X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 18 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 82 486 krát
Čerstvá tetování jsou několik prvních dní citlivá. Naučit se rozlišovat mezi běžným podrážděním a vážnými příznaky infekce nemusí být snadná záležitost. Vědět, na co si dát pozor, je v bezproblémovém procesu hojení naprosto stěžejní. Musíte umět infekci rozpoznat, vyléčit a pokud možno udržet od sebe co nejdál.
Postup
-
1Vyčkejte několik dní než vyslovíte nějaké závěry. Den, kdy se necháte tetovat, bude celá oblast zarudlá, lehce oteklá a citlivá na dotek. Nová tetování bolí asi tak jako vážné spálení od slunce. Proto je v prvních 48 hodinách velmi těžké poznat, zda je v tetování infekce nebo ne. Proto nic neuspěchejte. Dobře se o tetování starejte, pozorujte a čekejte.[1]
- Vnímejte bolest. Pokud je tetování obzvláště bolestivé a bolest neustupuje ani po třech dnech od aplikace, vraťte se k tatérovi a nechte si místo prohlédnout.
-
2Hledejte znaky vážného zanícení. Velká, komplikovaná tetování se mohou hojit mnohem déle než ta malá a jednoduchá, pokud ale zánět přetrvává déle než 3 dny, může se jednat o známku infekce.
- Měřte rukou teplotu nad tetovaným místem. Pokud pociťujete, jak z místa vychází teplo, může být vážně zanícené.
- Svědivost, obvykle zvnějšku tetované oblasti, je také známkou alergické reakce nebo infekce. Tetování obyčejně trochu svědí. Pokud se vám ale svědivost zdá nadměrná a nepřestává ani po týdnu, měli byste si postižené místo nechat zkontrolovat.
- Zarudlost je dalším znakem infekce. Podél linií je zarudlé zpočátku každé tetování, pokud ale časem zarudlost nezesvětlí nebo naopak ztmavne a tetované místo bolí, jedná se o příznak vážné infekce.[2]
-
3Všímejte si otoku. Pokud je oblast okolo nebo přímo na tetování nerovnoměrně oteklá, může to být další příznak vážné infekce. Pozorujete-li i jakékoli tekutinou naplněné pupínky nebo výstupky, okamžitě si tetování nechte zkontrolovat. Stejně tak, pokud se tetovaná oblast zvětšuje a vyvyšuj, namísto aby oplaskla.
- Nechutně zapáchající výtok je dalším z příznaků. Okamžitě navštivte lékaře.
- Pozor na tenké červené linky vycházející ze samotného tetování. Spatříte-li je, okamžitě navštivte lékaře, může se jednat o otravu krve.
-
4Změřte si teplotu a ujistěte se, že není příliš vysoká. A to pokaždé, máte-li podezření na infekci. Jestliže máte horečnaté stavy, jde pravděpodobně o příznak infekce, která bude muset být dříve či později stejně léčena.Reklama
-
1Ukažte infikované tetování svému tatérovi. Je to ta nejlepší osoba, se kterou byste měli svůj stav konzultovat v případě, že si nejste jistí. Požádejte ho o zhodnocení procesu hojení.
- Pociťujete-li vážné symptomy typu zapáchajícího hnisu a značné bolesti, přeskočte návštěvu tatéra a běžte rovnou k lékaři, který rovnou zahájí léčbu.
-
2Návštěva lékaře. Pokud jste mluvili s tatérem, o tetování se dobře starali, a přesto vás potíže neopouštějí, navštivte lékaře, který vám nasadí antibiotika. Většinou se nedá nic dělat se samotným tetováním, antibiotika však mohou významně pomoct.
- Začněte s antibiotiky co nejdříve, tělo se tak s infekcí rychle vyrovná. Většina lokálních infekcí by měla být lehce léčitelná, na rozdíl od otrav krve-vážného stavu, který musí být léčen velice rychle.
-
3Používejte předepsané masti podle pokynů. Doktor vám možná předepíše mimo antibiotika i léčivé masti. Užívejte je pravidelně a tetování udržujte v co nejčistším stavu to půjde. Jemně ho omývejte čistou vodou 2x denně nebo dodržujte lékařovy instrukce.
- Po aplikaci léčiv budete muset tetování nejspíše ovazovat steriální gázou. Tu je ale potřeba nechat dostatečně vzdušnou, aby nedošlo k podporování dalšího šíření infekce.
-
4Během hojení udržujte tetování v suchu. Pravidelně ho myjte troškou antiseptického mýdla a čistou vodou, potom ho důkladně vysušte a znovu zavažte do sterilních obvazů nebo nechte odkryté. Nová infikovaná tetování nikdy nenamáčejte ani nezakrývejte.Reklama
-
1Nechte se testovat na alergie. Je to sice velmi nepravděpodobné, ale přesto někteří z nás mohou být alergičtí na určité složky tetovací barvy, které můžou způsobit nepříjemné a bolestivé stavy. Proto je lepší alergologický test podstoupit ještě předtím, než se necháte tetovat.
- Černá barva obvykle neobsahuje žádné alergeny, s barevnými inkousty už je to ale trochu horší. Obsahují často aditiva, způsobující různé alergické reakce.
-
2Tetovat se nechte jen certifikovanými tatéry. Udělejte si nejdřív menší průzkum o tom, které salóny ve vaší oblasti jsou dobré a důvěryhodné. Musí splňovat veškeré certifikace a hygienické podmínky.
- V žádném případě se nepokoušejte o „stick´n poke“ ani jiné domácí způsoby tetování. Dokonce ani když je váš kamarád „velmi, velmi dobrý“ tatér, domluvte se raději s profesionálem.
- Pokud si na schůzce v salónu všimnete podezřelého chování nebo špinavého prostředí, odejděte a najděte lepší místo.
-
3Ujistěte se, že váš tatér používá nové jehly. Pro dobrého tatéra je čistota naprostou prioritou a dá si záležet, abyste viděli veškeré kroky vedoucí k dokonalé čistotě zákroku-od navléknutí rukavic po rozbalení nových jehel. Pokud nic z toho nevidíte, ptejte se. Dobrý tetovací salón by to měl pochopit a udělat vše pro to, abyste se cítili bezpečně.
-
4Udržujte své tetování v čistotě. Dodržujte poctivě veškeré instrukce jak se o tetování starat, které vám tatér dá. Jemně ho oplachujte teplou vodou a důkladně osušujte, začněte s tím 24 hodin po tom, co jste byli tetováni.
- Tatér vám většinou dá nějakou hojivou mastičku, kterou byste měli pro udržení správného procesu hojení aplikovat 3-5 dní. Nikdy nepoužívejte přípravky typu vazelína apod.
-
5Dopřejte tetování během hojení dostatek čerstvého vzduchu. V prvních dnech je důležité nechat místo co nejvíce hojit přirozeným způsobem. Nenoste oblečení, které by tetování mohlo podráždit, také ho nevystavujte záření přímého slunce.Reklama
Tipy
- Pokud si něčím nejste jistí, navštivte lékaře. Lepší mít jistotu teď než později litovat.
- Pokud příznaky nejsou tak zřejmé, navštivte nejdříve svého tatéra. Lékař by mohl z nedostatku zkušeností s podobnými situacemi věc nešetrným medikamentem ještě zhoršit. Oproti tomu zkušený tatér se s podobným stavem setkává častěji a pravděpodobně dokáže lépe poradit.
Reklama
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Tell if a Tattoo Is Infected
Português:Saber se uma Tatuagem Está Infeccionada
Français:savoir si un tatouage est infecté
中文:判断纹身是否受感染
Bahasa Indonesia:Mengetahui Apakah Tato Anda Terinfeksi
Tiếng Việt:Nhận biết hình xăm bị nhiễm trùng
العربية:التأكد من تعرض الوشم لعدوى
Stránka byla zobrazena 82 486 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama