Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Alergie na alkohol, neboli alkoholová intolerance, může být pro mnohé velmi nepříjemná. Alergii na alkohol způsobuje neschopnost těla rozložit alkohol a další složky obsažené v alkoholických nápojích. Existuje na ni spousta symptomů, které často také indikují nějakou jinou chorobu či nemoc. Jsou však způsoby (které nemusí být zrovna příjemné), jak alergii na alkohol rozpoznat. Nezapomeňte, že je důležité předem zjistit, jestli máte alergii na alkohol. Konzumace látek, které vaše tělo nedokáže zpracovat, totiž může mít vážné dopady na vaše zdraví.

Postup

 1. 1
  Samotný alkohol není jádrem problému. Alergie na alkohol je sice vzácná, ale existuje. Často se však stává, že problémem jsou hlavně látky použité na výrobu alkoholu (obiloviny, konzervanty, atd.), které vyvolávají v těle alergickou reakci.[1]
  • Pivo, víno a lihoviny obsahují alergen histamin, který je výsledkem fermentačního procesu.[2] A často je to právě histamin, který vyvolává alergickou reakci v lidském těle.
  • Pivo a víno také obsahují siřičitany, které se používají jako konzervanty. [2] Siřičitany zhoršují astma a vyvolávají další alergické reakce.
  • Lipid transfer protein (LTP) je alrgen, který se nachází ve slupkách hroznů, díky čemuž může červené víno vyvolat alergickou reakci (červené víno je fermentováno se slupkou, bílé bez).[3]
  • Červené víno také obvykle obsahuje méně konzervantů, než víno bílé a tím pádem obsahuje méně siřičitanů. [1]
 2. 2
  Mějte povědomí o tom, jaké jsou běžné symptomy alergie na alkohol.[4] Jedná se o:
  • Ucpaný nos
  • Svědící, zanícená, červená pokožka, která je na dotek teplá (kopřivka)
  • Bolest hlavy
  • Zrychlený tep
  • Nevolnost a zvracení
  • Bolest v břiše
  • Rýma
 3. 3
  Pijte jen jeden druh alkoholu za večer. Držte se piva (nejlépe jednoho druhu) nebo vína a vyčkejte, jestli se objeví nějaké symptomy. Pokud se žádné symptomy neprojeví, tak si můžete pivo, víno či jinou lihovinu odškrtnout ze seznamu a postupně vyzkoušet ostatní druhy alkoholu. Postupem času budete vědět, který alkohol vám způsobuje potíže a který ne.
 4. 4
  Zjistěte, kolik alkoholu můžete vypít bez alergických symptomů. Během pití jednoho druhu alkoholu zkuste zjistit, kolik alkoholu je potřeba na to, aby se u vás objevila alergická reakce.
  • Může se stát, že lidé, kteří mají alergii na alkohol, budou mít pouze velmi slabé symptomy nebo se jim symptomy projeví až po vypití velkého množství alkoholu či určitého druhu alkoholu. Pokud vám to v ničem nevadí, tak kvůli tomu nepotřebujete navštěvovat doktora. Pokud však chcete potvrzení své diagnózy přímo od doktora, navštivte jej.
 5. 5
  Navštivte doktora, aby vám udělal test na alergie a potvrdil či vyvrátil fakt, že máte alergii na alkohol.
  • Doktor vám udělá intradermální kožní test nebo krevní testy, podle kterých určí vaši diagnózu. Intradermální kožní test je test, kdy je vám pod kůži aplikován alergen a následně se podle reakce vaší kůže pozná, zda máte alergii nebo ne.
  • V krevních testech se doktor zaměří především na Imunoglobulin E (IgE), což je typ protilátek, podle kterých dokáže poznat odolnost vašeho imunitního systému vůči určitým látkám. Tyto testy však nejsou vždy zcela přesné.
  • Doktor také provede další testy, prohlídne si vás a vyžádá si vaši zdravotní kartu. Máte-li alkoholovou intoleranci, tak existuje riziko, že máte např. Hodgikinův lymfon v případě, že jste Asijského původu a berete antibiotika, antifungicida nebo disulfiram (lék na závislost na alkoholu).
 6. 6
  Držte se alkoholu, o kterém víte, že na vás nemá žádný vliv a alkoholu, o kterém víte, že obsahuje málo přidaných ingrediencí. Jakmile máte seznam nápojů, které vám nezpůsobují kopřivku, držte se jich. Také můžete zvážit tyto možnosti:
  • Vyzkoušejte lihoviny, které nejsou vyrobené z obilovin. Například: vodka z brambor, rum (z cukrové třtiny) a tequilla (z agáve).
  • Držte se dál od ochucených lihovin.
  • Pokud vám způsobují alergii siřičitany ve víně, pijte pouze červená vína. Pokud vám dělá problém LTP v červeném víně, pijte pouze bílá vína.
  • Vyhýbejte se lihovinám, které jsou sycené oxidem uhličitým (např. coolery). Sycené lihoviny vám totiž s větší pravděpodobností vyvolají alergickou reakci.[1]
  Reklama

Varování

 • Nikdy nepijte více alkoholu, než dokážete zvládnout. Tím spíš, pokud na něj máte alergii. V extrémních případech se může stát, že alkohol může vyvolat alergickou reakci známou jako anafylaktická reakce, která může mít fatální důsledky.
Reklama

Související články

Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak pomoci alkoholikovi přestat pítJak pomoci alkoholikovi přestat pít
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak poznat příznaky chlamydií u ženJak poznat příznaky chlamydií u žen
Jak poznat, zda máte oparJak poznat, zda máte opar
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak zvýšit hladinu krevních destiček: Mohou pomoci přírodní prostředky?
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak poznat, zda vám zapáchá z ústJak poznat, zda vám zapáchá z úst
Jak zavést kanylu IVJak zavést kanylu IV
Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak překonat bolest břichaJak překonat bolest břicha
Jak se zbavit strupuJak se zbavit strupu
Jak se zbavit genitálních bradavicJak se zbavit genitálních bradavic
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama