Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud máte produkt, který chcete začít prodávat, musíte ho nějak dostat do povědomí zákazníků. Jak to udělat? V tomto článku se dozvíte rady, strategie a obecné informace o tom, jak správně prodávat produkt.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Návrh značky

 1. 1
  Buďte moderní. Všechny vaše designy by měly být moderní. Nikdo nechce chodit do salonu krásy, který vypadá jako z 80. let, nebo nakupovat na stránce, která vypadá zastarale.
 2. 2
  Najměte si grafického designéra. Neměli byste si logo a design stránek a obalů navrhovat sami, pokud nemáte zkušenosti s designem. Je nesmírně důležité mít atraktivní vizuál značky a grafický design a tyto věci byste měli přenechat profesionálům. Najděte si nějakého šikovného grafika, který se vám o design postará.
 3. 3
  Navrhněte si logo. Vaše společnost a produkt bude potřebovat logo. Logo by mělo být dobře čitelné, mělo by jít snadno vytisknout a mělo by být zapamatovatelné. Váš grafik by měl být schopný vám s tvorbou loga pomoci.
  • Nejúspěšnější loga využívají tučná písma a dynamické tvary. Příkladem jsou například loga společností Pepsi a Nike, nebo symbol Batmana.
 4. 4
  Nezapomeňte na obaly produktů. Budete potřebovat také obaly a další vizuály, které se budou hodit k vašemu logu. Obaly by měly být zajímavé, měly by se hodit k vašemu produktu a k image vaší společnosti a měly by být snadno rozpoznatelné.
  • Pamatujte: když někdo bude chtít váš produkt někomu doporučit, ale nevzpomene si na jeho jméno, pravděpodobně ho bude ostatním lidem popisovat podle obalu.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Průzkum trhu

 1. 1
  Pořiďte si webové stránky. Nejdůležitější je v dnešní době mít kvalitní webové stránky. Získáte si tím pozornost zákazníků, je to levné a vaší společnosti to dodá na důvěryhodnosti. Bude to také nezbytné pro zapojení efektivnějších marketingových metod. Pokud chcete mít velký úspěch, prodávejte své produkty i přes webové stránky.
  • Nejjednodušším způsobem je založit si e-shop, přes který si lidé budou moci produkt kupovat.
 2. 2
  Napište tiskovou zprávu. U určitých typů produktů je dobré napsat tiskovou zprávu. Najděte si vhodné médium pro typ produktu, který chcete prodávat a napište tiskovou zprávu o svém produktu. Nejvíce se to hodí v případě nových produktů, které jsou nějakým způsobem inovativní.
 3. 3
  Využijte sociální média. Sociální média jsou důležitým marketingovým nástrojem. Můžete využít své vlastní kontakty a propagovat svůj produkt na různých sociálních sítích, nebo můžete využít i možnosti reklam na sociálních sítích (například na Facebooku).
  • Většinu produktů můžete snadno propagovat pomocí stránky na Facebooku nebo reklam. Jde o skutečně všestranný marketingový nástroj. Udělejte si stránku pro svůj produkt a budete moci na Facebook umisťovat reklamy.
  • Také Twitter je vhodným reklamním nástrojem. Používejte ho k tomu, abyste zákazníky informovali o novinkách a akcích na váš produkt. Sdílejte také obsah, který s vaším produktem souvisí pouze vzdáleně, aby se na vašem profilu lidé stále dobře bavili.
  • Některé produkty můžete sdílet také na Pinterestu. Pokud například vyrábíte oblečení, můžete sdílet fotky svých oděvů, nebo návody na to, jak si váš produkt mohou lidé upravit. Pokud vyrábíte potraviny, můžete sdílet recepty z vašich produktů.
 4. 4
  Využijte reklam na internetu. Dalším skvělým marketingovým nástrojem jsou internetové bannerové reklamy. Tyto reklamy mohou na vaše webové stránky přilákat spoustu potenciálních zákazníků, které váš produkt zaujme.
  • Zařiďte si reklamu u nějakého důvěryhodného zdroje (například Project Wonderful) a snažte se vyjednat si umístění na lokálních webových stránkách.
 5. 5
  K emailovému marketingu přistupujte chytře. Pokud máte webovou stránku, můžete spustit i emailovou kampaň. Posílejte lidem zajímavé emaily s informacemi o tom, kdy a kde si mohou vaše produkty koupit a snažte se je na něco nalákat (například na slevy). Hlavně nikomu neposílejte spam!
  • Během slev na nové a starší produkty si sežeňte emailové adresy zákazníků, kupte si emailové adresy od dobrého zdroje, nebo se zaměřte na lidi, kteří by mohli mít zájem propagovat váš produkt.
 6. 6
  Používejte digitální kupony. Lidé milují, když mají pocit, že získali nějakou slevu. Používejte digitální kupony a snažte se tím nalákat zákazníky. Můžete využívat kódy, vytištěné kupony, nebo digitální QR kódy, které zákazníci naskenují mobilním zařízením.
 7. 7
  Nezapomeňte ani na letáky, pamflety a pohlednice. Můžete využívat i tradičnějších způsobů. Tyto metody nejlépe fungují pro lokální získání zákazníků. Tiskněte letáky, které jsou jednoduché, vypadají dobře, každý jim porozumí a něčím zákazníky nalákají. Letáky můžete roznášet do schránek, nebo je nechávat v obchodech a kavárnách.
 8. 8
  Využijte reklamy v tisku. Můžete si nechat vytisknout reklamu v místních novinách. Využijte noviny, časopisy, telefonní seznamy, nebo letáky realitních agentů. Tyto reklamy získáte snadno – stačí jen kontaktovat vydavatelství dané publikace a objednat si reklamu.
 9. 9
  Zkuste využít televizních reklam. Pokud máte dost peněz, abyste mohli natočit kvalitní televizní reklamu, může vám to pomoci získat spoustu zákazníků. Pokud ale nemáte dost peněz, pravděpodobně budete omezeni na regionální stanice nebo denní vysílání a vaše reklama nebude mít požadovaný dosah. Tuto možnost byste měli využít pouze pokud do ní můžete investovat dostatek peněz.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Růst společnosti

 1. 1
  Staňte se expertem na vašem trhu. Provádějte si pravidelně průzkum cílového trhu. Vyhledávejte si informace na internetu a v knihovnách, nebo provádějte vlastní pokusy a rozesílejte lidem dotazníky.
  • Měli byste mít přesnou představu o tom, jak by měl váš cílový trh vypadat. Zaměřte se na věk, pohlaví, vzdělání, lokalitu, zájmy, etnicitu a sexuální orientaci vašich zákazníků.
 2. 2
  Vylepšete produkt tak, aby vyhovoval danému trhu. Až získáte zpětnou vazbu na svůj produkt a budete mít více informací o cílovém trhu, snažte se produkt přizpůsobit tak, aby byl pro zákazníky daného trhu co nejlákavější.
  • Je jasné, že se setkáte s různými názory na váš produkt, ale pokud ho většina lidí kritizuje, měli byste se touto kritikou zabývat a případné problémy řešit.
 3. 3
  Určete si počáteční rozpočet. Zamyslete se nad tím, kolik peněz budete na marketing ze začátku potřebovat. Pomůže vám to rozhodnout se, jaké marketingové nástroje a strategie budete moci využívat.
 4. 4
  Stanovte si prodejní cíle. Budete si muset určit, kolik produktu za jakou cenu budete muset prodávat, abyste udrželi společnost v chodu. Tento krok je velmi důležitý. Vyrovnat prodeje je někdy složité a většinou nějakou dobu trvá, než zjistíte, co vám bude vyhovovat a co dokážete prodat.
 5. 5
  Připravte si prodejní plán. Budete si muset napsat očekávané prodeje, potřeby trhu, priority, cíle, možné problémy, jejich řešení a také prognózy růstu společnosti. Tento plán budete potřebovat zejména v případě, že budete shánět investory.
 6. 6
  Vyberte si strategii, která vám umožní uspět. Existuje spousta různých způsobů, jak prodávat produkt a přístupů marketingových strategií. Tyto strategie vám mohou pomoci získat nové zákazníky, nebo získat určitou skupinu zákazníků. [1]
  • Zkuste koncentrovanou marketingovou strategii. Tato strategie se hodí v případě, že chcete zacílit pouze na konkrétní trh. Používá se u luxusních produktů, které nakupují konkrétní skupiny populace, ale najdete ji i v jiných oblastech.
  • Zkuste obecnou marketingovou strategii. Tato strategie se hodí v případě, že se váš produkt hodí v podstatě pro každého a chcete získat co nejvíce zákazníků. Je ideální pro produkty, které jsou obecně užitečné nebo atraktivní. Využívají se většinou televizní reklamy, tiskové reklamy a billboardy.
  • Zkuste diferencovanou marketingovou strategii. Tato strategie vezme z vašeho produktu konkrétní znaky a nabízí je různým segmentům trhu. Například nízká cena je nabízena lidem, kteří nemají moc peněz a v reklamě jde o srovnání s dražšími produkty. Můžete také inzerovat snadnou dostupnost produktu, čímž přilákáte místní zákazníky.
 7. 7
  Nalákejte zákazníky. Rozdávejte vzorky, nabízejte slevy a zkušební balíčky, aby lidé měli chuť si vaše produkty kupovat. Můžete rozdávat vzorky v obchodě, nebo si najít jinou společnost, se kterou budete moci nějakou dobu spolupracovat. Pomůže vám to najít si první zákazníky, což je velmi důležité.
  • Stále testujte marketingovou strategii, abyste měli jistotu, že svůj produkt prodáváte správným způsobem.
 8. 8
  Rozšiřte svůj trh. Až budete mít nějaký úspěch a budete mít pocit, že je na to váš produkt připravený, můžete rozšířit trh a nabízet svůj produkt obchodníkům. Vyberte si obchody, ve kterých budete chtít produkt prodávat. Pokud nebudete dost úspěšní, obchody nebudou chtít váš produkt prodávat. Musíte tedy mít jistotu, že jste na to připraveni. [2]
  Reklama

Tipy

 • Je dobré apelovat na emoce zákazníků. Najděte si nějaký způsob, jak v zákaznících vzbudit emoce, například lásku nebo myšlenku na čas strávený s rodinou, a navrhněte podle toho svoji marketingovou kampaň.
Reklama

Varování

 • Neměli byste být posedlí svými vlastními nápady. Je možné, že i vaši zákazníci budou mít nápady, které budete moci využít. Když budete schopni zákazníkům dopřát to, co chtějí, budete mít větší úspěch.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 21 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 119 krát
Kategorie: Obchod
Stránka byla zobrazena 5 119 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama