Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Polštáře, stejně jako zbytek textilií ve vašem domově, potřebují příležitostně vyčistit pro odstranění nahromaděného prachu, potu a mastnoty. Přestože se může zdát snazší prostě koupit nové polštáře, je vyprání těch starých hračka. Pokud jsou vaše polštáře zažloutlé, nebo jste je neprali déle než 6 měsíců, použijte jednu z těchto metod, k jejich rychlému vyčištění. Bude se vám spát lépe, když budete vědět, že odpočíváte na čisté látce!

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Praní bavlněných, péřových a syntetických polštářů

 1. 1
  Sejměte povlak. Pokud jste dali polštář do povlaku, teď ho sundejte. Některé polštáře mají další povlaky na zip, které by se také měli sundat a vyprat odděleně od vnitřku polštáře.
 2. 2
  Dejte polštář do pračky. Nedělejte si starosti, je naprosto bezpečné prát polštáře (dokonce i péřové polštáře) v pračce. Snažte se prát alespoň dva najednou, ať je pračka vyvážená a polštáře v ní tolik neskáčou.
 3. 3
  Přidejte prací prášek. Pro běžné praní přidejte hrnek/lžíci běžného pracího prášku. Aby byly polštáře extra bílé, přidejte kromě pracího prášku následující: 1 hrnek práškového saponátu na nádobí, 1 hrnek bělidla a 1/2 hrnku boraxu. [1]
 4. 4
  Spusťte prací cyklus. Upravte nastavení na vaší pračce tak, aby běžela s teplou vodou a prošla druhým oplachovacím cyklem. Potom ji nechtě dělat zázraky!
 5. 5
  Dejte polštáře do sušičky. Dejte polštáře do sušičky a upravte nastavení; pokud jsou vaše polštáře plněné peřím, dejte sušičku na ‘vzduch’. U syntetických polštářů přepněte sušičku na nižší teplotu.
 6. 6
  Usušte polštáře. Vezměte dva tenisové míčky a dejte je do oddělených, čistých, bílých ponožek. Hoďte je do sušičky s vašimi polštáři, aby je načechrali a pomohli snížit dobu sušení. Potom spusťte sušičku!
 7. 7
  Zkontrolujte polštáře. Když se dokončil cyklus sušení, vyjměte polštáře a omakejte je, zkontrolujte vlhkost. Přivoňte si k polštářům, abyste zkontrolovali vlhkost ve středu. Pokud se vaše polštáře nezdají úplně suché, opakujte sušení a zkontrolujte je podruhé. Jinak jsou vaše polštáře čisté a připravené! [2]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Praní polštářů z paměťové pěny

 1. 1
  Sejměte povlak. Pokud má váš polštář povlak, sundejte ho před praním. Většina polštářů z paměťové pěny má také ochranný obal na zip, který by měl být také sejmut. Tyto předměty mohou být vyprány odděleně a v pračce.
 2. 2
  Naplňte vanu vodou. Pračky se ukázaly pro citlivou paměťovou pěnu příliš hrubé, takže tento materiál se musí prát v ruce. Potřebujete jen tolik vody, aby zakryla celý polštář.
 3. 3
  Přidejte prací prostředek. Na každý polštář přidejte do vody lžíci tekutého pracího prášku. Promíchejte vodu trochu rukama, abyste prášek napěnili a rovnoměrně rozmíchali.
 4. 4
  Vyperte polštář. Dejte polštář do vody a trochu s ním pohybujte, abyste pomohli pracímu prášku propracovat se do něj. Masírujte a mačkejte polštář rukama, abyste pomohli dostat špínu pryč za vnější vrstvu.
 5. 5
  Opláchněte polštář. Dejte polštář pod tekoucí vodu. Je důležité dostat pryč, co nejvíce saponátu budete moci. Kontrolujte pěnu v odtékající vodě. Opláchnutí polštáře může trvat o několik minut déle než jeho praní.
 6. 6
  Vysušte polštář. Vysoké teploty mohou zničit paměťovou pěnu a způsobit, že se rozdrobí, takže nedávejte paměťovou pěnu do sušičky. Místo toho, ji položte na čistý bílý ručník na suchém místě. Pokud možno, nechte ji vychladnout na slunci.
 7. 7
  Zkontrolujte polštář. Paměťová pěna je obzvlášť náchylná zadržovat dlouho vodu, protože je vyrobená ze stejného materiálu, jako houbičky. Ujistěte se, že v materiálu nezůstala vůbec žádná voda, než ho přinese zpátky a začnete používat v posteli, jinak v něm začne růst plíseň. [3]
  Reklama

Tipy

 • Polštáře na gaučích můžete prát stejným způsobem, jako polštáře na posteli. Jen se ujistěte, že sundáte jejich povlaky, když to bude možné, abyste je ochránili.
 • Polštáře by se měly kvůli odstranění potu, tělesného mazu, lupů a prachu prát 2-3 krát za rok
 • Zkontrolujte polštáře, abyste zjistili, jestli je potřebujete úplně nahradit. Pokud přeložíte polštář na půl a zůstane tak, je příliš starý a potřebuje nahradit. Pokud se váš polštář překlopí zpět, je dobrý a potřebuje jen vyprat. V průměru byste měli měnit polštáře každé dva roky.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 855 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 12 855 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama