Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud chystáte velkou večeři pro rodinu, nebo jen chcete pozvat několik přátel na dobré jídlo, musíte se naučit správně prostřít stůl. Když budete vědět, kam patří všechny talíře, příbory a sklenice, za malou chvilku už budete moci říct jen „dobrou chuť“. Pokud se chcete naučit prostírat stůl, přečtěte si tento článek.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Jak prostřít stůl na formální večeři

Stáhnout PDF
 1. 1
  Položte na stůl prostírání. Před každého stolovníka položte jedno prostírání.
  • Pro formální večeři byste měli mít dostatek stejných prostírání pro všechny hosty. Prostírání by mělo barevně ladit s ubrusem.
 2. 2
  Na levou stranu vedle prostírání položte ubrousek. Přeložte ho na polovinu nebo na čtvrtinu, podle toho, jak je velký. V ideálním případě by měly být všechny ubrousky látkové.
  • Můžete ubrousky položit také vedle vidliček.
 3. 3
  Doprostřed prostírání položte talíř. Měl by překrývat pouze pravou stranu ubrousku. Pokud připravujete formální večeři, použijte hezké keramické talíře.
 4. 4
  Na levou stranu vedle ubrousku položte salátovou vidličku a vidličku na hlavní jídlo. Vidlička na jídlo by měla být hned vedle talíře, ale neměla by se ho dotýkat. Salátová vidlička by měla být vedle hlavní vidličky. Hroty vidličky by měly mířit směrem nahoru.
  • Pokud nevíte, v jakém pořadí vidličky umístit, vzpomeňte si na to, v jakém pořadí budete jíst. Salát se většinou jí před hlavním jídlem, takže by salátová vidlička měla být první – příbory se budou používat zleva doprava, takže salátová vidlička patří nalevo od hlavní vidličky.
  • Měli byste začínat s příborem na levém kraji a postupovat při jídle směrem k talíři.
 5. 5
  Nůž položte na pravou stranu vedle talíře. Nůž by měl také mířit směrem nahoru. Ostří by mělo být otočeno k talíři.
  • Pokud nevíte, kam umístit nože a kam vidličky, zamyslete se nad tím, jak jedí praváci – když si sednete a zkusíte si napodobit stolování, hned vás napadne, že se vidlička drží v levé ruce a nůž v pravé ruce.
 6. 6
  Čajovou lžičku položte vedle nože. Lžička se používá k míchání kávy nebo jiného nápoje, který budete podávat po jídle.
 7. 7
  Vedle čajové lžičky položte lžičku na polévku. Pokud budete polévku podávat jako první, bude to první příbor, který budou stolovníci při jídle potřebovat.
  • Lžíce na polévku je většinou větší, než lžička na kávu.
 8. 8
  Sklenici na víno položte do pravého horního rohu prostírání. Pokud chcete na stůl položit i další sklenice na vodu, položte je nahoru a nalevo od sklenice na víno. Špička nože by měla mířit ke sklenici na vodu.
 9. 9
  Přidejte další talíře a příbory, které budete potřebovat. Pokud budete podávat více chodů, budete muset každému stolovníkovi přidat ještě následující nádobí a příbory:
  • Talíř a nůž na chleba a máslo. Tento malý kulatý talířek položte asi 10cm nad vidličky. Horizontálně na něho položte malý nožík ostřím dolů.
  • Vidlička a lžička na dezert. Malou dezertní vidličku a lžičku položte horizontálně několik centimetrů nad talíř. Lžička patří nad vidličku směrem doleva a vidlička by měla být otočená směrem doprava.
  • Šálek na kávu. Šálek na kávu položte na podšálek několik centimetrů nad příbory na levé straně, o kousek více doleva.
  • Sklenice na červené a bílé víno. Pokud máte dvě různé sklenice na víno, sklenice na bílé víno by měla být nejblíže k hostovi a sklenice na červené víno kousek doleva a nad ní. Můžete si to zapamatovat tak, že by stolovníci měli pít nejprve bílé a potom červené víno.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jak prostřít stůl na neformální večeři

Stáhnout PDF
 1. 1
  Doprostřed stolu položte prostírání. Pro neformální stolování nemusí být barevně sladěné s ubrusem.
 2. 2
  Na levou stranu položte ubrousek. Můžete přeložit látkový nebo papírový ubrousek napůl, nebo na čtvrtiny.
 3. 3
  Položte doprostřed prostírání talíř. Talíř také nemusí být z drahého porcelánu. Měli byste použít stejné talíře pro všechny hosty.
 4. 4
  Na levou stranu talíře položte stolovací vidličku. Pro neformální jídlo budete potřebovat pouze jednu vidličku.
 5. 5
  Na pravou stranu položte nůž. Jeho ostří by mělo směřovat k talíři, stejně jako u formálního prostírání.
 6. 6
  Na pravou stranu vedle nože položte lžíci na polévku. Pokud polévku nepodáváte, nedávejte na stůl žádné lžíce.
 7. 7
  Dezertní lžičku položte horizontálně nad talíř směrem doleva. Dezertní lžička by měla být podstatně menší, než lžíce na polévku.
 8. 8
  Dezertní vidličku položte pod dezertní lžičku, směrem doprava. Dezertní vidlička by měla být podstatně menší, než stolovací vidlička. Měla by být pod dezertní lžičkou, ale neměla by se jí dotýkat.
 9. 9
  Sklenici na víno položte několik centimetrů nad a nalevo od lžíce na polévku. Pokud chcete ještě neformálnější večeři, nemusíte víno podávat ve sklenici se stopkou.
 10. 10
  Sklenici na vodu položte několik centimetrů nad polévkovou lžíci. Měla by být kousek vedle sklenice na víno, po její levé straně. Sklenice na vodu by měla být trochu větší, než běžné sklenice.
  Reklama

Tipy

 • Můžete na stůl položit pouze nádobí a příbory, které budete potřebovat.
 • Hosté by měli mít na stole dost místa na to, aby mohli pohodlně využívat všechny příbory a nevráželi do sebe lokty.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Prostírání
 • Talíře
 • Ubrousky
 • Vidličky
 • Nože
 • Lžíce
 • Sklenice a šálky

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 599 krát
Kategorie: Večeře
Stránka byla zobrazena 12 599 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama