Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Správným prostříháváním hortenzií udržíte jejich úhledný tvar a podpoříte každoroční produkci nádherných květů. Ne všechny hortenzie je vhodné prořezávat ve stejnou dobu, takže ještě před započetím samotné práce musíte přesně určit, který druh vlastně pěstujete. Pokud byste své květiny stříhali ve špatnou dobu, mohli byste tím zničit úrodu květů v následující sezóně. Pokračujte tedy ve čtení a naučte se tyto krásné květiny prořezávat správně.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Střih hortenzií, kvetoucích na starém dřevě

 1. 1
  Zjistěte, zda vaše hortenzie nakvétají na starém dřevě. To jinými slovy znamená, že musíte rozhodnout, zda nové jarní květy raší z loňských pupenů. Hortenzie tohoto typu obvykle kvetou počátkem léta a uvadají zhruba v jeho polovině. V ten okamžik začnou rašit pupeny, ze kterých následující rok vyrostou květy. Mezi hortenzie, rostoucí na starém dřevě, patří následující:
  • Hortenzie velkolistá a hortenzie pilovitá (Hydrangea macrophylla a H. serrata)
  • Hortenzie dubolistá (H. quercifolia)
  • Využijte obrázků na http://www.hydrangeashydrangeas.com/identify.html a identifikujte, který druh hortenzií vlastně pěstujete. Až podle toho můžete rozhodnout, jaký postup při střihu zvolit.
 2. 2
  Stříhejte těsně po dosažení plného květu. Vzhledem k tomu, že tento typ hortenzií začíná produkovat pupeny brzy po odkvetení v pozdním létě a časně na podzim, je nezbytné, abyste začali s prostřihem ihned po započetí odkvétání, tedy zhruba v půlce léta. Tímto postupem zajistíte, že květiny prostříháte ještě před tím, než začnou produkovat pupeny, ze kterých v další sezóně vyrostou květy. Čím déle budete s prostříháváním otálet, tím pravděpodobnější bude, že snížíte množství budoucích květů.[1]
  • Pokud jste tuto dobu pro střih zmeškali, počkejte s prostříháváním až na polovinu léta další sezóny. Hortenzie nevyžadují střih každý rok, takže se skutečně nic nestane, když počkáte.
  • Jestliže se vám nelíbí tvar vašich hortenzií, klidně je zastřihněte, ale mějte přitom na paměti, že pokud to provedete mimo výše popsanou krátkou dobu v půlce léta, ohrozíte tím vzhled květin v další sezóně.
 3. 3
  Odstraňte staré květy. Ihned po odkvětu použijte zahradnické nůžky a staré květy odstřihejte. Střih provádějte těsně pod květem, na vrcholu stonku - pomůžete tím vytvořit úhledný vzhled celé květiny v průběhu sezóny růstu.
  • V tuto chvíli můžete odstranit také odumřelé nebo odumírající výhony - zastřihněte je u jejich základny.
 4. 4
  Odstraňte nejstarší výhony. S přibývajícím stářím začne hortenzie plodit čím dál méně květů. Podpořit jejich růst ale můžete pravidelným prostřihem starších výhonů-prostříhejte asi třetinu z nich. V některých případech využijete i dvouruční zahradnické nůžky. Střih veďte nízko u země.
 5. 5
  Prostříhejte hortenzie a zmenšete jejich velikost. Jestliže vaše květiny narostly do značných velikostí, můžete je prostříhat v červnu nebo červenci (těsně po začátku květu) a trochu je tak zmenšit. Jednotlivé větve zastřihněte asi o jednu třetinu, k nejbližšímu kloubu. Hortenzie ve většině případů velmi rychle zase dorostou, takže si svou novou velikost příliš dlouho neudrží.
  • Tento typ prostřihu není nijak přínosný pro zdraví rostliny. Provádějte ho proto jen tehdy, zabírají-li vaše květiny příliš místa.[2] Při sázení hortenzií byste měli vybírat místa, kde vám nebudou překážet a budou mít dostatek prostoru pro volný růst.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Střih hortenzií na novém dřevě

 1. 1
  Zjistěte, zda vaše hortenzie nakvétají na novém dřevě. Tyto odrůdy hortenzií plodí pupeny nově každé jaro a později v létě z nich vyrůstají květy. Kvetou obvykle později než odrůdy, rostoucí na starém dřevě, a je to právě proto, že potřebují čas pro vytvoření nových pupenů (dřeva). Na novém dřevě kvetou tyto odrůdy hortenzií:
  • Hortenzie latnatá (H. paniculata), jako je třeba PeeGee
  • Hortenzie stromkovitá (H. arborescens), jako je třeba Annabelle
  • Využijte obrázků na http://www.hydrangeashydrangeas.com/identify.html a identifikujte, který druh hortenzií vlastně pěstujete. Až podle toho můžete rozhodnout, jaký postup při střihu zvolit.
 2. 2
  Střih provádějte později v zimě, před vývinem pupenů. Vzhledem k tomu, že tyto odrůdy kvetou na novém dřevě, musíte je stříhat v zimě, ještě předtím, než začnou růst. Tento čas je tedy pro stříhání nejvhodnější, ale provádět ho klidně můžete i v jinou roční dobu - vyhněte se jen období těsně před květem, tedy na jaře a časně v létě.
  • V zimě můžete všechny stonky zkrátit o třetinu. Budete-li stříhat v tuto dobu, zajistíte rostlině větší a hezčí květy v nadcházející sezóně.
  • Hodně zahradníků ovšem dává přednost menším květům na silnějších stoncích. Pokud chcete toho samého docílit také, prostříhávejte raději na podzim. Rostlině tím dáte dostatek času pro růst silných větví před započetím nakvétání.
 3. 3
  Odstraňte odumřelé výhony a křivé větve. Použijte zahradnické nůžky nebo jejich dvouruční variantu a odstřihněte všechny odumřelé, zamotané a křížící se větve a výhony. Květině tím ulevíte a poskytnete lepší proudění vzduchu, čímž podpoříte silnější růst.
 4. 4
  Několik starých větví a výhonů ponechte pro podporu rostliny. Hortenzie mají tendenci kvést na silnější straně rostliny, takže to s prostřihem nepřehánějte. Ponechte rostlině stabilní základ starších výhonů, aby se pod tíhou nových květů nezlomily nosné větve.[3]
  Reklama

Tipy

 • Prostříhávání za účelem zmenšení rostliny se pokud možno vyhněte. Raději celou květinu přesuňte na nějaké místo, kde vám její velikost nebude překážet.


Reklama

O tomto wikiHow

Amy Bobinger
Spoluautorem článku je :
Spoluatorem tohoto článku je autor wikiHow, Amy Bobinger. Tento článek byl zobrazen 17 018 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 17 018 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama