Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Eustachovy trubice jsou krátký úsek v hlavě, který spojuje uši se zadní částí nosu.[1] Tyto trubice se mohou ucpat v důsledku nachlazení a alergie. Závažné případy potřebují odbornou lékařskou pomoc ORL lékaře. Nicméně, sami můžete léčit mírné až středně těžké případy s pomocí domácích prostředků, volně prodejnými léky i léky na předpis.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Léčba ucpaných uší doma

Stáhnout PDF
 1. 1
  Rozpoznání příznaků. Ať už z nachlazení, alergie nebo infekce, otok brání Eustachově trubici od otevření a brání vzduchu procházet trubicí. To má za následek změny tlaku, a někdy hromadění tekutiny v uchu. Když se to stane, budete cítit následující příznaky:[2]
  • Bolest v uchu nebo pocit "plnosti" v uchu.
  • Zvonění nebo praskání, zvuky a pocity, které nepocházejí z vnějšího prostředí.
  • Děti mohou popisovat praskání jako pocit "lechtání".[3]
  • Potíže jasně slyšet.
  • Závratě a potíže udržet rovnováhu.
  • Příznaky mohou být větší, když rychle změníte nadmořskou výšku — například při létání, ježdění výtahem, nebo turistikou/průjezdem horských oblastí.
 2. 2
  Zahýbejte čelistí. Tento velmi jednoduchý manévr je znám jako první technika Edmondsova manévru.[4] [5] Jednoduše vysuňte čelist dopředu, pak zahýbejte čelistí dopředu a dozadu a ze strany na stranu.[6] Pokud je ucpání ucha mírné, tento manévr může odblokovat Eustachovu trubici a nastavit normální průtok vzduchu.
 3. 3
  Proveďte Valsalvův manévr.[7] [8] Tento manévr, který se snaží silou protlačit vzduchu přes ucpání a obnovit proudění vzduchu, by měl být vždy prováděn jemně. Při pokusu vyfouknout vzduch přes ucpané části, je ovlivněn tlak vzduchu ve vašem těle. Náhlý nápor vzduchu při uvolnění může způsobit rychlé změny krevního tlaku a srdeční frekvence.[9] [10]
  • Zhluboka se nadechněte a zadržte dech, zavřete pusu a zacpěte si nos.[11]
  • Zkuste vyfouknout vzduch přes ucpaný nos.
  • Pokud je manévr úspěšný, uslyšíte praskavý zvuk v uších a pocítíte úlevu.
 4. 4
  Zkuste Toynbee manévr.[12] Jako Valsalvův manévr, Toynbee manévr má otevřít ucpané Eustachovy trubice.Ale místo toho, aby pacient ovlivňoval tlak vzduchu dýcháním, uvolní tlak vzduchu polykáním. Provedení tohoto manévru:[13]
  • Ucpěte si nos.
  • Napijte se vody.
  • Polkněte.
  • Opakujte tento postup, dokud nebudete cítit praskání v uších a úlevu.
 5. 5
  Nafoukněte balón nosem. Můžete vypadat a cítit se hloupě, ale tato akce, tzv. Otovent manévr, může být efektivní pro vyrovnání tlaku vzduchu v uších. Kupte "Otovent balón" buď online, nebo ve zdravotnických potřebách. Tento přístroj je prostě normální balón s vývodem, který se vejde do nosní dírky.[14] Pokud máte doma vývod, který se pohodlně vejde do balonu a do vašeho nosu,můžete si Otovent balón vyrobit sami doma.
  • Vložte vývod do jedné nosní dírky a druhou ucpěte prstem.[15]
  • Snažte se nafouknout balón pouze nosem, dokud nemá velikost pěsti.
  • Opakujte proces na druhé nosní dírce. Opakujte, dokud neuslyšíte “puknutí” volného vzduchu v Eustachově trubici.
 6. 6
  Polkněte s ucpaným nosem.[16] Toto se nazývá Loweryův manévr, a je trochu těžší, než vypadá. Před polykáním, musíte vybudovat tlak vzduchu v těle tím, že tlačíte, jako byste se snažili jít na stolici. Když držíte dech a máte ucpaný nos, budete mít pocit, že se snažíte vyfouknout vzduch ven přes všechny své blokované otvory. Někteří lidé zjišťují, že je těžké polknout za těchto okolností, kvůli zvýšenému tlaku vzduchu v těle. Buďte trpělivý, a soustřeďte se. S dostatkem praxe se vám může podařit pročistit vaše uši.
 7. 7
  Umístěte teplé podložky nebo teplou žínku na ucho. Může to jak zmírnit bolest, tak ulevit a léčit ucpání. Mírné teplo teplého obkladu může pomoci uvolnit a vyčistit Eustachovy trubice.[17] Pokud použijete horký sáček, měli byste umístit mezi sáček a ucho hadřík, abyste se nespálili.
 8. 8
  Použijte nosní sprej.[18] Ušní kapky nebudou moci pročistit ucpání, protože je ucho ucpané. Protože uši a nos jsou spojeny trubicemi, nosní sprej je účinný způsob, jak pomoci ucpaným Eustachovým trubicím. Nasměrujte láhev nosního spreje přes nosní dírky směrem k zadní části krku, téměř kolmo na obličej. Silně vdechujte sprej nosem, aby se tekutiny dostaly do zadní části krku, ale ne tak daleko aby se daly spolknout, nebo vtáhnout do úst.
  • Zkuste některý z vyrovnávacích manévrů po použití nosních kapek. Mohl by být více efektivní.
 9. 9
  Užijte antihistaminika, pokud je váš problém způsoben alergií.[19] Zatímco antihistaminika nejsou obvykle primární metodou léčby ucpání Eustachovy trubice, které mohou pomoci zmírnit ucpání z alergií. Promluvte si s vaším lékařem o tom, zda je to dobrá volba pro vás.
  • Uvědomte si, že antihistaminika nejsou obvykle doporučovány lidem s ušní infekcí.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Hledání lékařské pomoci

Stáhnout PDF
 1. 1
  Řekněte si o léčebný nosní sprej.[20] I když můžete zkusit použít normální, volně prodejné nosní spreje k léčbě ucpání, můžete mít větší úspěch s léky na předpis snižující překrvení. Pokud trpíte na alergie, zeptejte se svého lékaře, zda doporučuje nosní spreje se steroidy a/nebo antihistaminiky, které pomohou vyřešit problém.
 2. 2
  Užívejte antibiotika, pokud máte ušní infekci. Zatímco je ucpání Eustachovy trubice často krátkodobé a neškodné, může to vést k bolestivé a matoucí ušní infekci.[21] Pokud vaše zablokování postupuje k této úrovni, obraťte se na odborného lékaře pro recept na antibiotika. Váš lékař je možná nepředepíše, dokud nemáte také horečku 39°C nebo vyšší po dobu 48 hodin.
  • Dodržujte přesné dávkování pro antibiotika. Dokončete celý cyklus, i když se vaše příznaky vyřeší dříve, než skončíte.
 3. 3
  Poraďte se se svým lékařem o myringotomii.[22] V závažných případech zablokování, může lékař doporučit chirurgickou léčbu k obnově proudění vzduchu do středního ucha. Existují dva typy operací, myringotomie je rychlejší možnost. Lékař povede malý řez v ušním bubínku, pak vysaje jakoukoliv tekutinu, která je ve středním uchu. Může se zdát, že je to proti přírodě, ale ve skutečnosti by se měl řez léčit "pomalu." Pokud řez zůstane otevřený dost dlouho, otok Eustachovy trubice může splasknout do normálu. Pokud se léčí rychle (do tří dnů), tekutina se může opět shromažďovat ve středním uchu, a symptomy mohou přetrvávat.
 4. 4
  Zvažte trubičky na vyrovnání tlaků.[23] Tato chirurgická metoda má vyšší pravděpodobnost úspěchu, ale je to dlouhý a vyčerpávající proces. Stejně jako u myringotomie, lékař provede řez v bubínku a odsaje tekutinu, která je nahromaděná ve středním uchu. V tomto bodě vloží malé trubičky do ušních bubínků k odvětrávání středního ucha. Jak se bubínek hojí, trubice bude samovolně vytlačena, ale to může trvat šest až dvanáct měsíců. Tato metoda se doporučuje pro pacienty, kteří mají chronické problémy s ucpáním Eustachovy trubice, takže vše pečlivě prodiskutujte se svým lékařem.
  • Musíte pečlivě chránit vaše uši od vody, zatímco máte instalovány trubičky na vyrovnání tlaků. Používejte špunty do uší nebo vatové tampony při sprchování a používejte specializované špunty do uší při koupání.
  • Pokud voda prochází trubicí do středního ucha, může způsobit ušní infekci.
 5. 5
  Je třeba léčit základní příčinu. Ucpané Eustachovy trubice jsou obvykle výsledkem nějakého druhu onemocnění, které způsobuje hlen, otoky tkání a blokuje normální průchod vzduchu. Nejčastější příčiny nahromadění hlenu a otok tkáně v této oblasti jsou nachlazení, chřipka, rýma a alergie.[24] Nedovolte, aby se vám tyto podmínky vymkly z rukou a přešly na vnitřní ucho. Hledejte léčbu nachlazení a chřipky, jakmile se příznaky objeví, a poraďte se se svým lékařem o pokračující péči pro opakující se příznaky, jako je rýma a alergie.
  Reklama

Tipy

 • Pokud víte, že máte tekutinu v uších, pak nepoužívejte produkty k odstranění ušního mazu. Mohly by způsobit infekci, a nejsou potřeba, protože je to tekutina, ne ušní maz.
 • Neležte s bolestí ucha.
 • Místo studenou vodu, zkuste pít teplé nápoje, jako je čaj.
 • Zkuste rozpustit několik tablet z papáji (žvýkací) v ústech. Papain, hlavní složka z nezralé papáje, je skvělé rozpouštědlo hlenu. Můžete také zkusit pískavici řecké seno.
 • Použijte polštář navíc, zvedněte si hlavu. Pomůže odtoku tekutin a zlepší pohodlí, zatímco budete spát.
 • Na bolesti v souvislosti s ucpanýma ušima se zeptejte svého lékaře na analgetické kapky. Můžete také zkusit volně prodejné léky, jako je ibuprofen, paracetamol, nebo naproxen sodný (Nalgesin S) pro úlevu od bolesti.
 • Noste čepici, která pokrývá vaše uši, abyste drželi uši a hlavu v teple. To pomáhá odtoku tekutiny.
Reklama

Varování

 • Nepoužívejte volně prodejné nosní spreje více než několik dní, protože by to mohlo způsobit větší přetížení, než úlevu. Pokud je sprej neúčinný, poraďte se se svým lékařem.
 • Vyhněte se vyplachování uší s konvičkou Neti pot nebo pomocí ušní svíčky. Tyto výrobky nebyly označeny SÚKLem jako bezpečné k čistění ucpaných uší.
 • Nepotápějte se, pokud máte problémy s vyrovnáváním tlaků v Eustachových trubicích! Může to mít za následek bolestivé "mačkání uší" v důsledku nerovnováhy tlaku.[25]
Reklama

O tomto wikiHow

Payam Daneshrad, MD
Spoluautorem článku je :
Atestovaný otolaryngolog
Tento článek spoluautorem článku je Payam Daneshrad, MD. Dr. Payam Daneshrad je atestovaný otolaryngolog, kvalifikovaný plastický chirurg obličejové chirurgie a majitel a ředitel společnosti DaneshradClinic v Los Angeles v Kalifornii. S více než 19 lety zkušeností se Dr. Daneshrad specializuje na dospělou a dětskou otolaryngologii - chirurgii hlavy a krku, nosní chirurgii, minimálně invazivní operace dutin a léčbu chrápání. Používá také nejnovější chirurgické techniky ORL pro tonzilektomii, adenoidektomii, tyroidektomii a paratyroidektomii. Dr. Daneshrad absolvoval BS a nejvyšší vyznamenání na University of California v Berkeley. Doktor medicíny (MD) získal na Lékařské fakultě Tulane University, kde byl přijat do AOA, společnosti lékařské cti a na Tulane University School of Public Health. Dr. Daneshrad získal lékařské vzdělání na University of Southern California, kde v současné době působí jako docent a klinický profesor. Dr. Daneshrad je otolaryngolog a plastický chirurg obličeje pro Los Angeles Sparks a atletické týmy univerzity Loyola Marymount University. Tento článek byl zobrazen 66 829 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 66 829 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama