Jak procvičit mozek

Ať už se snažíte dostat svůj mozek do formy, nebo ho chcete udržet stále stejně výkonný, není nic jednoduššího, než ho procvičovat. Zapojte svou šedou kůru a zkuste naše cvičení!

Část 1 ze 6:
Zapracujte na svém myšlení a slovní zásobě

 1. 1
  Snažte se co nejvíce číst. Četba je skvělým cvičením pro mozek. Můžete číst noviny, časopisy nebo knihy. Čím složitější texty budete číst, tím více svůj mozek procvičíte. Začněte zvolna a postupně se vypracujte až k dlouhým a složitým textům.
 2. 2
  Zapracujte na své slovní zásobě. Každý den se naučte nějaké nové slovo. Tím procvičíte část mozku, která má na starosti jazyk a vyjadřování.
 3. 3
  Pište! Při psaní musíte hodně přemýšlet. Můžete psát povídky, zapisovat si své zážitky do deníku, nebo třeba psát články pro wikiHow!
 4. 4
  Naučte se nějaký nový jazyk. Studium nového jazyka je pro mozek skutečným oříškem. Procvičíte část mozku zodpovědnou za jazykové informace a zlepšíte se dokonce i ve svém rodném jazyce. [1]
 5. 5
  Řešte problémy. Vymýšlejte různá řešení problémů a zamýšlejte se nad jejich důsledky. Zlepšíte tím svoji kreativitu a budete umět lépe řešit skutečné životní problémy.
 6. 6
  Vypněte televizi. Televize vám říká, co si máte myslet a v podstatě nastavuje váš mozek na autopilota. Proto se při ní tak uvolníte! Pokud chcete svůj mozek stále procvičovat, měli byste televizi vypnout. Pokud se na ni chcete dívat, používejte u toho mozek. Sledujte dokumenty a výukové programy, nebo zajímavé filmy s propracovanými dialogy. Přemýšlejte o tom, co sledujete, nebo se snažte odhadnout, co se stane dál.
  Reklama

Část 2 ze 6:
Hrajte hry a trénujte mozek

 1. 1
  Luštěte křížovky. Jednoduché křížovky a hlavolamy vám pomohou procvičit si mozek. Můžete si na ně udělat čas každý den a spoustu jich najdete zdarma na internetu.
 2. 2
  Začněte luštit složitější hlavolamy. Těžší hlavolamy vám procvičí mozek ještě lépe. Některé hlavolamy budete luštit i několik dní, ale rozhodně to bude stát za to. Zkuste japonské hlavolamy, nebo sudoku.
 3. 3
  Hrajte šachy. Šachy jsou strategická a taktická hra. Několik partií šachů vám důkladně procvičí mozek. Není těžké se je naučit a můžete je snadno hrát i online.
 4. 4
  Hrajte počítačové hry. Věděli jste, že díky počítačovým hrám budete chytřejší? Hrajte Super Maria, Zeldu, Scribblenaut nebo Myst a procvičíte tím svůj mozek, naučíte se lépe a kreativněji řešit problémy a budete přemýšlet rychleji. [2]
  Reklama

Část 3 ze 6:
Klaďte sami sobě výzvy

 1. 1
  Zkuste používat nedominantní ruku. Pokud jste praváci, používejte levou ruku a naopak. Procvičíte tím ty části mozku, které ovládají vaše svalstvo.
 2. 2
  Hrajte na nějaký hudební nástroj, nebo si zkuste poskládat Rubikovu kostku. Lidský mozek se vyvíjel stovky tisíc let, aby se naučil vyrábět a využívat různé nástroje. Když budete hrát na hudební nástroje a luštit různé manuální hlavolamy, budete svůj mozek udržovat stále v chodu. Můžete hrát na housle, nebo skládat Rubikovu kostku. Zapojíte tím své pohybové dovednosti a naučíte se posloupnost procesů. Když se těmto činnostem budete věnovat každý den, udržíte svůj mozek ve skvělé kondici.
  Reklama

Část 4 ze 6:
Socializujte se

 1. 1
  Povídejte si s lidmi. Když si budete s lidmi povídat o různých věcech, procvičíte mozek a schopnost myšlení a vyjadřování. Bavte se o politice, náboženství a dalších zajímavých tématech (měli byste ovšem diskutovat, ne se pouze hádat).
 2. 2
  Najděte si nějakou zájmovou skupinu. Přihlaste se k nějaké skupině nebo klubu lidí, kteří mají stejné zájmy jako vy. Můžete se věnovat nějakému koníčku, navštěvovat debatní klub, náboženský klub atd. Když budete komunikovat s lidmi, kteří mají stejné zájmy, využijete svůj mozek a uplatníte své znalosti.
  Reklama

Část 5 ze 6:
Učte se celý život

 1. 1
  Začněte chodit do školy. Vrátit se do školy je skvělým způsobem, jak procvičit mozek a získat lepší vzdělání. Nemusíte chodit na univerzitu a pracovat na diplomu. Možná vám zaměstnavatel proplatí večerní studium oboru, kterému se věnujete, nebo se můžete zapsat na kurzy předmětů, které vás zajímají.
 2. 2
  Navštěvujte přednášky zdarma. Pokud nemáte čas nebo peníze na studium, můžete zkusit různé kurzy a přednášky, které jsou zdarma, nebo si udělat kurz na nějaké online univerzitě. Některé z těchto kurzů jsou dokonce kopiemi kurzů z prestižních univerzit. Zkuste Coursera, Khan Academy, nebo jen sledujte Ted Talks, abyste se mohli vzdělávat zdarma.
 3. 3
  Často využívejte znalosti, které již máte. Mozek je jako sval – musíte ho používat, jinak zakrní. Čím déle budete používat nabyté informace a dovednosti, tím déle vám vydrží. Používejte všechno, co umíte, počítejte si matematické příklady a snažte se udržet svůj mozek v dobré kondici.
 4. 4
  Najděte si nějaký nový koníček. Naučit se něco nového je skvělým způsobem, jak procvičit mozek. Zejména kreativní dovednosti, jako je hudba, tanec nebo vizuální umění, vám procvičí různé části mozku a přinesou vám uspokojení.
 5. 5
  Postavte něco. Ať už chcete stavě roboty, nebo si chcete jen postavit novou lavici na verandu, využijte mozek a zamyslete se nad tím, jak něco udělat od začátku až do konce a bez návodu k použití. Naučte se základy stavby a při výrobě zapojte hlavu.
  Reklama

Část 6 ze 6:
Udržujte si pevné zdraví

 1. 1
  Jezte zdravě a cvičte. Zdravá strava a cvičení má velký vliv na zdraví vašeho mozku. Pokud chcete mít stále zdravý a výkonný mozek, jezte zdravě a nezapomínejte na bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny. Cvičení vám také pomůže udržet tělo v dobré kondici, sníží riziko mozkové mrtvice a dodá vašemu mozku kyslík.
 2. 2
  Hrajte různé sporty. Naučte se hrát nějaký sport, abyste zlepšili svoji koordinaci. Například tai-či nebo pinball jsou skvělé sporty.
 3. 3
  Dostatečně spěte. Vědci zjistili, že spánek je naprosto nezbytný pro zdravé fungování mozku. Ve spánku se vaše tělo zbavuje toxinů z mozku a regeneruje. [3] Pokud chcete chránit svůj mozek, spěte co nejdéle a co nejpravidelněji.
 4. 4
  Zkuste změnit svůj režim. Jezděte do práce jinými cestami, aby si váš mozek nezvykl a vy jste předešli stereotypu. Můžete změnit i způsob, jakým pracujete a zkusit dělat věci trochu jinak.
  Reklama

Tipy

 • Při cvičení zkuste chvíli chodit pozadu, abyste zapojili i jiné části mozku.
 • Nezapomínejte cvičit – zdravou mysl budete mít pouze když budete mít zdravé tělo. Nezanedbávejte tedy na cvičení!
 • Zkuste dělat pravidelně nějaké hlavolamy, nebo si každý den zkuste zapamatovat několik nových slov.
 • Existuje spousta programů, které vám pomohou zlepšit paměť. Například Brain Age nebo Big Brain Academy pro Nintendo DS jsou zábavné a zajímavé. Tyto programy jsou určeny speciálně pro zlepšení paměti.

Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 81 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Stránka byla zobrazena 4 991 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama