Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Viskóza je nestatické vlákno z dřevěné celulózy, které se snadno barví. Přezdívá se mu „falešné hedvábí“ a seženete ho také pod názvem rayon. Viskóza má vysokou absorpci vlhkosti (13%, ve srovnání s 8% u bavlny) a je možné ji barvit na jasně zářivé barvy. Bohužel se ovšem nedá prát tak snadno, jako bavlna. V tomto článku se dozvíte, jak viskózu prát.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Jak prát viskózové oblečení

 1. 1
  Vždy si přečtěte lísteček s pokyny k praní. Obecně platí, že rayonové oblečení je jemné, ale je možné ho prát i v pračce. Některé kusy viskózových oděvů ovšem není možné prát v pračce. Pokud se chcete vyhnout tomu, že by se vám oblečení potrhalo, vybledlo, nebo se jiným způsobem zničilo, musíte se řídit pokyny uvedenými na jeho lístečku.
  • Tato sekce sice zahrnuje jak instrukce pro praní v pračce, tak instrukce pro ruční praní viskózy, ale měli byste je brát pouze jako obecná doporučení a ne univerzálně platná pravidla. Jinými slovy byste měli brát každý kus oblečení individuálně.
 2. 2
  Perte viskózu v ruce ve studené vodě. Pokud zjistíte, že je možné viskózové oblečení prát, měli byste ho prát raději v ruce, než v pračce. Rayonové oblečení je za mokra velmi křehké a když ho budete prát opatrně v ruce, riziko poškození bude mnohem nižší, než kdybyste ho prali v pračce. Ponořte viskózové oblečení do studené vody a přidejte trochu pracího prostředku. Jemně do látky vetřete bublinky, ale dejte si pozor, abyste s oblečením nezacházeli příliš hrubě.
  • Nikdy oblečení neždímejte, nemačkejte, ani s ním nezacházejte jinak hrubě, abyste z něj dostali přebytečnou vodu. Mohli byste tím potrhat jemná vlákna. Raději ho jemně vytřepejte, aby se z něj dostala voda.
 3. 3
  V pračce viskózu perte se stejným oblečením. Pokud jste si jistí tím, že se vám oblečení v pračce nepoškodí, perte ho pouze s oblečením ze stejných látek. Pevnější látky, jako je například džínovina, by se mohly za viskózu zatrhnout a při praní ji vytáhnout, nebo potrhat.
  • Perte viskózové oblečení v pračce pouze ve studené vodě.
 4. 4
  Můžete viskózu prát také v síťovaných sáčcích, které ji ochrání. Dalším způsobem, jak chránit viskózové oblečení, je prát ho v pračce ve speciálním pytlíku na praní jemného prádla. Budete mít jistotu, že se vaše oblečení nezaplete do jiného oblečení a nepotrhá se vám.
 5. 5
  Nechejte oblečení uschnout na vzduchu. Po vyprání každý kus viskózového oblečení opatrně vytřepejte a vyhlaďte ho rukama. Potom ho pověste na nekovový věšák a nechejte ho uschnout (kovové věšáky mohou na oblečení zanechat skvrny od rzi).
  • Můžete použít také běžný věšák na prádlo, nebo oblečení rozložit na čistý rovný povrch.
 6. 6
  Nepoužívejte elektrickou sušičku. Kromě toho, že se viskóza snadno poškodí v pračce (hrubé praní atd.) se může také poškodit v sušičce, ve které většinou dojde ke sražení a drastickému poškození daného kusu oblečení. [1] Pokud se můžete elektrické sušičce vyhnout, nepoužívejte ji. Pokud ji musíte používat, nastavte ji na nejnižší výkon a sušte viskózu pouze s jinými viskózovými kusy oblečení.
 7. 7
  Viskózu byste měli žehlit naruby. Nikdy nedávejte horkou žehličku na lícovou stranu viskózového oblečení – mohli byste ho spálit a roztavit vlákna, která by se začala lesknout. [2] Vždy viskózu žehlete z rubu. Pokud chcete své oblečení ochránit ještě více, měli byste ho žehlit dokud je ještě vlhké.
  • Pokud musíte žehlit viskózové oblečení z lícové strany, dejte si mezi žehličku a dané oblečení kus látky, abyste ho ochránili.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Jak prát viskózové koberce

 1. 1
  Pokud vám na koberci skutečně záleží, měli byste ho odnést do čistírny. Viskóza je jemné vlákno, které snadno pouští barvy. Viskózové koberce se tedy snadno poškodí pouhým čištěním. Pokud pro vás má koberec sentimentální hodnotu, měli byste si ho nechat vyčistit profesionálně, abyste měli jistotu, že se vám nepoškodí.
 2. 2
  Vytřepejte koberec venku. Při čištění viskózových koberců jde zejména o to, abyste je očistili a zároveň je udrželi v suchu. Než tedy začnete používat prací prostředky, je dobré pokusit se koberec vyčistit za sucha a až v případě, že se to nepodaří, přistoupit k mokrému čištění. Vezměte koberec ven a vytřepejte z něj veškerou špínu a prach. Můžete ho také vyklepat na klepači.
 3. 3
  Vysajte koberec vysavačem. Vezměte si vysavač a odstraňte veškerou usazenou špínu. Několikrát koberec vysavačem přejeďte v protisměru zasazení chlupů a zaměřte se na obzvláště špinavá místa.
  • Pokud to bude možné, vezměte si hlavici, která nemá mechanický kartáč. Viskóza je velmi křehké vlákno a mechanickými kartáči byste ho mohli poškodit.
 4. 4
  Zajistěte, aby se koberec při čištění nehýbal. Pokud je koberec i po vysátí stále špinavý, budete ho muset opatrně vyprat. Položte si ho na prkno, nebo ho přilepte ke stolu, který si můžete ušpinit. Praní viskózových koberců vyžaduje drhnutí, takže musíte zajistit, aby se vám koberec nepohyboval po podlaze a aby z něj nepouštěla barva ani na podlahu, ani na okolní koberce.
 5. 5
  Vezměte si měkký kartáč a jemně koberec vyčistěte mýdlem a vodou. Nachystejte si vlažnou vodu a přidejte do ní několik kapek mýdla, abyste vytvořili čistící roztok. Vezměte si jemný kartáč (například na mytí oken) a vykartáčujte roztokem ušpiněné části koberce. Nepoužívejte žádné hrubé kartáče, ani mechanické kartáče, které by mohly viskózu poškodit. S roztokem to také nepřehánějte – čím méně vlhkosti, tím méně barvy vám koberec pustí.
  • Je dobré otestovat si roztok na malé části koberce a zjistit, zda vám ho nepoškodí. Budete díky tomu vědět, zda roztok způsobí pouštění barvy, nebo vám koberec nepoškodí jiným způsobem.
 6. 6
  Perte koberec v octu, aby nezežloutl. Celulózová vlákna (včetně viskózy) po namočení často zežloutnou. Pokud se tomu chcete vyhnout, jemně namočte koberec do směsi octa a vody. Kyselina octová pomůže předejít žloutnutí. Až koberec uschne, nebude zažloutlý, nebo bude pouze velmi mírně zažloutlý.
 7. 7
  Znovu koberec vysajte. Pokud chcete z koberce odstranit co nejvíce vlhkosti, vysajte ho po mokrém čištění znovu a zaměřte se zejména na velmi vlhká místa.
  • Jak jsme již uvedli, neměli byste koberec vysávat pomocí mechanických hlavic, abyste ho nepoškodili.
 8. 8
  Můžete koberec postříkat trochou ředěné aviváže. Viskózová vlákna mohou po uschnutí ztuhnout a na koberci se mohou vytvořit hrubá, nerovnoměrná místa. Pokud se tomu chcete vyhnout, měli byste koberec jemně postříkat aviváží naředěnou vodou v rozprašovači. Díky tomu vlákna neztuhnou a nevytvoří na koberci nevzhledné mapy.
  • Možná budete muset některá vlákna po uschnutí koberce rozplést. Udělejte to ručně a velmi opatrně.
 9. 9
  Sušte koberec lícem dolů. Když necháte koberec uschnout lícem dolů, vyhnete se zežloutnutí koberce, které se často objevuje po uschnutí viskózových vláken. Položte koberec na čistý suchý povrch, nebo ho horizontálně pověste a nechejte ho uschnout. Když ho pověsíte vertikálně, jeho spodní strana bude žlutější, než horní strana. [3]
 10. 10
  Nedávejte koberec k žádnému jinému koberci, dokud nebude dokonale suchý. Jak jsme již zmínili, viskóza snadno pouští barvu, takže pokud chcete mít jistotu, že se vám od koberce neušpiní jiné látky (zejména drahé koberce), musíte počkat, až bude úplně suchý. Skvrny od barvy se z koberců špatně odstraňují a když koberec pustí barvu, už s tím nic neuděláte.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

Praní viskózového oblečení

 • Prací prostředek
 • Umyvadlo (na ruční praní)
 • Pračka/sušička (na praní v pračce)
 • Věšák na prádlo

Praní viskózových koberců

 • Voda
 • Mýdlo nebo anionický prací prostředek
 • Vysavač
 • Vysavačová hlavice bez mechanických kartáčů
 • Ocet
 • Aviváž (volitelné)

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 685 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 9 685 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama