Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Slanina je jedním z nejúspěšnějších jídel posledních deseti let [1] a stále zůstává důležitou součástí jídelníčku mnoha Američanů. Čerstvá slanina je skvělá, ale když ji špatně skladujete, brzy se vám zkazí a dostanou se do ní bakterie, například salmonela, nebo e. coli. Je tedy důležité poznat zkaženou slaninu, abyste se vyhnuli zdravotním problémům.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Prohlédněte si slaninu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zkontrolujte si datum spotřeby uvedené na obalu. Pokud je slanina prošlá podle data spotřeby, není bezpečné ji jíst. Veškerou slaninu vždy spotřebujte do sedmi dnů od nakoupení, nebo do data spotřeby uvedeného na obalu. Můžete ji také zmrazit a spotřebovat ji během čtyř měsíců.
  • Nepleťte si datum prodeje a datum spotřeby. První datum je určeno pro prodejce, druhé datum je určeno pro spotřebitele. Datum prodeje značí, že je dobré slaninu sníst co nejdříve, ale podle data spotřeby poznáte, do kdy je bezpečné slaninu jíst (když ji skladujete správně).
 2. 2
  Pokud slanina nebyla otevřená, můžete být shovívavější. Pokud jste si minulý týden koupili balíček slaniny a ještě jste ho neotevřeli, pravděpodobně je stále bezpečné ji jíst. Kdybyste ovšem slaninu otevřeli a vrátili ji zpět do lednice, byla by po týdnu již zkažená.
  • Když slaninu budete skladovat v lednici a nebudete ji otvírat, vydrží vám i dva týdny od nákupu.[2] Otevřete balení slaniny a proveďte následující testy. Když budete spokojení, pravděpodobně bude bezpečné slaninu jíst.
 3. 3
  Přivoňte si ke slanině. Slanina by měla mít stejnou vůni v balíčku i na talíři. Pokud si nejste jistí tím, zda je vaše slanina ještě čerstvá, přivoňte si k ní. Pokud voní jako čerstvé maso, není zkažená. Pokud ale zapáchá jako zkažené maso, nebo má nepříjemný rybí zápach, nejezte ji.
  • Jistě víte, jak voní slanina. Tato silná charakteristická vůně vám pomůže se rozhodnout. Pokud vůni své slaniny jen trochu nevěříte, neměli byste to riskovat. Nestojí to za to.
 4. 4
  Dobře si slaninu prohlédněte. Jděte na nějaké dobře osvětlené místo a dobře si slaninu prohlédněte. Čerstvá slanina by měla mít jasně růžovou barvu. Slanina má růžové maso a bílý /někdy nažloutlý/ tuk. Pokud jsou na plátcích slaniny skvrny, nebo je slanina zašedlá, je již zkažená.
  • Možná máte pocit, že každá slanina je dobrá a že není možné, aby se zkazila. To ale není pravda. Jistě nechcete sníst zkaženou slaninu, která by vám způsobila takové zdravotní problémy, že byste už nikdy žádnou slaninu nejedli. Zamyslete se nad všemi riziky!
 5. 5
  Dotkněte se slaniny. Slanina by neměla být ani trochu slizká. Pokud je vaše slanina již slizká a nepříjemná na dotek, pravděpodobně je zkažená. Takovou slaninu raději vyhoďte.
  • Nezapomeňte si potom umýt ruce. To, že jste slaninu nesnědli, neznamená, že z ní nemáte ruce plné bakterií.
 6. 6
  Zbavte se slaniny správným způsobem. Zkaženou slaninu vyhoďte. Vezměte si gumové rukavice, zabalte slaninu do potravinové folie nebo do igelitového sáčku a vyhoďte ji do venkovní popelnice. Nedávejte ji zvířatům – bakterie by jim mohly také ublížit.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak nakupovat slaninu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Slaninu nakupujte až před odchodem z obchodu. Měli byste se snažit co nejvíce zkrátit dobu, po kterou bude slanina mimo lednici. Až přijdete domů, ihned dejte slaninu do lednice a skladujte ji v teplotách nižších než 4 stupně.
  • Pokud máte sáček na přenášení chlazených potravin, používejte ho! Díky němu bude vaše slanina stále v chladu a vydrží déle.
 2. 2
  Kupujte pouze slaninu, která neobsahuje příliš mnoho chemikálií a přísad. V dnešní době téměř nenajdete potraviny, které neobsahují žádné přidané látky. Naštěstí se dají sehnat i potraviny, které jsou organické a bezpečnější. Pokud máte dost peněz, nakupujte pouze tu nejlepší slaninu, která neobsahuje žádné zbytečné přidané látky.
  • Vybírejte si slaninu, která obsahuje vepřové maso, vodu, sůl a hnědý cukr. Všechny další látky jsou zbytečné konzervanty, které do svého těla dostávat nepotřebujete.
 3. 3
  Nenechejte se oklamat samolepkou „bez přidaných nitrátů.“ Znamená to jen to, že se nitráty nepoužívají při zpracování masa a místo nich se používá celer. Celer ovšem obsahuje velkou spoustu nitrátů (stejně jako ostatní druhy zeleniny), takže v podstatě nezáleží na tom, že ve slanině nejsou umělé nitráty.
  • Nejlepší slanina pochází od místních farmářů, neobsahuje žádné konzervační látky, je čerstvá a je z prasat, které byly chovány humánním způsobem. Pokud máte dost času a zdrojů, můžete si slaninu vyrobit sami!
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak skladovat slaninu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Pokud chcete slaninu skladovat dlouhodobě, zmrazte ji. Mražená slanina vydrží 1-4 měsíce. Musíte ji ovšem mít v mrazáku v teplotě alespoň -17 stupňů. [3] USDA tvrdí, že mražená slanina ztrácí svoji kvalitu po 1-2 měsících, [4] protože i v mrazáku se slanina postupně kazí.
 2. 2
  Uvařte slaninu a potom ji skladujte. Pokud jste slaninu tepelně zpracovali, vydrží vám v lednici v uzavřené krabičce déle, než čerstvá slanina. [5] Každý druh slaniny vám po zpracování vydrží jinak dlouho.
  • Vařené plátky slaniny po zpracování vydrží v lednici asi týden. Pokud je zmrazíte, vydrží i 6 měsíců. [2] Uvařte slaninu jen o trochu méně, než jak ji chcete, abyste ji mohli po rozmrazení ještě ohřát.
  • Kousky slaniny, osmažené dokřupava, vydrží v lednici asi 6 týdnů, v mrazáku asi 6 měsíců. [2]
 3. 3
  Mraženou slaninu si dobře prohlédněte. Když budete v mrazáku příliš dlouho, tuk se v ní zkazí. Kromě toho by mohla vyschnout, nebo zhnědnout. Pokud se to stane, odřízněte suché konce a uvařte ji. Pokud ovšem zapáchá nebo nevypadá dobře, neměli byste ji jíst.
  • Velké kusy slaniny byste zmrazovat neměli. Obsahují příliš mnoho soli a zkazily by se rychleji. Zmrazujte pouze plátky a menší kousky slaniny.
  Reklama

Tipy

 • Zlatý stafylokok často způsobuje otravy jídlem, protože se nachází i ve slaném jídle, o kterém si mnoho lidí myslí, že je bezpečné.
Reklama

Varování

 • Pokud si nejste jistí tím, že je slanina čerstvá, nejezte ji!
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 16 371 krát
Kategorie: Maso & lahůdky
Stránka byla zobrazena 16 371 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama