Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Projevit ostatním lidem úctu je nedílnou součástí zdravých osobních vztahů. Když se naučíte respektovat snahy, schopnosti, názory a výstřednosti ostatních lidí, budete spokojenější a úspěšnější. Když budete respektovat sebe, budete mít lepší sebevědomí a zvyknete si svoji úctu sdílet i s lidmi okolo sebe.

Metoda 1 ze 4:
Respektujte snahy

 1. 1
  Projevujte vděk. Pravidelně ostatním lidem děkujte za pomoc a za podporu. Je důležité si uvědomovat, že vám lidé ve vašem životě často pomáhají. Projevujte úctu tím, že budete lidem děkovat. I v případě, že nemáte žádný očividný důvod k děkování, byste to měli udělat. Posílejte děkovné dopisy, volejte lidem, posílejte jim emaily a zprávy a snažte se spojit se s lidmi, se kterými jste ztratili kontakt. Nezabere vám to více než několik minut. Nezapomeňte poděkovat těmto lidem:
  • Rodičům
  • Sourozencům
  • Kolegům
  • Spolužákům
  • Přátelům
  • Učitelům
  • Sousedům
 2. 2
  Chvalte ostatním jejich úspěchy. Když mají ostatní lidé úspěch, měli byste jejich schopnosti oslavovat. Naučte se všímat si toho, když se lidé o něco skutečně snaží a mají úspěch a upřímně je za to chválit. Vezměte si je stranou a udělejte to v soukromí, aby vaše pochvala vyzněla skutečně upřímně.
  • Místo abyste si jako první pomysleli: „Proč se to nemohlo stát mně,“ si řekněte: „Mám z něj/ní takovou radost!“ Když si zachováte pozitivní přístup, nebudete se soustředit jen na sebe a budete šířit laskavost.
  • Pokud se někomu, koho respektujete, moc nedaří, nebo mu lidé nelichotí tak, jak by si zasloužil, snažte se mu pochválit jeho snahy, přístup a další pozitivní vlastnosti.
 3. 3
  Buďte upřímní. Je důležité lidem děkovat a chválit je, ale většina lidí nemá ráda, když se to dělá neupřímně. Chovejte se vždy upřímně a projevujte úctu ostatním lidem tak, že k nim budete mluvit vždy od srdce.
  • I něco tak jednoduchého, jako „Vždycky tě moc rád vidím“ může pro toho druhého znamenat velmi mnoho. Nemusí jít o nic složitého.
 4. 4
  Udělejte vždy to, co slíbíte. Pokud někomu něco slíbíte, měli byste to v každém případě dodržet. Když budete spolehliví, prokážete tím lidem úctu a dáte najevo, že se skutečně snažíte jim být nablízku. Respektujte snahy ostatních lidí tím, že budete chodit včas, budete vždy připraveni a dokážete projevit nadšení.
  • Choďte do školy, do práce a na sportovní tréninky vždy připravení. Mějte všechny materiály nachystané a všechnu práci hotovou. Když nebudete marnit čas ostatních lidí, prokážete jim tím úctu.
  • Někdy se zdá, že říct někomu „ne“ zní neuctivě, ale musíte se také naučit být konzistentní a realističtí ohledně svých schopností. Když nebudete dodržovat sliby, nikdo vás nebude respektovat.
 5. 5
  Nabídněte lidem pomoc. Snažte se pomáhat lidem v době, kdy to budou potřebovat a zejména v případech, kdy to od vás nebudou vyžadovat. Řekněte kamarádovi, že mu pomůžete se stěhováním, nebo zůstaňte dlouho vzhůru, abyste uklidili ve škole po nějaké akci. Dělejte vždy ještě něco navíc. I to, že svému bratrovi pomůžete s domácím úkolem, nebo svému otci pomůžete uklidit na zahradě, je velkým projevem úcty.
  • Pokud máte pocit, že někdo z vašich přátel nebo sousedů má nějaké problémy, podpořte ho a dopřejte mu povzbuzení, které potřebuje. Naučte se říkat „Určitě to zvládneš“ – někdy to může člověku pomoci vyrovnat se se všemi problémy.
 6. 6
  Respektujte schopnosti ostatních lidí. Když budete lidem nabízet pomoc příliš často, mohli by si myslet, že jim neprokazujte úctu. Někdy je dobré trochu ustoupit a nechat lidi, aby dokázali, že se o sebe dokážou postarat a vyřeší si své problémy sami.
  • Snažte se uvědomit si, že lidé mají velkou sílu a dokážou vše vyřešit sami. Hleďte si svého a prokažte tomu druhému úctu, kterou si zaslouží. Existuje velký rozdíl mezi nabízením pomoci kamarádovi, který si prochází rozchodem a trvání na tom, že někomu pomůžete připravit si snídani.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Respektujte názory

 1. 1
  Buďte dobrým posluchačem. Naučte se aktivně naslouchat lidem, abyste jim mohli dát najevo, že respektujete jejich názory. Když k vám někdo bude mluvit, tiše seďte a poslouchejte a aktivně přemýšlejte o tom, co vám říká.
  • Lidé často jen čekají na to, až na ně přijde řada, místo aby naslouchali myšlenkám ostatních lidí. I v případě, že máte pocit, že nesouhlasíte, se snažte zamyslet nad názory ostatních lidí a vcítit se do nich. Když toho druhého vyslechnete a necháte ho vyjádřit svůj názor, projevíte mu úctu. Možná se dokonce necháte překvapit.
 2. 2
  Klaďte otázky. Pokud chcete prokázat respekt názorům ostatních lidí, klaďte jim otázky. Dávejte lidem otevřené otázky, kterými jim dáte najevo, že vás jejich názory zajímají a že je pozorně posloucháte. Ptát se na otázky neznamená snažit se jejich názory zpochybnit, nebo jim dát najevo, že jim nedůvěřujete. Když budete mít pocit, že vám lidé mají co nabídnout, ptejte se jich.
  • Místo toho, abyste se ptali na další detaily, se ptejte na to, jaký pocit mají lidé z určitých věcí. Když vám někdo řekne příběh, zeptejte se ho, jaký z toho měl pocit. I v případě, že máte pocit, že to víte, ho nechejte, aby vám to řekl. Nechejte jednoduše lidi, aby za sebe mluvili sami.
  • Naučte se rozšiřovat bohatství. Pokud se zdá, že někdo ve skupině moc nemluví, položte mu konkrétní otázku, abyste ho zahrnuli do komunikace. Nemusíte na to upozorňovat tím, že budete říkat například: „Jsi dnes velmi tichý, Petře.“ Stačí, když řeknete: „Petře, co si myslíš o posledním zápase Sparty?“
 3. 3
  Zjistěte si, jaký pohled na věc mají ostatní lidé. Když se dokážete vcítit do ostatních lidí, kteří mají jiné zkušenosti a perspektivy, než vy, pomůže vám to projevit jim úctu. Buďte pyšní na své vlastní názory, ale nepředpokládejte, že mají všichni stejný názor a nesnažte se v nich vzbudit nepříjemné pocity. Snažte se své názory trochu usměrňovat a zajímejte se o to, co si myslí ostatní lidé, abyste věděli, jak na ně máte reagovat.
  • Je snadné říct něco o tom, že vám fotbal připadá „hloupý,“ ale nikdy nevíte, zda nemluvíte s někým, jehož zesnulý dědeček si nevydělával jako fotbalový rozhodčí a nemiluje tento sport nejvíce na celém světě.
 4. 4
  Vybírejte si své hádky. Někdy je uctivé projevit se a vyjádřit svůj názor, abyste dali najevo, že respektujete inteligenci ostatních lidí. Jindy je ovšem lepší zadržet své názory a vyhnout se zbytečným hádkám, které by vám mohly zvednout mandle. Prokázat úctu znamená také vědět, kdy je lepší mlčet.
  • Snažte se své hádky trochu zjemnit už ve chvíli, kdy o nějakém tématu začnete mluvit. Pokud máte pocit, že fotbal na univerzitní úrovni je zbytečným rozhazováním peněz, řekněte to co nejuctivěji, ale vyjádřete to i v případě, že víte, že s tím ostatní lidé nebudou souhlasit: „Trochu mi vadí, kolik peněz se dává sportovcům na univerzitě, protože by tyto peníze byly potřeba na jiných místech. Co si o tom myslíte?“ Tímto vyjádřením projevujete úctu k názorům ostatních lidí a zároveň sdílíte svůj vlastní názor a posloucháte argumenty ostatních.
  • Možná nemá smysl hádat se se svým strýcem o registrovaném partnerství už po stopadesáté. Bude vám stát za to toto téma zmínit u rodinné večeře?
 5. 5
  Naučte se s ostatními lidmi uctivě nesouhlasit. Když budete muset s někým nesouhlasit, udělejte to klidně a taktně. Respektujte názory ostatních lidí a neurážejte je, i když s nimi nebudete v žádném případě souhlasit.
  • Snažte se najít něco, co máte společného ještě dříve, než vyjádříte svůj nesouhlas. Začněte chválou a potom se přesuňte k dalším tématům. Stačí říct například jen: „To je dobrá myšlenka. Myslím ale, že na to mám trochu jiný názor...“ Uvidíte, že to bude stačit k tomu, aby rozhovor probíhal klidněji.
  • Když budete chtít někoho kritizovat, měli byste mluvit konkrétně. Vyhněte se jednoduchému nebo urážlivému tónu a frázím, jako „Nemáš pravdu,“ nebo „To je hloupost.“
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Respektujte sami sebe

 1. 1
  Pečujte o sebe, pokud chcete prokázat úctu sami sobě, snažte se chovat se k sobě stejně ohleduplně, jako k ostatním lidem. Berte ohled na své myšlenky a potřeby a nestavějte je na druhé místo kvůli potřebám ostatních lidí. Uvědomte si, že za to stojíte.
  • Měli byste vědět, kdy je dobré požádat o pomoc. Respektujte své schopnosti a dovednosti, ale naučte se uvědomovat si, kdy potřebujete pomoci. Nedělejte si to zbytečně těžší.
  • Pečujte o sebe tím, že si budete dopřávat výlety a kupovat si hezké věci. Travte čas se svými přáteli a věnujte se ve svém volném čase tomu, co vás skutečně baví.
 2. 2
  Vyhýbejte se sebedestruktivnímu chování. Když budete příliš mnoho a pravidelně pít, nebo se budete ponižovat, zničíte si tělo i mysl. Snažte se aktivně pracovat na tom, abyste byli co nejzdravější a obklopujte se lidmi, kteří vás mají rádi a budou vás povzbuzovat.
  • Jsou vaši přátelé lidé, se kterými chcete trávit čas? Kritizují vás? Nebo vás někdy dokonce ponižují? Pokud ano, měli byste se jich zbavit. [1]
 3. 3
  Buďte zdraví. Pravidelně navštěvujte lékaře, abyste měli jistotu, že jste zdraví a v kondici. Všechny zdravotní problémy řešte co nejdříve a neodkládejte „špatné zprávy.“ Když se budete vyhýbat lékaři, protože k němu nechodíte rádi, neprojevíte sami sobě dostatek úcty.
  • Pravidelně cvičte a jezte zdravě. Začněte o své tělo pečovat – i krátká procházka denně a lehké protahování vám zlepší kondici. Přestaňte jíst nezdravě a vybírejte si výživná jídla.
 4. 4
  Postavte se za sebe. Když něco chcete, měli byste si za tím jít. Nedovolte strachu, aby vám stál v cestě a neumožnil vám dosáhnout pozitivních věcí. Pokud máte nějaký názor, sdílejte ho s ostatními. Pokud chcete jinou práci, založit kapelu, nebo se věnovat herectví, udělejte to. Rozhodněte se a pusťte se do toho.
 5. 5
  Buďte ambiciózní. Všichni někdy trpíme stereotypem, který si často vytváříme sami. Připravte si plán, který vám pomůže dosáhnout úspěchu. Naplánujte si svoji cestu tak, abyste se pohybovali stále vpřed a byli spokojení. Prokazujte sami sobě úctu tím, že budete nejlepší verzí sebe sama.
  • Udělejte si například pětiletý plán, abyste věděli, jakým směrem jdete. Pokud studujete, připravujte se na vysokou školu a myslete na to, čemu se potom chcete věnovat. Zjistěte, jak svých cílů dosáhnete.
  • Pokud pracujete, jste se svojí prací spokojení? Děláte to, co vás baví? Co byste chtěli dělat raději? Jak dlouho by trvalo, než by se vám to podařilo? Je to možné? Upřímně si odpovězte na tyto otázky a pusťte se do přípravy plánu, který vám přinese úspěch!
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Respektujte své „nepřátele“

 1. 1
  Neodsuzujte lidi dříve, než je poznáte. Dopřejte lidem šanci se projevit – i lidem, kteří na vás udělali špatný první dojem. Každý si prochází svojí těžkou bitvou. Předpokládejte, že má každý dobrý důvod k tomu, jak se chová, co dělá a čemu věří.
 2. 2
  Aktivně se rozhodujte, že budete mít rádi lidi. Je snadné vymyslet si spoustu důvodů, proč někoho nemáte rádi, nechcete ho respektovat, nebo ho neuznáváte. Místo toho se snažte raději najít důvody, proč byste lidi měli mít rádi. Rozhodněte se, že se vám lidé budou líbit a bude pro vás mnohem snadnější jim prokazovat úctu.
  • Přeměňte si výstřednosti dané osoby na její silné stránky a snažte se změnit svůj přístup. Místo toho, abyste si říkali „Tento člověk je hlučný a egoistický“ si říkejte „Tento člověk se nebojí říct, co si myslí. Líbí se mi jeho nadšení.“
 3. 3
  Pokud nemůžete říct nic hezkého...neříkejte nic. Někdy je dobré být potichu a neříkat nic. Naučte se rozlišovat mezi konfrontacemi, které je nutné provést a hloupými hádkami. Udržíte si díky tomu zdravý rozum a získáte si úctu ostatních lidí. Nenechejte se stáhnout ke zbytečným konfrontacím.
 4. 4
  Starejte se o sebe. Nezaplétejte se do problémů ostatních lidí a nedělejte si zbytečně nepřátele. Lidé, kteří potřebují mít stále něco na práci, mají spoustu nepřátel, protože potřebují mít něco, čím by se mohli zabavit. Mějte stále co dělat a snažte se mít život plný zajímavých a zábavných činností, abyste neměli čas a energii na to, abyste se mohli zajímat o to, co dělají vaši sousedé, nebo jak si vaši spolužáci vedou s domácími úkoly.
  • Najděte si nové koníčky a travte méně času na Facebooku. Sledovat ostatní lidi na Facebooku je sice zábava, ale může to ve vás vzbudit pohrdání a žárlivost.
 5. 5
  Komunikujte. Kdy_ budete lidi, které nemáte rádi ignorovat, vyhnete se sice konfrontacím, ale bude to od vás kruté a neslu_né, zejména pokud jde o lidi ve _kole nebo v práci, kde je vhodné bavit se se v_emi. Nemusíte b_t nejlep_ími p_áteli, ale m_li byste lidi respektovat.
  • Snažte se alespoň jednou přátelsky oslovit lidi, které nemáte moc rádi. Stačí se jich zeptat „Jak se máš?“ a dát jim najevo, že máte snahu. Možná se váš názor dokonce změní.
  Reklama

Související články

Jak si povídat s dívkou a nenudit jiJak si povídat s dívkou a nenudit ji
Jak poznat psychopataJak poznat psychopata
Jak zjistit, jestli jste lesbičkaJak zjistit, jestli jste lesbička
Jak zjistit, zda o vás má muž zájemJak zjistit, zda o vás má muž zájem
Jak odpovědět na gratulaci k narozeninámJak odpovědět na gratulaci k narozeninám
Jak zjistit, zda se líbíte nesmělému mužiJak zjistit, zda se líbíte nesmělému muži
Jak pozvat dívku na randeJak pozvat dívku na rande
Jak poznat, že se líbíte nějakému mužiJak poznat, že se líbíte nějakému muži
Jak mít sex po telefonuJak mít sex po telefonu
Jak se seznamovat s lidmi a dělat dobrý dojemJak se seznamovat s lidmi a dělat dobrý dojem
Jak zaujmout ženuJak zaujmout ženu
Jak překvapit svoji dívkuJak překvapit svoji dívku
Jak udržet plynulou konverzaciJak udržet plynulou konverzaci
Jak si najít bohatého staršího mužeJak si najít bohatého staršího muže
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 439 krát
Stránka byla zobrazena 2 439 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama