X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 34 232 krát
Prořezání keřů malin se může zdát obtížné, nicméně podporuje to bohatší úrodu, stimuluje nový růst a někdy je nezbytné k odstranění mrtvých či nemocných částí rostliny. Než se do prořezávání pustíte, měli byste znát rozdíly mezi jednotlivými odrůdami malin, optimální dobu, kdy je prořezání vhodné, a vůbec základní fakta, spojená s pěstováním tohoto chutného ovoce. Odměnou vám v létě bude sladká úroda.
Postup
-
1Existují dva základní druhy malin. Maliníky dělíme na dvě kategorie - jednou plodící (letní) a dvakrát plodící (remontantní). Liší se typem a tvarem šlahounů. Snadno je od sebe rozpoznáte například tak, že letním odrůdám trvá dva roky, než začnou plodit ovoce, zatímco remontantní odrůdy plodí každý rok. Letní odrůdy navíc nesou plody pouze v létě, zatímco u remontantních očekávejte sklizeň dvakrát - poprvé zkraje léta a podruhé v září.[1]
- Protože každý typ má svá specifika a roste trochu jinak, vyžaduje jinou techniku prořezání.
- Remontantní maliny mají oba typy šlahounů (ty, které plodí jednou i dvakrát do roka), zatímco letní maliny mají pouze šlahouny, které plodí 1x za rok.
-
2Jak poznáte, že pěstujete remontantní odrůdu? Někdy se také nazývají stále plodící maliny a celkově potřebují prořezávat mnohem častěji, než letní druhy. Mají tři typy šlahounů - ty, které plodí až za dva roky (primocane), ty, které plodí každý rok (floricane), a pak výmladky, které žádné plody nenesou. Primocane je vysoký, silný šlahoun bez přirůstajících bočních větví, místo kterých má těsně přisedlé pupeny. Floricane je vysoký, úzký šlahoun s menšími bočními větvemi a výmladek je malý, štíhlý šlahounek, obvykle dlouhý asi 1/2 délky dospělého šlahounu. Výmladky nenesou žádné ovoce a nemají tedy v produkci malin význam.[2]
- Remontantní maliníky nesou nejčastěji červené nebo žluté plody, i když se zřídka objevují i černé nebo fialové.
- Primocane šlahouny mají obvykle tmavě hnědou barvu. Na řezu jsou zelené, což značí nový růst.
- Pozor, remontantní, tedy podzimní maliny nemusí nutně plodit dvakrát do roka - obzvlášť to neočekávejte u starých keřů, které nikdy nebyly prořezány.
-
3Jak poznáte letní odrůdu? I když technicky oba typy, remontantní i letní maliníky, mohou nést úrodu v létě, letní plodí jen a pouze tehdy. Je poměrně snadné je rozpoznat, protože mají jen jeden typ šlahounů - floricane. Ty jsou dlouhé, silné, s bočními výhonky, které rostou do stran. Na konci bočních výhonů často zůstávají seschlé zbytky květenství a ovoce z minulého roku. Letní maliny se prořezávají mnohem snadněji, než remotující.[3]
- Letní odrůdy nesou nejčastěji maliny červené barvy, spadá do nich ale také většina druhů s fialovými a černými plody.
- Šlahouny floricane jsou na povrchu zpravidla šedé až béžové a na řezu hnědé a suché.
-
4Poznejte, kdy je správný čas prořezávat. Jak letní, tak remontantní maliny by se měly prořezat v zimním období. V tomto čase jsou všechny šlahouny dormantní, jakékoliv prořezání tedy podpoří růst a maliníku neublíží. Vhodný čas na prořezání malin je kdykoliv od listopadu do března. Někteří zahradníci dávají přednost prořezu v únoru či březnu, protože kořenový systém má dostatek času shromáždit co nejvíce uhlohydrátů, které podporují větší úrodu.
-
5Sežeňte si správné nástroje. K prořezání budete potřebovat zahradnické kleště nebo nůžky, ochranné zahradnické rukavice a ochranné brýle. Šlahouny maliníku mají trny, dbejte tedy na svou bezpečnost.Reklama
-
1Zbavujte keře všech výmladků. Výmladky jsou malé, tenké, krátké šlahouny, které zabírají místo. Protože nenesou žádné ovoce a rostlině ubírají cenné živiny a prostor, měli byste je všechny odštipovat. Zahradnickými nůžkami nebo kleštěmi výmladky odskřípněte co nejblíže u země. Pozor, nesnažte se je z půdy vytrhnout, mohli byste poškodit kořenový systém zdravých šlahounů a keři tak ublížit.
-
2Odstřihujte všechny floricane šlahouny. Floricane jsou dlouhé, silné šlahouny s velkým množstvím postranních výhonků, často se zbytky zaschlých plodů z minulého roku. Tyto šlahouny plodí jen jednou a pak zahynou - kvůli tomu v keři pouze zabírají místo, aniž by plodily další ovoce. Měli byste je proto prořezat každý rok. Odskřípněte je kleštěmi těsně u země a odstraňte celý šlahoun. Mrtvé nebo odřezané části rostlin nikdy nenechávejte ležet na záhonech - snadno se tak přenášejí choroby nebo škůdci.
-
3Prořezávejte všechny nemocné nebo odumřelé šlahouny. Šlahouny typu primocane jsou těmi, které u remontantních odrůd malin nesou plody, snažte se je tedy zachovat. Pokud si ovšem všimnete, že jsou šlahouny suché, slabé či nemocné, raději je prořežte. Nemoc nebo úhyn se projeví zpravidla zešednutím nebo zčernáním částí šlahounů. Na řezu nebudou zelené, ale hnědé nebo šedé. Na pohled mohou vypadat suché, hubené a lámavé. Všechny takové šlahouny odřežte co nejblíže u země nebo u zdravé části rostliny, a pak je zlikvidujte.
-
4Zbývající šlahouny prořežte tak, aby byly vzdáleny alespoň 23 cm jeden od druhého. Keříky malin potřebují poměrně hodně místa, aby mohly růst a šířit se, příliš velký počet šlahounů tomu zabraňuje a úroda ovoce tak bude nižší. Vyberte ty nejsilnější, největší a nejzdravější rostliny, které ponecháte, zbytek co nejblíž u země prořežte a vyhoďte.
-
5Prořežte konce ponechaných keříků. I když prořezání zbývajících šlahounů není nezbytné, může vám to ušetřit práci při sběru ovoce, obzvlášť, pokud jsou keře hodně vysoké. Kleštěmi konce odskřípněte, nikdy ale šlahoun nezbavujte více než 25% jeho délky - pokud to uděláte, výnos ovoce se znatelně sníží.[4]
- Odřezáním vrcholků podpoříte růst bočních pupenů.
Reklama
-
1Musíte vědět, jak často prořezávání opakovat. Údržba keřů letních malin je velmi jednoduchá - prořezáváte všechny šlahouny a děláte to každý rok. Je to proto, že letní maliny mají pouze výhonky typu floricane, které plodí ovoce jen jednou a pak hynou. Když keř zbavíte všech starých větví, uděláte místo novým, zdravým.
- Remontantní odrůdy malin mají oba typy šlahounů a jejich prořezávání je proto náročnější.
-
2Odřežte všechny floricane šlahouny. Ano, slyšíte dobře - úplně všechny. Plodí totiž jen jednou a potom stejně zahynou. Zahradnickými kleštěmi je všechny odštípněte těsně u země a pak zahoďte. Na záhonu by neměly zbýt žádné šlahouny ani výmladky (prořezáváte přece letní maliny).
-
3Prořežte keříky. Až začnou šlahouny malin zase růst, budete je nejspíš muset prořezat, abyste měli bohatší úrodu. Příliš mnoho šlahounů si překáží v růstu a navzájem si ubírá živiny, takže keř bude plodit méně. Odstraňte šlahouny tak, aby mezi nimi bylo alespoň 20 centimetrů místa. Ponechte jen ty nejzdravější a nejsilnější.
-
4Na jaře zaštípněte vrcholky šlahounů, pokud to bude nezbytné. Podpoříte tím další růst. Pokud budete maliny každý rok stříhat přímo u země, nebude je zapotřebí prořezávat - nebudou mít čas přerůst. Samozřejmě ovšem, pokud vyrostou šlahouny příliš dlouhé, nebo maliny vyženou hodně výmladků, ostříhejte je.[5]Reklama
-
1Připravte si vhodnou oporu. Maliny potřebují velké množství slunečního světla, aby nesly hodně plodů - nejlepší způsob, jak jim to zajistit, je právě podepření po prořezání. Použijte podpěry ve tvaru písmeně T se dvěma rovnoběžnými dráty pro každý řádek malin. Podpěru vyrobíte jednoduše ze dvou prken ve tvaru T, které připevníte proti sobě. Z jednoho břevna natáhněte drát ke druhému břevnu. Ten bude tvořit podporu pro šlahouny ve středu řádku.
- Každý řádek by měl být jen asi 60 cm široký.
-
2Naučte se, jak maliny správně vyvazovat. Řádek malin by měl růst mezi dvěma paralelními dráty. Každý šlahoun byste měli přivázat ke drátu - ovšem pozor, nechávejte mezi šlahouny dostatek místa, alespoň 10 - 15 cm. Střídejte strany, na které šlahouny přivazujete - jeden přivažte nalevo, druhý napravo, nahoru a dolů. Když se podíváte z konce řádku, uvidíte, jak všechny šlahouny tvoří tvar písmene V. Díky tomu budou mít maliníky dostatek světla, což zvýší produkci ovoce.
-
3Každý šlahoun přivažte k podpěře. Ohněte ho tak, aby se na jedné straně dotýkal vodícího drátu. Pak ho uvažte drátem nebo provázkem. Neutahujte příliš těsně - jen dost na to, aby šlahouny neohýbal vítr a aby byly stále vystaveny slunci.[6]Reklama
Tipy
- Prořezání všech keřů najednou vám sice ušetří čas, ale budete mít úrodu jen jednou do roka, v létě nebo brzy na podzim. Pokud si chcete užívat maliny celé léto, dávejte si pozor na to, abyste prořezávali vždy každý rok jen polovinu šlahounů.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Zahradnické kleště nebo nůžky
Reference
- ↑ http://www.emmitsburg.net/gardens/articles/adams/2008/brambles.htm
- ↑ http://umaine.edu/gardening/resources/pruning-raspberries/
- ↑ http://www.permaculture.co.uk/articles/pruning-raspberries-patrick-whitefield-0
- ↑ http://www.fruit.cornell.edu/berry/production/pdfs/rasppruning.pdf
- ↑ http://www.canadiangardening.com/gardens/fruit-and-vegetable-gardening/caring-for-raspberry-canes/a/1307
- ↑ http://www.extension.iastate.edu/publications/rg501.pdf
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Prune Raspberries
Español:podar una planta de frambuesa
Русский:обрезать малину
Português:Podar um Pé de Framboesas
Italiano:Potare il Lampone
中文:修剪覆盆子
Nederlands:Frambozen snoeien
Stránka byla zobrazena 34 232 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama