Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Test na drogy je někdy jediná věc, která brání jinak schopným a zdravým lidem v dosažení úspěchu. Může vám pokazit potencionální zaměstnání, nebo zkomplikovat právní záležitosti. Pokud očekáváte test vlasového vlákna, nepanikařte. V tomto článku najdete informace, které vám mohou pomoci vyhnout se pozitivnímu výsledku.

Část 1
Část 1 ze 4:

Zjistěte, jak jste na tom

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zjistěte, kdy musíte jít na test. Drogové testy se v každé zemi liší. Většinou se testují kandidáti na zaměstnání a to hlavně u významnějších pozic a vládních úředníků. [1] Private employers generally have more freedom in their drug testing procedure. However, laws vary from state to state.
  • Soukromí zaměstnavatelé mají většinou možnost volby a nemusejí testy nutně provádět.
  • Někteří zaměstnavatelé po vás budou požadovat testy i po tom, co vás přijmou. Namátkové testy na drogy mohou být součástí pracovní smlouvy. Také je možné, že budete muset jít na testy v případě nějaké pracovní nehody. Přečtěte si pravidla společnosti ještě dříve, než se v ní budete hlásit o místo.
  • Zjistěte si, jaké zákony platí ve vaší zemi a za budete muset podstupovat namátkové testy.
 2. 2
  Zjistěte si, které drogy se nejčastěji testují. Ve Spojených státech existují testy na pět základních skupin drog:
  • Amfetaminy (MDMA, extáze)
  • Kokain a crack
  • THC (marihuana, hašiš, potraviny s marihuanou)
  • Opiáty (heroin, morfin, kodein)
  • PCP (andělský prach)
  • Někdy se testuje také přítomnost alkoholu v krvi.
 3. 3
  Zjistěte si, jaké další drogy budou testovat. Soukromí zaměstnavatelé nemají povinnost provádět standardní testy. Mnoho z nich si ale pořizuje testy i na jiné drogy, mezi které často patří:
  • Barbituráty
  • Benzodiazepiny (Xanax)
  • Metadon (lék proti závislosti na heroinu)
  • Propoxyfen
 4. 4
  Následující drogy většinou zaměstnavatelé netestují:[2]
  • Halucinogeny (LSD, houby)
  • Inhalované látky
  • Anabolické steroidy
  • Hydrocodon (Oxycodon)
 5. 5
  Zjistěte si, jak funguje test vlasového vlákna. Po užití drogy se aktivní látky dostanou do vašeho těla. Tyto chemikálie, nebo jejich metabolity, se usazují ve vlasových vláknech. Jak vlas roste, vlákno má tyto látky stále v sobě. Při testování se z hlavy ustřihne malý pramínek vlasů.
 6. 6
  Jak se zpracovávají vlasy. Při vlasovém testu je potřeba ustřihnout malý pramínek vlasů (většinou 1-3 malé pramínky o asi 50 vlasech). [3] ). Většinou se vlasy stříhají ze zadní strany hlavy-
  • Detekční okno pro zjištění přítomnosti drog ve vlasech je 90 dní. Protože vlasy vyrostou za 90 dní o asi 3cm, stačí pro testování takto dlouhé vlasy. Delší vlasy mají delší detekční okno. Například 10cm vlasy mohou odhalit užívání drog až do doby jednoho roku. Většinou se ale uvádí 90 dní, takže se pro účely testu odebírá pouze krátký pramen vlasů.
  • Záleží na tom, jakou drogu jste užívali a jak přesně vás budou testovat. Některé testy mohou dokonce určit, že jste drogu přestali užívat. Například opiáty se vážou na vlas pevně, zatímco kokain se na nich může pohybovat. V případě opiátů mohou některé testy určit přibližné datum užití drogy podle umístění jejích molekul ve vlasech, ale u kokainu je to nemožné.[4]
  • Pokud nemáte na hlavě vlasy (jste plešatí nebo oholení), budete požádání o vzorek ochlupení z jiné části těla. Pro uživatele drog je to ještě horší, protože tělesné ochlupení roste pomaleji než vlasy a je tedy možné z takového vzorku zjistit dlouhodobé užívání drog.[5]
  • Poznámka: Může trvat až týden, než se drogy dostanou do vlasového vlákna, proto některé testy neodhalí nedávné užití drogy.[6] Proto někteří zaměstnavatelé požadují také testy moči, které dokážou odhalit užívání většiny drog během několika posledních dní. Vždy si zjistěte, jaké testy budete muset podstoupit.
 7. 7
  Okamžitě přestaňte užívat drogy. Jakmile zjistíte, že budete muset jít na test, přestaňte užívat drogy. Pokud můžete, přestaňte užívat drogy ještě dříve, než si začnete hledat zaměstnání. Vlasové testy dokážou odhalit užívání drog v posledních minimálně 90 dnech. [7] Proto je nejlepší přestat užívat drogy alespoň tři měsíce před tím, než si začnete hledat práci.
 8. 8
  Pokud si nevíte rady, zkuste nějakou babskou radu. Pokud jste v posledních 90 dnech užívali drogy a na konci týdne vás čeká vlasový test, můžete si koupit komerční detoxikační program, nebo zkuste domácí tipy. Tyto metody nejsou ověřené a jejich účinky nebyly prokázány. Jsou to pouze lidové rady.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Octový zábal

Stáhnout PDF
 1. 1
  Před testováním si začněte umývat vlasy octem. Není to nic příjemného, ale vyplatí se to. Pečlivě si ocet vtírejte do vlasů alespoň 10 minut.
 2. 2
  Nechejte ocet působit 15-20 minut a zatím neoplachujte. Díky tomu se ocet dostane do vlasových vláken a pokožky hlavy.
 3. 3
  Potom si vlasy umyjte v roztoku kyseliny salicylové. Použijte nějaký čistící gel proti akné s 2% kyseliny salicylové. Pomalu si tekutinu vmasírujte do vlasů a nechejte i s octem působit dalších 30 minut.
 4. 4
  Vmasírujte si do vlasů šálek tekutého čistícího prostředku. Nevymývejte zatím ani ocet, ani kyselinu salicylovou, jednoduše přidejte čistící prostředek.
 5. 5
  Smíchejte prášek na praní s trochou vody a vytvořte pastu. Natřete si ji na vlasy a pokožku hlavy a nechejte působit dalších 20-30 minut.
  • Snažte se produkty dostat co nejvíce na zadní stranu hlavy. Odtamtud vám budou s největší pravděpodobností brát vzorek vlasů.
 6. 6
  Vymyjte všechny produkty z vlasů, ale nepoužívejte šampon ani kondicionér.
 7. 7
  Nabarvěte si vlasy barvou z drogerie. Pořádně barvu vymyjte a použijte kondicionér, který najdete v balení s barvou.
 8. 8
  Podle potřeby opakujte. Pokyny se liší – někteří lidé doporučují opakovat tento postup minimálně pět dní před testem, jiní tvrdí, že ho stačí provést jednou.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Komerční přípravky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Kupte si šampon, který vymývá z vlasů drogy. Na internetu najdete mnoho šamponů a zábalů, které by měly vlasy zbavit zbytků drog. Jsou ale velmi drahé, takže si kupte nějaký kvalitní s dobrými recenzemi.
  • Dejte si pozor na falešné recenze. Pro tyto společnosti je snadné si zaplatit několik pozitivních recenzí, nebo si je dokonce vymyslet.
 2. 2
  Zjistěte si o svém produktu co nejvíce. Nespoléhejte se pouze na zkušenosti ostatních lidí a informace na stránce, kde se produkt dá koupit. Hledejte diskusní fóra a zkušenosti ostatních lidí. Pokud přípravek nefunguje, jistě se to na webu dočtete.
  • Vyberte si produkt, který vám garantuje vrácení peněz. Tyto přípravky jsou většinou dost drahé, takže byste neměli příliš riskovat a koupit si nějaký, který má garanci vrácení peněz.
 3. 3
  Dodržujte návod k použití. Nezapomínejte na to, že tyto produkty nejsou testované a jejich účinky tedy nejsou potvrzeny.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Jak obejít výsledky testu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Sežeňte si právníka. Je nepravděpodobné, že vás zaměstnají, když jste měli pozitivní testy na drogy. Pokud jste ale na test museli po nehodě nebo v rámci podmínky, pravděpodobně vás čekají právní postihy. Právník vám může pomoci odvolat se proti výsledkům testu a poradit vám, jak postupovat.
 2. 2
  Zkuste to uhrát na rasu. Populární představy užívání drog podléhají rasovým stereotypům. Pokud patříte mezi nějakou rasovou menšinu, máte malou šanci uhrát to na diskriminaci. Pokud jste například museli podstoupit test a jiný kandidát nemusel, máte dokonce šanci to vyhrát.
  • Husté vlasy někdy poskytují falešně pozitivní výsledky testů. Vědecké studie sice nebyly schopny to dokázat, ale [8] s trochou štěstí můžete svého zaměstnavatele oklamat.
 3. 3
  Zažádejte o další test. Odvolejte se proti výsledkům a zkuste požádat o druhý test. Můžete například tvrdit, že jste snědli něco neškodného, co způsobilo pozitivní výsledky. Zde je několik věcí, které mohou přinést falešné pozitivní výsledky:[9] :
  • Mák. Protože se opiáty vyrábějí z máku, muffiny nebo sladké pečivo s mákem může způsobit pozitivní výsledky testu.
  • Léky proti ADHD. Léky na předpis pro léčbu některých mentálních chorob patří do rodiny amfetaminů.
  • Léky proti chřipce/nachlazení. Volně prodejné léky proti chřipce obsahují aktivní přísadu pseudoefedrin, což je amfetamin, který se používá při výrobě metamfetaminů (pervitin).
 4. 4
  Akceptujte možnosti léčby. Někdy se zaměstnavatelé rozhodnou zaměstnance nevyhodit, ale požadují, aby se ze své závislosti léčil, ať už sám, nebo v rámci odvykacího programu. Placení odvykacího programu je mnohem levnější, než vyplácení tučného odstupného. V tomto případě léčbu neodmítejte, i pokud si myslíte, že jste zodpovědný uživatel. Když odmítnete, z práce vás vyhodí a přijdete o spoustu sociálních výhod.
  Reklama


Tipy

 • Termín „test vlasových folikul“ je vlastně nepřesný. Folikuly zůstávají pod kůží, testuje se pouze pramínek vlasů, které rostou z hlavy.
 • Nejlepší je samozřejmě přestat užívat všechny drogy.
Reklama

Varování

 • Je nutné zmínit, že domácí tipy a babské rady nejsou ověřené.
 • Pokud chcete zkusit vymývání octem, zjistěte si, zda netrpíte alergií na některou z používaných látek.
 • Čistící prostředky a gely proti akné mohou vysušit vaši pokožku hlavy. Buďte opatrní – kdybyste přišli na test s viditelně podrážděnou pokožkou hlavy, mohli byste vzbudit podezření, že se snažíte test obejít.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • 2 litry octa
 • 1 krabička barvy na vlasy
 • 1lžíce prášku na praní
 • 1 šálek tekutého čistidla
 • 1 lahvička přípravku s 2% kyseliny salicylové

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 22 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 351 krát
Stránka byla zobrazena 8 351 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama