Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ze zkaženého kuřete se může člověku po jeho pozření udělat velmi, velmi špatně. Kuře se může zkazit jak zasyrova tak i v uvařené podobě. Navíc, nedostatečně uvařené kuře je také „zkažené“ v tom smyslu, že je zdraví škodlivé a nevhodné k jídlu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Syrové kuře

  1. 1
    Všímejte si změny v barvě.[1] Čerstvé kuře má zasyrova růžovou, masitou barvu. Jakmile se začíná kazit, barva bledne došeda. Pokud je barva kuřete najednou méně výrazná, měli byste ho spotřebovat, dokud se nezkazí. Jakmile vypadá více šedé než růžové, už je pozdě.
  2. 2
    Čichněte si ke kuřeti. Syrové kuře, které už je zkažené, má velmi silný odér. Někdo ho popisuje jako nakyslý, zatímco jiní ho připodobňují ke čpavku. Jakmile syrové kuře začne vydávat nevábný nebo silný odér jakékoliv podoby, je lepší se kuřete zbavit.
  3. 3
    Ohmatejte kuře, abyste zjistili, jak je sliznaté. Test pohmatem je o něco obtížnější než ten s barvou či přičichnutím, protože kuře je přirozeně lesklé a slizké. Pokud ale sliz na kuřeti přetrvává i potom, co ho vypláchnete pod vodou, je dost možné, že se zkazilo. Jestliže je kuře nezvykle lepkavé, velice pravděpodobně už je zkažené.
  4. 4
    Zkontrolujte datum, do kdy se smí produkt prodávat. To sice samo o sobě není vždy nejlepším měřítkem, podle kterého se orientovat, jestli syrové kuře je nebo není dobré, protože ono datum pouze udává, do kdy smí být kuře prodáváno zákazníkům. Pokud si koupíte čerstvé, chlazené kuře z obchodu a zamrazíte ho, může vydržet až několik týdnů po tomto datu, jestliže bylo čerstvé při pořízení. Když čerstvé kuře nezamrazíte, vydrží obvykle jen několik málo dní po určeném datu. Syrové kuře, které zakoupíte mrazené, může vydržet až týden po tomto datu. Namísto spoléhání se na toto datum se jím můžeme ujistit, že kuře, které podezíráme, že je zkažené, už má dávno vypršenou trvanlivost.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Nedostatečně tepelně upravené kuře

  1. 1
    Zkontrolujte teplotu. Kontrola teploty je nejlepší a nejdůkladnější metodou, jak se ujistit, zda-li je nebo není kuře poživatelné hned po uvaření. Ke zjištění vnitřní teploty kuřete vložte opatrně do nejtlustší části kuřete instantní čtecí teploměr, tak, abyste nenatrefili na žádnou kost, jelikož kosti jsou obecně teplejší než maso. Správná vnitřní teplota kuřete se liší podle řezu.[2]
    • Bílé maso, ať už na celém kuřeti anebo odebrané a uvařené jako oddělené kusy, by mělo dosáhnout vnitřní teploty mezi 170 a 175 stupni Fahrenheita (76,7 až 79,4 stupňů Celsia)
    • Tmavé maso na celém kuřeti by mělo dosáhnout vnitřní teploty mezi 175 a 180 stupni Fahrenheita (79,4 až 82,2 stupně Celsia). Oddělené kusy masa by měly dosáhnout teploty 180 stupňů Fahrenheita (82,2 stupně Celsia).
    • Mleté kuřecí potřebuje dosáhnout pouze 170 stupňů Fahrenheita (76,7 stupňů Celsia)
  2. 2
    Propíchněte či probodněte kuře. Rychlým způsobem, jak zkontrolovat, zda je uvařené kuře vhodné ke konzumaci je propíchnout ho vidličkou anebo špičkou ostrého nože. Z díry, kterou vytvoříte, by měly vytéct šťávy. Pokud jsou šťávy čiré, obvykle to znamená, že je kuře uvařené. Pokud mají ovšem šťávy růžový nádech, kuře je stále špatné a nevhodné ke konzumaci.
  3. 3
    Podívejte se na vnitřek ve středu kuřete. Aby se vám to povedlo, budete muset kuře částečně rozříznout. Použijte ostrý nůž k vytvoření malé štěrbiny v nejtlustší části kuřete. Kuře by mělo být bílé a neprůsvitné. Pokud tam stále zůstává trochu růžového nádechu, kuře stále ještě není vhodné ke konzumaci.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Uvařené kuře

  1. 1
    Zjistěte kde a jak dlouho bylo kuře uskladněno.[3] Uvařené kuře vydrží v ledničce asi tři nebo čtyři dny, než se zkazí. V mrazáku by mělo vydržet dobré a bezpečné ke konzumaci po dobu až čtyř měsíců. Po uplynutí této doby je vyšší šance, že kuře se zkazilo.
  2. 2
    Zjistěte, jak pečlivě bylo kuře skladováno. Aby zůstalo bezpečné ke konzumaci, celé kuře by mělo být nakrájeno na menší porce a veškerá nádivka by měla být odstraněna před chlazením či zmrazením. Kuře by dále mělo být skladováno v mělkých, vzduchotěsných nádobách nebo pevných zmrazovacích sáčcích. Nebo ještě může být zabaleno těsně v alobalu nebo plastovém obalu. Uvařené kuře se kazí rychleji, pokud je vystaveno vzduchu, ačkoliv u nedostatečně uskladněného kuřete je pravděpodobnější, že je zkažené.
  3. 3
    Přičichněte si ke kuřeti. Čichový test může fungovat stejně dobře pro uvařené kuře jako pro syrové, nicméně je občas obtížnější rozlišit pach zkaženého kuřete, pokud je maskován kořeními. Ovšem pokud kuře smrdí po zkažených vejcích nebo síře, můžete si být jisti, že je zkažené.
  4. 4
    Dívejte se po plísních. Plíseň je jedním z nejzřejmějších znaků zkaženého kuřete. Pokud na něm začalo růst zelené nebo černé chmýří, je až příliš zkažené a mělo by se okamžitě zlikvidovat.
  5. 5
    Všímejte si změny v barvě, pokud je to možné. Občas tento krok není možný, zvlášť pokud bylo kuře obalované anebo pokud byla barva změněna polevou či marinádou. Pokud ovšem kuře, které bylo po uvaření bílé, začíná šednout, už není bezpečné ho jíst.
  6. 6
    Ochutnejte kuře předtím, než ho spolknete. Pokud si nejste jisti, zda je uvařené kuře stále dobré, ale nechcete jím plýtvat, pokud je, můžete si opatrně ukousnout. Namísto okamžitého žvýkání a polykání kuřete byste měli zastavit a opatrně rozebrat jeho chuť. Pokud chutná špatně či se vám zdá trochu nakyslé, vyplivněte ho a zbavte se zbytku.
    Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Kuchyňský teploměr

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 64 683 krát
Kategorie: Maso & lahůdky
Stránka byla zobrazena 64 683 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama