Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zjišťování, zda je váš diamant pravý, je trochu mučivé – opravdu to chcete vědět? Většina zvědavých majitelů drahých kamenů se obrací na profesionální klenotníky, ale nemusíte být Sherlock, abyste dokázali rozeznat pravý diamant od falešného. Bude vám stačit trocha světla, teplý dech a klenotnická lupa. V tomto článku se dozvíte spoustu detailů a informací ze světa diamantů.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Zasazené diamanty

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zkuste diamant zamlžit. Dejte si diamant k ústům a dýchněte na něho jako na zrcadlo. Pokud zůstane na několik vteřin zamlžený, je pravděpodobně falešný – opravdový diamant se nezamlží snadno a po dýchnutí se ihned očistí. I v případě, že na něho budete dýchat opakovaně, se vyčistí mnohem rychleji, než falešný diamant.
  • Je dobré vzít si diamant, o kterém víte, že je falešný a srovnat ho s tím, u kterého si nejste jistí. Můžete se podívat na to, jak rychle se skutečný diamant očistí od páry, zatímco falešný diamant zůstane zamlžený. Když budete na falešný diamant dýchat opakovaně, začne se na něm tvořit kondenzace. S každým výdechem se bude falešný diamant zamlžovat více a více, zatímco pravý diamant bude stále čistý.
 2. 2
  Zkontrolujte si zasazení a připevnění kamene. Pravý diamant pravděpodobně nebude zasazen v levném kovu. Značky uvnitř zasazení vám prozradí, zda jde o pravé zlato nebo platinu (10K, 14K, 18K, 585, 750, 900, 950, PT, Plat). Pokud jde o drahý kov, je to dobré znamení. Pokud na kovu najdete značku „C.Z.,“ jedná se pravděpodobně o falešný diamant. [1] C.Z. znamená Cubic Zirconia, což je jeden z druhů umělých diamantů.
 3. 3
  Prohlédněte si diamant pod klenotnickou lupou. Pokud ji nemáte, zkuste si ji vypůjčit v klenotnictví. Vytěžené diamanty většinou mají malé přirozené nedokonalosti, kterým se říká „inkluze“ a které pod lupou snadno najdete. Snažte se najít malé skvrnky minerálů, nebo jemné změny barvy. Tyto věci jsou známkou toho, že máte v rukou pravý (třebaže nedokonalý) diamant.
  • Cubic zirkonium (které by mělo projít všemi ostatními testy) většinou nemívá tyto nedokonalosti, protože se vyrábí ve sterilním prostředí a nenalézá se náhodou v laboratoři matky Země. Příliš dokonalý kámen je většinou falešný.
  • Je ovšem možné, že i pravý diamant bude bezchybný. Neměli byste nedokonalosti brát jako jediný určující faktor toho, zda je diamant pravý. Nejprve vylučte možnost falešného kamene pomocí ostatních testů.
  • Uvědomte si, že diamanty vyrobené v laboratoři většinou nemívají žádné nedostatky, protože jsou vyrobeny v pečlivě regulovaném prostředí. Kvalitní diamanty z laboratoře mohou být chemicky, fyzicky i opticky identické (a někdy dokonce i lepší), než přírodní diamanty. Tato schopnost překonat vytěžené diamanty způsobuje u znalců pravých diamantů, kteří požadují, aby byly falešné diamanty zřetelně odlišeny od těch vytěžených, značné obavy. Laboratorně vyrobené diamanty jsou sice „pravé,“ ale nejsou „přírodní.“
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Volné diamanty

Stáhnout PDF
 1. 1
  Podívejte se, jak kámen odráží světlo. Diamanty ostře odrážejí světlo, které jimi prochází a díky tomu jsou jasně zářivé. Sklo, nebo křemen se lesknou méně, protože mají nižší index odrazu světla. Odraznost kamene je velmi obtížné jakkoli upravit i pomocí odborného řezu, protože jde o jeho základní vlastnost. Když si diamant dobře prohlédnete na světle, měli byste poznat, zda je pravý, nebo falešný. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout:
  • Metoda s novinami: Obraťte kámen vzhůru nohama a položte ho na kus novin. Pokud skrz něj přečtete text, nebo uvidíte alespoň černé šmouhy, pravděpodobně nejde o pravý diamant. Pravý diamant by světlo odrazil tak ostře, že byste nebyli schopni vidět tisk. (Existuje ovšem několik výjimek – pokud je kámen špatně nařezaný, je možné vidět tisk i skrz pravý diamant.)
  • Metoda s tečkou: Nakreslete si na kus bílého papíru perem malou tečku, položte diamant přímo na ni a podívejte se na něj shora. Pokud máte falešný diamant, uvidíte v něm kulatý odraz. Skrz pravý diamant odraz tečky neuvidíte.
 2. 2
  Prohlédněte si odrazy. Odrazy pravého diamantu mají většinou různé odstíny šedé. Podívejte se na diamant shora. Pokud uvidíte duhové odrazy, váš diamant je buď nekvalitní, nebo falešný. [2]
  • Zkuste najít „třpytky.“ Pravý diamant se třpytí o poznání více, než stejně velký kus skla, nebo křemene. Můžete si vzít kousek skla nebo křemene a srovnat s ním třpytivost svého kamene.
  • Nepleťte si třpytivost s odrazem. Třpytivost má co dočinění se zářivostí nebo intenzitou světla, které se odráží od řezů kamene. Odraz má naopak co dočinění s barvou odraženého světla. Měli byste tedy hledat intenzivní světlo, ne barevné světlo.
  • Existuje kámen, který je ještě třpytivější, než diamant: moisanit. Tento drahý kámen je tak podobný diamantu, že dokonce i klenotníci mají problém je od sebe odlišit. Pokud chcete poznat rozdíl mezi těmito dvěma kameny bez speciálního vybavení, podržte si je co nejblíže u oka a posviťte na ně tužkovým světlem. Pokud uvidíte duhové barvy, znamená to, že kámen odráží světlo dvojitě, což patří mezi vlastnosti moisanitu. Diamant tuto vlastnost nemá.
 3. 3
  Hoďte kámen do sklenice s vodou a podívejte se, zda se ponoří až na dno. Protože je diamant velmi hustý, spadne až na dno sklenice. Falešný diamant zůstane na hladině, nebo se bude držet uprostřed sklenice.
 4. 4
  Zahřejte diamant a zjistěte, zda se rozpadne. Zahřívejte kámen zapalovačem alespoň 30 vteřin a potom ho hoďte do sklenice se studenou vodou. Rychlé rozpínání a stažení většinou překoná nízkou hustotu slabších materiálů, jako je sklo nebo křemen, takže se kámen zevnitř rozpadne. Pravý diamant je tak silný, že se s ním nic nestane.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Profesionální testování

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nechejte si diamant otestovat pomocí tepelné sondy. Pevná krystalická struktura diamantů zajišťuje, že se od nich teplo odráží a není tedy snadné je zahřát. Test tepelnou sondou trvá zhruba 30 vteřina klenotníci ho často provádějí zdarma. Kromě toho vašemu kameni nijak neuškodí (na rozdíl od jiných testů).
  • Tyto testy fungují na stejném principu, jako domácí test se zahříváním zapalovačem a vhazováním do studené vody. Místo toho, abyste zjišťovali, zda se kámen vlivem rychlého zahřátí a zchlazení rozštěpí, sonda měří pouze to, jak dlouho si zachovává vyšší teplotu.
 2. 2
  Požádejte o test, který odhalí, zda se jedná o diamant, nebo moisanit. Mnoho klenotníků má speciální zařízení, která jsou schopna odlišit diamant od moisanitu a velmi rychle vám prozradí, zda je váš kámen pravý diamant, nebo zda jde o napodobeninu. [3]
  • Tradiční tepelná sonda neodhalí rozdíl mezi diamantem a moisanitem. Test je nutné provést zařízením, které měří elektrickou vodivost, ne běžnou tepelnou sondou.
  • Pokud chcete otestovat několik diamantů doma, můžete si přes internet nebo ve specializovaných obchodech zakoupit kombinované testy.
 3. 3
  Prohlédněte si svůj diamant pod mikroskopem. Položte diamant na mikroskop horní stranou dolů a jemně s ním pohněte pinzetou. Pokud uvidíte podél řezu jemný oranžový záblesk, pravděpodobně se nejedná o pravý diamant, ale o Cubic Zirconia. Může to také znamenat, že byly nedostatky diamantu spraveny pomocí Cubic Zirconia.
  • Nejlépe si diamant pod mikroskopem budete moci prohlédnout se zvětšením 1200x.
 4. 4
  Zkuste diamant zvážit na vysoce citlivé váze. Diamanty lze rozpoznat díky velmi jemným váhovým rozdílům, protože Cubic Zirconia váží zhruba o 55% více, než pravý diamant stejného tvaru a velikosti. [4] Pro toto srovnání je potřeba použít vysoce citlivou váhu, která dokáže vážit na úrovni karátu.
  • Jediným způsobem, jak provést tento test, je vzít si stejně velký diamant, o kterém víte, že je pravý a porovnat oba kameny. Bez srovnání nebudete schopní určit, zda je hmotnost vašeho diamantu správná.
 5. 5
  Prohlédněte si diamant pod ultrafialovým světlem (UV). Mnoho diamantů (i když ne všechny) pod ultrafialovým světlem modře září, takže pokud váš kámen pod UV světlem vykazuje středně silné až silné modré záření, znamená to, že jde o pravý diamant. Absence modrého záření ovšem nemusí nutně znamenat, že se jedná o falešný diamant – některé diamanty pod UV světlem nezáří. [5] Velmi jemné zelené, žluté, nebo šedé záření pod UV světlem může znamenat, že se jedná o moisanit. [6]
  • Přestože vám test s UV světlem může pomoci zúžit vaše možnosti, neměli byste se spoléhat na jeho výsledky a brát ho jako jediný indikátor pravost svého diamantu. Jak jsme již zmínili výše, některé diamanty pod UV světlem září, jiné zase ne. Je také možné falešné diamanty upravit tak, aby pod UV světlem zářily, i když by tuto vlastnost jinak postrádaly. [7]
 6. 6
  Nechejte si diamant zkontrolovat pod rentgenem. Diamanty mají radiolucentní molekulární strukturu, což znamená, že se na rentgenových snímcích nezobrazují. Sklo, cubic zirkonium a krystaly mají mírně radiopákní strukturu, takže je na rentgenu zřetelně uvidíte.
  • Pokud chcete nechat diamant otestovat rentgenem, budete ho muset odnést do speciální laboratoře, nebo se dohodnout se svým radiologem.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Jak dokázat pravost diamantu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Najděte si ve svém městě zkušeného odhadce drahých kamenů. Většina klenotníků si najímá své vlastní odhadce, ale mnoho zákazníků raději využívá služeb třetích stran a nezávislých odhadců, kteří se specializují na diamanty. Pokud chcete investovat do diamantu, nebo vás zajímá pravost kamene, který již vlastníte, musíte si najít odhadce, kterému budete moci důvěřovat.
  • Odhad zahrnuje dva základní kroky: identifikace a zhodnocení daného kamene a následné přidělení hodnoty. Při hledání nezávislých odhadců je dobré vybírat si jen ty, kteří mají speciální licenci a absolvovali gemologistický kurz ve vaší zemi. Také si vyberte odhadce, který není přímo zapojen do prodeje diamantů. [8] Díky tomu budete mít jistotu, že danému odhadci můžete důvěřovat.
 2. 2
  Zeptejte se odhadce na správné otázky. Kromě toho, že byste měli zjistit, zda je váš kámen pravý či ne, vám odhadce může zodpovědět spoustu dalších otázek o kvalitě vašeho diamantu, abyste měli jistotu, že vás obchodníci nepodvedou. Je to důležité zejména v případě, že jste drahý kámen již zakoupili, nebo zdědili. Gemolog by vám měl být schopen zodpovědět následující věci:
  • zda je kámen vyroben v laboratoři, nebo je přírodní (poznámka: i uměle vyrobené diamanty jsou pravé, pouze nejsou přírodní. V sekci o detekci laboratorních diamantů se dozvíte více.)
  • zda byla nějakým způsobem upravena barva kamene
  • zda byl kámen upraven nějakou dočasnou nebo trvalou metodou
  • zda údaje v dokumentaci, kterou vám prodejce poskytl, souhlasí
 3. 3
  Požádejte o certifikát pravosti. Ať už si zvolíte jakýkoli test, nejlepším a nejspolehlivějším způsobem, jak určit pravost diamantu, je zkontrolovat si jeho dokumentaci a promluvit si s odhadcem. Certifikát vám poskytne jistotu, že pravost vašeho diamantu potvrdili odborníci. Tento dokument se vám bude hodit zejména v případě, že kupujete kámen, který jste ještě neviděli – například z internetu. Vždy nejprve požádejte o certifikát pravosti.
 4. 4
  Pečlivě si certifikát pročtěte – ne všechny se připravují stejným způsobem. Certifikát by měla vydat příslušná instituce (např. GIA, AGSL, LGP, PGGL) [9] nebo nezávislý odhadce, který spolupracuje s profesionální organizací (například s American Society of Appraisers), ale ne s obchodníky s drahými kameny.
  • Certifikáty obsahují spoustu informací o vašem diamantu – jeho karátovou hmotnost, míry, proporce, úroveň jasnosti, úroveň barvy a úroveň řezu.
  • Kromě toho certifikáty mohou obsahovat i informace, které byste od klenotníka neočekávali, například:
   • Fluorescence, neboli tendence diamantu vydávat jemný jas po ultrafialovým světlem.[10]
   • Lesk, neboli míra vyhlazení povrchu kamene.
   • Symetričnost, neboli to, jak se jednotlivé strany diamantu zrcadlově odráží.
 5. 5
  Nechejte si svůj diamant zaregistrovat. Až budete mít jistotu, že je váš diamant pravý, ať už si ho necháte zhodnotit nezávislým odhadcem, nebo klenotníkem, odneste ho do laboratoře, kde vám ho zaregistrují a vytvoří jeho otisk. Budete mít jistotu, že máte pravý diamant, který nikdo nebude moci bez vašeho vědomí vyměnit.
  • Stejně jako lidé, i diamanty jsou každý jedinečný. Nové technologie umožňují gemeoloům kvantifikovat tuto jedinečnost tím, že vašemu kameni přidělí „otisk prstu.“ Registrace diamantu většinou stojí jen několik tisíc korun a bude se vám hodit i pro účely pojištění diamantu. Když se ukradený diamant s vaším otiskem prstu objeví v mezinárodní databázi, měli byste být schopni ho získat zpět po doložení příslušné dokumentace.[11]
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Jak rozpoznat přírodní diamanty od jiných kamenů

Stáhnout PDF
 1. 1
  Naučte se rozpoznávat syntetické diamanty. Diamanty vytvořené v laboratoři jsou sice pravé, ale nejsou přírodní. Syntetické diamanty většinou stojí jen zlomek ceny vytěžených diamantů, ale většinou jsou chemicky totožné s pravými diamanty. Rozpoznat rozdíl mezi přírodními a syntetickými diamanty umějí jen odborníci, kteří mají vysoce sofistikované vybavení, které umí rozlišit vysoce uniformní (téměř dokonalou) strukturu, kterou syntetické diamanty mají a také jejich jedinečné vlastnosti a uniformní distribuci specifických neuhlíkových prvků v rámci krystalu. Syntetické diamanty nemají stejnou hodnotu, jako vytěžené diamanty díky úspěšným PR kampaním těžebního průmyslu, který se snaží zákazníkům sdělit, že vytěžené diamanty jsou lepší, než syntetické, protože nebyly vyrobeny lidmi. Pokud chcete diamanty prodávat, nebo vás zajímají ceny pojištění, musíte vědět, zda je váš diamant syntetický, nebo přírodní.
 2. 2
  Jak poznat moisanit. Diamant a moisanit jsou si tak podobné, že je snadné je zaměnit. Není jednoduché je rozlišit, ale moisanit se třpytí o něco více než diamant a také vytváří dvojitý lom světla, což většina lidí nevidí. Můžete kámen prosvítit světlem – pokud září barevněji a více, než kámen, o kterém víte, že jde o pravý diamant, budete mít téměř jistotu, že máte v rukou moisanit. [12]
  • Diamanty a moisanity mají podobnou teplotní vodivost. Pokud provedete pouze test na diamanty, budete si myslet, že máte diamant, i když jde ve skutečnosti o moisanit. Je důležité otestovat každý kámen, o kterém si myslíte, že je diamant a zjistit, zda to ve skutečnosti není moisanit. Pokud máte možnost kámen otestovat u profesionálního klenotníka, měli byste si zvolit metodu, která vám umožní zjistit, zda jde o diamant, nebo o moisanit.
 3. 3
  Naučte se rozpoznat bílý topaz. Bílý topaz je další drahý kámen, který může pro nezkušeného člověka vypadat jako diamant. Tento kámen je ovšem daleko měkčí, než pravý diamant. Tvrdost minerálu se určuje podle jeho schopnosti poškrábat ostatní materiály a podle toho, zda ho ostatní materiály poškrábou. Kámen, který snadno poškrábe ostatní kameny, ale není snadné ho poškrábat, je tvrdý (a u měkkých kamenů je to naopak). Pravé diamanty patří mezi nejtvrdší materiály na světě, takže se zkuste podívat, zda jsou strany vašeho kamene poškrábané. Pokud je kámen jakýmkoli způsobem poškrábaný, pravděpodobně jde o bílý topaz, nebo o jinou levnou náhražku diamantu.
 4. 4
  Naučte se rozpoznat bílý safír. Přestože si mnoho lidí myslí, že safíry jsou pouze modré, není to pravda. Tyto drahé kameny seženete v podstatě ve všech barvách. Bílé varianty safírů, které jsou čiré, se často používají jako náhražky diamantů. Tyto kameny ovšem nemají ostrý třpytivý kontrast mezi světlými a tmavými místy, který mají pravé diamanty. Pokud máte pocit, že je váš kámen „zamlžený,“ nebo má mírně „ledový“ vzhled, takže na něm světlá a tmavá místa příliš nekontrastují, pravděpodobně jde o bílý safír. [13]
 5. 5
  Naučte se rozpoznat cubic zirkonia. Cubic zirkonia je syntetický kámen, který se značně podobá pravému diamantu. Nejjednodušším způsobem, jak tyto dva kameny rozlišit, je podívat se na barvu jejich „ohně“ neboli lesku. Cubic zirkonia se leskne oranžově, takže je snadné ho rozpoznat. Protože je umělý, má také mnohem „čiřejší“ vzhled, než přírodní diamanty, které mají často malé skvrnky a nedostatky.
  • Cubic zirkonia má také větší barevné spektrum, když na něj posvítíte světlem. Pravý diamant se třpytí a jeho odraz je téměř bezbarvý, zatímco cubic zirkonia se třpytí barevně.[14]
  • Běžným způsobem, jak zjistit, zda je daný kámen pravý diamant, je poškrábat s ním sklo. Někteří lidé si myslí, že když se sklo poškrábe, ale diamant zůstane netknutý, znamená to, že je kámen pravý. Některé kvalitnější kameny cubic zirkonia ovšem také mohou poškrábat sklo, takže tato metoda testování není příliš spolehlivá a neumožní vám s jistotou potvrdit pravost vašeho kamene. [15]
  Reklama

Tipy

 • Ať už máte diamant pravý či ne, měli byste si ho užívat. Skutečně vám záleží na tom, zda je váš diamant pravý, když ho máte na sobě? I odborníky je možné zmást a obelhat, takže můžete být klidní. Pravost kamenů je důležitá pouze v případě, že drahé kameny sami kupujete, nebo prodáváte.
 • Pokud chcete mít absolutní jistotu, nechejte si kámen zhodnotit nezávislým odhadcem. Služby těchto odhadců vás budou stát několik stovek, maximálně několik tisíc korun. Kámen ovšem nikdy nesmíte spustit z očí – podvodní klenotníci mohou pravé kameny vyměňovat za falešné. [16]
Reklama

Varování

 • Nikdy si nemůžete být stoprocentně jistí, že je váš diamant pravý, dokud nebudete mít certifikát vydaný nějakou organizací, která se zabývá oceňováním diamantů. Při nákupu z bazaru, na trhu, nebo přes internet vždy podstupujete riziko.
 • Netestujte diamant tak, že s ním zkusíte něco poškrábat. Pokud je pravý, nepoškrábe se, ale mohl by se ulomit nebo odštípnout – diamanty jsou tvrdé, ale přesto křehké. [17] Můžete se pokusit zjistit pravost kamene pomocí smirkového papíru, ale ani tento test není úplně spolehlivý. [18] Kámen by se nemusel poškrábat ani v případě, že nejde o pravý diamant, protože některé falešné kameny jsou velmi tvrdé. Kdybyste ho ovšem poškrábali, zbytečně byste si zničili kámen, který vypadal jako diamant.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 151 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 49 522 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 49 522 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama