Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud jste našli, adoptovali, nebo dostali kotě, měli byste vědět, jak staré je. Koťata se vyvíjejí mnohem rychleji, než lidé a potřeby dvoutýdenního kotěte se značně liší od potřeb šestitýdenního kotěte. Není sice možné zjistit věk kotěte naprosto přesně, ale když se naučíte ho alespoň odhadnout, budete schopni o svého nového mazlíčka správně pečovat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Fyzické znaky

  1. 1
    Zjistěte, zda má kotě strup po pupíku. Pokud tento strup najdete, jedná se o novorozené kotě. [1]
    • Matka většinou pupeční šňůru překousne a na kotěti zůstane „strup“ v podobě malého kousku tkáně.
    • Tento strup kotěti většinou upadne během prvních tří dnů života. Pokud má vaše kotě stále strup po pupeční šňůře, je pravděpodobně jen několik dnů staré.
  2. 2
    Prohlédněte si oči kotěte. Kočičí oči procházejí několika vývojovými stádii, než se nakonec otevřou a změní barvu. Když budete oči kotěte bedlivě pozorovat a všímat si změn, můžete díky tomu zjistit jeho věk.
    • Koťata otvírají oči zhruba v 10-14 dnech života, ale některým se mohou oči otevřít již po sedmi dnech od narození. Pokud má vaše kotě zavřené oči, pravděpodobně jde o novorozence. Pokud kotě již oči otevřelo, můžete si být jistí, že je minimálně týden staré. [2]
    • Pokud se kotěti oči právě začínají otvírat, ale ještě moc dobře nevidí, pravděpodobně je staré dva nebo tři týdny. Když koťata otevřou oči, mají je jasně modré, bez ohledu na to, jakou barvu očí budou mít v dospělosti.
    • Pokud máte starší kotě, kterému se začíná měnit barva očí, je pravděpodobně 6-7 týdnů staré. V tuto dobu se barva duhovky začne měnit na barvu, která kočce již zůstane. Pokud ovšem vaše kočka bude mít po celý život modré oči, tuto změnu u ní nezaznamenáte a nebudete schopni podle ní určit její věk.
  3. 3
    Zkontrolujte kotěti uši. Stejně jako oči, i uši koťat procházejí vývojovými stádii a změnami. Můžete určit věk kotěte podle toho, jak se jeho uši postupem času mění.
    • Pokud má kotě uši blízko u hlavy, pravděpodobně je méně než jeden týden staré. Malá koťata se rodí s uzavřenými ušními kanály,[3] takže mají zploštělé uši. Kočičí uši se začnou otvírat zhruba mezi 5. a 8. dnem života.
    • Všímejte si toho, kdy se kotěti uši otevřou. Kočičí uši se otvírají později, než oči. Přestože se ušní kanály otevřou již mezi 5. a 8. dnem života, trvá o něco déle, než se jim uši postaví. Uši se koťatům narovnají někdy mezi druhým a třetím týdnem života. [4]
  4. 4
    Prohlédněte si zuby svého kotěte. Věk kotěte můžete snadno zjistit podle přítomnosti zubů a jejich vývoje. Kotě, které ještě nemá žádné zuby, je pravděpodobně novorozenec mladší dvou týdnů. Pokud kotě zuby má, můžete věk odhadnout podle jejich počtu a charakteristik.
    • První (dětské) zuby kotěte by se měly z dásní protlačit mezi 2. a 3. týdnem života. Nejprve se pravděpodobně objeví řezáky. Pokud zuby nevidíte na pohled, můžete se jemně dotknout dásní kotěte a zjistit, zda je ucítíte. [5]
    • Špičáky koťatům začnou růst většinou ve třech až čtyřech týdnech života. Tyto zuby jsou dlouhé a špičaté a rostou těsně vedle řezáků.
    • Premoláry se z dásní začnou vynořovat ve věku 4-6 týdnů. Tyto zuby rostou mezi špičáky a moláry.
    • Pokud má kotě všechny zuby, kromě molárů (stoliček), mělo by mít zhruba čtyři měsíce. [6] [7] Takto staré kotě by mělo mít:
      • 6 řezáků v horní čelisti a 6 řezáků ve spodní čelisti
      • 2 špičáky v horní čelisti a 2 špičáky ve spodní čelisti (jeden na každé straně vedle posledních řezáků)
      • 3 premoláry v horní čelisti
      • 2 premoláry ve spodní čelisti
  5. 5
    Podívejte se, zda má kotě již dospělé zuby. Pokud najdete větší, dospělé kotě, pravděpodobně je více než čtyři měsíce staré. U starších koťat zuby rostou o něco méně přesně, než u mladých koťat, ale přesto podle růstu dospělých zubů lze poznat stáří kotěte.
    • Dospělé řezáky rostou jako první, zhruba ve 4 měsících věku.
    • Mezi 4 a 6 měsíci se dětské špičáky, premoláry a moláry vymění za dospělé zuby.
    • Pokud má vaše kotě všechny dospělé zuby a také všechny čtyři stoličky, pravděpodobně je alespoň 7 měsíců staré.
    • Uvědomte si, že tyto rady jsou založeny na vývoji zdravých koťat – v případě onemocnění nebo úrazu mohou zuby růst pomaleji, nebo o ně kotě může přijít.
  6. 6
    Zvažte své kotě. Odhad věku na základě váhy kotěte může být nepřesný, protože různá plemena mají různé hmotnosti, ale přesto díky hmotnosti kotěte můžete alespoň orientačně zjistit jeho věk.
    • Průměrné zdravé kotě váží při narození zhruba 100 g a přibírá rychlostí 10 g denně. [8] Za běžných okolností tedy kotě v prvním týdnu života přibere na 160 g. (Kotě, které váží méně než 100 g je pravděpodobně nemocné, nebo podvyživené a měli byste s ním zajít k veterináři.)
    • Normální zdravé kotě staré 1-2 týdny váží 113-170 g a je menší, než dlaň dospělého člověka.
    • Většina koťat starých 2-3 týdny váží 170-225 g.
    • Kotě staré 4-5 týdnů většinou váží 225-450 g.
    • Kotě staré 7-8 týdnů váží většinou 680-900 g.
    • Průměrná kočka stará tři měsíce a více váží zhruba 450 g na každý měsíc svého života, dokud se jí hmotnost nestabilizuje na zhruba 4.5 kg. Pokud má kočka tedy 1350 g, je pravděpodobně tři měsíce stará a pokud váží 1800 g, měla by mít 4 měsíce. Přestože jde o obecný odhad, u koček starších 12 týdnů, které ještě nedosáhly dospělé hmotnosti (což je cca 4.5 g), se tímto pravidlem můžete řídit.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Zhodnoťte chování kotěte

  1. 1
    Zjistěte, zda kotě přestává pít mateřské mléko. Tento příznak můžete zhodnotit pouze v případě, že je kotě stále s matkou. Matka přestane kotě kojit zhruba ve 4-6 týdnech věku. [9] V tuto dobu také přestane produkovat mateřské mléko.
    • Pokud kotě již nesaje mateřské mléko, je pravděpodobně zhruba 7 týdnů staré. Po sedmi týdnech matka již kotě nebude kojit. Můžete si všimnout toho, že se kotě snaží přisát k matčině bradavce, ale ta ho odmítá.
    • Kotě staré 7-8 týdnů začne matku častěji opouštět na delší dobu a začne samo objevovat své okolí. [10]
  2. 2
    Všímejte si toho, jak pohyblivé kotě je. Schopnost chodit vám může za běžných okolností pomoci odhadnout věk kotěte. Koťata se naučí stát a chodit zhruba ve 2 až 4 týdnech života [11] Do té doby se většinou jen mazlí s matkou a svými sourozenci, spí a krmí se. Pokud se kotě potřebuje během prvních několika týdnů pohybovat, plazí se po bříšku.
    • Vratká a nejistá chůze je typická pro koťata stará zhruba dva týdny. [12]
    • Pokud kotě již chodí sebejistěji, je pravděpodobně více než tři týdny staré.
    • Mezi 3 a 4 týdny života kotě začne projevovat schopnost otáčet se ve vzduchu, aby dopadlo na všechny čtyři nohy. [13]
    • Zhruba ve 4 týdnech věku kotě začne chodit rovně a sebejistě a začne objevovat své okolí. Jeho přirozená zvědavost a hravost se projeví společně s jeho zvýšenou pohyblivostí. Takto stará koťata začnou skákat a útočit.[14]
    • Kotě, které dokáže rychle běžet, je minimálně pět týdnů staré.[15] [13]
  3. 3
    Všímejte si reakcí kotěte na zvuky a pohyblivé předměty. Přestože se oči a uši koťatům začnou otvírat již zhruba ve dvou až třech týdnech života, tyto smysly se vyvíjejí mnohem déle. Reakce na vnější podněty značí věk okolo 3.5 týdnů.
  4. 4
    Zhodnoťte sebejistotu a hravost svého kotěte. Zdravé kotě se začne chovat sebejistěji zhruba ve věku pěti až šesti týdnů. Je to zejména proto, že se v této době naučí ovládat své tělo a je pohyblivější. Takto staré kotě začíná objevovat své prostředí a je nebojácnější, než mladší koťata.
    • Zhruba ve věku 7-8 týdnů by kotě již mělo mít koordinované pohyby. Bude rádo běhat, hrát si a socializovat se jak s lidmi, tak s jinými zvířaty a bude objevovat vyvýšená místa a trénovat si skoky.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Pohlavní dospělost koťat

  1. 1
    Všímejte si známek puberty u svého kotěte. Ve věku 4 měsíců kočky začnou měnit své chování vlivem hormonálních změn. Takto stará koťata začnou hlasitě mňoukat a budou se snažit utéct ven. [16] Znamená to, že začínají procházet pubertou.
  2. 2
    Všímejte si dalších známek pohlavní dospělosti kotěte. [17] Ve věku 4-6 měsíců koťata v podstatě prochází teenagerovským věkem. Takto staré kočky začnou přicházet o dětské tukové zásoby a zeštíhlí, přestože přiberou na váze.
    • Kocouři starší 4 měsíců začínají vylučovat močovou tekutinu, která silně zapáchá a která přitahuje kočky k páření.
    • Kočky začínají hárat ve věku 4-6 měsíců. I samice vylučují zapáchající tekutinu a také hlasitě kňučí a mňoukají.
  3. 3
    Jak poznat mladou kočku. Koťata ve věku 7 měsíců a více se považují za mladé kočky a jsou větší než malá koťata a také jsou pohlavně dospělá. Uvědomte si, že když takto starou kočku nevykastrujete, mohla by otěhotnět. Kromě pohlavní dospělosti se v tomto věku začne projevovat také zvýšená agresivita.
    • Koťata si začnou vydobývat dominanci nad ostatními koťaty zhruba ve věku 6 měsíců. [13] Mladé kočky koušou častěji, než koťata, nebo dospělé kočky.
    • Kočky koušou nejvíce v mladém věku, takže si na kočky v tomto věku dávejte pozor.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Potvrďte si svůj odhad

  1. 1
    Zeptejte se na věk kotěte člověka, který vám ho dal. Chovatelé a agentury na prodej zvířat si o svých koťatech vedou záznamy a budou schopny vám poskytnout alespoň přesný odhad jejich věku. Pokud daná osoba nebyla přítomna u narození koťat, může vám poskytnout alespoň odborný odhad. I v případě, že máte kotě z útulku, muselo projít zdravotním vyšetřením, po kterém veterinář dokáže odhadnout jeho věk.
  2. 2
    Zeptejte se veterináře. Při první veterinární prohlídce svého kotěte se lékaře zeptejte, jak staré vaše kotě je. Zároveň si nechejte poradit, jaká vyšetření by kotě mělo absolvovat a jak byste ho měli očkovat.
    Reklama

Tipy

  • Prvotní období socializace u koček je mezi 2 7 týdny života. [18] Chování kotěte ve věku 7-8 týdnů je velmi důležité a má velký vliv na to, zda kotě bude žít spokojeným životem a naučí se koexistovat s lidmi a jinými zvířaty. Nespolečenské kotě může být agresivní, což by značně znepříjemnilo budoucí pokusy o jeho socializaci s lidmi.
Reklama

O tomto wikiHow

Natalie Punt, DVM
Spoluautorem článku je :
Veterinářka
Tento článek spoluautorem článku je Natalie Punt, DVM. Dr. Natalie Punt je veterinářka a zakladatelka a generální ředitelka mPet. Specializuje se na nouzovou situaci malých zvířat a všeobecné lékařství a ekonomii veterinární praxe. Dr. Punt je držitelem titulu BS v biochemii a molekulární biologii na Kalifornské univerzitě v Davisu, magisterského studia v oboru biochemie na univerzitě v Buffalu a DVM na Západní univerzitě zdravotnických věd. Tento článek byl zobrazen 35 790 krát
Kategorie: Kočky
Stránka byla zobrazena 35 790 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama