Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už se snažíte dostat svůj mozek do formy, nebo ho chcete udržet stále stejně výkonný, není nic jednoduššího, než ho procvičovat. Zapojte svou šedou kůru a zkuste naše cvičení!

Část 1 ze 6:
Zapracujte na svém myšlení a slovní zásobě

 1. 1
  Snažte se co nejvíce číst. Četba je skvělým cvičením pro mozek. Můžete číst noviny, časopisy nebo knihy. Čím složitější texty budete číst, tím více svůj mozek procvičíte. Začněte zvolna a postupně se vypracujte až k dlouhým a složitým textům.
 2. 2
  Zapracujte na své slovní zásobě. Každý den se naučte nějaké nové slovo. Tím procvičíte část mozku, která má na starosti jazyk a vyjadřování.
 3. 3
  Pište! Při psaní musíte hodně přemýšlet. Můžete psát povídky, zapisovat si své zážitky do deníku, nebo třeba psát články pro wikiHow!
 4. 4
  Naučte se nějaký nový jazyk. Studium nového jazyka je pro mozek skutečným oříškem. Procvičíte část mozku zodpovědnou za jazykové informace a zlepšíte se dokonce i ve svém rodném jazyce. [1]
 5. 5
  Řešte problémy. Vymýšlejte různá řešení problémů a zamýšlejte se nad jejich důsledky. Zlepšíte tím svoji kreativitu a budete umět lépe řešit skutečné životní problémy.
 6. 6
  Vypněte televizi. Televize vám říká, co si máte myslet a v podstatě nastavuje váš mozek na autopilota. Proto se při ní tak uvolníte! Pokud chcete svůj mozek stále procvičovat, měli byste televizi vypnout. Pokud se na ni chcete dívat, používejte u toho mozek. Sledujte dokumenty a výukové programy, nebo zajímavé filmy s propracovanými dialogy. Přemýšlejte o tom, co sledujete, nebo se snažte odhadnout, co se stane dál.
  Reklama

Část 2 ze 6:
Hrajte hry a trénujte mozek

 1. 1
  Luštěte křížovky. Jednoduché křížovky a hlavolamy vám pomohou procvičit si mozek. Můžete si na ně udělat čas každý den a spoustu jich najdete zdarma na internetu.
 2. 2
  Začněte luštit složitější hlavolamy. Těžší hlavolamy vám procvičí mozek ještě lépe. Některé hlavolamy budete luštit i několik dní, ale rozhodně to bude stát za to. Zkuste japonské hlavolamy, nebo sudoku.
 3. 3
  Hrajte šachy. Šachy jsou strategická a taktická hra. Několik partií šachů vám důkladně procvičí mozek. Není těžké se je naučit a můžete je snadno hrát i online.
 4. 4
  Hrajte počítačové hry. Věděli jste, že díky počítačovým hrám budete chytřejší? Hrajte Super Maria, Zeldu, Scribblenaut nebo Myst a procvičíte tím svůj mozek, naučíte se lépe a kreativněji řešit problémy a budete přemýšlet rychleji. [2]
  Reklama

Část 3 ze 6:
Klaďte sami sobě výzvy

 1. 1
  Zkuste používat nedominantní ruku. Pokud jste praváci, používejte levou ruku a naopak. Procvičíte tím ty části mozku, které ovládají vaše svalstvo.
 2. 2
  Hrajte na nějaký hudební nástroj, nebo si zkuste poskládat Rubikovu kostku. Lidský mozek se vyvíjel stovky tisíc let, aby se naučil vyrábět a využívat různé nástroje. Když budete hrát na hudební nástroje a luštit různé manuální hlavolamy, budete svůj mozek udržovat stále v chodu. Můžete hrát na housle, nebo skládat Rubikovu kostku. Zapojíte tím své pohybové dovednosti a naučíte se posloupnost procesů. Když se těmto činnostem budete věnovat každý den, udržíte svůj mozek ve skvělé kondici.
  Reklama

Část 4 ze 6:
Socializujte se

 1. 1
  Povídejte si s lidmi. Když si budete s lidmi povídat o různých věcech, procvičíte mozek a schopnost myšlení a vyjadřování. Bavte se o politice, náboženství a dalších zajímavých tématech (měli byste ovšem diskutovat, ne se pouze hádat).
 2. 2
  Najděte si nějakou zájmovou skupinu. Přihlaste se k nějaké skupině nebo klubu lidí, kteří mají stejné zájmy jako vy. Můžete se věnovat nějakému koníčku, navštěvovat debatní klub, náboženský klub atd. Když budete komunikovat s lidmi, kteří mají stejné zájmy, využijete svůj mozek a uplatníte své znalosti.
  Reklama

Část 5 ze 6:
Učte se celý život

 1. 1
  Začněte chodit do školy. Vrátit se do školy je skvělým způsobem, jak procvičit mozek a získat lepší vzdělání. Nemusíte chodit na univerzitu a pracovat na diplomu. Možná vám zaměstnavatel proplatí večerní studium oboru, kterému se věnujete, nebo se můžete zapsat na kurzy předmětů, které vás zajímají.
 2. 2
  Navštěvujte přednášky zdarma. Pokud nemáte čas nebo peníze na studium, můžete zkusit různé kurzy a přednášky, které jsou zdarma, nebo si udělat kurz na nějaké online univerzitě. Některé z těchto kurzů jsou dokonce kopiemi kurzů z prestižních univerzit. Zkuste Coursera, Khan Academy, nebo jen sledujte Ted Talks, abyste se mohli vzdělávat zdarma.
 3. 3
  Často využívejte znalosti, které již máte. Mozek je jako sval – musíte ho používat, jinak zakrní. Čím déle budete používat nabyté informace a dovednosti, tím déle vám vydrží. Používejte všechno, co umíte, počítejte si matematické příklady a snažte se udržet svůj mozek v dobré kondici.
 4. 4
  Najděte si nějaký nový koníček. Naučit se něco nového je skvělým způsobem, jak procvičit mozek. Zejména kreativní dovednosti, jako je hudba, tanec nebo vizuální umění, vám procvičí různé části mozku a přinesou vám uspokojení.
 5. 5
  Postavte něco. Ať už chcete stavě roboty, nebo si chcete jen postavit novou lavici na verandu, využijte mozek a zamyslete se nad tím, jak něco udělat od začátku až do konce a bez návodu k použití. Naučte se základy stavby a při výrobě zapojte hlavu.
  Reklama

Část 6 ze 6:
Udržujte si pevné zdraví

 1. 1
  Jezte zdravě a cvičte. Zdravá strava a cvičení má velký vliv na zdraví vašeho mozku. Pokud chcete mít stále zdravý a výkonný mozek, jezte zdravě a nezapomínejte na bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny. Cvičení vám také pomůže udržet tělo v dobré kondici, sníží riziko mozkové mrtvice a dodá vašemu mozku kyslík.
 2. 2
  Hrajte různé sporty. Naučte se hrát nějaký sport, abyste zlepšili svoji koordinaci. Například tai-či nebo pinball jsou skvělé sporty.
 3. 3
  Dostatečně spěte. Vědci zjistili, že spánek je naprosto nezbytný pro zdravé fungování mozku. Ve spánku se vaše tělo zbavuje toxinů z mozku a regeneruje. [3] Pokud chcete chránit svůj mozek, spěte co nejdéle a co nejpravidelněji.
 4. 4
  Zkuste změnit svůj režim. Jezděte do práce jinými cestami, aby si váš mozek nezvykl a vy jste předešli stereotypu. Můžete změnit i způsob, jakým pracujete a zkusit dělat věci trochu jinak.
  Reklama

Tipy

 • Při cvičení zkuste chvíli chodit pozadu, abyste zapojili i jiné části mozku.
 • Nezapomínejte cvičit – zdravou mysl budete mít pouze když budete mít zdravé tělo. Nezanedbávejte tedy na cvičení!
 • Zkuste dělat pravidelně nějaké hlavolamy, nebo si každý den zkuste zapamatovat několik nových slov.
 • Existuje spousta programů, které vám pomohou zlepšit paměť. Například Brain Age nebo Big Brain Academy pro Nintendo DS jsou zábavné a zajímavé. Tyto programy jsou určeny speciálně pro zlepšení paměti.
Reklama

Související články

Jak poznat člověka s asociální poruchou osobnostiJak poznat člověka s asociální poruchou osobnosti
Jak se zbavit všech emocíJak se zbavit všech emocí
Jak se zbavit nejistoty a mít rád sám sebeJak se zbavit nejistoty a mít rád sám sebe
Jak se ochránit před toxickými lidmiJak se ochránit před toxickými lidmi
Jak odpustit sám soběJak odpustit sám sobě
Jak získat sebevědomíJak získat sebevědomí
Jak převzít kontrolu nad svými emocemiJak převzít kontrolu nad svými emocemi
Jak se uvolnit a zbavit se stresuJak se uvolnit a zbavit se stresu
Jak se přestat cítit osaměleJak se přestat cítit osaměle
Jak řešit to, že vás někdo bere jako samozřejmostJak řešit to, že vás někdo bere jako samozřejmost
Jak zapomenout na nepříjemnou vzpomínkuJak zapomenout na nepříjemnou vzpomínku
Jak poznat, zda je člověk sociopatJak poznat, zda je člověk sociopat
Jak být duševně a emocionálně silnýJak být duševně a emocionálně silný
Jak se přestat srovnávat s ostatnímiJak se přestat srovnávat s ostatními
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 81 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 690 krát
Stránka byla zobrazena 5 690 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama