se nějakého kamaráda, nebo někoho z rodiny, zda vám zapáchá z úst. Můžete zkusit čichat k vlastnímu dechu, ale nikdy se nedozvíte, jak váš dech cítí ostatní lidé. Nejlepším způsobem je sebrat odvahu a zeptat se: „Řekni mi upřímně, páchne mi z úst?“[4]
  • Vyberte si někoho, komu důvěřujete a kdo nebude všem vyprávět o tom, na co jste se ho ptali a hlavně vám podá upřímné informace. Zeptejte se kamaráda, se kterým jste si blízcí a který vás nebude odsuzovat. Neptejte se svého partnera ani někoho, kdo se vám líbí, protože většinu lidí silný zápach z úst odrazuje. Pokud nejste dostatečně odvážní, neptejte se raději ani cizích lidí.
  • Možná to pro vás bude ze začátku trapné, ale když se dozvíte názor někoho jiného, pravděpodobně se vám uleví. V každém případě je lepší to slyšet od kamaráda, než od někoho, koho jste se zrovna chystali políbit.
 2. 2
  Buďte ohleduplní. Nedýchejte lidem do obličeje, abyste se mohli zeptat, zda vám páchne z úst. Zaveďte na toto téma hovor velmi opatrně než budete chtít na někoho dýchat, vždy se zeptejte. Pokud s danou osobou trávíte hodně času, možná si již všimla, že vám zapáchá dech a ze slušnosti vám to ještě neřekla.
  • Řekněte: „Mám strach, že mi páchne z úst, ale nejsem si jistý. Je to trapné, ale nevšiml sis toho?“
  • Řekněte: „Zní to divně, ale nezdá se ti, že mi páchne z úst? Jdu dneska na rande s Jenny a nechtěl bych, aby si toho všimla.“
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Jak řešit zápach z úst

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zjistěte, zda trpíte pouze ranním dechem, nebo chronickou halitózou. Zkontrolujte si svůj dech ráno, odpoledne a večer, před čištěním zubů a po čištění zubů a zjistěte, jak často vám zapáchá z úst. Pokud víte, proč vám páchne z úst, začněte tento svůj problém řešit.
  • Ranní zapáchající dech je normální. Zbavíte se ho tím, že si po probuzení vyčistíte zuby a použijete dentální nit a ústní vodu.
  • Halitóza je vážnější bakteriální infekce, která je ovšem běžná a dobře léčitelná. Pokud se chcete zbavit halitózy, musíte si pravidelně čistit zuby a ústa a zbavovat se bakterií, které způsobují nepříjemný zápach.
  • Nejčastější příčinou zápachu z úst jsou zubní kazy, onemocnění dásní, nedostatečná ústní hygiena a povlak na jazyku (bílý nebo žlutý, většinou způsobený zánětem). Pokud sami nepoznáte, proč vám zapáchá z úst, zeptejte se na to svého zubaře.
  • Když vám někdo řekne, že váš dech páchne, nemusíte se cítit trapně. Berte to jako konstruktivní kritiku.
 2. 2
  Dodržujte pravidla ústní hygieny. Čistěte si zuby pečlivěji, používejte antibakteriální ústní vodu a kupte si zubní nit nebo mezizubní kartáček, aby se vám v ústech neusazovaly bakterie. Pijte hodně čisté vody a po ránu si ústa vypláchněte studenou vodou.
  • Je důležité si čistit zuby před spaním. Můžete si je vyčistit i s trochou jedlé sody, abyste snížili pH v ústech a vytvořili tak nepříznivé prostředí pro bakterie, které způsobují zápach z úst.
  • Používejte škrabku na jazyk (koupíte v lékárně), abyste si každý večer mohli vyčistit nečistoty usazené mezi chuťovými buňkami na jazyku. Pokud škrabku nemáte, můžete si jazyk čistit zubním kartáčkem. [5]
  • Každé dva nebo tři měsíce si kupte nový zubní kartáček. Štětiny kartáčku se postupem času otupí a na kartáčku se začnou hromadit bakterie. Pokud jste byli nemocní, hned si potom kupte nový zubní kartáček, abyste do těla nedostávali bakterie i po vyléčení. [6]
 3. 3
  Jezte potraviny, které podporují dobrý dech, a vyhýbejte se těm, které tak nečiní. Potraviny jako jablka, zázvor, semínka fenyklu, bobule, zelenina, melouny, skořice a zelený čaj podporují dobrý dech. Zkuste některé z nich začlenit do své stravy. Zároveň se snažte vyhnout nebo omezit potraviny, které způsobují špatný dech. Některé notoricky známé jsou cibule, česnek, káva, pivo, cukr a sýr.[7]
  • Zpracované potraviny, které jsou plné cukru, jako jsou sušenky, bonbóny a pečivo, mohou také přispět ke špatnému dechu.
 4. 4
  Poraďte se svým lékařem o vašem gastrointestinálním zdraví. Špatné gastrointestinální zdraví může být viníkem vašeho špatného dechu. Můžete mít onemocnění, jako je peptický vřed, infekce H. pylori nebo reflux. Váš lékař vám pomůže léčit jakékoli stávající stavy a poskytne vám strategie pro udržení zdravějšího střeva.
 5. 5
  Udržujte své nosní dírky zdravé. Alergie, infekce dutin a kapání po nosu mohou způsobit špatný dech, proto byste se měli všemožně snažit těmto stavům předcházet a léčit je. Udržujte své nosní dírky čisté a zřetelné a zvládat alergie před jejich eskalací.
  • Neti konvička může být užitečná při vyplachování hlenu z nosu.
  • Pití horké vody s citronem, používání solných kapek do nosu a užívání vitaminu C může pomoci uvolnit ucpaný nos.
  • Při užívání vitaminu C dodržujte doporučení pro dávkování uvedené na obalu. Dospělí by neměli překročit 2 000 mg vitaminu C denně.[8]
 6. 6
  Jezte zdravě. Kromě jídla podporujícího dobrý dech může celková zdravá strava potlačit zápach z úst už v zárodku. Omezte zpracované potraviny, červené maso a sýry. Zaměřte se na konzumaci potravin bohatých na vlákninu, jako jsou ovesné vločky, lněná semínka a kapusta.
  • Měli byste také do své stravy začlenit potraviny vhodné pro probiotika, jako je neslazený kefír, kimči a čistý jogurt. Případně si můžete vzít probiotický doplněk.
 7. 7
  Neutralizujte zápach z úst. Žvýkejte žvýkačku, cucejte mentolové bonbony, nebo používejte pásky Listerine. Můžete se také pokusit najít příčinu vašeho zapáchajícího dechu a zbavit se ho jednou provždy, ale je dobré vědět, co dělat pro to, abyste měli svěžejší dech už nyní.
  • Žvýkejte hřebíček, fenyklová semena, nebo anýz. Tyto byliny mají antiseptické účinky a pomohou vám zbavit se bakterií, které způsobují zápach z úst.
  • Žvýkejte kousek citronové nebo pomerančové kůry – budete mít svěží dech a užijete si příjemnou chuť (nejprve slupku důkladně umyjte). Kyselina citronová stimuluje produkci slin a tím pomáhá odstraňovat zápach z úst.
  • Můžete žvýkat také petržel, bazalku, mátu, nebo koriandr. Chlorofyl v těchto bylinách neutralizuje zápachy.
 8. 8
  Neužívejte tabákové výrobky. Pokud nemáte lepší důvod přestat s kouřením, uvědomte si, že kouření způsobuje zápach z úst. Tabák vysušuje ústa a zanechává nepříjemný zápach, který přetrvává dokonce i po vyčištění zubů.
 9. 9
  Promluvte si se svým zubařem. Choďte na pravidelné prohlídky k zubaři a dodržujte ústní hygienu. Pokud trpíte chronickým zápachem z úst, zubař může vyloučit nemoci dásní, zubní kazy a povlak na jazyku.
  • Pokud si váš zubař myslí, že je problém systemický (vnitřní) a trpíte například infekcí, pravděpodobně vás pošle k vašemu praktickému lékaři, nebo ke specialistovi.
  Reklama

Tipy

 • Mějte po ruce žvýkačky, mentolové bonbony a pásky Listerin. Tyto věci vám pomohou zamaskovat zápach z úst, ale nezbaví vás bakterií, které ho způsobují. Používejte je tedy jako rychlou pomoc, ne jako léčbu.
 • Lžička medu a skořice denně vám může pomoci zbavit se zápachu z úst. Můžete také jíst petržel, aby vám nezapáchal dech kvůli kyselému prostředí žaludku.
 • Pečlivě si čistěte zuby, používejte ústní vodu a dentální nit, aby vám nezapáchalo z úst. Po vyčištění zubů s i kartáčkem jemně očistěte povrch jazyka a patro úst. Nikdy si nezapomeňte vyčistit jazyk.
 • Po každém jídle si důkladně vyčistěte zuby, aby se vám v nich neusazovaly částečky jídla.
Reklama

Varování

 • Dejte si pozor, abyste se nedávili. Nesahejte si příliš hluboko do krku.
 • Dejte si pozor, aby se vám do úst nedostaly cizí bakterie. Nesahejte si do úst špinavými prsty, gázou, ani jinými předměty. Bakterie z nemytých věcí by mohly váš zápach z úst ještě zhoršit.
Reklama

Související články

Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak pomoci alkoholikovi přestat pítJak pomoci alkoholikovi přestat pít
Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak zvýšit hladinu krevních destiček: Mohou pomoci přírodní prostředky?
Jak poznat příznaky chlamydií u ženJak poznat příznaky chlamydií u žen
Jak se zbavit genitálních bradavicJak se zbavit genitálních bradavic
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak poznat, zda máte oparJak poznat, zda máte opar
Jak poznat alergii na alkoholJak poznat alergii na alkohol
Jak zavést kanylu IVJak zavést kanylu IV
Jak zvýšit hladinu kortizoluJak zvýšit hladinu kortizolu
Jak poznat příznaky žaludečních vředůJak poznat příznaky žaludečních vředů
Reklama

O tomto wikiHow

Luba Lee, FNP-BC, MS
Spoluautorem článku je :
Lékařská revizní komise
Tento článek spoluautorem článku je Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee je atestovaná sestra rodinného lékařství pracující v Tennessee. V roce 2006 získala titul MSN z University of Tennessee. Tento článek byl zobrazen 13 833 krát
Stránka byla zobrazena 13 833 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama