Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Prořezávání keřů růže je prospěšné pro dobré zdraví rostliny a navíc je to uklidňující práce pro zahradníka. Prořezání podporuje růst nových květů a listů, cirkulaci vzduchu a živin a dodává keřům správný tvar. Pokud jste ještě nikdy růže neprořezali, nemějte obavy - rostlině tím téměř nikdy nemůžete ublížit. Čtěte dál a naučte se, jak správně prořezávat růže.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Správná doba na prořezání

  1. 1
    Prořezávejte po posledním mrazu. V závislosti na tom, kde přesně žijete, to může být od března do května. Tato doba je nejvhodnější na to, abyste odstranili všechny mrtvé nebo nemocné stonky a listy růžových keřů. Když počkáte, až mrazy odezní, nebudete se muset obávat, že keř poškodí další mráz a nízké teploty.
  2. 2
    Počkejte s prořezáváním, až se objeví první pupeny.[1] Je to znamení, že keř je připraven na prořezání. Až se začnou objevovat poupata, můžete prořezávat velmi efektivně a bez rizika, že rostlinu poškodíte.
    • Kontrolujte stonky a hledejte pupeny, ze kterých se budou tvořit listy. Pokud jste žádný růst nezaznamenali už od podzimu a nevidíte ani nové pupeny, s prořezáváním ještě pár týdnů počkejte.
    • Až pupeny začnou dostávat načervenalou barvu, je to další znamení, že je čas prořezávat.
  3. 3
    Řiďte se tím, jaký druh růží pěstujete. Některé druhy potřebují prořezat raději těsně po odkvětu, než po období klidu. I když to růžím pravděpodobně neublíží, pokud je prořežete v jiném období, nemůžete očekávat, že tak dosáhnete žádoucích výsledků. Pokud si nejste jistí, jakou odrůdu růží přesně máte, hledejte následující znamení, která vám napoví, kdy je správný čas na prořezání:
    • Pokud na jaře rostě hodně nových stonků, ze kterých raší květy, znamená to, že by se tato růže měla prořezávat v době, kdy je dormantní, tedy těsně předtím, než se začnou pupeny zvětšovat. Počkejte s prořezáním do příštího časného jara.
    • Pokud se květy objevují na starších stoncích a nikoliv na těch, co nově vyrostly, prořezávejte keř po odkvětu.[2]
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Správná technika prořezávání

  1. 1
    Pořiďte si kvalitní zahradnické nůžky a kleště. Nůžky se hodí na jemnější, tenčí větvičky a stonky, silnější kleště využijete na tvrdší, zdřevnatělé části. Dávejte pozor na to, aby vaše nástroje byly vždy ostré, jen tak budou stříhat čistě a nezanechávat roztřepené konce a polámané větvičky.
  2. 2
    Než budete prořezávat, důkladně nástroje očistěte lihem. To samé zopakujte, až se budete přesouvat z jednoho keře na druhý. Kleště nebo nůžky tak vydesinfikujete a tím zabráníte přenosu chorob a parazitů, jako je černá plíseň nebo svilušky.
  3. 3
    Stříhejte pod úhlem 45 stupňů. Díky tomu voda po "ráně" steče dolů, místo aby se na místě hromadila. Pomáhá to předcházet chorobám a plísním, které otevřená místa často napadají. Stonky byste měli sestřihovat tak, aby řez vedl šikmo směrem ke středu keře.[3]
  4. 4
    Stříhejte asi 1 cm nad "očky". Očka jsou načervenalá, zvětšená místa na stoncích, ze kterých se vyvíjejí nové větvičky. Zastřižením těsně nad očkem se síla rostliny soustředí na vytvoření nové větvičky. Vybírejte si taková očka, která míří směrem ven od keře - větvičky tam porostou lépe, než směrem dovnitř.[4]
  5. 5
    Zakryjte řezy bílým nebo truhlářským lepidlem. Není to sice nezbytné, nicméně je to velmi užitečné, pokud žijete v oblasti, kde jsou problémy se škůdci a chorobami. Lepidlo zabraňuje hmyzu v nakladení vajíček do obnaženého místa a také přenosu nemocí.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Prořezáváním budou růže zdravější

  1. 1
    Pravidelně odstraňujte odumřelé stonky a listy. Jsou většinou svraštělé nebo tmavě hnědé až černé, a nerostou z nich žádné nové větvičky ani květy. Zdravé stonky jsou zelené nebo světle hnědé a pevné. Mrtvé části rostliny stříhejte co nejblíže u základny keře. Pokud narazíte na stonek, který je ještě částečně živý, odstřihněte jej asi 1 cm nad některým z oček.[5]
  2. 2
    Vyřezávejte zplanělé výhonky. To jsou nové stonky, které vyrážejí ze země, hned vedle původního růžového keře. Většinou nevytvářejí žádné květy, pouze rychle rostou a odebírají původnímu keři živiny a energii, takže může začít chřadnout.
    • Odstřihávejte plané výhonky hned u základny rostliny, ne v jejich polovině. Pokud to nedodržíte, vrátí se zpět v ještě větší síle.
    • Budete možná muset odhrnout trochu zeminy, abyste se dostali až k místu, odkud výhonek vyrůstá.[6]
  3. 3
    Zbavujte se slabých a/nebo zkřížených větviček. Stonky, které vypadají příliš tenké nebo slabé, případně větvičky, které se uprostřed keře kříží, je také dobré ustřihnout hned u základny keře. Poškozují růže tím, že se pletou do cesty zdravým stonkům a rostlině ubírajíí živiny a kyslík, navíc kvůli nim keř může vypadat zanedbaně a neudržovaně.[7]
  4. 4
    Prořezejte zbývající zdravé stonky. Myslete na to, že nové větvičky vždy raší z oček, takže se snažte keř prostříhat do žádaného tvaru. Střihejte 1 cm nad očky, směřujícími ven, aby nové větvičky nepřekážely uvnitř keře. Rozmyslete se, jak vysoký chcete keř růží mít a prořezávejte jej podle toho.
  5. 5
    Zbavujte se odkvetlých růží. Během sezony budou růže odkvétat a případně se měnit v plody šípku. Po odkvětu je odstřihujte, prospějete tím zdraví celého keře. Živiny, které rostlina posílá do odkvetlé růže, aby vytvořila šípek, budou přesměrovány do nového květu. Květ zastřihněte těsně o prvního listu pod ním.
    Reklama

Tipy

  • Nepoužívejte odstřihnuté části růžových keřů na kompost. Choroby jako například plísně mohou přežít a při hnojení napadnout jiné keře.
  • Místo, kde jste prořezávali nakonec pořádně uhrabejte a přidejte vrstvu mulče. Omezíte tak přenos chorob a parazitů.
  • Pravidelně používejte přípravek proti plísním a houbovým infekcím, speciálně určený pro růže. Po každém prořezávání jím ošetřete celý keř.
  • Růže prořezávání potřebují pro svůj správný růst. Nebojte se a jděte do toho.
  • Řezy můžete zacelit obyčejným levným bílým lepidlem nebo truhlářským lepidlem, jako je například Herkules.
Reklama

Varování

  • Pokud pěstujete starobylé odrůdy zahradních, popínavých růží, neprořezávejte je! Pouze je jemně upravujte do žádoucího tvaru a pravidelně odstraňujte odumřelé části.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Líh
  • Nůžky na prořezávání (nejlépe takové, které provedou čistý řez, aniž by stonky potrhaly a roztřepily)
  • Silnější zahradnické kleště
  • Pracovní rukavice

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 17 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 075 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 5 075 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama