Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Čerstvá tetování jsou několik prvních dní citlivá. Naučit se rozlišovat mezi běžným podrážděním a vážnými příznaky infekce nemusí být snadná záležitost. Vědět, na co si dát pozor, je v bezproblémovém procesu hojení naprosto stěžejní. Musíte umět infekci rozpoznat, vyléčit a pokud možno udržet od sebe co nejdál.

Část 1
Část 1 ze 3:

Rozeznejte symptomy infekce

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vyčkejte několik dní než vyslovíte nějaké závěry. Den, kdy se necháte tetovat, bude celá oblast zarudlá, lehce oteklá a citlivá na dotek. Nová tetování bolí asi tak jako vážné spálení od slunce. Proto je v prvních 48 hodinách velmi těžké poznat, zda je v tetování infekce nebo ne. Proto nic neuspěchejte. Dobře se o tetování starejte, pozorujte a čekejte.[1]
  • Vnímejte bolest. Pokud je tetování obzvláště bolestivé a bolest neustupuje ani po třech dnech od aplikace, vraťte se k tatérovi a nechte si místo prohlédnout.
 2. 2
  Hledejte znaky vážného zanícení. Velká, komplikovaná tetování se mohou hojit mnohem déle než ta malá a jednoduchá, pokud ale zánět přetrvává déle než 3 dny, může se jednat o známku infekce.
  • Měřte rukou teplotu nad tetovaným místem. Pokud pociťujete, jak z místa vychází teplo, může být vážně zanícené.
  • Svědivost, obvykle zvnějšku tetované oblasti, je také známkou alergické reakce nebo infekce. Tetování obyčejně trochu svědí. Pokud se vám ale svědivost zdá nadměrná a nepřestává ani po týdnu, měli byste si postižené místo nechat zkontrolovat.
  • Zarudlost je dalším znakem infekce. Podél linií je zarudlé zpočátku každé tetování, pokud ale časem zarudlost nezesvětlí nebo naopak ztmavne a tetované místo bolí, jedná se o příznak vážné infekce.[2]
 3. 3
  Všímejte si otoku. Pokud je oblast okolo nebo přímo na tetování nerovnoměrně oteklá, může to být další příznak vážné infekce. Pozorujete-li i jakékoli tekutinou naplněné pupínky nebo výstupky, okamžitě si tetování nechte zkontrolovat. Stejně tak, pokud se tetovaná oblast zvětšuje a vyvyšuj, namísto aby oplaskla.
  • Nechutně zapáchající výtok je dalším z příznaků. Okamžitě navštivte lékaře.
  • Pozor na tenké červené linky vycházející ze samotného tetování. Spatříte-li je, okamžitě navštivte lékaře, může se jednat o otravu krve.
 4. 4
  Změřte si teplotu a ujistěte se, že není příliš vysoká. A to pokaždé, máte-li podezření na infekci. Jestliže máte horečnaté stavy, jde pravděpodobně o příznak infekce, která bude muset být dříve či později stejně léčena.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Léčba infekce

Stáhnout PDF
 1. 1
  Ukažte infikované tetování svému tatérovi. Je to ta nejlepší osoba, se kterou byste měli svůj stav konzultovat v případě, že si nejste jistí. Požádejte ho o zhodnocení procesu hojení.
  • Pociťujete-li vážné symptomy typu zapáchajícího hnisu a značné bolesti, přeskočte návštěvu tatéra a běžte rovnou k lékaři, který rovnou zahájí léčbu.
 2. 2
  Návštěva lékaře. Pokud jste mluvili s tatérem, o tetování se dobře starali, a přesto vás potíže neopouštějí, navštivte lékaře, který vám nasadí antibiotika. Většinou se nedá nic dělat se samotným tetováním, antibiotika však mohou významně pomoct.
  • Začněte s antibiotiky co nejdříve, tělo se tak s infekcí rychle vyrovná. Většina lokálních infekcí by měla být lehce léčitelná, na rozdíl od otrav krve-vážného stavu, který musí být léčen velice rychle.
 3. 3
  Používejte předepsané masti podle pokynů. Doktor vám možná předepíše mimo antibiotika i léčivé masti. Užívejte je pravidelně a tetování udržujte v co nejčistším stavu to půjde. Jemně ho omývejte čistou vodou 2x denně nebo dodržujte lékařovy instrukce.
  • Po aplikaci léčiv budete muset tetování nejspíše ovazovat steriální gázou. Tu je ale potřeba nechat dostatečně vzdušnou, aby nedošlo k podporování dalšího šíření infekce.
 4. 4
  Během hojení udržujte tetování v suchu. Pravidelně ho myjte troškou antiseptického mýdla a čistou vodou, potom ho důkladně vysušte a znovu zavažte do sterilních obvazů nebo nechte odkryté. Nová infikovaná tetování nikdy nenamáčejte ani nezakrývejte.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Prevence infekce

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nechte se testovat na alergie. Je to sice velmi nepravděpodobné, ale přesto někteří z nás mohou být alergičtí na určité složky tetovací barvy, které můžou způsobit nepříjemné a bolestivé stavy. Proto je lepší alergologický test podstoupit ještě předtím, než se necháte tetovat.
  • Černá barva obvykle neobsahuje žádné alergeny, s barevnými inkousty už je to ale trochu horší. Obsahují často aditiva, způsobující různé alergické reakce.
 2. 2
  Tetovat se nechte jen certifikovanými tatéry. Udělejte si nejdřív menší průzkum o tom, které salóny ve vaší oblasti jsou dobré a důvěryhodné. Musí splňovat veškeré certifikace a hygienické podmínky.
  • V žádném případě se nepokoušejte o „stick´n poke“ ani jiné domácí způsoby tetování. Dokonce ani když je váš kamarád „velmi, velmi dobrý“ tatér, domluvte se raději s profesionálem.
  • Pokud si na schůzce v salónu všimnete podezřelého chování nebo špinavého prostředí, odejděte a najděte lepší místo.
 3. 3
  Ujistěte se, že váš tatér používá nové jehly. Pro dobrého tatéra je čistota naprostou prioritou a dá si záležet, abyste viděli veškeré kroky vedoucí k dokonalé čistotě zákroku-od navléknutí rukavic po rozbalení nových jehel. Pokud nic z toho nevidíte, ptejte se. Dobrý tetovací salón by to měl pochopit a udělat vše pro to, abyste se cítili bezpečně.
 4. 4
  Udržujte své tetování v čistotě. Dodržujte poctivě veškeré instrukce jak se o tetování starat, které vám tatér dá. Jemně ho oplachujte teplou vodou a důkladně osušujte, začněte s tím 24 hodin po tom, co jste byli tetováni.
  • Tatér vám většinou dá nějakou hojivou mastičku, kterou byste měli pro udržení správného procesu hojení aplikovat 3-5 dní. Nikdy nepoužívejte přípravky typu vazelína apod.
 5. 5
  Dopřejte tetování během hojení dostatek čerstvého vzduchu. V prvních dnech je důležité nechat místo co nejvíce hojit přirozeným způsobem. Nenoste oblečení, které by tetování mohlo podráždit, také ho nevystavujte záření přímého slunce.
  Reklama

Tipy

 • Pokud si něčím nejste jistí, navštivte lékaře. Lepší mít jistotu teď než později litovat.
 • Pokud příznaky nejsou tak zřejmé, navštivte nejdříve svého tatéra. Lékař by mohl z nedostatku zkušeností s podobnými situacemi věc nešetrným medikamentem ještě zhoršit. Oproti tomu zkušený tatér se s podobným stavem setkává častěji a pravděpodobně dokáže lépe poradit.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 18 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 82 486 krát

Lékařské prohlášení

Obsah tohoto článku není určen jako náhrada odborné lékařské pomoci, vyšetření, diagnostiky nebo léčby. Před zahájením, změnou nebo ukončením jakéhokoli zdravotního ošetření byste měli vždy kontaktovat svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného zdravotnického pracovníka.

Stránka byla zobrazena 82 486 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama