Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jestliže jste si koupili sadu na laminování, budete se muset naučit, jak s tímto materiálem pracovat. V opačném případě se vám projekt může nepěkně zvrhnout. Prvním krokem je vytvoření formy, poté se už můžete vrhnout na přípravu laminátové tkaniny a práci s tvrdidlem. Práce se skelným vláknem a polyesterovou pryskyřicí není nijak děsivá, pokud k ní přistoupíte poctivě a nebudete si ji zbytečně komplikovat. Tento detailní návod doplní instrukce, které najdete u své laminovací sady, a pomůže vám dosáhnout kvalitních výsledků.

Část 1
Část 1 ze 3:

Příprava a výroba formy

Stáhnout PDF
  1. 1
    Pořiďte si "laminovací soupravu." Souprava by měla obsahovat poly (polyesterovou) pryskyřici, tvrdidlo (katalyzátor) a látku pro zpevnění struktury. Tyto sady koupíte v domácích potřebách, odborných obchodech a prodejnách s automobilovými díly. Jejich velikost by měla korespondovat s rozsahem vašeho projektu.
    • Proč zrovna skelné vlákno? Skelné vlákno je na začátku tekutina. Ta je protlačována miniaturními dírkami, takže z ní vznikne tenký pramínek vláken. Tato vlákna jsou obalena chemickým roztokem a spojena dohromady, aby vytvořila tkaninu nebo dlouhé klubko. Pak už stačí přidat trochu pryskyřice a máte pevný, odolný a ohebný laminát. [1]
  2. 2
    Zamyslete se nad formou pro laminát. Pokud budete z laminátu vytvářet nějakou jednoduchou krabičku, misku či jiný předmět, nejspíše budete potřebovat vytvořit "formu" neboli "kopyto". Ta zajistí, že se laminát (ve výchozí tekuté podobě) zformuje do správného tvaru. Pokud však opravujete laminátem například loď nebo auto, zkuste opravované místo oblepit páskou a nanést laminátovou vrstvu přímo na něj.
  3. 3
    Na tvorbu formy s přírodními tvary použijte pěnu, nebo jiný poddajný materiál. Pro tvorbu oblých a jinak nepravidelných předmětů nejlépe poslouží kusy polystyrenu. Jednoduše uřízněte nebo obruste polystyren do požadovaného tvaru (například spodku fontány, ptačího pítka, nebo kupole). Materiál zakryjte voskovaným papírem a s pomocí vosku utěsněte i všechny spoje, abyste zjemnili hrubé spáry.
  4. 4
    Pro tvorbu rovných a jiných geometrických forem využijte karton, překližku, MDF, nebo podobný tuhý materiál. Tyto tuhé materiály budou ideální pro větší projekty, jako jsou psí boudy, nebo dokonce lodě. U těchto forem pokryjte celý povrch voskovým papírem, nebo pořádným a rovnoměrným nátěrem parafínovým voskem. Jako náhradu za parafín lze použít i karnaubský vosk.
  5. 5
    Připravte si skelné vlákno ve formě plátna či listů tak, aby dobře pokrylo vaši formu, a aby v místech spojů v rozích a okolo ostrých hran vzniklo velké překrytí. Materiál po nanesení pryskyřice hodně změkne, proto si nedělejte těžkou hlavu s tím, že ho nemůžete přesně zformovat za sucha.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Míchání a nanášení laminátu

Stáhnout PDF
  1. 1
    Do kovové nádoby si odměřte správné množství pryskyřice. Můžete použít velkou plechovku nebo mísu, avšak takovou, kterou pak můžete vyhodit. Pryskyřici můžete namíchat i v čisté plastové nádobě, protože však při schnutí vzniká teplo, musíte si při práci s plastem dávat velký pozor.
  2. 2
    Přidejte tvrdidlo podle pokynů na obalu. V sadě najdete "plechovku" či kyblík s předpřipravenou směsí pryskyřice, a také předpřipravenou "tubu" (podobnou jako od lepidla) s tvrdidlem. Jednoduše tak použijte stejné množství obojího, tzn. polovinu tvrdila a polovinu pryskyřice (nebo jiný poměr).
  3. 3
    Materiál řádně promíchejte pomocí malířské špachtle; dejte si záležet, abyste nezamíchali jen střed nádoby, ale také spodek a boky.
  4. 4
    Na formu nebo do ní položte vlákno a štětcem, který pak vyhodíte, po něm rozetřete směs. Látka (vlákno) se bude nořit do roztírané pryskyřice, takže můžete s pomocí štětce nanést další vrstvu pryskyřice až do tloušťky vrstvy 0,5 cm.
    • Při roztírání pryskyřice přes skelné vlákno dávejte pozor, abyste v rozích a slabých místech nanášeli stejnou vrstvu, jako na rovných a snadno dosažitelných površích. Pokud se vám to nepodaří a špatně pokryjete například rohy, laminát bude v těchto rozích oslabený.
  5. 5
    Pokrývejte formu vláknem a pryskyřicí, dokud není rovnoměrně zakrytá. Pokračujte v práci, dokud nespotřebujete všechen materiál.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Dokončení práce

Stáhnout PDF
  1. 1
    Všechny nástroje a rozlité zbytky očistěte rozpouštědlem s obsahem acetonu dříve, než materiál ztvrdne. Aceton se skvěle hodí na čistění laminátu, protože je silný a rychle se odpařuje. Jen si dejte pozor, abyste žádný kus laminátu v acetonu nenamočili, a držte se s ním mimo dál od těsnění, plastů a gumy. [2]
  2. 2
    V nanášení vrstev vlákna a pryskyřice pokračujte, dokud nemá výrobek požadovanou tloušťku. Laminát se obvykle nanáší ve vrstvách, dokud nemá tloušťku dostatečnou na poskytnutí žádané pevnosti. V závislosti na typu projektu (zde máte prostor pro přizpůsobení) zkuste nanést alespoň 3 vrstvy, ne však více než 10.[3]
    • Je-li to možné, snažte se v každé vrstvě pokládat sklovláknitou tkaninu tak, aby vlákna mířila jiným směrem. Skelné plátno je pevné napříč vlákny, avšak slabé podél nich. Pokud se vám povede měnit orientaci vláken, rozloží se jeho slabá místa rovnoměrně do všech os a získáte mnohem odolnější laminát.
    • Mezi jednotlivými vrstvami bruste povrch, abyste se zbavili hrubých míst, kde vystoupilo vlákno nad pryskyřici.
  3. 3
    Výrobek zakončete přetřením gelovým nátěrem, nebo jemnou vrstvou pryskyřice. Poté jej můžete natřít polyuretanovým nátěrem, nebo alkalickým emailem.
  4. 4
    Vyjměte laminát z formy. Pokud jste formu (kopyto) pokryli voskovým papírem nebo parafínem, měli byste z ní být schopni výrobek odloupnout (respektive vytáhnout formu z výrobku). Laminát se k vosku nepřilepí.
    Reklama

Tipy

  • Je-li to možné, všechny rohy zaoblete, protože kolem ostrých rohů se vám s tkaninou špatně pracovat.
  • Velké projekty lze vytvářet pomocí rozdělení na jednotlivé části a laminování každé z nich zvlášť. Části pak k sobě přilepíte pomocí tkaniny a pryskyřice.
  • Pokud máte k dispozici "stříkací pistoli", můžete použít i "stříkanou tkaninu", s níž lze naráz vytvořit libovolně silnou vrstvu.
  • Pro dosažení rovnoměrného pokrytí zkuste vložit tkaninu mezi dva větší pláty průhledných plastových fólií. Plastovou stěrkou nebo starou kreditní kartou pak po tkanině rozetřete pryskyřici. Nasáklou pryskyřici také tímto způsobem můžete vytvarovat do různých tvarů a velikostí. Navíc vám to hodně usnadní úklid.
  • Rychlost tvrdnutí polyesterové pryskyřice ovlivňuje teplota a poměr použitého tvrdidla.
Reklama

Varování

  • Při práci s pryskyřicí noste rukavice a ochranné brýle. Zabraňte kontaktu pryskyřice s kůží.
  • Pracujte v dobře větraných prostorách.
  • Polyesterová (laminátová) pryskyřice uvolňuje při tvrdnutí hodně tepla, zvláště když to přeženete s množstvím tvrdidla.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Dostatek skelného vlákna/tkaniny na pokrytí výrobku.
  • Sadu na laminování.
  • Štětec, který můžete vyhodit.
  • Jednorázové rukavice.
  • Nádobu na smíchání, kterou můžete vyhodit.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 33 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 16 944 krát
Kategorie: Řemesla
Stránka byla zobrazena 16 944 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama