Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Horní zádové svaly mívají tendenci tuhnout, a to zvláště tehdy, když dlouhodobě pracujete v sedavé pozici, například u počítače. Sérií lehkých protahovacích cviků můžete uvolnit napětí, připravit se na trénink nebo dokonce vylepšit své držení těla. Pokud pociťujete v horní části zad bolest, navštivte před započetím protahování svého lékaře nebo fyzioterapeuta.

Metoda 1 ze 5:
Lopatkové tlaky

 1. 1
  Sedněte si nebo stoupněte ve vzpřímené poloze. Tento protahovací cvik je úžasný hlavně proto, že ho můžete provádět skutečně kdekoli a kdykoli, a to ať už sedíte za stolem nebo stojíte ve frontě někde na úřadě.
 2. 2
  Ohněte paže a zatlačte lokty dozadu. Provádějte to tak, jako byste se snažili dotknout lokty za zády. Hrudník se vám vzedme směrem dopředu a zádové svaly se přitom budou dobře protahovat.
 3. 3
  Opakujte pětkrát. Vraťte se do výchozí pozice a potom opakujte stlačení. Pokračujte, dokud v horní části zad neucítíte menší pnutí.[1]
  Reklama

Metoda 2 ze 5:
Kroužení krku

 1. 1
  Sedněte si nebo stoupněte ve vzpřímené poloze. Zaměřte se hlavně na udržení rovného a nataženého krku. Toto cvičení můžete provádět kdykoli potřebujete ulevit napětí v horních zádech nebo krku.
 2. 2
  Nechte hlavu poklesnout dopředu. Brada by tak měla mířit směrem k hrudníku.
 3. 3
  Rolujte hlavou doprava. Provádějte to pomalu, místo rychlého trhání hlavou ze strany na stranu.
 4. 4
  Pokračujte v pohybu hlavou dozadu tak, abyste se dívali na strop. Rolujte hlavou směrem dozadu co nejvíce dokážete, abyste protáhli krční svaly skutečně důkladně.
 5. 5
  Hlavou doputujte až k levému ramenu. Pohyb zastavte ve chvíli, kdy se hlavou dostanete zpět do výchozí pozice. Protažení opakujte pětkrát.
  Reklama

Metoda 3 ze 5:
Rotace a extenze vsedě

 1. 1
  Posaďte se na židli s pevnou opěrkou. Začněte s kompletně napřímenými zády a vzpřímenou hlavou. Chodidla položte celou plochou na podlahu a ruce spusťte po stranách dolů. Tak se dostanete do správné polohy pro rotace a extenze.[2]
 2. 2
  Prohněte se směrem k obloze. Ruce zvedněte nad hlavu a prohněte se v zádech tak, aby vaše brada mířila ke stropu. Vydržte v této pozici 10 sekund a potom se uvolněte. Celý postup pětkrát opakujte.
 3. 3
  Otáčejte se ze strany na stranu. Ruce překřižte na prsou, chodidla nechte celou plochou na zemi a otočte se trupem doleva. Vydržte v této poloze 10 sekund a potom se otočte doprava. Protažení zopakujte pětkrát na každou stranu.
 4. 4
  Boční protažení. Spojte ruce za hlavou, chodidla nechte celou plochou na podlaze a nakloňte se trupem doleva tak, aby váš loket mířil k podlaze na levé straně vašeho těla. Vydržte v této poloze 10 sekund a potom se nakloňte na pravou stranu tak, aby váš pravý loket mířil k zemi na pravé straně vašeho těla. Protahování opakujte pětkrát na každou stranu.
 5. 5
  Přední protažení. Sedněte si vzpřímeně s rukama spojenými za hlavou. Nakloňte svou páteř směrem dopředu a nechte spadnout hlavu. Předklánějte se, dokud se lokty nedotknete stehen. Vydržte v této poloze 10 sekund a potom se vraťte do výchozí pozice. Tento protahovací cvik pětkrát opakujte.
  Reklama

Metoda 4 ze 5:
Protažení "Eagle"

 1. 1
  Sedněte si nebo stoupněte ve vzpřímené poloze. Toto procvičování můžete provádět vestoje nebo vsedě na židli, zařiďte se podle svých preferencí. Záda udržujte po celou dobu narovnaná a hlavu vzpřímenou.
 2. 2
  Rozpažte tak, abyste připomínali orla s roztaženými křídly. Záda držte narovnaná a paže roztáhněte do stran, aby byly v paralelní pozici s podlahou.
 3. 3
  Pravou paži přiveďte okolo hrudníku na druhou stranu a zahákněte ji levou paží. Vaše pravá paže by měla zůstat po celou dobu rovná a na konci pohybu míří na levou stranu. Váš levý loket by v tuto chvíli měl být ohnutý a zápěstím byste měli přidržovat pravou paži na místě.
 4. 4
  Vydržte v této pozici 10 sekund. Levou rukou vyvíjejte proti pravé paži trochu tlak, abyste cítili, jak se vám protahují horní zádové svaly.
 5. 5
  Opakujte postup na druhou stranu. Přiveďte levou paži doprava a zahákněte ji na místě zápěstím pravé paže. Potom pravou rukou do levé trochu tlačte a protáhněte horní zádové svaly. Držte v této pozici opět 10 sekund.[3]
  Reklama

Metoda 5 ze 5:
Motýlí protažení

 1. 1
  Sedněte si vzpřímeně na židli. Záda držte narovnaná a hlavu vzpřímenou. Chodidla byste měli mít celou plochou položená na podlaze a ruce by měly volně spočívat po vašich bocích. Tento protahovací cvik můžete provádět kdykoli během dne, obzvláště v kanceláři.
 2. 2
  Nadechněte se a dotkněte se přitom hrudníku konečky prstů. Zvedněte ruce a ohněte paže v loktech tak, aby se konečky vašich prstů každé ruky dotýkaly hrudníku na opačné straně. Lokty by přitom měly být v paralelní pozici se zemí, neměly by jen tak volně mířit k zemi. Zůstaňte ve vzpřímené pozici.
 3. 3
  Vydechněte a natáhněte přitom ruce před sebe. Při nádechu se trochu předkloňte dopředu a nechte poklesnout hlavu. Ruce natáhněte rovně před hrudníkem.
 4. 4
  Nadechněte se přetáhněte ruce nahoru nad sebe. Opět se narovnejte, zvedněte hlavu a stáhněte ruce zpět do polohy, v které motýl rozevírá svá křídla.
 5. 5
  Pětkrát celý proces zopakujte. Vraťte se do výchozí pozice a opakujte cvičení pětkrát. Důkladně tak protáhnete svalstvo horních zad. Nezapomeňte se nadechovat a vydechovat ve správných chvílích.
  Reklama

Tipy

 • Nezepomínejte svá záda pravidelně protahovat, ale dávejte si pozor, abyste to nepřehnali.
Reklama

Varování

 • Extrémní flexibilita ramen není v běžném životě ani ve sportovních aktivitách nezbytně nutná. I přesto je ale protahování hrudníku a zad velmi důležité.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 1 949 krát
Stránka byla zobrazena 1 949 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama