Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Játra jsou druhým největším orgánem v lidském těle a také jedním z nejdůležitějších, protože je zodpovědný za filtraci škodlivých toxinů z krevního oběhu. Existují lékařské postupy k detoxikaci jater, ale také několik přirozených, jednoduchých změn životního stylu, které můžete snadno udělat a které povedou k čistým zdravým játrům.


Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Pijte správné tekutiny

 1. 1
  Minimalizujte příjem alkoholu a kofeinu. Alkohol a kofein jsou dva největší viníci toho, že se ve vašich játrech ukládají toxiny a brání jim správně fungovat. Očistěte svá játra omezením příjmu alkoholu a kofeinových nápojů. Nahraďte tyto nápoje nealkoholickými, abyste dovolili játrům regenerovat, vypláchnout se a správně fungovat. Čtěte dál a zjistěte, které tekutiny jsou pro játra dobré.
 2. 2
  Pijte hodně vody. Detoxikujte svá játra a vyplavte toxiny pitím minimálně 2 litrů vody denně. Pití velkého množství vody váš udrží hydratované, což přirozeně podporuje regeneraci buněk. Také to dovolí játrům odfiltrovat více toxinů a usazenin, pracovat rychleji a zvyšuje množství vaší energie.
 3. 3
  Zařaďte do jídelníčku citron. Jednou denně pijte vodu nebo čaj s citronovou šťávou. Citronová šťáva stimuluje produkci žluči, která pomáhá vytlačovat toxiny. Také to předchází vzniku žlučových kamenů a podporuje trávení a funkci jater při pohybu trávicích šťáv.
 4. 4
  Pijte zelený čaj. Zelený čaj je bohatý na katechiny, typ rostlinného antioxidantu, který podporuje funkci jater a omezuje ukládání tuku v játrech.
 5. 5
  Pijte přírodní ovocné smoothie. Všechno ovoce jako jsou jahody, ostružiny, borůvky a maliny zlepšuje zdraví jater. Toto ovoce obsahuje organické kyseliny, které snižují hladinu cukru v krvi, pomáhají spalovat tuk a snižovat riziko onemocnění ztučněním jater.
 6. 6
  Udělejte si půst. Půst je jistou cestou jak vyčistit játra. Při většině půstů se po určitou dobu jí pouze ovoce a zelenina, nebo pijí ovocné a zeleninové šťávy. Existuje mnoho různých očist – musíte si vybrat tu, která je pro vaše tělo dobrá.
  • Než začnete s půstem, měli byste zvážit konzultaci s výživovým poradcem nebo lékařem.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Zdravá strava

 1. 1
  Vyhněte se potravinám, které vaše játra poškozují. Polotovary, které obsahují hodně konzervačních látek, tuků a cholesterolu mohou způsobit, že se játra přeplní a ucpou zbytky tuku. Vyčistěte svá játra vyhýbáním se polotovarům nebo tučným potravinám, abyste játrům dovolili odblokovat se a zregenerovat své buňky.
  • Vyhýbejte se fast foodům. Snažte se vyhnout především fritovaným jídlům a polotovarům (jako jsou klobásy, slanina, konzervované hovězí atd.).
  • Vyhýbejte se také špatným tukům. Měli byste se vyhýbat tučnému červenému masu, fritovaným potravinám a nasyceným tukům, protože mohou ucpávat vaše játra. Nasycené tuky zahrnují margarín, tuk do pečiva a hydrogenované oleje.
  • Vyvarujte se umělých sladidel, barviv a konzervačních látek. Když si čistíte játra, je nejlepší se vydat přirozenou cestou.
 2. 2
  Jezte zeleninu. Určité druhy zeleniny obsahují výživné látky jak je beta karoten, který stimuluje buňky jater a chrání játra před toxiny. Listová zelenina, jako je špenát, podporuje růst buněk a stimuluje játra, zatímco řepa chrání žlučové cesty v játrech od jejich poškození toxiny. Zacilte na snězení 5 porcí zeleniny denně a zahrňte do nich tu zeleninu, která obsahuje výživné látky pomáhající játrům.
  • Zelenina, která podporuje zdraví jater zahrnuje listy pampelišky, hořkou tykev, rukolu, hořčice, cikorku a špenát.
 3. 3
  Zvyšte příjem česneku. Česnek obsahuje sloučeniny se sírou, která aktivuje jaterní enzymy pracující na vyplavování toxinů, které mohou být ve vašem systému. Česnek také obsahuje alicin a selen, dvě výživové látky, které také pomáhají při detoxikaci.
  • Pokud nesnesete chuť česneku, protože ho jednoduše nemáte rádi (nebo jste upír), můžete si ve vaší lékárně koupit doplňky stravy obsahující česnek.
 4. 4
  Jezte grapefruit. Grapefruit je bohatý na vitamin C a antioxidanty, což oboje podporuje zdravou očistu jater. Grapefruit stimuluje detoxikační enzymy v játrech a osahuje sloučeninu flavonoidů, známou jako naringenin která způsobí, že játra tuk namísto ukládání spalují.
 5. 5
  Jezte dvakrát týdně avokádo. Avokádo je vynikající a obsahuje sloučeniny produkující glutathion. Tyto sloučeniny pomáhají chránit játra před jejich přetížením toxiny.
 6. 6
  Jezte vlašské ořechy. Vlašské ořechy mají vysokou hladinu L-argininu (aminokyselina), glutathionu a omega 3 mastných kyselin, které pomáhají vyčistit játra od čpavku způsobujícího choroby. V mnoha receptech na čištění jater se používá výtažek z jejich skořápek.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Bylinné kúry

 1. 1
  Používejte bylinné doplňky. Říká se, že přírodní byliny jako je lopuch a kořen pampelišky, pomáhají tělu zbavovat se toxinů, chrání buňky jater a podporují jejich zdravou funkci. Vše můžete sehnat ve formě kapslí nebo tablet, kořen pampelišky se prodává také jako bylinný čaj. Zařazením těchto doplňků do vašeho jídelníčků, můžete pomoci vyčistit vaše játra a regulovat jejich funkci.
 2. 2
  Zvyšte příjem hořčíku. Hořčík podporuje produkci žluči a ta následně podporuje čištění jater. Můžete brát doplňky stravy s hořčíkem, abyste zlepšili zdraví vašich jater.
  • Jiným způsobem jak dostat do těla hořčík je rozpustit lžíci Epsomské soli v teplé vodě a pít tuto směs jednou nebo dvakrát měsíčně. Epsomská sůl obsahuje velké množství hořčíku.
 3. 3
  Zařaďte do jídelníčku kurkumu. Kurkuma podporuje schopnost jater vytvářet žluč, klíčovou část procesu čištění jater. Je také známo, že pomáhá obnovovat poškozené buňky jater.
 4. 4
  Začněte brát ostropestřec mariánský. Ostropestřec mariánský podporuje růst a zdraví jaterních buněk. Ostropestřec mariánský obsahuje silimariny, což jsou antioxidanty bojující s oxidací, která je procesem poškozujícím buňky jater. Zlepšuje také syntézu bílkovin v játrech.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Detoxikace vašeho života

 1. 1
  Zbavte váš život stresu. Stresové situace uvolňují do krevního oběhu hormony a endorfiny, což ukládá toxiny v játrech a zpomaluje je to. Eliminujte stres ve všech oblastech vašeho života, kde je to možné.
  • Zvažte protistresové aktivity jako je jóga a meditace.
 2. 2
  Používejte přírodní čistící prostředky. Když se vystavujete chemikáliím, vaše játra musí pracovat přesčas, aby udrželi vaše zdraví. Snižte množství chemikálií, kterým se vystavujete, používáním čistících prostředků vyrobených z přírodních přísad. Také pomůže používat organické a přírodní produkty pro osobní hygienu.
 3. 3
  Zvažte používání čističky vzduchu ve vašem bytě. Čím více toxinů je ve vzduchu, tím více toxinů musí vaše játra odstraňovat z vašeho těla. Pokud bydlíte ve městě nebo poblíž silnic, čističky vzduchu jsou obzvlášť dobrou investicí, protože auta vypouštějí do vzduchu mnoho toxinů.
 4. 4
  Co nejvíce cvičte. Cvičení pomáhá udržovat zdravou váhu, která snižuje riziko ztučnění jater. Cvičení také podporuje funkci jaterních enzymů.
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 18 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 817 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 4 817 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama