Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když se rozhodnete svůj dům prodat sami, ušetříte desetitisíce na poplatcích realitním společnostem. Existuje ale dobrý důvod, proč lidé své domy prodávají přes realitky – prodej domu je náročná a stresující záležitost, která vyžaduje znalosti, čas a trpělivost. Pokud se snažíte prodat svůj vlastní dům, budete potřebovat dobrý plán.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

První kroky

 1. 1
  Ukliďte si v domě. Až se rozhodnete prodat svůj dům, dokonale ho ukliďte. Nezapomínejte ani na malá a těžko přístupná místa, jako jsou okapy, prostory za nábytkem a okenní parapety. Když budete mít dům dokonale čistý, budete ho moci kupcům ukázat v tom nejlepším světle.
  • Pravděpodobně přehlédnete věci, které potenciální zákazníci ihned uvidí. Pokud se chcete ujistit, že váš dům vypadá co nejlépe, pozvěte si profesionální úklidovou firmu. Nepodceňujte sílu dokonale čistého příbytku.
  • Zbavte se všeho harampádí. Snažte se uklidit všechny věci, aby dům působil světle a prostorně. Když uklidíte věci do skříní, srovnáte garáž, koupelnu a předsíň, jistě uděláte mnohem lepší dojem. Kupci budou chtít koupit prostorný velký dům. Když se zbavíte svých vlastních věcí, budou si tam snadněji připadat jako doma. Pokud se s něčím nedokážete rozloučit, schovejte to před návštěvami alespoň na chvíli pryč.
 2. 2
  Nechejte si svůj dům zhodnotit. Jistě byste si přáli nastavit hodně vysokou cenu, ale bohužel musíme být realisté. Mnoho prodejců domů neuspěje, protože si myslí, že jejich dům stojí více peněz, než jaká je jeho skutečná tržní hodnota, nebo protože nejsou ochotni slevit z částky, kterou si předsevzali. Když si necháte svůj dům profesionálně zhodnotit, budete mít jasnou představu o jeho ceně a neuděláte tu chybu, že svoji cenu stanovíte příliš vysoko.
  • Nespoléhejte se pouze na daňový odhad nemovitosti. Tyto odhady většinou nejsou aktuální a nezabývají se skutečnou hodnotou nemovitosti na trhu.
  • Hledejte srovnání. Najděte si podobné domy v podobných oblastech, které jsou také na prodej a snažte se odhadnout, do které cenové kategorie bude spadat ten váš. Při zhodnocování svého domu ho vždy porovnávejte s ostatními domy.
  • Najměte si odhadce. Profesionální odhadce přijde k vám domů, změří si dům, zapíše si všechny důležité informace, vyfotí si dům, zjistí si informace o pozemku a sežene vám seznam domů k prodeji, abyste si je mohli porovnat. Taková návštěva vás bude stát mnohem méně, než služby realitního agenta. Mnoho bank má seznam důvěryhodných odhadců, které kontaktují kvůli hypotékám. Můžete se tedy zeptat v bance a požádat o kontakt na nějakého dobrého odhadce.
 3. 3
  Nechejte si dům zkontrolovat. Mnoho realitních agentů nechá potenciální kupce dobře si prohlédnout celý dům, takže se na to připravte. Nechejte si zkontrolovat veškerou techniku a rozvody v domě. Pokud zjistíte závady elektrického, vodovodního nebo vytápěcího systému, musíte je opravit. Kupec bude možná kontrolovat i zdivo a základy domu. I v tomto případě se ujistěte, že je vše v pořádku a proveďte nutné opravy.
 4. 4
  Snažte se svůj dům uvést do takového stavu, aby byl okamžitě připraven k nastěhování.[1] Kupci jsou velmi leniví. Když uvidí, že je na domě potřeba provést nějaké práce, nebudou si ho nakonec chtít koupit, i když bude jinak naprosto v pořádku. Měli byste jim to tedy usnadnit. Najměte si opraváře a nechejte si seřídit a opravit všechno tak, aby byl dům připraven k nastěhování nových majitelů.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Ukazujte dům potenciálním kupcům

 1. 1
  Sepište si své hlavní body. Než začnete svůj dům prodávat, sepište si všechny výhody, které by jeho koupě pro potenciální kupce měla. Jsou to například: dobré školy v okolí, nedávné rekonstrukce, různé výhody pozemku, úsporná okna, izolace, nové spotřebiče atd. Tyto věci zahrňte do svých inzerátů a říkejte je všem lidem, kterým budete dům ukazovat. Snažte se zapamatovat si je, abyste na nic nezapomněli.
 2. 2
  Správně si to načasujte. Nezapomínejte na to, že byznys s realitami má nejlepší období přes léto – lidé se raději stěhují, když je venku hezky a nechtějí, aby jejich děti přes rok zameškaly školu. Začněte svůj dům nabízet v dubnu nebo v květnu a inzerujte ho přes celé léto. Když ho do podzimu neprodáte, omezte své nároky a na jaře začněte svůj dům nabízet znovu.
  • Měli byste také znát trendy v bydlení a vědět, jak je na tom vaše čtvrť. Pokud se do vaší čtvrti stěhuje hodně lidí a staví se tam dobrá infrastruktura, zvedne to cenu vašeho domu. Pokud ale bydlíte v chudší čtvrti, kde není lehké prodat dům, jeho cenu to sníží. Snažte se načasovat svůj prodej tak, aby vás neovlivnily prodeje narychlo. Například ve většině oblastí platí porovnání ceny domu s jiným domem pouze 90 dní po jeho prodeji. Může být dobré počkat několik měsíců a začít svůj dům prodávat později, ale za vyšší cenu.
 3. 3
  Připravte svůj dům na ukázky. Ukazování domu je velmi důležité. Potenciální kupci si budou představovat své věci a svůj život ve vašem domě. Když toho nebudou schopni, protože budete mít dům plný nepořádku a nebudete mít hezky uklizeno, pravděpodobně o tyto kupce přijdete. Nejlepší je mít dům čistý, světlý, jednoduchý a typicky zařízený.
  • Omezte nábytek v domě na naprosté minimum. Pokud jste něco v posledních 3 měsících nepoužili, vyhoďte to, schovejte to nebo to někomu dejte.
  • Ukazujte lidem věci po skupinách 1-5 položek. Lepší je ukázat jim všechno postupně.[2] Některé věci lidem připadají zajímavé a příjemné. Je například dobré dát do pokoje kytici voňavých květin.
  • V každém pokoji vymalujte a zkontrolujte podlahy a koberce.
  • Všímejte si toho, jak vypadá okolí vašeho domu. Zbavte se plevele a květin, které zabírají moc místa a snažte se okolí domu zvelebit. Zkontrolujte si malbu na domě, prohlédněte si okapy a garáž. Zkuste se vcítit do svých potenciálních kupců!
 4. 4
  Nabídněte svůj dům k prodeji. Pokud bydlíte v oblasti se silnou dopravou, možná bude stačit vyvěsit si před dům ceduli „NA PRODEJ“.
  • Nabízejte svůj dům na internetu. Udělejte si reklamu na nějaké velké internetové stránce. Můžete si také dát inzerát do místních novin. Pokud využíváte sociální sítě, často na ně pište, že prodáváte dům.
  • Roznášejte letáky. Pokud vám to místní zákony dovolí, dávejte lidem do schránek a za stěrače letáky.
  • Hledejte potenciální kupce. Zavolejte si do banky nebo do školy svých dětí a řekněte jim, že prodáváte dům a hledáte vhodného kupce. Pokud máte v okolí velkou společnost, která často přemisťuje své zaměstnance, můžete si vyvěsit inzerát i na jejich webové stránky. Snažte se za každou cenu rozhodit sítě a získat co nejvíce potenciálních kupců.
  • Spolehněte se na lidi. Promluvte si s přáteli, s rodinou a obchodními partnery a všem jim řekněte, že prodáváte dům. Pokud ho potřebujete prodat rychle, nabídněte jim nějakou provizi (například drahé víno, večeři nebo podobnou odměnu).
 5. 5
  Jak ukazovat svůj dům lidem. Když vás kontaktují potenciální kupci a budou chtít vidět váš dům, snažte se jim vyjít vstříc. Uvědomte si, že většina lidí bude chtít dům vidět přes den. Pokud se nemůžete dostavit na prohlídky, domluvte se s někým z rodiny.
  • Navoďte příjemnou atmosféru. Než dorazí kupci, naposledy ukliďte všechen nepořádek. Schovejte jídlo, nádobí dejte do myčky a ukliďte prádlo. Zapalte vonnou svíčku nebo nakapejte trochu vanilkového extraktu na pečící papír a dejte ho na chvíli do trouby. Pusťte příjemnou klasickou hudbu. Pokud je venku hezky, otevřete okna. Pokud je zima, rozpalte krb nebo zatopte. Tyto malé věci vám pomohou zaujmout kupce.
  • Buďte dobrým hostitelem. Možná je to pro vás samozřejmost, ale někteří lidé jsou tak ve stresu z potenciálních kupců, že zapomínají na základní pravidla etikety. Když kupci dorazí, podejte jim ruku a podívejte se jim do očí. Představte se a zeptejte se jich na jména. Po vstupu do domu jim nabídněte sklenici vody nebo čaj. Ptejte se jich na jejich zájmy (mají děti? mají rádi zvířata?) a mluvte s ním o svém domě. Ukažte jim v klidu celý dům a nakonec se jich zeptejte, jestli by chtěli něco vidět znovu a jestli jsou s prohlídkou spokojeni. Když budete působit slušně a vychovaně, uděláte na kupce dobrý dojem.
  • Buďte pozitivní. Buďte upřímní, ale nemluvte o závadách na domě, ani se neomlouvejte za nepořádek. Pokud prodáváte dům proto, že se rozvádíte, nebo kvůli jiné osobní tragédii, nemluvte o tom se svými kupci. Snažte se neustále udržovat pozitivní náladu. Jistě chcete, aby od vás kupci odcházeli s nadšením.
  • Schovejte si všechny cennosti. Zamkněte všechno, co je pro vás cenné nebo nenahraditelné. Nepouštějte lidi na prohlídky domu bez doprovodu. Když budou chtít chvíli soukromí, nechejte je na zahradě nebo v kuchyni.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Jak prodat dům rychle

 1. 1
  Určete si časovou hranici, po jejímž vypršení budete muset snížit prodejní cenu. Mnoho prodejců stanovuje své ceny příliš vysoko a drží je tam zbytečně dlouho. Po tuto dobu platí všechny náklady na údržbu a provoz domu, což je také zbytečné. Než se pustíte do prodeje, určete si rozumnou časovou hranici, po které budete muset s cenou trochu dolů. Můžete si říct, že budete slevovat po 200.000Kč každých 6 měsíců, co svůj dům neprodáte. Když budete mít jasně danou hranici, nebudete z neúspěšného prodeje tak nešťastní a budete schopni se rychleji rozhodovat.
 2. 2
  Představte si, že jste kupec. Projděte se po svém okolí a dívejte se na domy k prodeji. Snažte se představit si, že jste kupec a zeptejte se sami sebe, jestli byste si skutečně chtěli koupit zrovna váš dům. Buďte co nejvíce upřímní. Když si uvědomíte, že ostatní domy jsou výhodnější, bude na čase snížit cenu a zvýšit tím atraktivitu svého domu.
 3. 3
  Nabídněte něco navíc. Snažte se vymyslet vhodné způsoby „oslazení“ celého prodeje. Nepodceňujte hodnotu malého rabatu, vybavení navíc či jen milého gesta. Zde je několik věcí, kterými si můžete vylepšit šance na úspěch:
  • Nabídněte kupcům, že zaplatíte cenu přepisu nemovitosti.[3] Přepis nemovitosti někdy přijde na velké peníze, takže touto nabídkou jistě oslovíte spoustu potenciálních kupců.
  • Poskytněte přenosnou záruku na domácí spotřebiče. Tyto záruky většinou stojí několik tisíc korun, ale dají novému majiteli jistotu, že kdyby se v domě něco pokazilo, nebude za to muset platit nic navíc.
  • Nabídněte zrychlení přepisu nemovitosti. Mnoho kupců by se do svého vysněného domu nejraději nastěhovalo ihned. Pokud můžete zajistit přepsání nemovitosti během 30 dní, mohlo by to přesvědčit váhavé kupce.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Uzavíráme obchod

 1. 1
  Řiďte si financování. Většina prodejců domů předpokládá, že kupci již někdy dům kupovali a vyznají se v celém postupu. Ve skutečnosti je to ale tak, že tyto věci zařizují realitní makléři a nyní je na vás zajistit technickou stránku prodeje. Nejprve zkuste využít služeb hypotečních poradců a bank. Poradci mají často spoustu ověřených klientů, kteří zatím nemají vlastní dům, takže byste díky tomu mohli najít i další potenciální kupce!
  • Makléři také odhadnou cenu přepisu vaší nemovitosti a poradí vám strategie marketingu. Financování má na prodej domu stejný vliv jako prohlídky zájemců.
 2. 2
  Buďte připraveni vyjednávat. Pokud kupec řekne, že se mu dům líbí, ale nemůže se rozhodnout, je na vás ho přesvědčit. Pokud se mu například zamlouval nový zahradní gril, přihoďte ho k domu! Nelíbil se mu nenalakovaný povrch na dvorku? Slevte z ceny několik tisíc, abyste tyto náklady pokryli. Když k domu přihodíte nějaký spotřebič, bude vás to stát méně, než kdybyste museli platit hypotéku na dům, který nechcete.
 3. 3
  Snažte se uzavřít obchod rychle a čistě. Jakmile se kupec rozhodne a dá vám nabídku, snažte se uzavřít celou transakci co nejrychleji. Poskytněte kupci k nahlédnutí všechny nezbytné dokumenty. Pokud se vám jeho nabídka nelíbí, odmítněte ji. Vždy ale musíte přijít s protinabídkou. Snažte se kupce uspokojit za každou cenu. Můžete jeho nabídnu nechat také odborně zhodnotit. Až bude všechno vyřízeno, co nejrychleji se z domu vystěhujte.
  Reklama

Tipy

 • Pokud potřebujete dům prodat rychle, zkuste místní skupinu investorů, kteří nakupují nemovitosti. Možná za dům dostanete méně peněz, ale prodá se vám rychle.
 • Nikdy nelžete o závadách na domě. Zákony nařizují prodejcům, aby kupce informovali o všech závadách na domě. Pokud si nejste těchto závad vědomi, riskujete, že dům neprodáte a skončíte u soudu.
 • Pokud chcete v domě provádět před prodejem úpravy, rozhodujte se rozumně. Tři nejcennější věci na domě jsou kuchyň, koupelna a okna. Nezabývejte se kosmetickými úpravami, které by vás stály hodně peněz.
Reklama

Varování

 • Většina kupců ví, že neplatíte žádné provize realitním kancelářím a nabídnou vám cenu, která nepočítá s těmito náklady, takže nakonec možná neušetříte nic.
 • Mnoho makléřů vám odkývají všechno jen abyste s nimi spolupracovali. Nejlepší je najít si někoho, kdo je v realitách zavedený a s kým jsou lidé spokojení.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 63 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 992 krát
Kategorie: Nemovitosti
Stránka byla zobrazena 3 992 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama