Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chtěli jste si udělat karbanátky, ale zapomněli jste na to a nyní nevíte, zda je vaše mleté maso ještě stále jedlé? Můžete se pokusit to zjistit pomocí čichu, zraku a pohmatu. V tomto článku se dozvíte, zda si z masa můžete stále uvařit večeři.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Zhodnoťte kvalitu masa

Stáhnout PDF
 1. 1
  Přivoňte si k masu. Když si nebudete jistí, spolehněte se na čich, který vás většinou nezklame. Stejně jako v případě mléka, i zkažené hovězí maso nepříjemně zapáchá. Pokud si nejste jistí, maso je pravděpodobně v pořádku.
  • Jakýkoli nepříjemný nebo nenormální zápach je známkou toho, že je maso již zkažené. Zkažené mleté maso většinou zapáchá kysele.
  • To, že maso nezapáchá ovšem neznamená, že ho můžete jíst – znamená to jen to, že ještě nehnije. I čerstvé hovězí maso může obsahovat bakterie, které mohou způsobit zdravotní problémy.
 2. 2
  Sáhněte na maso. Pokud je slizké a lepivé, je zkažené. Jistě jste už někdy měli v ruce čerstvé mleté maso – pokud bylo jiné, než maso, které máte nyní v lednici, vaše maso je pravděpodobně zkažené.
 3. 3
  Prohlédněte si maso. Mleté maso nemusí být vždy krásně červené. Obchody se snaží maso udržet co nejdéle červené i za cenu toho, že ho barví umělými barvivy. Hnědé a dokonce i lehce šedé maso je stále ještě jedlé. [1] Pokud je ale vaše maso zelené, vyhoďte ho!
  • Maso většinou začne hnědnout nebo šednout zevnitř, protože se k vnitřní části nedostane žádný vzduch. Často se stává, že v obchodě koupíte červené maso a doma zjistíte, že je uvnitř šedé. Není na tom ale nic špatného a takové maso můžete klidně sníst.
  • I zde ovšem platí to, že toto maso jednoduše není zkažené – stále může obsahovat škodlivé bakterie.
 4. 4
  Dejte maso na vzduch. Pokud se k masu nedostal vzduch, pravděpodobně změnilo barvu. Když ho necháte chvíli dýchat, měla by se mu vrátit zdravější barva. [2] Pokud je maso stále šedé a nezbaví se do červena, pravděpodobně je již zkažené. Nechejte ho na vzduchu maximálně 15 minut a potom ho vyhoďte.
  • Tuto metodu využijte až jako poslední možnost. Většina dnešních obalů k masu propouští alespoň trochu vzduchu. [1] Pokud jste maso nevybalovali a jste si jistí, že je zavřené, neměl by to být problém.
 5. 5
  Podívejte se na doporučené datum prodeje. Toto datum je určené pro obchodníky a označuje den, kdy je maso nejkvalitnější. Maso, které je o několik dní starší, je ještě v pořádku. [3]
  • To ovšem platí pouze v případě, že bylo maso správně skladováno. Pokud nebylo v lednici, může být již zkažené. Pokud ovšem bylo v mrazáku, vydrží i několik měsíců.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jak se vyhnout zkaženému masu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Pokud se blíží expirační doba vašeho masa, uvařte ho. Syrové mleté maso vydrží asi 1-2 dny po doporučeném datu prodeje, ale musí být v lednici. Vařené mleté maso ovšem vydrží i týden. [4] Pokud jste tedy maso nestihli tepelně upravit, udělejte to nyní. I vařené ho můžete použít v mnoha receptech.
  • Uvařené maso dejte do uzavíratelné krabičky a dejte ho zpět do lednice. Jakékoli zbylé vařené i nevařené maso již není bezpečné jíst.
 2. 2
  Zmrazte maso. Pokud chcete ušetřit peníze a nechcete se dlouze zabývat tím, zda je vaše maso v pořádku, můžete ho jednoduše zmrazit. V mrazáku vám vydrží 6-8 měsíců.
  • Pokud bude maso v teplotě -18°, vydrží vám nekonečně dlouho. Pravděpodobně nebude chutnat tak dobře, ale budete ho moci bezpečně sníst.
 3. 3
  Jak dlouho vydrží mleté hovězí maso. Zde je několik informací, které byste si pro příště měli zapamatovat:
  • Maso vytažené z ledničky se zkazí již po dvou hodinách – nenechávejte ho venku![3]
  • Zmrazené a rozmrazené maso vydrží v lednici jeden nebo dva dny. Pokud jste ho ovšem rozmrazovali v mikrovlnce nebo ve vodě, měli byste ho ihned uvařit a sníst.
  • Mleté maso vydrží v lednici jeden nebo dva dny po doporučeném datu prodeje, ale uvařené vydrží i týden. V mrazáku ho můžete nechat 6-8 měsíců, ale musíte ho zavřít do vzduchotěsné krabičky. [3]
 4. 4
  Nenechávejte maso venku. Když maso přinesete domů a zapomenete ho mimo lednici, máte asi dvě hodiny na to, abyste ho zpracovali. Pokud ho necháte venku déle, měli byste ho vyhodit.
  Reklama

Tipy

 • Pokud chcete, aby mleté maso chutnalo co nejlépe, po zmrazení ho použijte během čtyř měsíců.
Reklama

Varování

 • Pokud si nejste jistí, raději maso vyhoďte a neriskujte.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 47 424 krát
Kategorie: Maso & lahůdky
Stránka byla zobrazena 47 424 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama