Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vřed je léze, která vzniká na kůži nebo sliznici v těle. Vředy, které se objevují v žaludku nebo v tenkém střevě jsou známé jako peptické vředy. Peptické vředy v žaludku se také nazývají gastrické vředy. Vředy mohou být způsobeny faktory životního stylu jako je jídelníček a stres, nebo nadbytečným množstvím žaludečních šťáv. Nicméně většina je způsobena infekcí zapříčiněnou bakterií Helicobacter pylori (H. pylori). Příznaky vředů bývají u některých lidí akutní a u jiných mírné. Někdy jsou vředy asymptomatické, což znamená, že osoba, která je má, nepociťuje vůbec žádné příznaky.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Rozpoznání příznaků

Stáhnout PDF
 1. 1
  Věnujte pozornost bolestem břicha kdekoliv mezi vaší hrudní kostí a pupíkem. Bolest se může lišit v krutosti a trvání, trvat může jakkoli dlouho od několika minut po několik hodin. Často se objevuje mezi jídly, když se váš žaludek vyprázdní, a může být popisována jako pálivá, bodavá nebo tupá bolest.
  • Často se může ulevit od bolesti způsobené vředy konzumací potravin, které vyrovnají kyseliny v žaludku, nebo vzetím si léků s antacidem.
  • Pokud je vaše bolest břicha způsobena vředy, záchvaty bolesti se mohou objevit v noci a kdykoliv jste hladoví.
 2. 2
  Číhejte na další příznaky vředů, které pacienti mívají. Všechny tyto příznaky se neobjevují u každého člověka, ale můžete je pociťovat v jakékoliv kombinaci.
  • Zvýšená plynatost a říhání.
  • Pocit plnosti a neschopnost vypít hodně tekutin.
  • Hlad pár hodin po jídle.
  • Mírná nevolnost, nejčastěji hned po probuzení.
  • Celkový pocit únavy a pocit, že vám není dobře.
  • Ztráta chuti k jídlu.
  • Ztráta hmotnosti.
 3. 3
  Poznejte příznaky závažného vředu. Pokud se neléčí, mohou vředy způsobit vnitřní krvácení a další problémy, které vedou k naléhavým případům.
  • Zvracení, obzvlášť pokud je přítomná krev, může svědčit o pokročilém vředu.
  • Tmavá, dehtovitá nebo pastovitá stolice může být také příznakem závažných vředů.
  • Krvavá stolice.
 4. 4
  Navštivte lékaře pokud pociťujete jakékoliv příznaky vředů. Vředy jsou vážné potíže, které vyžadují lékařské ošetření. Produkty z lékárny mohou poskytnout dočasnou úlevu, ale neléčí příčinu.
 5. 5
  Uvědomte si, jestli jste na žaludeční vředy náchylnější. Ačkoli se žaludeční vředy mohou objevit u většiny lidí z libovolného důvodu, mezi osoby s nejvyšším rizikem jejich vzniku patří:
  • Lidé infikovaní bakterií H. pylori.
  • Lidé, které často berou analgetika jako ibuprofen, aspirin nebo naproxen.
  • Lidé s vředy v rodinné anamnéze.
  • Lidé, kteří pravidelně pijí alkohol.
  • Lidé, kteří mají choroby nebo onemocnění spojená s játry, ledvinami nebo plícemi.
  • Lidé starší než 50 let.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Rychlé rady pro osoby trpící vředy

Stáhnout PDF
 1. 1
  Objednejte se k vašemu lékaři. Ačkoli mnoho vředů se zahojí samo, některé vážnější vředy je třeba diagnostikovat a léčit endoskopem. Endoskop je malá, osvětlená trubička, která se zavede do vašeho jícnu. Může to udělat pouze váš lékař. Mezitím vyzkoušejte některý z těchto rychlých pomůcek, než navštívíte lékaře.
 2. 2
  Vezměte si léky blokující kyselost. Léky blokující kyselost jsou někdy doporučovány lékaři, aby se zjistilo, jestli se příznaky zlepšují. To proto, že žaludeční vředy mohou být způsobovány nerovnováhou mezi trávicími tekutinami v žaludku a dvanáctníku.
 3. 3
  Udělejte nějaké změny životosprávy. Přestaňte kouřit, pít a brát analgetika. Kouření a pití může způsobovat nerovnováhu trávicích tekutin, zatímco analgetika mohou při užívání ve vysokých dávkách rovnováhu narušit. Všechny tyto zlozvyky přerušte, když čekáte na diagnózu od vašeho lékaře.
 4. 4
  Nepijte mléko. Pití mléka může poskytnout dočasnou úlevu, ale je to jako jeden krok dopředu a dva kroky zpět. Mléko na krátkou chvíli pokryje sliznici vaší žaludeční stěny. Ale mléko také stimuluje produkci většího množství žaludečních šťáv, které vředy nakonec ještě víc zhorší.
  Reklama

Tipy

 • Značné procento žaludečních vředů není přímo způsobeno stresem nebo jídelníčkem, ale Helicobacter pylori, což je druh bakterie. Za tento objev byla australským vědcům Barrymu Marshallovi a Robinu Warrenovi udělena Nobelova cena.
 • Další častou příčinou vředů je, že sliznice těla je příliš tenká a více citlivá na "narušení" v této ochranné vrstvě. Toto "narušení" vystavuje žaludeční stěnu kyselinám, proti kterým jí sliznice chránila. Je mnoho léků na předpis i volně prodejných, které časem zužují sliznici. Aspirin je jedním z nich. Dalšími jsou analgetika. Některé syntetické léky na ředění krve to také způsobují.
 • Před objevením spojení mezi vředy a bakterií H. pylori lékaři říkávali pacientům, aby drželi své vředy pod kontrolou prostřednictvím jídelníčku a změn životosprávy. Přestože teď už víme, že většinu vředů způsobují bakterie, stále platí, že životospráva a jídelníček mohou zhoršit příznaky. Přičinlivé řízení stresu prostřednictvím praktikování modliteb, jógy nebo meditace, dostatkem pohybu a zdravého dobře vyváženého jídelníčku, nízkotučných a málo kořeněných potravin, pomůže některým lidem držet příznaky vředů pod kontrolou.
Reklama

Varování

 • Následující faktory mohou zvýšit pravděpodobnost, že budete mít peptické vředy: užívání alkoholických a tabákových výrobků, užívání aspirinu, ibuprofenu nebo jiných analgetik, vysoká úroveň stresu a léčba radiací. Ukázalo se, že všechno z toho "oslabuje" sliznice těla včetně sliznice žaludku.
 • Pokud jsou vředy neléčené, mohou se prožrat do žaludeční nebo střevní stěny, způsobit vnitřní krvácení, proděravění nebo obstrukci trávicího systému.
Reklama

Související články

Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak si zvýšit krevní tlakJak si zvýšit krevní tlak
Jak pomoci alkoholikovi přestat pítJak pomoci alkoholikovi přestat pít
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak zvýšit hladinu krevních destiček: Mohou pomoci přírodní prostředky?
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak poznat, zda máte oparJak poznat, zda máte opar
Jak zvýšit počet červených krvinekJak zvýšit počet červených krvinek
Jak poznat, zda vám zapáchá z ústJak poznat, zda vám zapáchá z úst
Jak ošetřit vosí, nebo sršní bodnutíJak ošetřit vosí, nebo sršní bodnutí
Jak poznat příznaky chlamydií u ženJak poznat příznaky chlamydií u žen
Jak se rychle zbavit modřinyJak se rychle zbavit modřiny
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama