Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud trpíte zánětem v podbřišku, možná máte zánět slepého střeva. Tento zánět se nejčastěji objevuje u lidí mezi 10 a 30 lety a u dětí a žen starších 50 let často není snadné odhalit běžné příznaky. Pokud trpíte apendicitidou, pravděpodobně budete muset podstoupit chirurgický zákrok a nechat si vyjmout slepé střevo, což je malý výběžek na konci tenkého střeva. V některých případech jde o vážně ohrožující situaci, takže je dobré znát příznaky a vědět, kdy je nutné zavolat pomoc.

Akutní příznaky

Okamžitě kontaktujte lékaře nebo jeďte na pohotovost, pokud máte některý z následujících příznaků:

 • Horečka nad 38°C
 • Bolesti zad
 • Snížená chuť k jídlu
 • Nevolnost a zvracení
 • Průjem nebo zácpa
 • Bolestivé močení
 • Bolesti rekta, zad nebo podbřišku
Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Zhodnoťte své příznaky

 1. 1
  Všímejte si běžných příznaků slepého střeva. Nejčastějším příznakem je tupá bolest v okolí pupku, která vystřeluje do pravého podbřišku. Zánět slepého střeva má ovšem i jiné příznaky, které nejsou tak běžné. Pokud na sobě zpozorujete několik z nich, pravděpodobně byste měli vyrazit do nemocnice. Pokud tyto příznaky zpozorujete na sobě, měli byste ihned zavolat sanitku. Když to budete odkládat, zvýšíte riziko, že vám apendix praskne a ohrozí vás na životě. [1] Příznaky se objevují většinou během 12-18 hodin, ale mohou trvat i týden a postupně se mohou zhoršovat. [2] Mezi symptomy patří:
  • ztráta chuti k jídlu
  • žaludeční potíže – nevolnost, průjem a zácpa, zejména v kombinaci s častým zvracením[3]
  • horečka – pokud máte teplotu nad 40 stupňů, ihned jeďte do nemocnice. Pokud máte teplotu nad 38 stupňů, ale trpíte i jinými příznaky, také ihned jeďte do nemocnice. Dalším z příznaků je také výrazně snížená teplota.
  • zimnice a třes
  • bolest v zádech
  • neschopnost vypudit plyny
  • tenesmus – pocit, že vám pomůže vyprázdnit střeva
  Mnoho z těchto příznaků je podobných virální gastroenteritidě. Rozdíl je v bolesti – u gastroenteritidy je bolest obecná a ne lokalizovaná. [4]
 2. 2
  Všímejte si i méně běžných příznaků zánětu slepého střeva. Kromě výše zmíněných příznaků můžete zpozorovat také méně časté příznaky spojené se zánětem slepého střeva. Zde je několik z nich: [5]
  • Bolest při močení
  • Zvracení před nástupem bolesti břicha
  • Ostrá nebo tupá bolest v konečníku, v bedrech, nebo na břiše
 3. 3
  Všímejte si bolesti břicha. U většiny dospělých lidí se slepé střevo nachází na pravé straně podbřišku, většinou ve třetině vzdálenosti mezi pupkem a pravou kyčlí. U těhotných žen to ovšem může být jinak. Všímejte si „cesty“ bolesti. Ostrá bolest může vystřelovat od pupku až k místu, kde se nachází slepé střevo 12-24 hodin po nastoupení prvních příznaků. Pokud jste zaznamenali podobné příznaky, jeďte ihned na pohotovost.
  • U dospělých lidí se příznaky mohou zhoršit během 4-48 hodin. Pokud vám bylo diagnostikováno slepé střevo, váš stav se považuje za ohrožující. [6]
 4. 4
  Přitlačte si na břicho. Pokud vás břicho bolí tak moc, že se ho nemůžete ani dotknout (zejména v pravém podbřišku), měli byste ihned jet do nemocnice. Když si na břicho přitlačíte, pravděpodobně ho budete mít napjaté a citlivé. [7]
  • Všímejte si bolesti se zpožděním. Když si zatlačíte na pravý podbřišek a po uvolnění tlaku ucítíte silnou bolest, máte zánět slepého střeva a musíte jet okamžitě do nemocnice.
 5. 5
  Všímejte si toho, zda máte břicho tvrdé. Když si na břicho přitlačíte, zaboříte se prstem, nebo ho máte neobvykle pevné a tvrdé? Pokud je vaše břicho tvrdé, pravděpodobně máte ucpaná střeva, což je dalším příznakem zánětu slepého střeva.
  • Pokud trpíte bolestí břicha, ale není vám nevolno a netrpíte ztrátou chuti k jídlu, pravděpodobně nejde o apendicitidu. Existuje mnoho příčin zánětu slepého střeva, které nevyžadují návštěvu lékaře. Pokud si nejste jistí a trpíte bolestí již déle než tři dny, navštivte svého praktického lékaře.
 6. 6
  Zkuste se postavit rovně a projít se. Pokud to nedokážete bez silné bolesti, pravděpodobně máte zánět slepého střeva. Měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Mezitím si můžete lehnout na bok a schoulit se do klubíčka.
  • Zjistěte, zda se bolest zhorší, když budete dělat prudké pohyby, nebo zakašlete.
 7. 7
  Uvědomte si, že u těhotných žen a u dětí se příznaky liší. U těhotných žen se může bolest objevovat jinde, protože se jim v těhotenství apendix posune výše. U dětí mladších dvou let se bolest většinou objevuje níže a je doprovázena otokem břicha a zvracením. Batolata se zánětem slepého střeva někdy odmítají jíst a jsou neobvykle unavená. Často odmítnou i svá nejoblíbenější jídla.
  • U starších dětí je bolest podobná, jako u dospělých lidí – začíná u pupku a vystřeluje do pravého podbřišku. Bolest se nelepší, ani když si dítě lehne a při pohybu se většinou zhoršuje.
  • Pokud dítěti praskne slepé střevo, mívá vysoké horečky.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Vyhledejte lékařskou pomoc

 1. 1
  Neberte žádné léky, dokud nedorazíte k lékaři. Pokud máte pocit, že máte příznaky slepého střeva, je důležité situaci nezhoršovat a počkat, až vás začnou léčit lékaři. Během čekání na odborné ošetření se vyhněte následujícím věcem:
  • Neberte projímadla, ani léky na bolest. Projímadlo vám může střeva podráždit ještě více a léky proti bolesti vám zase zabrání sledovat příznaky. [8]
  • Neberte antacid, může zhoršit bolest způsobenou zánětem slepého střeva.[9]
  • Nepoužívejte ohřívací dečky – slepé střevo by vám vlivem horka mohlo prasknout. [10]
  • Nepijte a nejezte, dokud nebudete vyšetřeni, protože když budete jíst a pít, zvýšíte tím riziko aspirace během zákroku.[11]
 2. 2
  Co nejrychleji vyrazte na pohotovost. Pokud jste si téměř jistí, že máte slepé střevo, neměli byste volat lékaři a objednat se na konec týdne. Co nejdříve vyrazte do nemocnice. Apendicitida je potenciálně život ohrožující – když vám slepé střevo praskne a nebudete ošetřeni, zemřete.
  • Sbalte si s sebou pyžamo a zubní kartáček. Pokud skutečně máte zánět slepého střeva, budete muset podstoupit operaci a zůstat v nemocnici přes noc.
 3. 3
  Na pohotovosti popište své příznaky. Připravte se na to, že to nějakou dobu bude trvat a rovnou sestře řekněte, že máte podezření na zánět slepého střeva. Budete ihned odeslání na vyšetření a v případě pozitivního nálezu vás pravděpodobně budou hned operovat.
  • Pokud budete muset v nemocnici chvíli čekat, nepanikařte. Budete tam mnohem více v bezpečí, než doma. I když vám apendix praskne v čekárně, budete ihned převezeni na sál. Buďte trpěliví a snažte se nemyslet na bolest, kterou cítíte.
 4. 4
  Co můžete očekávat v nemocnici. Až vás bude vyšetřovat lékař, budete mu muset opět popsat své příznaky. Řekněte mu o všech poruchách trávení, kterými trpíte (zácpa, nebo zvracení) a řekněte mu také, kdy jste poprvé zaznamenali bolest. Lékař provede vyšetření a zjistí, zda máte zánět slepého střeva.
  • Lékař vám bude promačkávat břicho. Připravte se na to, že vám lékař velmi silně zatlačí na podbřišek. Tímto způsobem se zjišťuje peritonitida, neboli infekce způsobená prasklým apendixem. Pokud máte peritonitidu, břišní svaly se vám pod tlakem stáhnou do křeče. Lékař možná bude chtít provést i rychlé vyšetření konečníku.
 5. 5
  Připravte se i na další testy. Laboratorní testy a obrazová vyšetření jsou pro diagnózu zánětu slepého střeva důležitá. Zde je několik z možných testů: [12]
  • Krevní testy – Tento test určí zvýšené množství bílých krvinek, což je známkou infekce. Bílé krvinky se přemnoží ještě dříve, než dojde ke zvýšení tělesné teploty. Krevní testy také prokážou, zda máte v těle nerovnováhu mezi elektrolyty a zda jste dehydrovaní, což může také způsobit bolest. Lékař může u žen provést také těhotenský test, aby vyloučil tuto možnost.
  • Analýza moči – Z moči je možné zjistit, zda netrpíte infekcí močových cest, nebo ledvinovými kameny, které mohou také způsobovat bolest v podbřišku.
  • Ultrazvuk – Ultrazvuk podbřišku prokáže, zda máte apendix zablokovaný, prasklý, oteklý, nebo zda vaši bolest způsobuje něco jiného. Ultrazvuk je nejbezpečnější formou radiace a většinou ho lékaři používají jako první možnost.
  • MRI – Magnetická rezonance se používá pro detailnější zobrazení vnitřních orgánů bez použití rentgenu. V MRI přístroji se pravděpodobně budete cítit trochu klaustrofobicky – je tam málo místa. Někteří lékaři pacientům podávají lehké sedativum, aby nebyli zbytečně úzkostliví. MRI poskytne podobné výsledky jako ultrazvuk, ale obraz, který díky němu lékař získá, je detailnější.
  • CT – CT používá rentgen a počítačovou technologii. Nejprve dostanete roztok, který budete muset vypít. Pokud ho nevyzvracíte, budete si muset lehnout na stůl. CT je vcelku rychlé vyšetření a nebudete se při něm cítit tak klaustrofobicky, jako u MRI. Tento test prokáže, zda máte v těle zánět, zda je apendix prasklý, nebo zablokovaný atd.
 6. 6
  Podstupte operaci. Pokud lékař určí, že máte zánět slepého střeva, jedinou léčbou je apendix odoperovat. Této operaci se říká apendektomie. Většina chirurgů preferuje laparoskopickou operaci, která zanechává menší jizvu, než otevřená apendektomie.
  • Pokud lékař nabyde dojmu, že není nutné apendix operovat, pravděpodobně vás pošle domů a řekne vám, že máte 12-24 hodin sledovat své příznaky. Během této doby byste neměli brát antibiotika, léky na bolest, ani projímadla. Pokud se váš stav zhorší, musíte neprodleně kontaktovat lékaře. Nečekejte na to, až vaše příznaky zmizí samy od sebe. Pravděpodobně budete muset přijít na kontrolu a přinést vzorek moči. Až se do nemocnice vrátíte kvůli dalším vyšetřením, nebudete před tím moci nic jíst ani pít, protože by to mohlo způsobit komplikace při operaci.
 7. 7
  Zotavte se po operaci. Moderní apendektomie jsou téměř neinvazivní a po operaci se budete moci vrátit do běžného života bez větších komplikací. Jde ovšem stále o chirurgický zákrok, takže byste o sebe měli pečovat. Řiďte se následujícími radami a budete brzy opět ve formě: [13]
  • Postupně začněte jíst pevnou stravu. Po operaci zažívacího ústrojí budete muset být 24 hodin bez jídla i pití. Lékař vám řekne, kdy můžete začít postupně pít a jíst pevnou stravu – nejprve budete moci pít malá množství tekutin, později budete moci zařadit i běžnou stravu. Nakonec budete moci jíst a pít jako normálně.
  • První den po operaci se nepřetěžujte. Odpočívejte a zotavujte se. Po několika dnech zkuste nějakou lehkou tělesnou aktivitu a pohyb, protože tělo se pohybem léčí.
  • Pokud zaznamenáte nějaké problémy, kontaktujte svého lékaře. Bolest, zvracení, malátnost, motání hlavy, horečka, průjem, krev v moči nebo ve stolici, zácpa a výtok nebo otok v okolí řezu jsou příznaky, které by vás měly ihned přivést k lékaři. Také příznaky apendicitidy po vyjmutí slepého střeva byste měli ihned hlásit lékaři.
  Reklama

Tipy

 • Lidé, kteří trpí jinými nemocemi, někdy nemají klasické příznaky apendicitidy a trpí pouze nepříjemnými pocity. Platí to zejména pro lidi, kteří trpí následujícím:
  • Obezita
  • Cukrovka
  • HIV
  • Rakovina / chemoterapie
  • Pacienti s transplantovanými orgány
  • Těhotenství (riziko je nejvyšší v posledním trimestru)
  • Kojenci a malé děti
  • Starší lidi
 • Existuje také tzv. apendikální kolika. V tomto případě pacient trpí silnými křečemi břicha způsobenými stahy slepého střeva. Může jít o blokaci, nádor, zjizvenou tkáň, nebo nějaké cizí těleso. Dříve lékaři neakceptovali, že apendix může „kručet.“ Bolest se objevuje v delších intervalech a může odcházet a zase přicházet. Kolika se diagnostikuje obtížně, ale může vyústit i v akutní apendicitidu. [14]
Reklama

Varování

 • Když budete odkládat léčbu, mohli byste skončit na několik měsíců, nebo nadosmrti s pytlíkem na odvod výkalů.
 • Pokud máte podezření na apendicitidu, neodkládejte cestu do nemocnice. Prasklý apendix může být smrtelný. Pokud přijedete do nemocnice a lékař vás odešle zpět domů bez léčby, v případě zhoršení příznaků se vraťte! Někdy se příznaky slepého střeva rozvíjejí velmi pomalu a postupně.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Julia Bowlin, MD
Spoluautorem článku je :
Lékař rodinného lékařství
Tento článek spoluautorem článku je Julia Bowlin, MD. Dr. Bowlin se specializuje na rodinné lékařství v Ohiu. V roce 1993 získala svůj lékařský titul na Wright State University Boonshoft School of Medicine. Tento článek byl zobrazen 9 367 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 9 367 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama