X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 4 292 krát
Pohovory jsou často jedinou šancí udělat dobrý dojem a prokázat se jako schopný uchazeč o pracovní místo. Když se na pohovor dobře připravíte, budete mít větší šanci se dostat do dalšího kola a práci získat. Naučte se připravovat se na úspěch, přistupujte k pohovoru zodpovědně a vyhněte se nejčastějším chybám, abyste měli skutečně největší šanci uspět.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Příprava
-
1Zjistěte si co nejvíce informací o dané společnosti. Když přijdete připravení a budete znát základní informace o společnosti, do které se hlásíte, uděláte dobrý dojem. Zjistěte si cíle společnosti, seznamte se s jejími produkty či službami a zjistěte si, jak je na tom ve srovnání s konkurencí.
- Používejte slovíčka, která najdete na webu společnosti. Pokud chcete získat práci v restauraci s organickým domácím jídlem, měli byste vědět, jak takové jídlo vlastně vypadá. Pokud chcete dělat editora v časopisu o motorkách, měli byste se v motorkách vyznat.
- Je dobré vědět, kdo povede pohovor a něco si o něm zjistit, abyste při pohovoru mohli vést lepší dialog. Díky tomu uděláte ještě lepší dojem.
-
2Očekávejte konkrétní otázky a nacvičte si odpovědi. Nejtěžší většinou je vymyslet, jak budete odpovídat na otázky, které vám na pohovoru položí. Zkuste si zjistit, jaké otázky vám budou klást a připravte si upřímné, ale pozitivně znějící odpovědi. Zde je několik často kladených otázek:
- Co víte o naší společnosti?
- Proč si myslíte, že byste pro nás byl vhodným kandidátem?
- Čím můžete přispět našemu týmu?
- Uveďte příklad profesionálního problému, který jste vyřešili.
-
3Připravte si seznam svých silných a slabých stránek. Jaký nejtěžší problém jste kdy museli řešit? Jaké jsou vaše silné stránky? Jaké jsou vaše slabé stránky? Tyto otázky u pohovoru jistě uslyšíte a v žádném případě byste si neměli odpovědi vymýšlet až na místě. Na takové otázky se vás budou ptát u každého pohovoru.
- Je dobré odpovědět tak, abyste se zároveň trochu pochválili: „Jsem organizovaný a umím dodržovat limity, ale někdy mám na stole trochu nepořádek.“ Můžete také říct: „Rád přebírám zodpovědnost, ale někdy se zapomenu zeptat na to, co mi není jasné.“ Je to upřímná a efektivní odpověď.
- Pokud se hlásíte na nějakou manažerskou pozici, je důležité popsat vaše vůdčí schopnosti a spolehlivost. Můžete říct například: „Dokážu lidem skvěle vysvětlit voji vizi a zajistit, aby pracovali na společném cíli.“ Slabou stránku můžete uvést třeba takto: „Někdy mám trochu problém zpomalit a věnovat se jen jedné věci. Jednoduše chci udělat co nejvíce věcí najednou.“[1]
- Pokud se hlásíte na nějakou základní pozici, nebudete muset prokazovat vůdčí schopnosti. Můžete tedy říct například: „Rychle se učím a umím dodržovat všechny pokyny. Když mi něco není jasné, vždy se raději zeptám.“ Jako slabou stránku můžete uvést například: „Nemívám ty nejlepší nápady, spíše rád pomáhám lidem uskutečňovat jejich nápady.“
-
4I vy byste se měli na něco zeptat. U pohovoru se vás budou ptát, zda máte nějaké dotazy, což vás může zaskočit. Když si připravíte seznam otázek, které můžete vedoucím pohovoru položit, budete připravení na všechno. Zeptejte se například na toto:
- Líbí se vám práce v této společnosti?
- Co člověk potřebuje k tomu, aby zde uspěl?
- S kým bych spolupracoval, kdybych místo dostal?
- Jak probíhá pracovní den?
- Je na této pozici prostor pro růst a povýšení?
- Jaký plat bych na této pozici mohl očekávat?
-
5Vyhněte se klišé. Pohovory jsou příležitostí k tomu, abyste poznali svého potenciálního zaměstnavatele a on poznal vás. Nejde o to, abyste z rukávu sypali připravené odpovědi. Účelem pohovoru není ukázat se v nejlepším světle a říct lidem to, co chtějí slyšet. Jde o to odpovídat upřímně a neurážet lidi, kteří pohovor vedou. Neříkejte nesmysly, jako: „Mojí slabou stránkou je můj perfekcionismus,“ nebo „Myslím, že vaše společnost potřebuje někoho jako jsem já.“
-
6Připravte si všechny dokumenty předem. Budete potřebovat životopis, pracovní portfolio a možná i motivační dopis. Všechny dokumenty si zkontrolujte a ujistěte se, že v nich nemáte chyby. Když budete mít dost času, požádejte někoho, aby si je přečetl a ujistil vás, že jsou napsány správně.
- Měli byste svůj životopis a další dokumenty důvěrně znát. Když budete mít problém si vzpomenout na některý bod svého životopisu, bude to vypadat podezřele. Naučte se tedy všechny data tak, abyste je důvěrně znali.
-
7Oblečte se vhodně. Vyberte si profesionální oblečení, ve kterém se budete cítit dobře a které se hodí k firmě, do které se hlásíte.
- Ve většině případů se hodí tmavé obleky a kostýmy (pokud se nehlásíte na pozici s velmi uvolněným stylem oblékání – v tom případě si vezměte čisté kalhoty a tričko s límečkem).
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Zvládnutí pohovoru
-
1Přijďte včas. Nelze udělat horší dojem, než přijít na pohovor pozdě. Přijďte včas a buďte připravení. Pokud jdete na pohovor někam, kde to neznáte, zajeďte si tam den před tím, abyste měli jistotu, že dojedete včas a neztratíte se. Snažte se přijít o 10-15 minut dříve.
- Je důležité přijít včas, ale neměli byste chodit příliš brzy. Pokud vám bylo řečeno, že máte přijít ve 14.00, neměli byste být na místě s životopisem v ruce v 13.30. Pokud chcete udělat dobrý dojem, dodržujte všechny pokyny.
- Během čekání si dělejte poznámky, čtěte si podklady, které dostanete na recepci a pročítejte si životopis. Všechny dokumenty mějte v levé ruce, abyste byli připraveni si s vedoucím pohovoru podat ruku jakmile vás osloví.
-
2Buďte sami sebou. U pohovoru budete jistě nervózní a budete chtít udělat ten nejlepší dojem. Každý pohovor je stresující. Měli byste ale myslet na to, že si nemusíte na nic hrát. Buďte sami sebou. Chovejte se klidně a pozorně poslouchejte. [2]
- Vedoucí pohovoru očekávají, že budete nervózní. Můžete to klidně i zmínit. Možná vám to pomůže se trochu zklidnit a poznat vedoucí pohovoru trochu osobněji, což vám pomůže vyniknout. Nebojte se konverzovat.
-
3Pozorně poslouchejte a dávejte pozor. To nejhorší, co můžete u pohovoru udělat, je muset žádat lidi o zopakování otázky, protože jste nedávali pozor. Snažte se myslet vždy jen na to, co se děje u pohovoru. Většinou tam nebudete déle než 15 minut a rozhodně ne déle než hodinu. Soustřeďte se na rozhovor, který zrovna vedete a aktivně odpovídejte.
-
4Seďte rovně a s nohama u sebe. Mírně se předkloňte a naslouchejte. Dávejte si pozor na řeč těla. Dívejte se lidem do očí když budete mluvit vy i když budou mluvit oni.
-
5Než něco řekněte, rozmyslete si to. Další častou chybou je to, že lidé u pohovoru mluví příliš rychle a bez přemýšlení. Nemusíte každé ticho zaplnit nesmysly. Pokud jste nervózní, uvědomte si, že ticho není problém. V klidu poslouchejte a mluvte pouze když budete tázáni.
- Když se vás na něco zeptají, nemusíte jim odpovídat ihned. Někdy je dobré si to trochu rozmyslet, abyste nepůsobili nepřirozeně. Zpomalte a zamyslete se. Můžete říct třeba: „To je dobrá otázka, mohu si to chvíli promyslet?“
-
6Buďte ochotní udělat vše, co bude potřeba. Měli byste se snažit na všechny otázky odpovídat „ano.“ Nevadilo by vám jednat s více klienty? Ne! Máte zkušenosti s prací v podobném prostředí? Ano. Většina pracovních pozicí obsahuje kvalitní úvodní školení, které vám poskytne šanci doučit se vše, co zatím nevíte. Neměli byste se tedy stydět odpovídat ano. Souhlaste se vším a detaily vyřešte až práci dostanete.
- Neměli byste ovšem lhát. Měli byste být ochotní kvůli práci udělat vše, co bude potřeba, ale to neznamená, že smíte tvrdit, že umíte něco, co vůbec neumíte. Pokud jste nikdy v životě nic neuvařili, v žádném případě neříkejte vedoucímu kuchyně, že jste skvělým kuchařem.
-
7Prodejte se! Obecně je účelem pohovoru poznat vás. Váš životopis, zkušenosti a základní údaje už všichni viděli na papíře, takže nyní chtějí zjistit, jací jste.
- Pohovor není ani výslech, ani hádka. Je to obyčejný rozhovor. Měli byste se ho tedy účastnit. Když bude vedoucí pohovoru mluvit, dávejte pozor a poslouchejte, co vám říká. Potom upřímně odpovídejte. Někteří lidé se diví, když se jich u pohovoru zaměstnavatelé pouze neptají na dlouhé seznamy otázek.
-
8Dělejte si poznámky. Vezměte si s sebou blok a pero a dělejte si rychlé poznámky. Můžete si přinést i kopie životopisů a dalších dokumentů.
- Když si budete dělat poznámky, budete působit zaujatě a organizovaně. Také vám to pomůže zapamatovat si důležité informace a jména, která můžete využít ještě během pohovoru, nebo při pozdějším kontaktování společnosti. Dělejte si pouze stručné poznámky, abyste se mohli plně věnovat pohovoru.
-
9Po pohovoru společnost kontaktujte. Je dobré krátce po pohovoru napsat do společnosti email a poděkovat za umožnění pohovoru. Pokud vám nebylo jasně řečeno, že to nemáte dělat, udělejte to. Neměli byste volat, ale email nebo dopis bude jistě vítán.
- Shrňte důležité detaily pohovoru a využijte k tomu své poznámky. Poděkujte za možnost zúčastnit se výběrového řízní a napište, že se těšíte na vyjádření společnosti.
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Vyhněte se běžným chybám
-
1Nechoďte na pohovor s kelímkem kávy. Z nějakého důvodu si spousta lidí myslí, že je dobré si na pohovor přinést kávu. Je to ale neformální a neuctivé. Nejde o pauzu na oběd, ale o pohovor, takže si dejte kávu po pohovoru a ne před ním. I v případě, že se pohovor koná brzy ráno, nebo že budete dlouho čekat na chodbě, si kávu nedávejte. Nebudete se muset alespoň bát, že ji rozlijete.
-
2Vypněte si telefon a schovejte ho. Největším faux-pas moderní doby je používání telefonu u pohovorů. Za žádnou cenu nikdy neberte telefony a ani se na telefon nedívejte. Pro vedoucího pohovoru byste měli být něco jako troglodyti, kteří o telefonu nikdy neslyšeli. Vypněte si telefon, nechejte ho v autě a za žádnou cenu nedovolte, abyste vzbudili dojem, že jsou vaše SMS zprávy důležitější, než práce, kterou se snažíte získat.
-
3Nemluvte o penězích. U pohovoru byste neměli zmiňovat peníze, možnost zvýšení platu, nebo různé zaměstnanecké benefity. Když se hlásíte na nějakou pozici, měli byste mluvit o svých schopnostech a kvalifikacích.
- Někdy se vás zeptají, jaký plat byste si představovali. Měli byste říct, že jste ochotní pracovat i za nižší než průměrný plat, který se pro tuto pozici uvádí. Řekněte, že chcete tuto práci skutečně získat a že budete rádi za to, co vám nabídnou.
-
4Pohovor berte jako rozhovor, ne jako výslech. Nikdy se nechovejte defenzivně, i když budete mít pocit, že se k vám vedoucí pohovoru nechová mile. Měl by to být rozhovor, takže vždy předpokládejte jen to nejlepší. Nikdo se vás nesnaží zbytečně shodit. Berte to jako šanci ukázat se v tom nejlepším světle.
-
5Nepomlouvejte svého bývalého šéfa. Když budete pomlouvat svého bývalého šéfa, kolegy, nebo celé zaměstnání obecně, neuděláte dobrý dojem. I když se hlásíte o práci v konkurenční firmě, neměli byste se ukázat jako někdo, kdo ostatní lidi pomlouvá.
- Když se vás zeptají, proč chcete odejít ze své současné práce, řekněte něco pozitivního. „Hledám si práci, ve které se budu cítit dobře a chtěl bych zkusit něco trochu jiného.“
-
6Před pohovorem nekuřte ani nepijte. I když si čas od času dáte cigaretu, nikdy nekuřte před pohovorem. Nedávná studie prokázala, že 90% zaměstnavatelů si ze dvou lidí se stejnými kvalifikacemi vybere vždy nekuřáka. Když budete před pohovorem kouřit, budete působit nervózně. [3]
- Neměli byste si ani dávat skleničku na uklidnění. Měli byste být naprosto střízliví a mluvit k věci. Uvědomte si, že je normální být trochu nervózní – jde přece o pracovní pohovor!
-
7Nebojte se o sobě něco říct. Miliardář Richard Branson tvrdí, že zaměstnává lidi hlavně na základě jejich osobnosti a ne na základě jejich kvalifikací. Každá práce je jiná a všechno se můžete naučit. Soustřeďte se na to, abyste prodali sami sebe a ukázali svoji osobnost. Na nic si nehrajte. [4]Reklama
Tipy
- Udržujte s vedoucím pohovoru oční kontakt a odpovídejte na všechny jeho otázky.
- Pokud se vám společnost neozve v době, kterou uvedla, zavolejte si tam a zeptejte se na výsledek vašeho pohovoru.
- Když práci nakonec nedostanete, zeptejte se, proč byl vybrán jiný kandidát. Pomůže vám to uspět u budoucích pohovorů.
Reklama
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Pass a Job Interview
Italiano:Superare un Colloquio di Lavoro
Français:réussir son entretien d'embauche
中文:通过应聘面试
Bahasa Indonesia:Melewati Wawancara Kerja
Deutsch:Ein Bewerbungsgespräch meistern
Nederlands:Een succesvol sollicitatiegesprek voeren
日本語:採用面接に合格する
العربية:النجاح في مقابلات العمل
한국어:취업면접 통과하는 방법
हिन्दी:जॉब इंटरव्यू पास करें
Tiếng Việt:Vượt qua một Buổi phỏng vấn Xin việc
Stránka byla zobrazena 4 292 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama