Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vypěstovat si domácí ovoce je příjemná zkušenost, ať už jde o samotné pěstování nebo výsledky. Pokud máte jabloň a chcete z ní vytěžit maximum, budete muset stromy pravidelně prořezávat. Prořezávání pomáhá tomu, aby byl strom zdravý, podporuje růst a plody budou díky němu větší a kvalitnější. Nenechte jabloň divoce růst a dobře se o ni starejte. Řiďte se našimi jednoduchými kroky a naučte se, jak ji správně prořezat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Seznámení se základy

 1. 1
  Naučte se, kdy je správný čas prořezávat. Jakmile si uvědomíte, že je potřeba jabloň prořezat, může být lákavé vylézt do koruny a začít odsekávat větve. Nicméně je velmi důležité udělat to ve správný čas, jinak můžete strom poškodit. Prořezávejte první nebo druhý měsíc brzy na jaře, alespoň dva týdny po posledním mrazu.
  • Je-li toho zapotřebí, můžete prořezávat i později na jaře nebo zkraje léta.
  • Neprořezávejte jabloně na podzim, protože bude rychle stimulován nový růst a pupeny v zimě umrznou.
 2. 2
  Rozhodněte se, jak moc je zapotřebí stromy prořezat. Správně prořezaná jabloň je strom, který neposkytuje říliš stínu - má mezi větvemi poměrně velké množství místa.
 3. 3
  Připravte si vhodné nástroje. Prořezávání vyžaduje specifické nástroje, abyste strom nepoškodili. Používané čepele a ostří musí mít správnou velikost v oměru k velikosti větví. Pro malé větvičky použijte zahradní kleště nebo nůžky. Větší a silnější větve (silnější než 2 2 cm) odstraňujte silnými štípačkami s násadou. Větve, silnější než 7 cm odstraňujte pilou (poslouží i malá, ruční pilka).[1]
 4. 4
  Naučte se poznat, které stromy prořezat. Pokud vaše jabloň vrhá hustý, tmavý stín, je to jasný kandidát na důkladné prořezání. Nicméně, neměli byste to nikdy dělat úplně u všech stromů. Důkladné prořezávání neprovádějte, dokud nebude strom alespoň 3 roky starý. Potřebuje-li strom opravdu silné prořezání, udělejte to po částech, během několika sezón.
  • U mladých stromků prořezáváním podpoříte silný růst a správné tvarování.
  • Prořezávání dospělých stromů podporuje růst většího, zdravějšího ovoce a celkový tvar stromu.[2]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jak jabloně prořezávat

 1. 1
  Upravte strom do správného tvaru. Vaše jabloň by měla být lehce kónická, širší spíše dole, než nahoře. Slunce se tak lépe dostane k více větvím. než začnete prořezávat, mějte na paměti, že se snažíte z větví vytvořit tvar pyramidy s vrcholem na špičce stromu.
 2. 2
  Vyberte si podpůrné větve. Jabloně rostou tak, že se ke kmeni připojují hlavní větve a pak další, podpůrné (druhé největší, vycházející z těch hlavních). Strom by měl mít pouze několik podpůrných větví, které se nekříží a mají mezi sebou dostatečně velký prostor. Podle velikosti stromu, by měl mít asi 2-6 podpůrných větví. Zbytek byste měli odstranit.[3]
  • Pokud byste se na strom podívali z půdorysu, podpůrné větve by měly mít tvar paprsků hvězdy, nebo drátů u kola.[4]
 3. 3
  Odstraňte "výmladky". Výmladky jsou nežádoucí výhonky, které vyrůstají ze základu koruny. Všechny je v místě, kde přirůstaly ke kmeni odřežte, aby měl strom správný tvar. Výmladky jsou jedinou částí stromu, kterou můžete prořezat i na konci léta, nebo začátkem podzimu.
 4. 4
  Odstraňujte uschlé větve. Všechny mrtvé, nemocné, suché nebo jinak poškozené větve pravidelně odstraňujte. Pokud nemá větev žádné pupeny, odstraňte ji. Nacházejí-li se pupeny poblíž kmene, odřežte větev těsně nad posledním, který směřuje ven od stromu. Každý řez směřujte tak, aby déšť a voda stékaly dolů a nehromadily se na řezu, jinak by dřevo mohlo začít trouchnivět.
 5. 5
  Prořežte větve, které se kříží. Abyste podpořili růst stromu do správného tvaru, odstraňujte větve, které se kříží. Strom tak bude vypadat lépe, protože jím bude cirkulovat vzduch. Ten navíc zabrání přenosu chorob, které se šíří vzduchem. Větve, které se nekříží, navíc dovolují přístup slunečnímu světlu, důležitému pro zrání ovoce.
  • Křížení větví je navíc nebezpečné proto, že tření zvyšuje náchylnost k nemocem. Odstraňte takové větve hned u jejich základny, spolu s dalšími větvemi, které rostou směrem dovnitř do koruny a ne ven.
 6. 6
  Odstraňte větve, které rostou směrem dolů. Pokud má vaše jabloň větve, které rostou dolů, budete je muset odříznout. Nebudou schopné nést těžké ovoce a navíc budou zabírat místo a okrádat další větve o potřebné slunce.
 7. 7
  Odstraňujte přesleny. Jsou obvyklé u vzrostlých stromů a jsou to místa, odkud vyrůstá tři a více menších větviček. protože jich je tolik, budou slabší a nedokáží udržet případné ovoce. najděte větvičku, která je z těch tří nejsilnější a nejzdravější a pak zbytek odstraňte.[5]
 8. 8
  Prořežte zbývající větve. Zbytek větví zkraťte asi na polovinu jejich délky, aby zesílily a na jaře z nich vyrašily květy. Každý řez proveďte nad posledním zdravým pupenem, který směřuje ven, strom tak bude mít hezký tvar.
  Reklama

Tipy

 • Je vysoce nepravděpodobné, že, coby domácí zahradník, strom prořežete příliš. Nebojte se, že větví odstraníte příliš mnoho, je pravděpodobnější, že jich naopak nebude dost.
 • Odstraněné větve a větvičky můžete kompostovat, nebo nadrtit na mulčovací materiál.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Zahradnické nůžky
 • Prořezávací pilka
 • Teleskopické kleště na rukojeti pro silnější a vyšší větve
 • Zahradní rukavice (nepovinné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 818 krát
Stránka byla zobrazena 18 818 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama