Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Falešný a nepravý med je dnes na trhu poměrně běžná záležitost, navzdory tomu, že většina lidí dává přednost přírodnímu včelímu medu. Ve většině zemí Evropské Unie se dá spolehnout na nápisy na skleničkách, přesto pokud kupujete med od soukromníka a ne z obchodu, je dobré vědět, jak poznat pravý med od nejrůznějších sirupů a náhražek, se kterými se med míchá. Domácí testy sice nikdy nebudou stoprocentně úspěšné, nicméně poskytnou vám dobré vodítko k tomu, abyste poznali pravý med od falešného.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Prohlédněte si med dřív, než ho koupíte

  1. 1
    Naučte se zákony, které regulují prodej medu ve vaší zemi nebo regionu. Mohou se totiž velmi lišit.
    • Jakýkoliv produkt, který se prodává v Evropské Unii jako med musí být ze zákona bez přidaných látek a to včetně antibiotik, podávaných včelám.[1] Med s aditivy, která ovlivňují chuť se prodává označený se záměrem použití jen na vaření a pečení.[2]
    • Vláda USA nemá regulaci na čistotu a kvalitu medu a povoluje stopový obsah antibiotik. Ani logo USDA nezaručuje, že je med stoprocentně přírodní.[3]
    • Florida je jediným státem USA, kde je vyžadováno, aby na obalu medu byly uvedeny všechny přidané látky, je-li med vyroben a prodáván na Floridě.[4] Dávejte si pozor na výrobky, prodávané pod jmény jako „směs medů“, nebo „medový výrobek“, na které se tento zákon nevztahuje.[5]
  2. 2
    Zkontrolujte obal, ale neberte ho za danou pravdu. Hledejte zejména různé „přidané látky“, „aditiva“ a tak dále. Pravý med by se měl skládat jen z jedné látky – z medu. I pokud výrobce neuvádí jiné látky, stále tam mohou být.
  3. 3
    Pokud můžete, trochu medu ochutnejte (například u soukromého prodejce). Není to sice zaručený způsob, jak odhalit aditiva, ale pokud vám jde zejména o chuť, budete se nejspíš rozhodovat hlavně podle ní. Pamatujte, že „divná“ chuť automaticky neznamená, že med není pravý. Existuje spousta druhů a variant medu, záleží na druhu rostlin, ze kterých pochází nektar a často i na medovici, na které se živí hmyz, který včely také požírají.[6] Každý med má svou specifickou chuť a dokonce i medy z jednoho úlu se rok od roku mohou lišit, protože včely sbírají nektar z různých druhů květin.
    • Většina prodejců vám nedovolí sklenici otevřít dřív, než si ji koupíte. Zeptejte se, zda můžete dostat malý vzorek na ochutnání, ale pokud nikoliv, na svém požadavku netrvejte.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Testování pravosti medu doma

  1. 1
    Mějte na paměti, že tyto testy nejsou stoprocentně přesvědčivé. Med má bezpočet skvělých a chutných variant, což v důsledku trochu pracuje proti vám, pokud chcete provést jednouchý test. Různé typy pravého medu mohou mít různou teplotu vznícení, různou hustotu a další charakteristiky. A tak i když námi popsané testy jsou založeny na fyzikálních principech, v praxi jsou jejich výsledky většinou neprůkazné. Vyzkoušejte několik z nich, abyste jistili, zda testovaný med projde, nebo ne. Ve většině případů získáte celkem dobrý odhad.
  2. 2
    Dejte lžíci tekutého medu do sklenice teplé vody a nemíchejte, případně promíchejte jen lehce. Pokud byl med smíchán s cukrovým sirupem, ve vodě se rozpustí. Většina druhů pravého medu zůstane jako pevná hmota, nebo se vůbec neodlepí od lžíce.
    • Jakýkoliv med může být tekutý, krémový nebo zkrystalizovaný.[7] Takový bude vždycky držet pohromadě, ať už je pravý, nebo ne.
  3. 3
    Namočte do medu vatový tamponek nebo knot svíčky a zapalte ho. Tento test odhalí, zda byla do medu přidána voda, která mu případně zabrání hořet. Namočte smotek bavlny do trochy medu a nechte odkapat přebytečný med. Pokuste se knot nebo bavlnu zapálit. Pokud bude hořet snadno, pak do medu pravděpodobně nebyla přidána žádná voda. Jiná aditiva tak bohužel nezjistíte. Pokud nebude med hořet, nebo bude pří hoření silně praskat, obsahuje nejspíš velké množství vody.[8]
  4. 4
    Kápněte med na savý papír nebo papírovou utěrku. Pokud byl med zředěn vodou, zanechá na papíru mokrou skvrnu, nebo se do něj úplně vsákne.[9] Pravý med by se vsáknout neměl, bohužel to neudělá ani většina medů, ředěných cukrovým sirupem.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Vyvrácení některých mýtů o pravosti medu

  1. 1
    Nenchte, aby za vás rozhodli mravenci. Mravenci se pustí do čehokoliv sladkého, od medu až po kukuřičný sirup.
  2. 2
    Míchání medu s alkoholem je k ničemu. Některé zdroje uvádějí, že když smícháte nepravý med s alkoholem, rozpustí se a tekutina bude mít mléčnou barvu, zatímco pravý med jen klesna ke dnu. Jiné zdroje naopak uvádějí pravý opak! Je to mýtus, který se datuje do konce 19. století a včelaři mu nevěřili už tehdy.[10]
  3. 3
    Buďte skeptičtí k báchorkám o tom, že med teče jen na jednu stranu nebo vytváří různé tvary. Existuje spousta pověr o tom, že pravý med vždycky stéká po směru hodinových ručiček, nebo že jen pravý med tvoří šestiúhelníky, když ho kápnete na talířek a zalijete vodou. Neexistuje žádná vědecká studie, která by dokazovala, že falešný med se chová jinak.
  4. 4
    Udělejte další testy podle svého uvážení. Existuje mnoho různých způsobů, jak ověřit pravost medu, ale mnoho z nich není vědecky podložených. Pokud vám něco zní rozumně, vyzkoušejte to. Pokud vám vycházejí jiné výsledky u cukrového sirupu a ověřeného, pravého medu, bude to stát za pokus. Pamatujte jen, že žádný domácí test neodhalí všechna aditiva, která v medu mohou být.
    Reklama

Tipy

  • Med, který si koupíte na farmářských trzích, nebo od zkušeného včelaře bude s největší pravděpodobností pravý.
  • Plástve většinou obsahují pravý med, nicméně někteří včelaři přikrmují včely cukrem nebo sirupem, takže smíchaný med se nachází už přímo v plástvi.
  • Krystalický med je většinou pravý, protože většina cukrových sirupů krystaly nevytváří. Není to ovšem spolehlivý test.
  • Vědci, kteří analyzují med, používají spektrometr, aby oddělili jeho molekuly a zjistili tak různé typy (tzv. izotopy) uhlíkových molekul, které jsou spojeny s různými druhy cukrů.[11] A i s touto analýzou se někdy nepovede všechny izotopy určit.[12]
Reklama

Varování

  • Nikdy medem nekrmte novorozence – med může obsahovat spory botulismu (dospělým takové množství obvykle neublíží), které jsou pro novorozence životu nebezpečné.
  • Při zacházení s horkým voskem a s ohněm byste vždycky měli být opatrní.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Med
  • Voda
  • Svíčka a smotek bavlny
  • Zapalovač
  • Savý papír
  • Šálek nebo sklenka

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 6 484 krát
Stránka byla zobrazena 6 484 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama