Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Už se vám někdy stalo, že se vám sepralo tričko nebo vám sušička srazila oblíbené kalhoty? Praní v ruce sice připomíná středověké pradleny s valchou, ale ve skutečnosti jde o skvělý způsob, jak chránit oblečení a udržet ho déle jako nové. V tomto článku najdete postup praní v ruce a spoustu tipů, díky kterým se naučíte prát i velmi jemné prádlo.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak prát velké hromady oblečení

  1. 1
    Roztřiďte si oblečení. Když budete prát v ruce, nebudete muset třídění řešit do detailů, ale stejně je dobré, když si ho alespoň zhruba roztřídíte. Na jednu hromadu si dejte bílé oblečení, na druhou barevné a na třetí černé a tmavé. Zvláštní oblečení z jemných materiálů byste měli prát úplně zvlášť.
  2. 2
    Připravte si vodu. Budete potřebovat dva kbelíky vody – jeden na praní a druhý na máchání. Můžete použít rozdělené umyvadlo nebo vanu. Různé druhy a barvy prádla vyžadují také různé teploty vody. Bílé a světlé oblečení perte v horké vodě a tmavé v chladné. Při každém napouštění vany/umyvadla si nastavte správnou teplotu.
  3. 3
    Přidejte prací prostředek. Přidejte k oblečení trochu pracího prášku nebo gelu. Nejlepší jsou tekuté prostředky, protože se ve vodě hned rozpustí. Rukou vodu s prostředkem napěňte.[1]
  4. 4
    Namočte oblečení. Vložte špinavé oblečení do vody a nechejte ho tam asi 10-15 minut.
  5. 5
    Začněte prát. Existují dvě základní metody praní: můžete prát rukama, nebo můžete použít nějaké míchadlo a nenamočit si ruce. V každém případě musíte prádlo dobře proprat, aby se špína uvolnila.
    • Není lehké sehnat valchu, ale pokud nějakou máte, rozhodně ji využijte. Je na ruční praní nejlepší.
    • Existují prací pomůcky, které se podobají záchodovému zvonu a vytahují z oblečení špínu.
  6. 6
    Vyperte to nejšpinavější. Některé oblečení vyžaduje pečlivější praní. Například ponožky, spodní prádlo a cvičební oblečení je špinavější, než košile a kalhoty. Vyperte tyto kusy samostatně s trochou prášku navíc.
  7. 7
    Poprvé oblečení vymáchejte. Přendejte oblečení do lavoru s čistou vodou, abyste se zbavili prášku a nečistot. Pořádně ho vymáchejte a snažte se vyprat starou vosu. Pokud oblečení nejde vyprat úplně, napusťte si novou čistou vodu.
  8. 8
    Vyždímejte vodu. Není možné oblečení věšet, když je nasáklé vodou, takže ho musíte nejprve vyždímat. Jemně vymačkejte z oblečení vodu a snažte se nezmačkat látku. Buďte opatrní, jinak byste si mohli oblečení roztáhnout. Pokud takto ždímat nechcete, zabalte oblečení do suchého ručníku.
  9. 9
    Pověste čisté oblečení. Obraťte barevné a tmavé oblečení naruby, aby vám na slunci nevybledlo. Bílé oblečení obracet nemusíte. Oblečení schne několik hodin, ale pokud žijete ve vlhkém a chladném prostředí, může to trvat i několik dní.[2]
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak prát kašmír a vlnu

  1. 1
    Napusťte si vodu. Protože jistě perete jen několik věcí, bude vám stačit lavor. Naplňte ho vlažnou nebo studenou vodou – čím chladnější, tím lepší.
  2. 2
    Přidejte prací prostředek. Můžete použít jakýkoli tekutý prostředek, ale nejlepší je koupit si nějaký na jemné prádlo. Použijte 1 lžíci prostředku na 6-8 l vody.
  3. 3
    Namočte oblečení. Ponořte oblečení do vody a jemně ho properte, aby se důkladně namočilo. Nechejte ho máčet 2-3 minuty.
  4. 4
    Opatrně oblečení vyperte. Jemně rukama vyperte oblečení tak, abyste ho nepoškodili. Kašmírový svetr jistě není moc zašpiněný. Pokud máte na takové jemné látce někde například skvrnu, jemně ji otírejte pracím práškem, aby se špína uvolnila z vláken.
  5. 5
    Vymáchejte oblečení. Properte oblečení pod studenou tekoucí vodou nebo v lavoru. Nepouštějte příliš silný proud vody, jinak si oblečení poškodíte. Vymývejte tak dlouho, dokud voda nepřestane pěnit.
  6. 6
    Vyždímejte vodu. Kašmír a vlna jsou za mokra velmi jemné, takže se musí sušit opatrně. Nekruťte s látkou ani na ni netlačte. Vytáhněte oblečení z vody a opatrně vymačkejte vodu.
  7. 7
    Upravte velikost. Vlna a kašmír se při praní často srazí. Vyhnete se tomu tak, že mokré oblečení položíte na suchý ručník a jemně ho roztáhnete do původního tvaru. Potom ručník zarolujete i s oblečením a vsáknete do něho poslední přebytečnou vodu.
  8. 8
    Jak sušit vlnu a kašmír. Tyto materiály nesmíte nikdy sušit v sušičce, protože by se srazily. Nesmíte je ani věšet, protože by se natáhly. Musíte je roztáhnout na suchý ručník na zem. Trvá několik hodin až několik dní, než oblečení uschne. [3]
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak prát hedvábí a krajky v ruce

  1. 1
    Naplňte si lavor vlažnou vodou. Hedvábí a krajky nejsou tak náchylné na teplotu, jako vlna. Můžete si toto oblečení prát i ve sprše – většinou ho není moc a je jednoduché si ho vyprat při sprchování.
  2. 2
    Přidejte prací prostředek. Nalijte do vody lžíci pracího gelu a rukama ho napěňte. Pokud perete více hedvábných a krajkových věcí naráz, budete potřebovat více pracího gelu.
  3. 3
    Připravte si oblečení. Pokud perete podprsenky nebo jiné věci s háčky, zapněte si je. Barevné oblečení neperte dohromady s bílým a tmavým, aby barvy nepustily.
  4. 4
    Vyperte si prádlo. Jemně rukama vyperte prádlo a snažte se ho nezamotat. Krajkové prádlo, které bývá špinavější, je většinou nutné vyprat důkladněji.
  5. 5
    Opatrně oblečení vymáchejte. Properte ho v teplé vodě, abyste se zbavili prášku a špíny. Snažte se s látkou nijak nekroutit ani ji nenatahovat a každý kousek máchejte zvlášť.
  6. 6
    Usušte jemné prádlo. Krajka a hedvábí se vám nenatáhnou ani nesrazí, takže je můžete pověsit. Každý kousek oblečení přeložte a připněte kolíčkem. Pokud nechcete věšet spodní prádlo na dvorku, kde ho uvidí sousedé, můžete si ho nechat uschnout v koupelně nebo ho jednoduše rozložit na suchý ručník a počkat až uschne.[4]
    Reklama

Tipy

  • Pokud chcete na bílé prádlo použít bělidlo, udělejte to po mytí, ale ještě před mácháním.

Než budete prát, zkontrolujte si, že nemáte nic v kapsách.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 28 429 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 28 429 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama