Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Klobouky se neperou snadno, zejména pokud jsou drahé a precizně provedené. Nejbezpečnější je prát klobouky v ruce, ale tužší a pevnější pletené čepice a klobouky je možné prát i v pračce. Po praní klobouk důkladně usušte, aby se vám nesrazil.

Metoda 1 ze 5:
Praní klobouků v ruce[1]

 1. 1
  Naplňte si lavor studenou vodou. Teplá a horká voda by způsobila pouštění barev a klobouk by se vám v ní mohl srazit. Potřebujete jen lavor, do kterého budete klobouk moci ponořit. Pokud chcete vyprat jen jeden nebo dva klobouky, bude vám stačit i velká mísa.
 2. 2
  Použijte jemný prací prostředek a zamíchejte ho ve vodě plastovou vařečkou, dokud se nerozpustí a nezanechá na hladině vody bublinky.
  • Pokud máte vlněný klobouk, měli byste použít prací prostředek určený speciálně na vlněné oděvy. Pokud ho nemáte k dispozici, použijte jakýkoli jemný prostředek bez bělidel. Nejlepší jsou prací prášky, které se rozpustí přímo ve vodě.
 3. 3
  Namočte malý kousek klobouku do roztoku. Než klobouk ponoříte celý, měli byste si otestovat, zda klobouk nebude pouštět barvu, nebo zda se nevyskytne žádná nepříznivá reakce. Ponořte nejprve nějaké nenápadné místo, abyste měli jistotu, že i když to nedopadne dobře, budete moci klobouk stále nosit. Tento kousek klobouku nechejte pod vodou asi dvě minuty.
 4. 4
  Namočte do vody celý klobouk. Pokud se při namáčení kousku klobouku nevyskytl žádný problém, můžete ho namočit celý. Po běžné čištění stačí nechat ho ve vodě asi 30 minut. Pokud je klobouk silně špinavý, nebo jsou na něm zažrané skvrny, budete ho muset nechat ve vodě přes noc.
 5. 5
  Opláchněte klobouk. Vyndejte klobouk z mýdlové vody a opláchněte ho pod studenou tekoucí vodou, aby se z něho dostal všechen prací prostředek. Umývejte klobouk tak dlouho, dokud z něho nepoteče pouze čistá voda.
 6. 6
  Vymačkejte z klobouku přebytečnou vodu. Rukama klobouk velmi opatrně vyždímejte a položte ho na suchý ručník. Potom ho jemně vysušujte dalším čistým ručníkem, aby z něho nekapala voda. Nemačkejte ho a neždímejte ho příliš silně, jinak se roztáhne a změní tvar.
 7. 7
  Nechejte klobouk uschnout. Položte klobouk na dobře větrané teplé místo a vytvarujte ho do původního tvaru. Můžete ho vysoušet elektrickým větrákem na nízký výkon, ale nepoužívejte fén – horký vzduch by mohl klobouk srazit. Neměli byste klobouk sušit ani na přímém slunci.
  Reklama

Metoda 2 ze 5:
Praní pletených čepic v pračce

 1. 1
  Jemné čepice vložte do povlaku na polštář.[2] Vlněné a kašmírové čepice se mohou v pračce zničit. Předejdete tomu tím, že je vložíte do povlaku na polštář nebo do síťky na praní jemného prádla. Zapněte síťku nebo povlak na polštář, aby čepice nevypadly ven.
 2. 2
  Připravte si hodně prádla. Pletené čepice se v pračce poškozují, protože s nimi pračka příliš hází. Když budete čepice prát se spoustou jiného prádla, nebude to s ním tolik házet. Ostatní prádlo by ale mělo být stejně barevné a z podobných materiálů.
 3. 3
  Nechejte pračku nejprve napustit studenou vodou.[3] Až přidáte prádlo s vlněnými čepicemi, nechejte pračku napustit studenou vodou. Studená voda je nejlepší, protože nezpůsobuje pouštění barev a srážení materiálů. Pračka by se měla naplnit vodou tak, aby bylo oblečení ponořené. Než se začne prát, vypněte ji.
 4. 4
  Přidejte do pračky trochu jemné aviváže. Pokud máte vlněné čepice a další vlněné prádlo, použijte speciální aviváž na vlnu. Pokud ji nemáte, použijte jakoukoli jemnou aviváž bez bělidla a jiných agresivních chemikálií.
 5. 5
  Zatlačte čepice pod vodou. Vlněnému prádlu chvíli trvá, než nasákne vodu, takže dlouho plave na hladině. Zatlačte tedy čepice pod vodu rukama.
 6. 6
  Nechejte prádlo namočené 30-60 minut. Některé čepice je nutné namáčet přes noc, ale neměli byste je nechávat ve vodě zbytečně příliš dlouho.
 7. 7
  Perte na jemné nastavení. Pokud máte novější pračku, měli byste mít i nastavení na jemné prádlo. U některých praček se tomuto nastavení říká „ruční praní.“ Pokud tento cyklus nemáte, nastavte pračku alespoň na nejpomalejší otáčky a vypněte ždímání. Nastavení pro jemné prádlo funguje nejlépe, protože se při něm buben pračky otáčí pomalu. Pokud máte vlněné čepice v povlacích na polštáře a perete je společně s jiným prádlem, nemělo by jim to uškodit.
 8. 8
  V případě potřeby čepice jemně osušte. Pokud jsou čepice po vyprání stále mokré, můžete je nechat jemně vyždímat, nebo je rozložit na suchý ručník a velmi jemně z nich vymačkat přebytečnou vodu.
 9. 9
  Rozložte čepice na rovný povrch a nechejte je uschnout. Všechny vyprané čepice rozložte na suchý ručník a nechejte je uschnout v době větrané místnosti. Nedávejte je na topení, ani na přímé sluneční světlo. Potrvá několik hodin, než uschnou.
  Reklama

Metoda 3 ze 5:
Jak prát kšiltovku v ruce

 1. 1
  Namočte kšiltovku do lavoru s horkou vodou. Lavor by měl být dost velký na to, aby se do něho kšiltovka vešla celá. Nechejte kšiltovku namočenou 20-30 minut. Tím se uvolní většina špíny.
 2. 2
  Naplňte si umyvadlo vodou a přidejte trochu pracího gelu. Voda by měla být horká, ale ne tak horká, abyste se opařili. Přidejte do vody jednu lžíci tekutého pracího prostředku bez barviv a parfémů a důkladně vodu zamíchejte, aby se prostředek rozpustil.
  • Můžete použít také velký kbelík, například pokud máte špinavé umyvadlo a potřebujete čepici vyprat co nejdříve.
 3. 3
  Přeneste čepici do umyvadla a vydrhněte ji. Použijte starý zubní kartáček, nebo kartáč na zeleninu. Zaměřte se na nejšpinavější místa a dejte si pozor, abyste nepoškodili loga.
 4. 4
  Opláchněte kšiltovku pod tekoucí studenou vodou a jemně ji drhněte prsty, abyste z ní dostali všechen prací prostředek.
 5. 5
  Nechejte kšiltovku uschnout. Nacpěte do ní několik papírových utěrek, aby si zachovala tvar, jinak vám po uschnutí nebude sedět.
  • Pokud chcete, můžete v blízkosti kšiltovky zapnout elektrický větrák. Neměli byste ji ale vysoušet horkým vzduchem, jinak by se vám srazila.
  Reklama

Metoda 4 ze 5:
Jak prát kšiltovku v pračce

 1. 1
  Použijte prázdnou myčku na nádobí. Kšiltovku můžete prát i v pračce, ale mohlo by jí to uškodit. Myčka je mnohem jemnější, ale přesto používá horkou vodu, která dokáže zabít všechny bakterie, které se v čepici usadily.
 2. 2
  Položte čepici do myčky na spodní polici. V běžných myčkách jsou spodní police dále od sebe, takže můžete čepici opřít o rámy a kšilt mít uprostřed. Musíte to udělat přesně takto, jinak si čepice po vyprání nezachová tvar.
 3. 3
  Dejte do myčky mycí prostředek. Použijte buď tekutý mycí prostředek, nebo tabletu do myčky. Nedávejte do myčky prací prostředek.
 4. 4
  Nastavte myčku na rychlé mytí. Většina myček má alespoň dvě nastavení – rychlé mytí a dlouhé mytí. Vyberte si kratší mytí, abyste kšiltovku nenamáčeli zbytečně příliš dlouho. Čím déle bude čepice namočená, tím více se zdeformuje.
 5. 5
  Nechejte kšiltovku uschnout. Nepoužívejte fény ani žádné jiné zdroje horkého vzduchu. Vytáhněte čepici z myčky, vycpěte ji papírovými utěrkami a nechejte ji uschnout přirozeně.
  Reklama

Metoda 5 ze 5:
Jak vyprat slaměný klobouk

 1. 1
  Zjistěte, zda je možné slaměný klobouk prát. Některé typy těchto klobouků není možné prát ani v ruce. Většina slaměných klobouků je vyrobena z trvanlivější slámy, takže je možné je jemně vyprat v ruce. Pokud je váš klobouk vyroben z baku nebo shantungu, pravděpodobně je bezpečné ho prát.
  • Pokud nezjistíte, z čeho je váš klobouk vyroben, zkuste jemně ohnout krempu. Pokud se vrátí zpět do původního tvaru, klobouk je pravděpodobně dost odolný a smíte ho prát. Pokud se ovšem ohýbá nebo láme, neměli byste ho namáčet.
 2. 2
  Odstraňte všechny dekorace. Stuhy, knoflíky a další dekorativní prvky jsou na kloboucích většinou připevněny drátky, které snadno odstraníte. Pokud jsou dekorace přišité, nemusíte je dávat pryč.
 3. 3
  Vezměte si čistý hadr a namočte ho do mýdlové vody.[4] Naplňte si kbelík teplou vodou a přidejte k němu trochu pracího prostředku. Namočte do vody čistý hadr a vyždímejte ho.
 4. 4
  Otřete klobouk hadrem. Namáčejte si hadr podle potřeby a otřete s ním postupně celý klobouk.
 5. 5
  Vezměte si čistý hadr namočený do vody a otřete s ním zbytky mýdla z klobouku. Dejte si pozor, abyste klobouk nepromočili, jinak by se vám srazil.
 6. 6
  Nechejte klobouk uschnout na vzduchu. Použijte podložku pod klobouk, aby si zachoval tvar. Pokud podložku nemáte, položte klobouk na misku obrácenou vzhůru nohama.
 7. 7
  Nastříkejte do vnitřní strany klobouku sprejem pro zachování tvaru. Pokud sprej nemáte, použijte lak na vlasy. Je nutné zajistit, aby sláma držela tvar.
 8. 8
  Vraťte na klobouk všechny dekorace. Až bude klobouk suchý, můžete na něho opět připevnit všechny dekorace, které jste sundali.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Lavor
 • Prací prášek na vlnu
 • Čisté suché ručníky
 • Větrák (volitelné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 863 krát
Kategorie: Textil
Stránka byla zobrazena 4 863 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama