Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už sami chcete pronést proslov, nebo vás o to někdo požádal, jistě jste z toho trochu nervózní. Není to nutné! Najděte si dobré téma, napište si svůj proslov na papír a budete mít jistotu, že se vám to podaří.

Část 1 ze 3:
Najděte si téma

 1. 1
  Zamyslete se nad tím dost brzy. Máte šanci vzdát úctu páru novomanželů, takže byste to neměli odkládat až na poslední chvíli. Můžete pronést spontánní přípitek, ale přesto byste si ho měli napsat pro případ, že byste zapomněli, co chcete říct.
  • Zkuste vymyslet různé anekdoty, příběhy a témata. Co vás napadne jako první, když se zamyslíte nad párem, který se bude brát?
  • Co byste chtěli o těchto lidech říct? Zamyslete se nad hlavními věcmi, které byste do přípitku chtěli zahrnout. Myslete na to, čím je spojení těchto dvou lidí důležité nebo jedinečné.
  • Nemusíte si dělat starosti s abstraktními koncepty. Jednoduše si sedněte a chvíli pište o lidech, kterým budete připíjet. Zkuste psát 10 minut bez zastavení a uvidíte, co vymyslíte.
 2. 2
  Piště stručně, mile a osobně. Nejlepší proslovy jsou upřímné historky vyprávěné od srdce. Můžete vyprávět veselou, ale i smutnou historku, ale vždy by mělo jít něco, co se vztahuje k danému páru nebo alespoň jednomu jeho členovi a co osobním způsobem oslavuje jejich manželství.
  • Nemusíte ze sebe dělat komika. Humorný citát nebo historka jsou skvělé, ale měli byste mluvit vždy taktně a vkusně. Neslušné historky o opilosti nebo bývalých partnerech novomanželů jsou naprosto nepřípustné. Raději mluvte mile.
 3. 3
  Proslov by měl být o páru novomanželů. Proslov není vaší příležitostí vytahovat se. Není to váš den a neměli byste tedy mluvit o sobě, i když budete figurovat v některé z historek, které chcete vyprávět. Ať už budete vyprávět vtipný příběh, nebo recitovat báseň, měli byste se soustředit na novomanžele a upřímně jim pogratulovat k uzavřenému sňatku.
  • Zkontrolujte si, kolikrát během proslovu mluvíte v první osobě a používáte slovo „já“. Když budete mluvit o sobě více než o novomanželích, měli byste svůj proslov přepsat.
  • Neměli byste mluvit ani o tom, jak je manželství složité. Je dobré se intelektuálním a chladným proslovům vyhýbat. Mluvte raději upřímně.
  • Berte novomanžele jako společnou jednotku, i když znáte jen jednoho z nich. Uvědomte si, že nepřipíjíte na „staré dobré časy“, ale na jejich společný život.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Napište proslov

 1. 1
  Připravte si osnovu. Až budete mít témata, historky nebo nápady, měli byste je zahrnout do proslovu. Můžete si celý proslov napsat slovo od slova, nebo si pouze načrtnout základní body. Obě tyto metody jsou efektivní.
  • Pokud chcete mluvit spontánněji, pouze si zapište hlavní body a spoléhejte se na svoji paměť. Budete díky tomu mluvit uvolněněji. Můžete si zapsat krátké citáty, nebo fráze jako „jak ženich potkal nevěstu“ atd. Jde o to, abyste měli všechny informace v hlavě a papír používali jen k tomu, abyste postupovali podle plánu.
  • Pokud jste nervózní a máte pocit, že vám takový zápis nebude stačit, můžete si napsat celý proslov na papír. Napište si vše včetně gestikulaci pauz a pohledů do obecenstva. Udělejte to tak, abyste neměli šanci to pokazit. Potom si proslov natrénujte, abyste nezněli zbytečně roboticky. [1]
 2. 2
  Napište si proslov na kartičky. Jistě si vzpomínáte na to, jak jste ve škole dělali prezentace do různých předmětů. Když si napíšete proslov na kartičky, budete organizovaní a struční. Bude se vám to hodit zejména pokud jste nervózní, když máte mluvit před lidmi. [2]
  • Pokud si chcete napsat celý proslov, měli byste psát tak, abyste vše bez problémů přečetli. Nesnažte se napsat si vše na jednu kartičku. Je důležité si proslov napsat tak, abyste se v něm dobře orientovali. Snažte se nemít více než tři nebo čtyři kartičky. Označte si je číslem, abyste věděli, v jakém pořadí je máte vytahovat.
  • Pokud si píšete pouze hlavní body, napište si je stručně a jasně. Měly by vám sloužit jako připomínka toho, co chcete říct. Nepište „mluv o tamtom večírku,“ ale napište si konkrétně, o kterém večírku chcete mluvit.
 3. 3
  Napište si zakončení přípitku. Zahrňte také formální zakončení přípitku. Například: „Nyní si připijme na společný život Jany a Petra. Na Janu a Petra!“ Při tom pozvedněte skleničku, nebo si ťukněte s člověkem, který bude vedle vás. [3]
 4. 4
  Natrénujte si to. měli byste se snažit nemluvit déle než dvě minuty. Jistě nebudete jediní, kdo bude chtít připít na novomanžele a spousta lidí už bude chtít jíst a tančit, takže byste se měli snažit nezdržovat. Natrénujte si svůj proslov tak, abyste si byli jistí tím, že bude milý a stručný.
  • Nepište dlouhé proslovy. Celý svatební obřad většinou netrvá ani 15 minut. Není důvod, proč byste měli psát proslov delší než 3 minuty.
  • Upravte si kartičky podle potřeby. Pokud zjistíte, že jste první část proslovu trochu uspěchali, zkuste u té další mírně zpomalit. Pokud se vám jedna část stále nezdá, zkuste ji přepsat. Když se vám něco nebude líbit, zkuste to jinak.
  • Pokud jste z proslovu nervózní, zkuste si představit, kde budou lidé sedět a trénujte si i gestikulaci a oční kontakt. Když si to dobře natrénujete, bude to pro vás přirozené.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Proneste přípitek

 1. 1
  Zjistěte si, kdy se budou pronášet přípitky. Pokud chcete připít šťastnému páru, jistě nebudete jediní. Na formálních svatbách se připíjí často po jídle, mezi krájením dortu, nebo po prvním tanci. [4] Zjistěte si, jaký je na svatbě rozvrh. Zde je ukázka tradičního rozvrhu pro přípitky: [5]
  • Nejprve připíjí otec nevěsty a starý rodinný přítel.
  • Potom připíjí ženich na družičky.
  • Nakonec připíjí svědek rodičům obou novomanželů.
 2. 2
  Prohlédněte si přítomné lidi. Než na vás přijde rada, budete mít poslední příležitost si prohlédnout lidi, kteří vás budou poslouchat. Nikdy není pozdě na poslední úpravy. Pokud jste očekávali místnost plnou mladých lidí a místo toho máte před sebou stůl plný šedesátiletých, pravděpodobně bude lepší vypustit z proslovu historku o tom, co se vám a ženichovi přihodilo v Las Vegas.
  • Když se stane, že budete muset náhle odejít a nebudete moci svůj přípitek pronést, neměli byste jen tak odběhnout bez omluvy. V takové situaci je lepší proslov zkrátit na minimum a říct třeba jen: „Není nic krásnějšího, než vidět dva lidi, kteří se rozhodli strávit společně zbytek života. Myslím, že raději nebudu pokračovat, jinak bych se rozplakal dojetím.“
 3. 3
  Nepijte před přípitkem. Častou chybou je pokoušet se uklidnit několika skleničkami alkoholu. Neriskujte, že kvůli tomu budete mluvit z cesty, nebo zakopnete po cestě k mikrofonu. Začněte pít až po pronesení přípitku. Nebudete se muset bát, že to zkazíte.
 4. 4
  Až na vás přijde řada, stoupněte si. Některé přípitky se uvádějí cinkáním o skleničku, zatímco u jiných budete muset stát před naprosto tichou místností s mikrofonem.
  • V některých kulturách je důležité se nejprve ujistit, že mají všichni plnou skleničku. Rozhlédněte se a ujistěte se, že mají všichni skleničky plné. Měli by mít víno, šampaňské, nebo něco, co vypadá jako víno. V mnoha kulturách je neslušné připíjet si vodou.
 5. 5
  Uveďte, jaký vztah máte s novomanželi. Někteří lidé vás nebudou znát, takže byste hned na začátku měli říct, kdo jste. Až začnete mluvit, dejte si skleničku dolů a držte ji jednou rukou.
 6. 6
  Snažte se proslov pronést co nejlépe. Dívejte se na novomanžele, ale čas od času se podívejte i na ostatní hosty. Není příjemné poslouchat někoho, kdo svůj proslov čte kompletně z kartičky a na nikoho se nedívá.
  • Když si uvědomíte, že mluvíte zbytečně rychle, zkuste zpomalit. Dělejte mezi větami pauzy a nadechujte se. Podívejte se na lidi, napijte se a zpomalte. Mluvte jasně, aby vám všichni rozuměli.
  Reklama

Tipy

 • Protože je každá svatba jiná, měli byste proslov vždy přizpůsobit dané příležitosti.
 • Proslov bude jistě ovlivněn tím, jak vy sami vnímáte novomanžele, ale měli byste si dávat pozor na to, abyste mluvili pouze o nich a ne o sobě.
 • Většina lidí na svatbě zná lépe pouze jednoho z novomanželů. Snažte se poznat toho druhého co nejlépe a říct o něm něco v proslovu, abyste mohli zmínit jak ženicha, tak nevěstu.
 • Může být lákavé říct něco neosobního a strojeného. Uvědomte si, že novomanželé budou chtít slyšet něco osobnějšího, jinak si budou myslet, že přípitek berete jen jako povinnost a ve skutečnosti vám na nich nezáleží.
 • Pokud se bojíte, že byste se mohli rozplakat, vezměte si kapesník.
 • Když budete mluvit vkusně, krátce a emotivně, lidé vám odpustí cokoli. Televizní reklama trvá pouze 30 vteřin. Neměli byste tedy mluvit déle než minutu nebo minutu a půl.
Reklama

Varování

 • Vyhýbejte se vtípkům a věcem, které se pro takovou příležitosti nehodí. Neměli byste říkat nic o tom, že je škoda, že je ženich „v chomoutu“, ani že budete vždy vzpomínat na vaše „divoké časy.“
 • V žádném případě nevyužívejte proslovu na svatbě k tomu, abyste se stali komikem. Když řeknete vtip, který se nepovede, co nejrychleji proslov ukončete.
 • Nepijte před přípitkem. Měli byste být naprosto střízliví.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 45 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 764 krát
Kategorie: Přednes
Stránka byla zobrazena 4 764 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama