Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Tento problém se vyskytuje jak u žen, tak u mužů. Ztrácíte sami sebe a zapadáte do destruktivního vztahu? Máte pocit, že se vám vaši přátelé vzdalují a vaši blízcí vám říkají, že nejste sami sebou? Než získáte svoji individualitu a sílu zpět, musíte zjistit, zda vám váš vztah něco nebere a pokud ano, musíte tento destruktivní cyklus narušit.

Postup

 1. 1
  Upřímně si zhodnoťte: Je tento váš vztah zdravý, nebo nezdravý? Snažte se být objektivní a analyzujte změny, které nastaly od začátku vašeho vztahu.
 2. 2
  Zjistěte, zda jste ve vztahu, kde vás partner zneužívá. Podívejte se na seznam univerzity ve Virginii a odpovězte si upřímně a bez ospravedlňování partnera chování (neříkejte si: „Nechová se takhle přece neustále,“ nebo „Stalo se to jen jednou nebo dvakrát.“) ano, nebo ne. Když uvidíte, že odpovídáte na spoustu otázek „ano,“ pravděpodobně jste v manipulativním vztahu. [1] :
  • Co dělá váš partner:
   • Ztrapňuje vás před vašimi přáteli a rodinou?
   • Zlehčuje vaše úspěchy, nebo vás odrazuje od vašich cílů?
   • Máte kvůli němu pocit, že se nemůžete rozhodovat sami?
   • Využívá výhružky a zastrašování, aby dosáhl svého?
   • Říká vám, co můžete a co nesmíte nosit?
   • Říká vám, jak si máte upravovat vlasy?
   • Říká vám, že jste bez něj nic, nebo že je on nic bez vás?
   • Chová se k vám hrubě bez vašeho souhlasu – popadá vás za ruce, štípe vás, nebo vás tahá za vlasy?
   • Volá vám několikrát denně a kontroluje, zda jste tam, kde jste mu řekli, že budete?
   • Používá drogy nebo alkohol jako výmluvu k tomu, že se k vám chová hrubě a zneužívá vás?
   • Obviňuje ze svého chování vás?
   • Tlačí vás k sexuálním praktikám, na které nejste připravení?
   • Způsobuje vám pocit, že ze vztahu nelze uniknout?
   • Brání vám dělat věci, které vás baví (například trávit čas s rodinou a přáteli)?
   • Snaží se vám zabránit, abyste po hádce odešli, nebo vás naopak chce po hádce někam zavřít?
  • Co děláte vy:
   • Bojíte se někdy toho, jak bude váš partner jednat?
   • Máte pocit, že jste zodpovědní za jeho pocity?
   • Neustále vymýšlíte ospravedlnění pro partnerovo chování a zastáváte se ho u ostatních lidí?
   • Věříte, že kdybyste se změnili, mohli byste změnit celý váš vztah i svého partnera?
   • Snažíte se nedělat nic, čím byste partnerovi mohli ublížit, nebo ho naštvat?
   • Máte pocit, že ať děláte cokoli, váš partner s vámi není spokojený?
   • Děláte vždy to, co chce váš partner a ne to, co chcete vy?
   • Zůstáváte s partnerem proto, že se bojíte toho, jak by mohl reagovat na rozchod?
 3. 3
  Zhodnoťte, jak se změnily vaše ostatní vztahy. Jsou vaši členové rodiny nebo vaši přátelé napjatí, když má váš partner přijít, nebo se cítí nepříjemně už když o něm mluvíte? Tato výstražná znamení by pro vás měla být důležitá, zejména v případě, že se takto chová naprostá většina vašich blízkých.
  • Probouzí ve vás partner to nejlepší, nebo to nejhorší? Máte pocit, že jste s partnerem oba nejlepšími verzemi svých já, nebo máte pocit, že se vaše chování a přístup mění podle vašeho partnera, což způsobuje, že se vás rodina a přátelé straní?
  • Všímejte si toho, jak se váš partner chová v přítomnosti vašich přátel a rodiny. Pokud se s nimi hádá, ponižuje je nebo se chová nepřijatelně, dávejte si pozor.
  • Uvědomujete si, že je pro vás jednodušší netrávit čas s rodinou a přáteli, které jste znali dávno před tím, než jste poznali svého partnera, než se snažit zajistit, aby se k vám partner přidal?
  • Když trávíte čas s jinými lidmi, jde jen o partnerovy přátele a rodinu? Máte pocit, že jste odcizení od svých přátel?
 4. 4
  Uvědomujte si, že jste zaujatí vůči partnerovým chybám. Pobláznění nemusí být nutně špatné. Někdy je dokonce dobré, ale může člověku způsobit, že na nějakou dobu v novém vztahu ztratí rozum. Někdy nás naše láska může přinutit zavírat oči před varovnými signály, přestože ve skutečnosti víme, že naši přátelé a rodina mají pravdu, když říkají, že se jim na vašem partnerovi něco nelíbí. Odpovězte si na následující otázky:
  • Omlouváte před ostatními lidmi partnerovo chování, nebo se ho zastáváte? Pokud máte pocit, že přecházíte do sebeobrany vždy, když někdo zpochybňuje váš vztah, pravděpodobně si již uvědomujete, že máte problém, ale ještě jste se s ním nesmířili.
  • Uvědomte si, že lidé ve zdravých vztazích nemají co skrývat, nemusejí se bránit, ale mají právo na soukromí a není v jejich vztahu nutné říkat si s partnerem každý detail jejich života. Když je vztah zdravý, vaši přátelé a rodina sami od sebe poznají, že jste se svým partnerem skutečně šťastní a že vás váš partner dělá lepším člověkem. Vaši blízcí potom budou moc rádi, že vám to s partnerem klape.
  • Všímejte si toho, zda jsou vaše plány často nahrazovány plány partnera. Pokud měníte plány tak, abyste dělali vždy jen to, co chce váš partner, jste v manipulativním vztahu.
  • Byli všichni vaši známí, místa a lidé z minulosti nahrazeny přáteli vašeho partnera, nebo novými přáteli, které jste si našli během vašeho vztahu? Narušení rodinných vztahů a stability většinou znamená, že partner chce být středem vašeho vesmíru a nehodlá s nikým soutěžit o vaši pozornost.
 5. 5
  Když si budete povídat s partnerovými přáteli, všímejte si toho, zda o něm někdy ríkají něco, co by vás zarazilo. Můžete se například dozvědět, že vám partner říká jiné věci, než říká svým přátelům. Zamyslete se nad tím, zda se vyhýbáte pravdě a zametáte tyto incidenty pod koberec. Těmto výstražným znamením byste měli věnovat pozornost.
  • Když s vámi partner manipuluje a ovládá, většinou jde o polopravdy, ne o velké lži. Jsou to věci, které jsou dost divné na to, abyste se nad nimi na chvíli zarazili a zamysleli se, ale ne tak moc, aby vás to přimělo přehodnotit celý váš vztah.
  • Pokud se to stane více než jednou, zastavte se a připomeňte si, že to není poprvé, co se vám něco takového stalo. Začněte analyzovat nesrovnalosti mezi tím, co váš partner říká vám a co říká ostatním lidem. Pokud najdete spoustu nesrovnalostí, měli byste to partnerovi říct. Pokud vás jeho reakci nebo odpovědi neuspokojí, je na čase přehodnotit váš vztah. Neoddalujte to – mohlo by vám to ušetřit mnoho budoucích problémů.
 6. 6
  Udržujte si svoji podpůrnou síť. Odříznutím od přátel a od rodiny, kteří vás podporují, vám partner dokazuje svoji dominanci. Brzy kvůli tomu začnete mít pocit, že je to vaše vlastní rozhodnutí.
  • Všímejte si toho, zda se váš manipulativní partner chová k vašim přátelům a rodině nepříjemně buď tím, že vyvolává hádky a napětí, nebo tím, že si vymýšlí, čím vším mu uškodili a snaží se tím získat „povolení“ cítit se mezi nimi nepříjemně.
  • Pro partnera bude mnohem jednodušší vás ovládat, když budete mít pocit, že mezi jím a vašimi blízkými je velké napětí a za chvíli si začnete myslet, že jediný, na koho se můžete obrátit, je on.
 7. 7
  Uvědomujte si partnerovu žárlivost a majetnickost. Pokud vás váš partner chrání, je to krásné. Pokud je ale přehnaně ochranářský, je to nepříjemné a může vás to i děsit. Zamyslete se nad tím, zda chce partner stále vědět, kde jste. Vyslýchá vás, když nepřijdete domů včas, nebo když chcete jít ven? Vyptává se vás na to, s kým jste se bavila? Nebo vám říká, že když trávíte čas s jinými lidmi, znamená to, že vám na něm vůbec nezáleží?
 8. 8
  Dávejte si pozor na dvojí metr a situace, které není možné vyhrát. Má partner dvojí metr pro své vlastní chování a jednání a pro to vaše? Je podle něj například v pořádku, když přijde o dvě hodiny později, než slíbil, ale když se vy zpozdíte o pět minut, dostanete vynadáno? Je „nevinné,“ když flirtuje s jinými lidmi, ale vás obviňuje z nevěry vždy, když se dáte do řeči s osobou opačného (nebo stejného) pohlaví? Situace, které není možné vyhrát jsou situace, ve kterých dopadnete špatně, ať uděláte cokoli – když budete šetřit, bude vás považovat za skrblíka a když budete utrácet, bude vám říkat, že jste marnotratní. Bez ohledu na to, co uděláte, si na tom váš partner vždy najde něco špatného. Oba tyto vzorce jsou v manipulativních vztazích velmi časté.
 9. 9
  Dávejte si pozor na „dvoření“ po opakovaných urážkách. Pokud partner udělá něco naprosto nepřijatelného a potom vás přijde požádat o odpuštění, dává vám najevo, že si své chyby uvědomuje a slibuje změnu, je to často pouze součást toho, jak vás ovládá – i když to může být velmi přesvědčivé. Jde o způsob, jak využít vašeho soucitu a udržet si váš zájem. Dávejte si pozor – jakmile partner uvěří, že vás opět získal a budete dělat, co bude chtít, začne se opět chovat manipulativně a zle.
  • Je možné, že vám partner bude v slzách tvrdit, že chce, abyste mu pomohli změnit se, zejména pokud jste mu dali najevo, že takové chování nebudete tolerovat. Možná vám přinese drahé dary a bude se vás snažit opět ohromit. Posílí tím vaši závislost na něm a na jeho lásce. Po nějaké době tyto myšlenky naprosto naruší vaše sebevědomí. Začněte věřit tomu, že si nezasloužíte lepší jednání ze strany partnera a že byste si nikdy ani nenašli nikoho lepšího. Nevěřte tomu! Zasloužíte si mnohem více a také byste to měli mít.
 10. 10
  Přestaňte se ponižovat za to, že svého partnera milujete. Uvědomte si, že je váš partner skvělý – na povrchu – a že byste se neměli ponižovat za to, že vás přitahuje. Tito lidé jsou často směsicí vysoké inteligence a talentu a nízkého sebevědomí (přestože někdy působí až arogantně, čímž maskují svůj vnitřní nedostatek pravého sebevědomí).
  • Ovládající a manipulativní lidé nejsou schopni nechat věcem přirozený průběh – musejí mít vše pod kontrolou, jinak jim podle jejich představ věci „utečou,“ takže mají vnitřní nutkání být tím, kdo tahá za všechny nitky. Nejhorší na tom většinou je to, že jsou často krásní (jistě vás to napadlo), chytří, vtipní a okouzlující. Není divu, že jste se do takového člověka zamilovali.
  • Musíte si ovšem uvědomit, že váš partner vaši lásku využívá proti vám a drží vás ve vztahu jako ve vězení. Není vaše chyba, že jste se do něho zamilovali. Je jeho chyba, že vaší lásky zneužívá, aby s vámi mohl manipulovat. Jediný, kdo tento cyklus může narušit, jste vy.
  Reklama

Tipy

 • Ukončete manipulativní vztahy
 • Klíčem k této celé diskusi je uvědomit si, že manipulace s partnerem je často velmi jemná a objevuje se postupem času. Účelem tohoto článku je pomoci vám zhodnotit váš vztah a jeho varovná znamení. Tato znamení mohou být velmi nevýrazná, ale mohou vám pomoci najít další varovná znamení – jedna nepříjemná věc nemusí hned znamenat problém. Čtyři nebo pět takových věcí a měli byste si promluvit s rodinou a přáteli. Pokud vám tyto znaky potvrdí, pravděpodobně bude na čase přehodnotit váš vztah a pokusit se to udělat mimo vliv vašeho partnera.
 • Manipulativní partner se často chová odtažitě a nepříjemně ještě dříve, než to začnete dělat vy. Pokud ovšem neukončí vztah sám, přestože ho evidentně zajímá někdo jiný, nebo alespoň hledá někoho jiného, nebude vám chtít dovolit, abyste ho opustili a bude vás za to hodiny ponižovat. Nezapomínejte na to.
 • Nechovejte se zbytečně zle. Nemusíte se snižovat na úroveň svého partnera, abyste od něho mohli odejít. Řekněte mu, že se k sobě nehodíte a nechcete ve vztahu pokračovat. Nesnažte se partnerovi říkat, co všechno udělal špatně. Takoví lidé si své chyby neuvědomují. Je to jako kdybyste chtěli naučit prase zpívat – jen byste tím promarnili svůj čas.
 • Uvědomujte si, že téměř každý člověk je schopen manipulace a ovládání ostatních. Všichni to někdy děláme, abychom například vyhráli hádku. Když si ale začnete uvědomovat více než několik z výše uvedených varovných znaků, je na čase se zaměřit na váš vztah a zjistit, zda s partnerem máte opravdu rovnocenné partnerství.
 • Pokud vám partner někdy vyhrožoval, berte to vážně a vymyslete si bezpečnostní plán. Nepodceňujte to, kam mohou někteří lidé zajít, aby vás měli stále ve své moci. Pokud potřebujete pomoc, zavolejte na nějakou linku bezpečí, nebo na policii.
 • Nezlehčujte názory vašich přátel a rodiny – chtějí pro vás jen to nejlepší. Jednoho člověka můžete ignorovat, ale pokud vám to říkají všichni, nesmíte to přehlížet. *Říkají vám lidé, že se poslední dobou chováte divně? Mají pocit, že nejste ve své kůži a dávají vám to najevo? Řekl vám někdo z vašich blízkých, že se mu váš partner nelíbí? Zeptejte se sami sebe, zda by například vaše matka mohla mít pravdu úplně ve všem, kromě názoru na vašeho partnera? Pokud více než jeden člověk z vaší rodiny nebo blízkých přátel vyjádří nesouhlas s vaším partnerem, měli byste těmto názorům přikládat váhu.
 • Ujistěte se, že je váš vztah rovnocenný a že vám partner dává stejně tolik, kolik si toho od vás bere. Pokud vás čeká něco velkého, například zkouška, nechá vás, abyste se na ni dobře naučili? Pokud s vámi chce trávit čas, ale nedovolí vám věnovat se studiu a řekne vám například, že když jste s ním, neměli byste se učit a měli byste se mu věnovat, nebo že vaše zkouška není tak důležitá, abyste ho mohli přehlížet, měli byste si dávat velký pozor. Ve zdravém vztahu by měli oba partneři dávat i brát. V manipulativním vztahu si musíte neustále vybírat mezi tím, co chcete dělat a s kým se chcete vidět a svým partnerem. Dávat ve vztahu něco partnerovi neznamená zahrnovat ho láskou a dary. Znamená to být schopni spolupracovat i v záležitostech, které nemají nic společného s romantikou.
 • Odolejte pokušení brát celou tuto zkušenost jako něco negativního. Uvědomte si, že jste přežili těžkou situaci a jste schopní jít dál.
 • Přiznejte se svým přátelům a rodině. Omluvte se jim za to, že jste je přehlíželi a nebrali jste jejich názory vážně a řekněte jim, že si přejete, abyste je poslechli. Dostaňte ze svého těla veškerý vztek a zlobu – vaši blízcí budou rádi, že to s vámi mohou sdílet. Až bude vše za vámi, budete se spolu moci radovat.
 • Pokud máte pocit, že váš vztah není zdravý, neodkládejte to a řekněte svému partnerovi, že se chcete rozejít.
 • Pokud partner říká něco jiného, než dělá a nakonec předstírá, že se nic nestalo, rozhodněte se na základě jeho chování, spíše než na základě toho, co říká. Omluvy jsou často neupřímné a je možné, že vám jimi partner říká pouze: „Promiň, že se ti to nelíbí, ale udělám to znovu.“
 • Promluvte si s někým o tom, co se děje na obou stranách. Buďte upřímní a vyberte si k tomu někoho, komu důvěřujete.


Reklama

Varování

 • Manipulativní lidé jsou často výsledkem vnějších faktorů, jako je těžké dětství, nebo klinické duševní poruchy. Nemůžete doufat, že se vám podaří partnera změnit, i když vám na něm záleží. To nejlepší, co můžete udělat, je odmítnout být obětí a říci mu, že by měl vyhledat odbornou pomoc.
 • Pokud se partner ukáže u vás doma po tom, co jste se s ním rozešli, neotvírejte mu, pokud jste doma sami. Pokud s ním budete chtít mluvit (což nedoporučujeme), měli byste si vzít někoho s sebou, ale i když budete chtít mít soucit, nejlepší možností je jednoduše přerušit veškerý kontakt.
 • Dávejte si pozor na pronásledování a výhružky ublížením vám nebo vaší rodině, nebo výhružky sebevraždou. Nespoléhejte se na svůj úsudek a nesnažte se sami zjistit, zda jsou tyto výhružky opodstatněné. Ihned je nahlaste na policii. Partner je pravděpodobně jen narušený a není nebezpečný, ale přesto byste neměli riskovat. Pokud to bude nutné, pořiďte si soudní příkaz a zavolejte policii vždy, když ho bývalý partner poruší.
 • Tito lidé nerozumí soucitu a když se budete snažit jim pomoci, ublížíte tím oběma ještě více a partner to pravděpodobně použije proti vám. Odříznout veškerý kontakt se sice může zdát kruté, ale ukončíte tím veškeré konfrontace a přinutíte partnera jít dál, nebo vyhledat pomoc.
 • Pravděpodobnost pronásledování a násilného chování je u těchto lidí vyšší, než u jiných, jak pro vás, tak pro vaše blízké. Pokud máte pocit, že vás partner sleduje, uvědomte o tom příslušné úřady a zajistěte si bezpečnost (cestujte s jinými lidmi, přespávejte u přátel a rodiny a vyhýbejte se místům, na které jste dříve chodili spolu, nebo si nechejte vystavit soudní příkaz).
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama