Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Při servírování jídla na talíře by vždy mělo být cílem potěšit všechny smysly, ne jen chuťové pohárky. Když bude jídlo vypadat lákavě, tělo vyloučí látky, které napomáhají vstřebávání živin, takže se dá říct, že krásně upravené jídlo je zdravější než to, které tak hezky nevypadá. Abyste dosáhli prezentace pokrmu jako v opravdové restauraci, začněte s barevným, správně připraveným jídlem. Vrstvěte a pohrávejte si s kontrastními barvami a strukturami, abyste z prezentace vytěžili maximum. Nakonec vše doplňte voňavými bylinkami a kořením, čímž povýšíte na další úroveň. Přečtěte si návod krok za krokem a naučte se, jak na to, aby vaše příští jídlo vypadalo neodolatelně.

Část 1
Část 1 ze 4:

Začněte s krásnými ingrediencemi

 1. 1
  Vyhněte se, alespoň pro začátek jednobarevnému schématu. Porce jídla na talíři vypadá lákavě, pokud je plná kontrastů barev. Představte si, kdyby vám přinesli jen misku ovesné kaše, nebo těstovin bez jakékoliv omáčky. I kdyby byly sebechutnější a plné koření a másla, stále budou vypadat jako obyčejná hromada těstovin. Přidejte na ovesnou kaši čerstvé jahody nebo borůvky a pár kapek zlatavého javorového sirupu, a na těstoviny zdravé zelené pesto a pokrájená cherry rajčátka a hned bude zážitek z jídla úplně jiný. Ať už podáváte cokoliv, vždycky se snažte přidat tomu barvu pro větší kontrast.[1]
  • Když plánujete, co budete vařit, přemýšlejte už dopředu o barvách, které se ocitnou na talíři. Jistě že není možné každé jídlo předvést v kompletních barvách duhy, ale snažte se s barvami kouzlit jak jen to půjde.
  • Pokud si uvědomíte, že budete mít na talíři několik přísad podobné barvy, například kuřecí plátek s bramborovou kaší, přidejte k tomu jeden nebo dva druhy zeleniny či ovoce. Je to jednoduchá a skvělá cesta, jak pokrm oživit. Nejzářivější barvy jako je zelená, oranžová, žlutá, červená, růžová nebo dokonce modrá, najdete vždy mezi ovocem a zeleninou.
  • Pokud si nejste jisti, jak jídlu přidat barvu, použijte bylinky, Téměř každý pokrm snese trochu nasekané pažitky, petrželky, kopru nebo máty. K rybám a kuřecímu masu se také hodí plátek citronu nebo limetky.
 2. 2
  Dejte si záležet, aby barva zeleniny byla co nejsytější. Způsob přípravy zeleniny má velký vliv na to, jak bude výsledné jídlo celkově vypadat. Převařená zelenina ztrácí barvu a pak nevypadá tak lákavě. Ideálně by zelenina měla být sice měkká, ale stále křupavá. Tady je několik tipů na to, jak ze své zeleniny dostat maximum:
  • Místo vaření ji jen lehce poduste v páře. Dušení v páře zachová zelenině svěží barvu a chuť, které se vařením naopak ztrácejí. Jako příklad nám poslouží třeba brokolice: Když ji připravíte v páře, bude mít zářivou zelenou barvu a každá růžička si zachová tvar a strukturu. Uvařte ji ve vodě a máte rozměklou hmotu nevýrazné barvy. To samé platí pro chřest, mrkev, zelené fazolky a mnoho dalších druhů zeleniny.
  • Lehce zeleninu orestujte na troše olivového oleje nebo másla. Restovaná zelenina vypadá velmi chutně, když na ní necháte vytvořit tenkou karamelizovanou vrstvičku. Zářivá barva je na několika místech narušena zlatohnědými, křupavými místy. Je to jeden z nejchutnějších způsobů, jak připravit zeleninu.
 3. 3
  Maso orestujte, aby se zatáhlo. Mnoho masových pokrmů vypadá nejchutněji, když je maso opečené. Steak nebo porce grilovaného lososa se zlatavou, křupavou kůrkou vaše hosty nadchne. Poté, co maso opečete ho vždy nechejte pár minut odpočinout, než ho začnete porcovat. Šťáva se v něm rovnoměrně rozloží a vsákne se do celého kusu, takže vám pak nevyteče na talíř.
  • Samozřejmě existují výjimky, ne všechno maso je možné takto připravovat. Brasírované hovězí nebo vařené vepřové koleno musíte prezentovat jiným kreativním způsobem. Podávání s omáčkou je vždycky dobrý způsob, jak dodat jídlu na zajímavosti.
 4. 4
  Buďte opatrní při podávání smaženého jídla. Nedodělané nebo přesmažené pokrmy je těžké prezentovat tak, aby vypadaly hezky. Smažené jídlo může na talíři vypadat lákavě, ale je důležité jej smažit správně a vědět, jak se vypořádat s přebytečným olejem, který by jinak mohl znehodnotit zbytek porce. Smažte pokrm vždy dozlatova a nechte okapat od přebytečného oleje na talíři, vyloženém papírovými utěrkami. Jinak budete mít na talíři mastné stopy.
  • Smažené jídlo často ještě dále hnědne, když jej vytáhnete z pánve nebo fritézy. Dávejte při smažení pozor, abyste to nepřehnali a vše nebylo usmažené dohněda.
  • Zacházejte se smaženým jídlem opatrně. Například, pokud chcete zkontrolovat teplotu uvnitř smažených kuřecích křidýlek, zabodněte teploměr do místa, kde díra po něm nebude viditelná.
 5. 5
  Myslete také na strukturu a texturu jídla. Textura a barva jdou ruku v ruce, když přijde na prezentaci pokrmu na talíři. Pokud vypadá jídlo příliš mastné, suché, tuhé nebo jiným způsobem náročné na kousání a polykání, je úplně jedno, jak moc je barevné. Dodržujte správné postupy, aby všechno jídlo mělo žádoucí strukturu.
  • Na strukturu a texturu jídla má velký vliv zacházení mezi samotnou přípravou a servírováním na talíři. Například těstoviny byste těsně po uvaření měli prolít trochou vody či oleje, aby se nezačaly lepit. Smažené jídlo nesmí být po usmažení vloženo do neprodyšně uzavřených obalů, protože horko, které uvolňuje, se bude měnit v páru. Ta zkondenzuje na stěnách, steče dolů a křupavou, smaženou kůrku promáčí.
  • Až bude jídlo na talíři, můžete jej zastříknout trochou vody nebo olivového oleje, pokud vypadá příliš suché.
 6. 6
  Experimentujte se zajímavými tvary. Můžete například zeleninu nakrájet na různé tvary, aby sama o sobě vynikla. Na rýži nebo šťouchané brambory můžete použít tvořítko na zmrzlinu a tvarovat tak kopečky. K dispozici jsou také nejrůznější formy, které můžete použít při podávání zeleniny, moučníků a jiných druhů jídla, jemuž dodají neobvyklý tvar.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Servírujte pečlivě

 1. 1
  Pokud jste na pochybách, vždy volte bílé talíře. Ty vizuálně nesoupeří s podávaným jídlem, naopak, poskytují žádoucí kontrast - barvy na nich vypadají zářivější a textura výraznější. i proto jsou bílé talíře standardním výběrem šéfkuchařů po celém světě. Na tvaru talíře zdaleka nezáleží tolik, jako na jeho barvě.[2]
  • Jako vždy, i tady se najdou výjimky. Pokud máte sadu krásných vzorovaných talířů, nebo ladících s interiérem, nebojte se je použít. Dávejte jen pozor, aby vhodně doplnily pokrm a nestrhávaly pozornost z jídla na sebe.
  • Nezapomeňte také na zbytek stolu. Příbory, sklo, ubrus a prostírání, to všechno může umocnit celkový zážitek z jídla.
  • Pokud hledáte neotřelé prostírání a doplňky, vyzkoušejte asijské tržnice a supermarkety, nebo se můžete poohlédnout i v bazarech a second handech. A samozřejmě je tu široká škála supermarketů a řetězců.
 2. 2
  Představte si hotový talíř. Promyslete si, jak chcete prezentovat hlavní jídlo a přílohy. Řekněme, že chcete servírovat pečivo, plátek masa a přílohu, nebo cokoliv jiného. Představte si, jak by to na talíři mělo ideálně vypadat, jak se to bude hodit k sobě. Zvažte také, jak na to, aby porce vzbudila ten nejlepší dojem - symetrie a celkový vzhled je určován už tím, zda je vše nakrájeno na malé či velké kusy, nebo ponecháno vcelku. Brzy se to naučíte. A není nic špatného na tom, nechat se inspirovat svou oblíbenou restaurací.
 3. 3
  Hlídejte si velikost porcí. Vždy jídlem zaplňte pouze asi dvě třetiny talíře. Zbytek by měl zůstat prázdný. Právě prázdná místa poskytnou kontrast s jídlem, které tak bude vypadat chutněji. Přeplněný talíř působí těžce a rozhodně ne tak lákavě. myslete na standardní velikost porce a servírujte správné množství každé části pokrmu.
  • Všeobecné pravidlo říká, že polovinu porce by měla zabírat zelenina, čtvrtinu maso nebo jiný druh proteinu, a čtvrtinu sacharidy.
  • Začněte jídlo dávat na talíř uprostřed a propracovávejte se k okrajům talíře, aby byl střed pokrmu ve středu talíře.
 4. 4
  Řiďte se pravidlem lichého počtu. Lichý počet ingrediencí na talíři působí vizuálně lépe, než sudý počet. Dělá dojem, že jeden kousek jídla je orámován dalšími. pamatujte na to, kdykoliv servírujete různé druhy ingrediencí, nebo více než jeden kousek od každé. Pokud například podáváte mušle, dejte jich na talíř buď 3 nebo 5, ne 4.[3]
 5. 5
  Hrajte si s různými texturami. Vytváření kontrastu textur je dobrý způsob, jak k jídlu přitáhnout oči. Příliš mnoho křupavého nebo měkkého jídla na jednom talíři nevypadá lákavě, ale kombinace obojího je vynikající. například, lákavě vypadající porce může být opečený losos s krémovým houbovým rizotem, doplněný křupavou, nasekanou jarní cibulkou. Tři odlišné textury se harmonicky doplňují a tvoří tak skvělý chuťový i vizuální zážitek. Jednu z nich vynechejte, a už to nebude ono.
  • Pokud chcete rychle přidat do pokrmu něco křupavého, vyzkoušejte nasekané opražené vlašské ořechy, mandle nebo sezamová semínka.
  • Lžíce zakysané smetany nebo měkkého kozího sýra může téměř každému pokrmu dodat potřebnou krémovou složku. Šlehačka dokáže totéž u sladkých jídel a dezertů.
 6. 6
  Vrstvěte jednotlivé složky a dodejte tak jídlu 3D rozměr a výšku. V restauracích se to dělá běžně, ale do domácností tento trend proniká velmi pomalu. Vrstvení do výšky může jídlo posunout z krásného na ohromující. Nebojte se a ukažte své kuchařské umění tím, že budete vrstvit. Vaše prezentace tak bude velmi profesionální.
  • Jednoduchý způsob, jak s vrstvením začít, je podávat protein položený na sacharidech. Například opečený kuřecí plátek na hromádce rýže nebo filet z mečouna na kopečku šťouchaných brambor.
  • K vrstvení se také velmi dobře hodí omáčky. ve středu talíře utvořte "bazének" z demi glace, rajčatové nebo jakékoliv jiné omáčky a do něj vrstvěte další části pokrmu jednu na druhou.
  • Snažte se, aby pokrm vždycky vypadal větší, než je, ne menší. Saláty načechrejte, místo abyste je do misky napěchovali. Dušený chřest naskládejte do nepravidelné pyramidy, ne vedle sebe do jedné vrstvy.[4]
 7. 7
  Omáčku používejte s rozumem. Pokud podáváte curry, rajskou, nebo nějakou směs ve spoustě omáčky, není špatný nápad nejdříve maso trochu osušit. na talíř pak servírujte jen takové množství, které vypadá chutně a lákavě. Omáčka by na talíři neměla být samotná, jinak by vypadala neupraveně. Vždy ji proto podávejte s těstovinami, knedlíky, rýží nebo jinou vhodnou přílohou. Jídla jako je curry nebo guláš je vhodnější servírovat v hlubokém talíři nebo misce.
 8. 8
  Sledujte trendy ve foodstylingu. Oblíbený styl a trendy se neustále mění, proto čtěte kulinářské magazíny a kuchařky, sledujte foodblogy a webové stránky známých restaurací, nezapomínejte ani na různé festivaly jídla, které se pravidelně pořádají ve větších městech. Přílohy z krouhaného bílého a červeného zelí jsou minulostí a posypávání okrajů talíře paprikou taktéž. Móda je sice značně proměnlivá, nicméně klasické jídlo, naservírované tak, aby vypadalo lákavě a chutně, z módy nevyjde nikdy.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Jděte o krok dál

 1. 1
  Nebojte se použít koření nebo bylinky, které mohou zvýraznit chuť pokrmu. Myslete i na jiné, než tradiční kombinace. Například klasická sušená, drcená petrželka s míchanými vajíčky. Ano, přidá trochu barvy, ale opravdu jídlo nějak pozvedne? Místo toho raději použijte pár stébel pažitky, nebo vajíčka posypejte čerstvým koprem. Ať už podáváte cokoli, bylinky nebo koření by měly jídlu dodat více chuti, ne jen zaplnit talíř.[5]
  • Podáváte-li jídlo s pokrájeným citronem nebo limetou, zvažte spíše jemnější, tenčí plátky, než jeden silný. Pokrm se tak lépe ochutí a citrusy neskončí vymačkané na kraji talíře!
  • Buďte kreativní a používejte i bylinky, které by vás normálně nenapadly. Kuře můžete poprášit špetkou skořice a salát doplnit hrstí semínek z granátového jablka. Vybírejte si to, co má zajímavou jak chuť, tak barvu.
  • V mnoha kuchyních se k ozdobení pokrmů používají květiny, nebo velké listy, které se pod jídlo podloží. V západní kultuře se naopak doporučuje na talíř nedávat nic, co není jedlé. Protože některé suroviny mohou ovlivnit výslednou chuť jídla, buďte při zacházení s nimi opatrní.
 2. 2
  Naučte se tvořit bazénky, spirálky a kapky. Další způsob, jak dodat pokrmu něco navíc je zastříknutí nebo pokapání koncentrovanou omáčkou nebo jinou tekutinou. Pro slaná jídla můžete použít například zelené pesto, remuláda, či ochucený olej. Sladkým jídlům prospěje tekutá čokoláda, ovocný džem nebo ochucená smetana.
  • Místo abyste omáčkou jídlo jednoduše polili, si raději pořiďte lahev s úzkou hubicí, kterou můžete vytvářet různé tvary, ať už spirály, kapky nebo jiné vzory. Pokud takovou lahev nemáte, přelijte omáčku do igelitového sáčku, odstřihněte jeden růžek a pak ho použijte stejným způsobem.
  • Nepřežeňte to. Klíčem je přidat trochu barvy, chuti a textury, aniž byste přebili hlavní přísady pokrmu.
 3. 3
  Pozor, aby byl talíř čistý. Když už se chystáte na celý ten proces pečlivého podávání jídla, nepokazte to špinavým talířem. Prohlédněte si jeho okraje, aby na nich nebyly otisky prstů nebo šmouhy. Nejlepší způsob, jak talíř vyleštit je namočit kousek papírové utěrky do směsi vody a octa. Pak vytřete talíř dočista. Vaše prezentace pak bude vypadat opravdu profesionálně.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Jak prezentovat náročnější jídla

 1. 1
  Naučte se podávat špagety tak, by vypadaly lákavě. Je to jedno z nejnáročnějších jídel, pokud jde o prezentaci. Ujistěte se, že těstoviny zůstanou po uvaření vláčné a vlhké, a neslepí se. Kuchyňskými kleštěmi zvedněte pramínek špaget a položte je na talíř tak, aby vytvořily atraktivní vlnku. Zopakujte to s dalším pramínkem a tak pokračujte, dokud nebudete mít na talíři dostatek těstovin. pak je přelijte omáčkou - dávejte přitom pozor, abyste ji nanesli do středu a ona tak mohla vytvořit hezký bazének přímo uprostřed, aniž by se v ní špagety utopily.
  • Pokud podáváte těstoviny s masem nebo rybou, vkusně je naaranžujte na hromádku těstovin. Pokud například podáváte těstoviny s krevetami, položte krevety nahoru, místo abyste je zamíchali do hromady špaget.
  • těsně před podáváním můžete těstoviny pokapat trochou olivového oleje, aby se hezky leskly.
 2. 2
  Naučte se, jak prezentovat "bezbarvá" jídla atraktivním způsobem. Houbová polévka nebo zeleninové lečo mohou chutnat skvěle, ale většinou na talíři nebo v misce vypadají tak nějak nudně a nezáživně. Jak pozdvihnout i takový pokrm? Klíčem je právě koření nebo bylinky. Podle druhu jídla zvažte posypání tymiánem, šalvějí, pažitkou nebo jakoukoliv jinou bylinkou, která jídlo osvěží.
  • Polévky a dušené směsi jsou tekuté, takže je podávejte v čistých hlubokých talířích nebo miskách, odkud se nevylijí.
  • Pokrmy "z jednoho hrnce" mohou také často vypadat nudně. Podávejte je s čerstvým salátem jako přílohou, abyste vyvážili barevnost a texturu.
 3. 3
  I dezerty, které chutnají lépe, než vypadají, je možné prezentovat jinak. Možná máte po babičce recept na úžasné máslové sušenky, ale na talíři vypadají tak nějak...moc máslově. Pečené dezerty jako jsou brownies, sušenky, perník nebo piškot potřebují vylepšit vzhled, aby vypadaly tak dobře, jako chutnají. Vyzkoušejte některý z následujících triků:
  • Z piškotu, perníku nebo koláče vykrajovátkem vytvořte různé tvary. Perník ve tvaru hvězdičky nebo listu bude vypadat zajímavěji, než obyčejná kostka.
  • Dezerty zdobte mátou. Několik lístků máty dodá svěžest zejména ovocným zákuskům. #*Posypte dezert kakaem, skořicí nebo jemným cukrem. Vyberte si něco kontrastního, co barvou na zákusku vynikne.
  • Můžete také použít najemno nadrcené tvrdé bonbony. Udělají dojem, jako kdyby byl zákusek poprášený lesklým barevným prachem.
  • Když mluvíme o lesku, k dostání jsou i profesionální cukrářské ozdoby, jako jedlé barevné kuličky, flitry a tak dále.
  • Pokud nic z toho nemáte, nebo se to zkrátka nehodí, jednoduše dezert doplňte trochou šlehačky. Použijte sáček se zdobítkem ve tvaru hvězdičky, aby váš zákusek vypadal jako od profesionála.
  Reklama

Tipy

 • Snažte se, aby prezentace jídla byla vždy čistá a jednoduchá. Složité a formální jídlo se hodí na oslavu, ale i obyčejnou večeři dokáže pár bylinek pozdvihnout na jinou úroveň.
 • Čtěte časopisy a knihy o vaření a čerpejte z nich nápady. v knihovně se můžete seznámit s historií foodstylingu, na internetu zase najdete foodblogy a spoustou tipů a užitečných výukových videí. I vy sami si koneckonců můžete založit blog a své výtvory sdílet se světem!
 • v dnešní době existují dokonce i speciální talíře, které udrží jídlo déle teplé. je to skvělá volba pro náročná jídla, která musí být podávána horká.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Bylinky a koření
 • Časopisy a knihy o vaření
 • Ubrusy, prostírání, příbory a nádobí
 • Inspirace z vašich oblíbených restaurací

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 32 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 270 krát
Stránka byla zobrazena 11 270 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama