Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Dobrá pravidelná péče o vlasy musí být jednoduchá a efektivní. Základem je vybavení se správnými přípravky a seznámení se se složením vlasů. Ať už máte jakýkoli typ nebo strukturu vlasů, budete si pak schopni vytvořit rychlý pravidelný systém péče a vaše vlasy budou vypadat skvěle.

Část 1
Část 1 ze 3:

Základní pravidelná péče

 1. 1
  Šampon a kondicionér vybírejte s rozvahou. Ne všechny jsou si rovné. Vyberte si přípravky, které se dobře hodí k vašemu typu, ať vaše vlasy vypadají, jak nejlépe mohou. Pokud je to možné, sáhněte po šamponu bez sulfátů a kondicionéru bez silikonu. Ani jedna z látek není k vlasům šetrná a vaše vlasy postupně vyschnou a zplihnou. Čtěte etikety. Zde je zjednodušený přehled, jaké přípravky dobře působí na jaký typ vlasů: [1]
  • Pokud máte suché vlasy, které se snadno kroutí, vybírejte hydratační produkty s obsahem oleje, másla nebo jiných výživných látek.
  • Pokud máte jemné nebo snadno se mastící vlasy, sáhněte po pročisťujících přípravcích, které obsahují tea tree oil nebo heřmánek.
  • Pokud se vaše vlasy snadno lámou či třepí, vyhledávejte posilující přípravky s proteiny, jako je například kolagen nebo keratin.
 2. 2
  Myjte si vlasy dvakrát, třikrát do týdne. Každodenní mytí vlasů vám může připadat zdravé, ale pro většinu typu vlasů je to příliš často. Příliš častým mytím vlasů je můžete připravit o ochranné oleje, které jim dodává vaše pokožka, díky čemuž se budou snáze lámat a třepit. Většině mužů vyhovují nejlépe dvě nebo tři umytí za týden.
  • Pokud se vám vlasy mastí rychle, zkuste je ve dnech, kdy nepoužíváte šampon, omýt vodou. Voda vlasy očistí, ale nepřipraví je o jejich ochrannou vrstvu.
  • Ve chvíli, kdy si hlavu začnete mýt méně často, budou se to vaše vlasy zhruba týden snažit vyrovnat nadprodukcí mazu. Buďte trpěliví a brzy uvidíte, že vaše vlasy vydrží čisté déle.
 3. 3
  Myjte vlasy chladnou nebo teplou vodou namísto horké. Horká sprcha je prima, ale příliš vysoká teplota vody vlasy vysušuje. Na mytí vlasů je nejlepší používat teplou nebo studenou vodu. Pokud na horké sprše trváte, zkuste ji zakončit spláchnutím teplou nebo studenou vodou, aby vaše vlasy po uschnutí nebyly zplihlé a pokroucené, ale vypadaly zdravě a leskle. [2]
 4. 4
  Místo drsného tření ručníkem sušte vlasy opatrným poklepáváním. Mokré vlasy jsou slabší, protože vodou se keratinové molekuly roztahují. Hrubé tření ručníkem vaše vlasy tedy může polámat. Místo toho ručník opatrně přikládejte k hlavě pro odsátí přebytečné vody, a pak nechte vlasy vyschnout na vzduchu.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Úprava vlasů

 1. 1
  Gel a pomádu užívejte střídmě. Pokud se vám líbí spořádaně učesané vlasy, můžete do vlhkých vlasů nanést gel nebo pomádu, aby přes den vaše vlasy zůstaly pěkně upravené. Nepoužívejte ale větší množství, než zhruba velikosti dvoukoruny, jinak docílíte efektu mastných vlasů.
  • Gel je lehčí a snáze se vtírá do vlasů. Vybírejte gely bez alkoholu, který vlasy vysušuje.
  • Pomády a krémy jsou vhodné pro vlnité vlasy, protože jsou hustší. Zároveň se ale hůře vymývají; používejte je tedy s mírou.
 2. 2
  Po nanesení přípravku vlasy rozčesejte. Poté, co do vlasů přípravek vetřete, použijte na jeho rovnoměrné nanesení hřeben. Potom vytvořte pěšinku a vlasy učešte, jak se vám zlíbí. Nejlepší je pochopitelně česat vlasy ve směru růstu: na bocích a na temeni sčešte vlasy směrem dolů, vlasy na vrchu hlavy češte směrem dopředu. Pokud je máte vepředu dlouhé, sčeste je nakonec na druhou stranu od pěšinky. [3]
  • Pokud máte vlnité nebo kudrnaté vlasy, použijte hřeben se širokými zuby - nebo česání úplně vynechte. Pokud v tomto případě použijete jemný hřeben, vlasy se vám zvlní ještě více.
  • Nemusíte nutně sčesávat vlasy jen dopředu. Vyzkoušejte různé účesy. Můžete vlasy na hlavě místo rozdělení rozcuchat, nebo je vyčesat do špičky.
 3. 3
  Fénujte se s mírou. Fén vám sice vlasy usuší rychle, ale pokud ho budete používat denně, můžete vlasy poškodit. Pokud vám vlasy řídnou, úplně se na fén vykašlete a nechte vlasy uschnout na vzduchu.
  • Když už si vlasy budete fénovat, směřujte fén po směru růstu vlasů, aby vám vlasy splývaly.
  • Pokud ovšem chcete vlasům dodat objem, sušte je proti růstu.
 4. 4
  Dobře se starejte o delší vlasy. Pokud vám vlasy přerostou čtyři, pět centimetrů, budete se o ně muset starat trochu víc, aby zůstaly v dobrém stavu a vypadaly stále upraveně.
  • Pokud se vám vlasy vlní, použijte důkladnější kondicionér. Kupte si kondicionér pro hloubkové ošetření vlasů a používejte ho jednou týdně pro udržení vlasů v dobrém stavu.
  • Místo kartáče používejte hřeben se širokými zuby. Kartáče mohou dlouhé vlasy polámat; zacuchané vlasy nejsnáze rozčešete hřebenem se širokými zuby.
  • Vyzkoušejte olej na vlasy. Ještě za vlhka do vlasů vetřete trošičku oleje a nechte ho ve vlasech působit jako nesmývatelný kondicionér. Méně znamená v tomto případě více.
 5. 5
  Choďte pravidelně k holiči. I sebelepší pravidelná péče je k ničemu, pokud vaše vlasy vypadají zanedbaně. Někteří muži chodí k holiči každý měsíc, jiným stačí jedna návštěva za tři měsíce. Vyzkoušejte, jaký interval je pro vás ideální, a pak se jím řiďte.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Péče o řídnoucí vlasy

 1. 1
  Namasírujte si ve sprše hlavu. Masáž zvýší krevní oběh, což stimuluje růst vlasů. Pomůže jak vlasům, které na hlavě máte, tak růstu nových vlasů. Prsty masírujte kruhovými pohyby pokožku hlavy, zejména místa, kde vám vlasy začínají řídnout.
  • Růst vlasů navíc zjevně povzbuzují i některé oleje. Zkuste při masáži pokožky hlavy využít kokosový nebo mandlový olej nebo tea tree oil, potom je z vlasů vymyjte šamponem.
 2. 2
  Zacházejte s vlasy jemně. Pokud si vlasy vydrhnete šamponem, spláchnete je horkou vodou a pak je ještě budete horečnatě třít ručníkem, je daleko pravděpodobnější, že se vám budou lámat nebo dokonce vypadají. Všechny etapy péče o vlasy provádějte pečlivě a jemně.
 3. 3
  Srovnejte si jídelníček. Výživné látky napomáhají zdravému a hustému růstu vlasů. Vyrovnaná strava zajistí výživu vlasů zevnitř. I pokud budete používat sebelepší přípravky, bez zdravé stravy vaše vlasy optimální vzhled nezískají. Pro zdravé a pěkné vlasy budete potřebovat:
  • Bílkoviny. Aby vaše vlasy byly zdravé, jezte maso, vajíčka, ořechy, luštěniny a další zdroje proteinu.
  • Vitamíny B. Najdete je v mase, vejcích a listové zelenině. Pokud jste vegetarián, můžete je nahradit doplňky.
  • Mastné kyseliny Omega 3. Losos, sardinky, avokádo a vlašské ořechy obsahují této důležité látky habaděj.
  Reklama

Tipy

 • Masírujte pokožku hlavy špičkami nebo polštářky vlasů, rozhodně ji nedrbejte nehty.
 • Pokud máte velmi krátké vlasy, další prostředky k jejich ošetření asi ani potřebovat nebudete, protože pokožka hlavy je schopna vyprodukovat dostatečné množství ochranných olejů - a krátké vlasy se v podstatě upraví samy.
 • Nechte se pravidelně stříhat holičem, kterému důvěřujete.
 • Na prostředcích pro úpravu vlasů nešetřte. Obstarejte si gel pomádu, pěnu nebo jakýkoli jiný produkt, který používáte, v dobré kvalitě. Laciné prostředky vaše vlasy mohou vysušit nebo zamastit. Dobré přípravky mohou být drahé, ale i pro velký efekt vám jich bude bude vám jich stačit jen malé množství.
Reklama

O tomto wikiHow

Michael Van den Abbeel
Spoluautorem článku je :
Michael Van den Abbeel
Spoluautorem tohoto článku je Michael Van den Abbeel, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 8 016 krát
Kategorie: Nehty a vlasy
Stránka byla zobrazena 8 016 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama