Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Prořezáváním dodáváte stromu na atraktivitě a pomáháte mu zdravě růst. Odstraníte tak poškozené větve a umožníte růst novým nebo vytvoříte tvar koruny podle svých představ. Je třeba postupovat správně, jinak můžete strom poškodit. Přečtěte si náš článek a naučte se základy prořezávání.

Část 1
Část 1 ze 2:

Plánujte

 1. 1
  Zhodnoťte strom. Prohlížejte si chvíli velikost i tvar stromu a přemýšlejte, jak by měl po vašem zákroku vypadat.
 2. 2
  Identifikujte hlavní větve, které tvoří jakousi „kostru“ stromu. Tyto větve v žádném případě neodstraňujte.
 3. 3
  Nejprve odstraňte poškozené větve. Ať už jsou poničené bouřkou nebo jinou událostí, musí pryč, protože živiny, které do nich stále proudí, se lépe využijí při výživě zdravých větví.
 4. 4
  Prořežte hustě zarostlá místa. Odstraňte zkřížené větve a otevřete celou korunu, aby v ní mohl cirkulovat vzduch a světlo se dostalo ke všem částem koruny. Stromy potřebují ke zdravému růstu dostatek vzduchu. Větve rostoucí blízko u sebe podporují růst hub a přitahují hmyz.
  • Odstraňte větve, které rostou směrem do středu koruny, způsobují různé propletence a stromu neprospívají.
 5. 5
  Prořežte překážející větve. Ať už jsou to nízké větve, které brání vašemu průchodu nebo vyšší větve ohrožující telefonní vedení, odstraňte je. Je naprosto v pořádku jakékoli takové větve odřezat.
 6. 6
  Upravte tvar stromu. Pokud by se vám líbil prořezávaný strom třeba více zaoblený, prořezejte podivně vybíhající větve. I malé úpravy dokážou přinést velké změny vzhledu.
 7. 7
  Prořezávejte co nejméně. Každý řez snižuje obranyschopnost stromu a vystavuje ho tak potencionální hrozbě napadení houbami a zamoření hmyzem. Prořezávejte tedy jen skutečně nezbytně nutné větve a nikdy nepřesáhněte 25%.
  • U většiny listnáčů se přesvědčte, že koruna má alespoň 2/3 živých větví. Samotný kmen není dostatečnou známkou toho, že strom bude celkově prospívat.[1] Odstranění všech větví je pro strom extrémně stresující.
  • Velké prořezávání nepraktikujte vícekrát než jednou za sezónu. Strom potřebuje čas na zotavenou. Výjimkou je poškození stromu bouřkou.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Minimalizace škod

 1. 1
  Počkejte na chladnější počasí. Prořezávání na podzim a časně v zimě vystavuje stromy menšímu stresu, protože ztratí celkově méně mízy. Tato doba je vhodnější i proto, že v případě poškození stromu hrozí menší riziko napadení hmyzem nebo houbami.
  • Dobrým znamením pro prořezávání je opadání listí. To je signálem, že strom upadá do letargie, ve které zůstané až do časného jara.
  • Pokud strom poškodí bouřka během kterékoli roční doby, nečekejte s průřezem na podzim a proveďte ho rovnou.
 2. 2
  Řez proveďte ze spodní strany větve. Tento základní řez by neměl procházet skrze celou větev. Provádí se preventivně, aby v případě přetížení větev nepraskla příliš blízko kmene.
  • Tento řez by měl vést místem větve, která se nazývá „kmenový límec“. Je to malý výrůstek kůry, z kterého větve vybíhají. Kmenový límec by měl zůstat neporušený, neřežte tedy přímo přes něj.
 3. 3
  Větev uřízněte několik centimetrů od kmene. Druhý řez veďte o několik centimetrů dál od prvního řezu. Po odstranění vám teď zůstal pouze pahýl.[2]
 4. 4
  Přesným řezem odstraňte pahýl. Teď můžete provést řez téměr kmenovým límcem. Tak stromu dopřejete nejvyšší šance pro brzké zotavení.
  • Dejte pozor, abyste neodřízli límec, ten musí zůstat neporušený.
 5. 5
  Očistěte nářadí. Dezinfekce není pravděpodobně nutná, pokud jste neřezali skrze místo napadené nějakou nemocí[3] a nářadí tak postačí vyčistit nějakým obyčejným čistidlem. Je ale vždy lepší být důkladný a nářadí raději vyčistit dezinfekčním roztokem na bázi alkoholu[4] . Ostří nástrojů byste měli otřít hadříkem namočeném v čistidle i předtím, než přejdete k ořezávání dalšího stromu. Onemocnění stromů se můžou šířit právě skrze špinavé náčiní.
  Reklama

Tipy

 • Vemte si k prořezávání malou, uzavíratelnou nádobu s nějakým čistidlem, do kterého můžete prořezávací nářadí ponořit. Prořezáváním můžete snadno přenášet nemoci ze stromu na strom. Ponořením nářadí do čistidla riziko nakažení snížíte. Tento postup je důležitý zejména při péči o malý sad.
 • Mrtvé nebo umírající dřevo můžete odstranit kdykoli.
 • Konzultujte vhodnou dobu prořezávání různých druhů stromů s odborníkem.
 • Na menší větve použijte stříhací nůžky.
Reklama

Varování

 • Buďte opatrní. Oblečte si košili s dlouhým rukávem, rukavice a ochranné brýle.
 • Netvarujte stromy pro růst do výšky. Může to mít negativní dopad na strukturu větví a celkové zdraví stromu. Raději zasaďte strom přirozeně rostoucí do výšky.
 • Jehličnany prořezávejte se zvýšenou opatrností, zvláště pokud slouží jako živé ploty. Vyhánějí nové větve pouze ze zeleného dřeva. Mohli byste tak neopatrným počínáním zastavit jejich růst.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Prostřihávací nůžky (na malé, tenké větve)
 • Dvouruční nůžky
 • Ruční pilu
 • Teleskopické nůžky nebo pilu
 • Žebřík


Související články

Jak zasadit avokádo
Jak pěstovat kapradiny
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 23 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 009 krát
Stránka byla zobrazena 5 009 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama