Stáhnout PDF Stáhnout PDF

„Jsi geek!“ „Ty jsi nerd!“ Jde o urážku, nebo kompliment? Co to vlastně vůbec znamená? Může to být velmi matoucí, zejména proto, že se významy těchto dvou slov značně překrývají, takže mohou existovat například geekovští nerdi, nebo nerdští geekové. V tomto článku se naučíte rozpoznat rozdíl mezi těmito dvěma označeními.

Část 1
Část 1 ze 3:

Definice geeka

 1. 1
  Pokud chcete plně porozumět modernímu geekovi, musíte se seznámit s původem tohoto slova.
  • Na začátku 20. století byly velmi populární kočovné karnevaly, které zahrnovaly vystupující, kterým se říkalo „geekové.“ Jejich prací bylo předvádět bizarní a nechutná čísla pro pobavení návštěvníků. Šlo například o ukusování hlav živým kuřatům. [1]
 2. 2
  Srovnání s dnešními geeky. Dnešní geekové neukusují hlavy kuřatům. Jde o lidi, kteří mají velké znalosti o určitém tématu a někdy jsou daným tématem až posedlí.
  • Být geek si získalo popularitu, když si toto označení osvojili počítačoví programátoři a další technicky založení lidé, ale od té doby se toto slovo stalo téměř mainstreamem. Existují vinní geekové, automobiloví geekové, geekové Pána prstenů a další druhy geeků, kteří se zabývají tématem své obsese.
  • Pro objasnění je důležité si uvědomit, že geekové jsou v zásadě společenští tvorové. Fascinuje je určité téma, což z nich dělá jedinečné lidi, ale pravděpodobně byste si nevšimli, že jsou geekové, kdyby vám o tom sami neřekli.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Definice nerda

 1. 1
  Původ slova „nerd.“ Toto slovo se poprvé objevilo v roce 1954, kdy doktor Seuss z knihy If I Ran a ZOO řekl: „A Nerkle, a Nerd and a Seesucker too!“ Pokud chcete někoho označit jako nerda, ale nechcete používat toto slovo, můžete použít také slovo „seesucker.“[2]
  • Obecná konotace tohoto označení je: otravný, nepřitažlivý člověk, který sice může být velmi chytrý, ale soustředí se na nespolečenské činnosti. [3]
  • Další definicí nerda je „člověk se statisícovým příjmem na čtyři.“[4]
Část 3
Část 3 ze 3:

Srovnání geeků a nerdů

 1. 1
  Srovnání komunikačních dovedností. Geekové a nerdi sice mohou mít něco společného (nebo nemusejí), ale když srovnáte jejich přístup k životu, najdete spoustu rozdílů.
  • Nerdi rádi používají žargon a neznámé termíny, zatímco geekové často používají spíše obskurní reference.
   • Nerd například může říct: „To je velmi nadužívaný zvukový efekt, zvukař tohoto filmu je pravděpodobně lenivý.“
   • Geek by stejnou věc vyjádřil následovně: „Miluju to, jak Percy Jackson v každém svém filmu používá efekt Wilhelm Scream!“
  • Geekové se často zajímají o mikroskopické detaily života, například si všímají toho, že se vaše současná situace značně liší od novinových článků či románů. Nerdi se zdánlivě o detaily běžného života vůbec nezajímají a soustředí se spíše na makroskopické záležitosti, jako jsou možnosti vědy a budoucnost lidstva.
 2. 2
  Srovnání zájmů. Tyto dva typy lidí odlišíte tím, čím se zabývají.
  • Geekové mají rádi deskové hry, filmy (a často také sledují konkrétní režiséry nebo žánry), technologické vychytávky, hackování a techno hudbu.
  • Nerdi mají rádi solitérní činnosti, jako je programování, hraní Second Life, nebo hry, jako jsou šachy.
 3. 3
  Srovnání společenských dovedností. Oba tyto typy lidí mají své vášně a obsese, ale v běžném mezilidském kontaktu se značně liší.
  • Geek má normální společenské dovednosti, i když je někdy náchylný k přetvářkám a povyšování, zejména pokud přijde řeč na jeho oblíbená témata. V takovém případě vás často nepustí, dokud vám nevysvětlí do detailu, jak určitá věc funguje a jakou historii má tým, který ji vytvořil.
  • Nerdi jsou většinou větší introverti. Znají toho spoustu o stejné věci, o které geek dokáže mluvit celé hodiny, ale přinutit je k tomu, aby se s vámi dali do řeči, často není snadné.
 4. 4
  Zjistěte, koho mají rádi. Je univerzální pravdou, že geekové se mohou zamilovat do kohokoli (i když opak nemusí být pravdou), ale nerdi se většinou zamilují pouze do jiných nerdů. Může jít o taktiku přežití, ale nikdo neví jistě, proč to tak je.
 5. 5
  Zjistěte, kde pracují. Nerdi i geekové jsou většinou velmi vzdělaní a inteligentní, ale existují určité kariérní cesty, kterými se tyto typy lidí vydávají.
  • Kromě IT oddělení po celém světě můžete geeky najít zejména v uměleckých oblastech, jako je web design, grafický design, nebo návrhy her. Najdete je ovšem také za barem, v obchodech s deskami nebo komiksy, nebo také v kavárnách.
  • Nerdi většinou pracují jako raketoví inženýři, nebo programátoři softwaru, o který se starají zaměstnanci IT oddělení. Mohou to být inženýři, vynálezci, nebo také uzavření géniové, kteří jen zřídkakdy vidí denní světlo. Možná je najdete také za kasou v posledním obchodě s VHS kazetami ve městě.
 6. 6
  Užívejte si rozdíly mezi těmito lidmi. Geekové, nerdi, dweebové, dorci, twerpsové, doltsové a normové mají všichni svá místa ve světě a všichni něčím přispívají společnosti. Je zábava se smát stereotypům, ale měli byste si uvědomit, že pokud se neprokáže opak, každý člověk má svoji hodnotu.
  • Uvědomte si, že většina geeků jsou částečně nerdi a většina nerdů jsou částečně geekové. Někdy není snadné určit, kdo je kdo. Zde uvádíme definice ze slovníku Urban Dictionary.
  • Nerd: Ten, komu jednou budete říkat „šéfe.“
  • Geek: Ten, koho jste si ve škole dobírali a v dospělosti pro něj pracujete.
  Reklama

Tipy

 • Přestože jak nerdi, tak geekové mohou mít dostatečně vysoké IQ pro Mensu, u nerdů existuje vyšší pravděpodobnost, že se stanou jejími členy, protože preferují společnost lidí, kteří mají podobné zájmy a jsou podobně inteligentní.
 • Oba tyto typy lidí jsou velmi inteligentní a mají velké znalosti svých oborů. Znamená to, že když mluví o něčem, co je zajímá, měli byste je brát vážně. Neměli byste ovšem automaticky předpokládat, že jsou nerdi a geekové géniové. Díky technické povaze jejich specializace jsou nerdi relativně inteligentnější, zatímco geekové co se týče inteligence představují širokou skupinu lidí.
 • Je možné, aby někdo byl geekem nebo nerdem, aniž by si to uvědomoval a tím pádem se s tímto označením neztotožňuje. Tento člověk se možná dokonce snaží být součástí středoproudu.
 • Jak geekové, tak nerdi jsou často terčem šikany. Může to být kvůli jejich vzhledu a stylu, který nesplňuje požadavky moderní společnosti, nebo kvůli tomu, že jejich specializaci ostatní lidé neakceptují jako hodnotnou. Dalším problémem je to, že nerdi a geekové mají méně přátel jak ve škole, tak na pracovišti a hledají si přátele raději mezi lidmi, se kterými mají stejné zájmy. Tím se celý problém se šikanou jen zhoršuje a překrývá se s asociálním chováním, kterým se projevují zejména nerdi.
 • Nerdi a geekové jsou od podstaty obecnou veřejností vnímáni jako okrajové typy lidí. Jediné, co pro ně můžete udělat, je být otevřenější a pokusit se jim lépe porozumět.
 • Nerdi často používají delší a „chytřejší“ slova, což dělají většinou ze zvyku, ale někdy také proto, aby udělali lepší dojem. Geekové používají běžná slova a slangové výrazy. Geekové také častěji používají v mluveném projevu zkratky.
 • Někteří nerdi věří, že jejich zájmy mají potenciální hodnotu pro celé lidstvo, přestože to lidstvo ještě nezjistilo.
 • Nerdi nemusejí cítit potřebu aktivně bránit své zájmy, protože jim jednoduše nezáleží na tom, co si myslí ostatní lidé. Geekové jsou většinou velmi energičtí a využijí každé šance probrat s lidmi témata, která je zajímají a přesvědčit je o jejich hodnotě.
 • Pokud chcete geeka nebo nerda zapojit do rozhovoru, připravte se na to, že vyžije toho, že bude moci mluvit o své obsesi. Nemusíte plně rozumět tomu proč, ale musíte akceptovat, že to tak je. Obě skupiny s vámi budou sdílet své emoce a myšlenky, jakmile zjistíte, co je skutečně zajímá.
 • Geekové jsou většinou schopni extrapolovat za okamžitou hodnotu a předpokládat budoucí hodnotu, ale mnoho z nich přesto vnímá spoustu věcí jako zbytečnosti. Jsou tedy také důležitou cílovou skupinou merchandise produktů.
 • Jak geekové, tak nerdi mohou jevit známky autismu/Aspergerova syndromu. Pokud je to váš případ a uvědomíte si to, můžete toho udělat spoustu pro to, abyste se zbavili potřeby zapadnout mezi ostatní a přijali sami sebe. Díky tomu také budete moci využít svůj potenciál a nalézt lepší životní strategie.


Reklama

Varování

 • Nepředpokládejte, že nerdi nebo geekové mají jen jeden zájem. Lingvista nebo umělec může také skvěle hrát na kytaru, nebo se věnovat fotbalu.
 • Nepředpokládejte, že všichni geekové a nerdi chtějí být „konvertováni“ na „oblíbené“ lidi. Bez ohledu na běžné mýty nerdi a geekové neobdivují populární lidi, ani se jich nebojí. Ve skutečnosti mnoho z nich oblíbené lidi dokonce lituje za jejich povrchní životní styl.
 • Uvědomte si, že nerdi a geekové jsou jen lidi. Všichni lidé mají své koníčky, lásky, tajemství, neřesti a ctnosti. Jsou to jednoduše lidé. Nemyslete si, že je zajímá pouze studium a znalosti. Tyto věci jsou pro ně sice důležité, ale není to to jediné, například i přátelé a vztahy pro ně mají váhu. Možná vám to neřeknou, ale nejsou to roboti. I oni mají emoce a vy byste to měli respektovat.
 • Geekové jsou obecně otevřenější k rozhovorům o různých věcech i když s vámi nesouhlasí – nerdi vás většinou ihned uzemní, pokud jim neposkytnete logické protiargumenty. Neberte si to osobně a uvědomte si, že jsou pravděpodobně frustrovaní tím, že se s nimi lidé nedokážou spojit na stejné intelektuální úrovni.
 • Geekové si své geekovství dobře uvědomují. Mnoho z nich jsou na to dokonce pyšní a spouští stránky, jako ThinkGeek.com, LifeHacker, Gizmodo a Engadget. Nemusíte nikdy zpochybňovat jejich geekovství, pokud s nimi chcete vést rozhovor. Neměli byste ovšem také zpochybňovat inteligenci nerdů, jinak vás v rozhovoru zadupou do země.
 • Nepleťte si pojmy expert, hipster a geek. Jejich významy se sice mohou překrývat (dokonce i s nerdy), ale v zásadě jsou rozdílné.
 • Někteří lidé mohou být zároveň nerdi a geekové, což vždy závisí na definici. Například lidé, kteří mají rádi Star Trek se mohou zároveň zajímat o teorii strun. Zahradník, který pěstuje rajčata, může mít diplom z biochemického inženýrství. *Mnoho nerdů a geeků má stejné zájmy. Když je někdo geek, často to vede k tomu, že se z něho stane nerd, protože se začne více zajímat o oblasti vědy a techniky spojené s jeho vášní. Také nerdi se mohou stát geeky, protože jejich odbornost vede k zájmům vymykajícím se jejich původní oblasti.
 • Mnoho geeků a nerdů jsou introvertní lidé a někteří z nich jsou dokonce asociální. Možná se s vámi vůbec nebudou chtít bavit. Při rozhovoru s nimi mějte trpělivost.
 • Nerdi a geekové jsou často velmi chytří a vtipní. Dívají se na kanál SyFy, dokážou odrecitovat americkou konstituci v latině atd. Tyto znalosti v žádném případě nejsou předpoklady k tomu, abyste se jim měli vysmívat.
 • Geekovství a nerdství nejsou omezeny pohlavím. I dívky mohou být nerdi a geekové. Nemusíte si myslet, že jde čistě o mužský styl.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 108 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 435 krát
Stránka byla zobrazena 11 435 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama