Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Prořezávání třešní je nezbytné ke vzniku a udržení správných podmínek pro to, aby strom plodil dostatek kvalitního ovoce každý rok. Mladé třešně byste měli prořezávat do tvaru poháru, aby okolo větví mohl proudit vzduch a světlo. V následujících letech je zapotřebí pravidelně odstraňovat uschlé nebo nemocné větve, aby strom zůstal zdravý a silný. Začněte krokem číslo jedna a naučte se, jak prořezávat třešeň jakéhokoliv stáří.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Prořezávání mladého stromu

 1. 1
  Vydesinfikujte a naostřete zahradnické nůžky. Když budete používat špinavé a tupé nůžky k prořezávání stromu, můžete do otevřených ran zanést infekci. Zkontrolujte, že jsou nůžky ostré a nepoškodí dřevo stromu. Pokaždé před prořezáním také nůžky vyčistěte. Možná to zabere několik minut navíc, ale stojí to za to, abyste stromu při zákroku neublížili.[1] Jednoduchý postup při sterilizaci nůžek je následující:
  • Namíchejte si roztok z 1 dílu chlorového bělidla na 9 dílů vody.
  • Namočte nůžky do roztoku.
  • Opláchněte je horkou vodou.
  • Osušte je čistým ručníkem nebo utěrkou.
 2. 2
  Zkraťte strom na výšku asi 60 – 90 cm. Zkrácením je myšleno odstřižení vrcholu hlavního, středového kmene, aby se podpořil růst vedlejších, postranních větví. Je to důležité udělat první nebo druhý rok po zasazení stromu, abyste měli kontrolu nad jeho tvarováním v nadcházejících letech, až bude růst. Než stromku zakrátíte vrchol, změřte jeho výšku, zda je dostatečná. Pokud je stromek příliš malý, počkejte, dokud jeho výška nedosáhne alespoň 170 centimetrů, než ho krátíte. Když počkáte, až stromek trochu povyroste, zajistíte, že bude silnější a radikální řez ho příliš neoslabí.
  • Vrcholek stromku zastřihujte buď na jaře, nebo na podzim. Pokud počkáte do jara, strom už bude mít vyvinuté pupeny. Jestliže budete zastřihovat až poté, co pupeny vyraší, všechna energie, kterou do nich strom vložil, přijde vniveč. Řežte tedy vždy předtím než se pupeny objeví a dovolte stromu, aby energii investoval do rozvoje větví.
  • Řez veďte pod úhlem 45°, aby byla větev stromu méně náchylná k chorobám a hnilobě.
 3. 3
  Jeden rok počkejte a pak vytvořte základní kříž větví. Základní kříž větví je formace 4 postranních větví, které vyrůstají z hlavního kmene. Poskytují oporu a udržují vyvážený tvar stromu. Následující zimu poté, co jste zastřihli vrcholek stromu, až bude strom znovu v klidovém stadiu, vytvořte základní kříž větví – jednoduše vyberte čtyři silné větve, které jsou od sebe stejně daleko, a které si chcete ponechat.
  • Hledejte větve, které rostou pod úhlem 45 – 60 stupňů od kmene. Z těch se stávají nejlepší vedlejší větve.[2]
  • Vyberte si čtyři větve, které jsou od sebe vertikálně asi 25 cm vzdálené, nejnižší větev by přitom měla být alespoň 45 cm nad zemí.
  • Každou ze čtyře ponechaných větví zkraťte na délku asi 60 cm. Řezy udělejte šikmé a veďte je 0,5 centimetru nad pupenem – strom začne znovu růst tam, kde jste větev odstřihli.
  • Všechny zbývající větve ze stromu odstřihněte. Udělejte čisté řezy těsně u kmene, tak aby zůstaly jen čtyři vybrané, silné postranní větve.
 4. 4
  Na každé vedlejší větvi ponechte dvě sekundární větvičky. Vyberte dvě větvičky, dostatečně silné a vzdálené od sebe, které na stromku necháte. Zbytek odstřihněte těsně u vedlejší větve. Pomůžete tak stromu, aby soustředil energii do zbývajících větví, které tak ponesou větší a kvalitnější ovoce.
 5. 5
  Následující zimu vytvořte další základní kříž. Až uplyne další sezóna růstu, strom bude vyšší a bude mít víc větví. Dobře si strom prohlédněte a posuďte, které větve si chcete ponechat a ze kterých vytvoříte druhý základní kříž asi o 60 centimetrů výše, než se nachází ten první.[3]
  • Vyberte si takové větve, které se nepřekrývají s původními vybranými čtyřmi. Tvar druhého kříže vytvořte tak, aby nebránil slunci – to by se mělo dostat ke všem větvím stromu.
  • Zbytek větví opět zkraťte co nejblíže u kmene.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Prořezávání dospělého stromu

 1. 1
  Pokračujte a dál podporujte růst směrem ven. Po třetím roce už není potřeba vytvářet další základní kříže větví. Místo toho podporujte růst směrem ven tím, že budete zastřihovat všechny svisle vybíhající větve. Vnější větve nesou více ovoce než ty, které směřují přímo vzhůru. Abyste ze stromu dostali maximální množství ovoce, můžete zvážit přivázání větví na provazy, které během růstového období uvážete na kolíky a ty zatlučete do země.[4]
  • Teď, když už je strom trochu větší, budete pravděpodobně potřebovat také větší nástroje. Velké kleště nebo zahradnické pilky jsou to pravé pro stromy, které už nezvládnete prořezávat jen zahradnickými kleštěmi. Nezapomeňte všechny nástroje před použitím vyčistit a vydesinfikovat.
 2. 2
  Odřežte uschlé větve v době, kdy strom v zimě odpočívá. Ať už je strom jakkoliv starý, vždycky se snažte ho prořezávat v zimě, kdy je dormantní v období klidu. Odstraňte uschlé nebo mrtvé větve, suché listí a případné zbylé plody. Vyhoďte je na kompost nebo se jich zbavte nějak jinak.
  • Vždycky pamatujte na to, abyste před použití vydesinfikovali všechny nástroje, které budete používat, i v případě, že se chystáte uskřípnout jen několik suchých větviček.
 3. 3
  Zbavujte strom nových výmladků a semenáčků. Pokud uvidíte, že u paty stromu vyrůstají výmladky, odřízněte je těsně u země. Stejně tak odřízněte semenáče jiných stromů, aby kořeny třešně nemusely soupeřit o živiny s jinými stromky.
 4. 4
  Udržujte tvar stromu. Každou sezónu se postavte do mírné vzdálenosti a prohlédněte si svou třešeň. Zhodnoťte, jaký má tvar a zda je v dobrém stavu. Odřízněte nové větve, které nejsou součástí základního kříže, stejně jako větve, které se vzájemně kříží. Nezapomínejte na to, že vaším cílem je vytvořit otevřený tvar, aby se mohlo slunce a vzduch dostat až do středu stromu a pomoci ke krásným plodům.
  • Všimnete-li si větví, které se kříží, vyberte si jednu, kterou ponecháte, a druhou odřízněte.
  • Větve, které nenesou ovoce, můžete odříznout těsně u kmene.
 5. 5
  Ukliďte všechny odřezané větve a materiál. Třešně jsou stromy poměrně náchylné k chorobám a škůdcům, takže raději ukliďte nepořádek ihned, jak skončíte s prořezáváním. Dvojnásob to platí, pokud jste odstranili odumřelé větve.
 6. 6
  Pokud je to nezbytné, udělejte řez kdykoli je to potřeba. Může se stát, že si všimnete uschlé nebo nemocné větve na jaře či v létě – v tu nejméně vhodnou dobu, kdy se hodí třešně prořezávat. Když se něco takového stane, neváhejte a prořezávejte, i když strom není v dormantním období. Choroba se může jinak rozšířit na další části stromu, pokud postižené místo rychle neodstraníte.
  • Pokud pracujete na nemocném stromě, měli byste nástroje desinfikovat mezi každými jednotlivými řezy. Namočte je do roztoku chlorového bělidla, opláchněte horkou vodou a pak osušte, než budete pokračovat v prořezávání.
  Reklama

Tipy

 • Když se budete učit jak prořezávat třešně, nezapomínejte na to, že třešňové stromy jsou velmi citlivé a náchylné k chorobám. Proto je nezbytné třešně prořezávat při dodržení správných podmínek, v pravý čas a za použití vhodných nástrojů.
 • Pokud prořezáváte nemocný strom, nezapomeňte mezi každým jednotlivým řezem kleště otřít desinfekcí. Tím zabráníte šíření chorob a plísní.
 • Zjistěte si předem, jaký kultivar třešně se chystáte prořezávat. Některé druhy stromů můžete prořezáváním v nevhodnou dobu vážně poškodit, například pokud je zbavíte pupenů, ze kterých se stane ovoce. Minimálně přijdete jednu sezónu o úrodu, v horším případě můžete strom poškodit trvale. Černá třešeň, japonská třešeň, velkokvětá třešeň a bing, to jsou jen některé odrůdy se specifickými požadavky.
 • I když se většina ovocných stromů prořezává v zimě, kdy odpočívají, pokud jste v oblasti ohrožené nemocí jménem skvrnitost listů, nejlepší prevencí je prořezávání třešní v létě. Skvrnitost listů je nemoc, která způsobuje ztrátu barvy na listech a jejich odumírání.
 • Všechny odříznuté větve můžete zatřít speciální pastou bez obsahu asfaltu, abyste zabránili vstupu mikrobů, bakterií a plísní skrze ránu a jejich šíření dál do stromu.
Reklama

Varování

 • Nikdy neprořezávejte třešňové stromy za vlhkého počasí. Třešně jsou velmi náchylné k plísňovým onemocněním, a když je řez na větvi vystaven vlhku nebo mokru, je nákaza plísní mnohem pravděpodobnější.
 • Neprořezávejte třešeň, dokud ještě neplodila letošní úrodu. Jinak se může stát, že budete bez třešní až do příštího roku.
 • Neprořezávejte třešeň, aniž byste použili speciální pastu bez obsahu asfaltu. Bez ní je čerstvá, otevřená rána po větvi velmi citlivá a náchylná k nákaze chorobou nebo plísní.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kleště na prořezávání
 • Desinfekce, například líh nebo chlorové bělidlo
 • Hadřík
 • Pasta na ošetřování ran po prořezávání, bez obsahu asfaltu

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 16 925 krát
Stránka byla zobrazena 16 925 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama