Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Autohypnóza je přirozený stav mysli, který lze popsat jako zvýšené soustředění. Při hypnóze můžete změnit své myšlení, zbavit se zlozvyků a převzít kontrolu nad svým životem, ale také se uvolnit a zbavit se každodenního stresu. Je to podobné lékům, po kterých se stanete lepšími lidmi.

Část 1
Část 1 ze 3:

Připravte se na hypnózu

 1. 1
  Oblečte se pohodlně. Je těžké vstoupit do hlubšího uvolněnějšího stavu vědomí, když myslíte jen na to, že vás škrtí rifle v pase. Oblečte si tedy pohodlné oblečení, aby vás nic nerozptylovalo.
  • Ujistěte se, že máte v pokoji dostatečnou teplotu. Mějte po ruce deku nebo mikinu.
 2. 2
  Jděte do nějaké klidné místnosti a posaďte se do pohodlného křesla, na židli nebo na zem. Někteří lidé si rádi lehají, ale v tomto případě existuje riziko, že usnete. Až se posadíte nebo položíte, nepřekřižujte ruce ani nohy. Budete muset v této poloze vydržet nějakou dobu.
 3. 3
  Ujistěte se, že vás nic nebude rušit alespoň půl hodiny. Autohypnóza nebude úspěšná, když vás bude rušit zvonící telefon, domácí zvíře nebo vaše děti. Vypněte tedy telefon, zamkněte se a zklidněte se. Udělejte si čas pouze na sebe.
  • To, jak dlouho budete potřebovat, záleží jen na vás. Většina lidí v transu (snažíme se tomuto slovu vyhnout, protože má negativní konotace) zůstává asi 15-20 minut, ale musíte si udělat nějaký čas i na to, abyste se do tohoto stavu dostali.
 4. 4
  Určete si své cíle. Chcete se jen tak uvolnit? Nebo na sobě chcete něco změnit? Chcete vytrénovat svůj mozek? Pokud chcete něčeho dosáhnout (zhubnout nebo přestat kouřit), připravte si seznam afirmací. Autohypnózu můžete použít nejen pro relaxaci, ale také pro zlepšení svého života. Mnoho lidí ji používá pro dosažení svých cílů, pro změnu myšlení, nebo aby získali pozitivní motivaci. Zde jsou příklady afirmací, které můžete použít:
  • Pokud se chcete zbavit nějakého zlozvyku, připravte si něco k věci. Myslete si například „Nechci kouřit, cigarety už mi nechutnají.“
  • Pokud chcete myslet pozitivněji, říkejte si například: „Dokážu všechno, co si usmyslím. Mám kontrolu nad svým životem.“
  • Pokud chcete dosáhnout nějakého konkrétního cíle, například zhubnout, říkejte si afirmace v přítomném čase: „Jím zdravě. Hubnu. Oblečení je mi stále větší.“
   • Tato tvrzení si opakujte, až budete ve stavu hypnózy. Je jen na vás, co si budete říkat, ale mělo by to být pozitivní.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak vstoupit do stavu hypnózy

 1. 1
  Zavřete oči a zbavte svoji mysl všech myšlenek a pocitů strachu, stresu a úzkostí. Ze začátku pro vás nebude jednoduché přestat myslet. Nesnažte se myšlenky silou tlačit pryč. Sledujte je, ale nezastavujte se u nich. Zkuste se naučit meditovat.
  • Můžete si také vybrat jedno místo na zdi a soustředit se na něho. Může to být klidně roh zdi, nějaký šmouha, nebo prostě jen jedno místo. Zaměřte se na něho a opakujte si, že vám víčka těžknou a těžknou a až je už neudržíte otevřená, zavřete je.
 2. 2
  Vnímejte napětí svého těla. Začněte u prstů na nohou a postupujte pomalu směrem nahoru a nechávejte své tělo „vypařit se“. Představujte si, že se každá část vašeho těla postupně uvolňuje a stává se lehčí a lehčí a napětí z vašeho těla odchází.
  • Uvolněte prsty u nohou a potom chodidla. Pokračujte s lýtky, stehny, boky, břichem atd., až se dostanete k obličeji a hlavě. Představujte si něco hodně příjemného (například teplou vodu, která stéká po vašem těle a zbavuje vás vašeho napětí).
 3. 3
  Dýchejte pomalu a zhluboka. Při výdechu si představujte, jak vás napětí a negativita opouští jako černý mrak. Při nádechu si představujte, že vdechujete zářivou sílu plnou života a energie.
  • V tuto chvíli si můžete představovat cokoli chcete. Můžete si představit citron, který překrajujete napůl. Představujte si, jak vám jeho šťáva stéká po prstech. Dejte si ho do pusy. Jak chutná? Cítíte jeho chuť a vůni? Potom zkuste smysluplnější vize. Představte si, že vaše účty odlétají ve větru. Představujte si, jak z vás padají přebytečná kila. Představujte si to co nejvíce do detailů. Myslete vždy na všechny své smysly.
 4. 4
  Oceňte to, že jste naprosto uvolnění. Představte si, že jste na nejvyšším z deseti schodů, ze kterých je 5 už ponořeno ve vodě. Představujte si tuto scénu ze všech úhlů. Říkejte si, že sejdete po schodech a budete si počítat každý krok. Představujte si každé číslo v hlavě a uvědomujte si, že sestupujete stále níže. Po každém čísle se budete cítit uvolněněji a uvolněněji.
  • Při každém kroku si představujte, jak cítíte schod pod svýma nohama. Až dojdete k pátému kroku, představujte si a pociťuje osvěžující chladivost vody a říkejte si, že vstupujete do oázy čistoty a klidu. Při sestupování po posledních pěti schodech pociťujte vodu na svém těle. Měli byste se cítit trochu otupěle a trochu se vám zrychlí tep, ale nedělejte si starosti, pouze to vnímejte a nechejte se unášet vodou.
 5. 5
  Pociťujte, jak se vznášíte na vodě. V tuto chvíli byste neměli cítit už vůbec nic, kromě pocitu vznášení se na vodě. Možná budete mít i pocit, že se točíte dokola. Pokud se takto necítíte, zkuste to znovu a pomaleji. Jakmile dosáhnete tohoto stavu, budete se moci zabývat svými problémy a rozhodnout se, čeho chcete dosáhnout.
  • Nyní začněte vyprávět, co děláte. Mluvte v přítomném a budoucím čase, jako kdybyste četli text z papíru.
  • Začněte si představovat pod hladinou tři krabice, ke kterým musíte doplavat. Až je najdete, pomalu je jeden po druhém otevřete a vyprávějte si, co se přitom děje. Například: „Po otevření krabice jsem pocítil zářivé světlo, které se stalo mojí součástí. Je to moje nově nalezené sebevědomí, o které už nikdy nepřijdu, protože ke mně patří.“ Potom pokračujte k další krabici.
  • Měli byste se vyhnout negativním tvrzením, jako například „Nechci být unavený a naštvaný“. Místo toho si říkejte „Jsem klidný a uvolněný.“ Příklady pozitivních tvrzení: „Jsem silný a štíhlý,“ „Jsem úspěšný a pozitivní,“ nebo pokud vás něco bolí, „Cítím se skvěle a moje ramena se také cítí skvěle.“
 6. 6
  Opakujte si tato tvrzení tolikrát, kolikrát budete sami chtít. Plavejte pod vodou, představujte si prázdné krabice, hledejte poklady (ve formě peněz, sebejistoty atd.), nebo jednoduše nechejte veškeré své napětí odejít. Najděte si místo, kde je voda studená, teplejší, nebo kde plave spousta malých ryb. Popusťte uzdu své fantazii.
 7. 7
  Připravte se na vystoupení z hypnotického strachu. S každým krokem se zvedejte výše a výše, až se dostanete k pátému schodu. Až budete nad vodou a vystoupíte na šestý schod, začnete se cítit těžší a budete mít pocit, že vám těžkne hrudník. Vytrvejte na tomto schodu a stále si opakujte afirmace, dokud to nepřejde.
  • Až vás těžkost opustí, pokračujte stále nahoru po schodech a představujte si každý z nich a jeho číslo. Pokračujte silou vůle až na poslední schod.
   • Nemusíte si vždy představovat zrovna vodu. Pokud si vymyslíte lepší scénář, který vám bude vyhovovat, použijte ho. Jde o to, abyste si našli něco, co pro vás bude fungovat.
 8. 8
  Jakmile vystoupíte nad hladinu, chvíli počkejte a potom otevřete oči. Představujte si, že otevíráte dveře do vnějšího světa. Postupujte pomalu a představujte si světlo, které se k vám dveřmi line. Mělo by vám to přirozeně otevřít oči. Když ale budete potřebovat, počítejte si od deseti do jedné a nakonec otevřete oči sami.
  • Dejte si se vstáváním na čas. Potom si stále dokola opakujte, že jste vzhůru. Díky tomu se vrátíte zpět do bdělého stavu.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Jak vylepšit svůj zážitek

 1. 1
  Myslete to vážně. Žádná hypnotická mantra se v životě neprojeví, pokud to s ní nebudete myslet vážně. Pokud chcete, aby vaše hypnózy měly nějaký účinek, budete muset důvěřovat sobě a svých činům. A proč také ne? Když to budete myslet vážně, mohlo by to fungovat.
  • Pokud vaše první autohypnóza nezabere, neházejte hned flintu do žita. Některé věci trvají déle. Zkuste to znovu za několik dní a věnujte pozornost svým zážitkům. Možná budete překvapeni.
  • Otevřete svoji mysl. Musíte věřit, že existuje možnost, že to bude fungovat. Když budete skeptičtí, autohypnóza na vás nebude fungovat.
 2. 2
  Udělejte si fyzický test. Pokud potřebujete nějaký důkaz k tomu, že jste ve stavu transu, můžete zkusit různá cvičení. Postačí cokoli, co můžete vidět nebo cítit. Zkuste například toto:
  • Propleťte si prsty. Mějte prsty propletené celou dobu, co budete v transu a říkejte si, že je máte zaseknuté – jako kdyby byly pokryté lepidlem. Potom se je snažte oddělit. Když to nepůjde, budete mít jistotu, že jste v transu.
  • Myslete na to, že vám jedna ruka těžkne. Nemusíte si vybírat, váš mozek to udělá za vás. Představuje si, že vám na ní leží těžká kniha a tlačí ji k zemi. Potom se ji snažte zvednout. Jde to?
 3. 3
  Představujte si různé situace. Představujte si to, co je vaším cílem – sebevědomí, hubnutí, pozitivní myšlení. Jednoduše si představujte sami sebe v různých situacích, ve kterých jednáte tak, jak si přejete nakonec jednat. Pokud chcete být štíhlejší, představujte si, jak si oblékáte své oblíbené těsné kalhoty nebo jak se na sebe usmíváte do zrcadla. Endorfiny, které vám za to mozek vyplaví, budou rozhodně stát za to.
  • Mnoho lidí hypnózu používá k tomu, aby se zbavili něčeho nepříjemného, například ostýchavosti. Nemusíte cílit přímo na svoji stydlivost, stačí, když se zaměříte na něco, co je s ní spojeno. Snažte se dát si za cíl, že budete chodit s hlavou vzpřímenou, budete se usmívat a naučíte se s lidmi udržovat oční kontakt.
 4. 4
  Nechejte si pomoci. Některým lidem při hypnóza pomáhá hudba. Na internetu najdete spoustu mp3 souborů určených pro autohypnózu. Pokud vám pomůže nějaký konkrétní zvuk (například voda, deštný prales atd.), stáhněte si ho!
  • Je dobré používat stopky a budíky. Ve stavu transu je velmi lehké ztratit pojem o čase. Pokud nechcete strávit omylem celé hodiny autohypnózou, vezměte si na pomoc budík. Hlavně si ale nastavte nějaký příjemný zvuk.
 5. 5
  Použijte autohypnózu k práci na sobě. Najděte si cíl, kterého byste chtěli dosáhnout a při hypnóze se na něho soustřeďte. Myslete na to, jací byste chtěli být. Hypnóza je skvělá pro hlubokou meditaci, ale je ještě lepší v tom, že ji můžete použít pro dosažení různých změn. Mnoho lidí se po hypnóze cítí pozitivněji a lépe naladěni. Využijte této příležitosti!
  • Nemůžete udělat nic špatně. Ať už se chcete zbavit nějakého zlozvyku, naučit se lépe soustředit, nebo změnit své myšlení, hypnóza vám pomůže. Zbavit se stresu je velmi důležité a i v tom vám hypnóza pomůže. A čím častěji ji budete praktikovat, tím přirozenější a jednodušší to pro vás bude.
  Reklama

Tipy

 • Některým lidem dělá dobře představovat si, že jsou v nějakém příjemném přirozeném prostředí. Například si můžete představovat, že se procházíte po lese, cítíte vůni stromů a slyšíte vítr. Můžete si také představovat, že jste na pláži a v obličeji cítíte letní vánek a pod nohama teplý písek.
 • Většinou je dobré napsat si své sugesce před hypnózou na papír, abyste měli vizuální připomínku toho, na čem se chystáte pracovat a měli ke svým myšlenkám lepší přístup.
 • Pokud nemůžete spát, po odpočítání čísel od desíti k jedné (nebo po sestoupení schodů) nechejte mysl v tomto příjemném uvolněném stavu a zavřete oči. Jistě brzy usnete.
 • Dalším způsobem, jak uvolnit svaly, je zatnout je na deset vteřin a potom je vědomě uvolnit. Měli byste cítit, jak napětí odchází z vašeho těla.
 • Pokud rádi meditujete, ale nevydržíte dost dlouho sedět, využijte autohypnózu jako formu meditace, ke které si jen přidáte počítání a odpočítávání.
 • Moc na to nemyslete a bude to pro vás mnohem jednodušší. Tato technika vám také snadno pomůže usnout.
 • Pokud máte potíže, zajděte si k profesionálnímu hypnotizérovi, nebo si kupte nějakou hypnotickou nahrávku. Až budete mít větší zkušenosti, bude pro vás mnohem jednodušší vstoupit do stavu transu.
 • Často je dobré navštívit profesionála, který vám ukáže, jak na to.
Reklama

Varování

 • Hypnóza nefunguje vždy hned, budete ji pravděpodobně muset opakovat častěji, abyste viděli nějaké výsledky. Budete se muset vytrénovat.
 • Buďte opatrní při vstávání ze země. Když vstanete moc rychle, klesne vám tlak a mohli byste omdlít.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Najděte si klidné místo, kde si budete moci pohodlně lehnout a ztlumte světla.
 • Také byste neměli být alespoň půl hodiny ničím rušeni.

O tomto wikiHow

Stephanie Riseley, MFA
Spoluautorem článku je :
Certifikovaná Hypnoterapeutka
Tento článek spoluautorem článku je Stephanie Riseley, MFA. Stephanie Riseley je hypnoterapeutka, životní a spirituální kouč se sídlem v Los Angeles v Kalifornii. Stephanie spojuje neurovědu se spiritualitou, aby pomohla lidem objevit jejich vlastní sílu a účel duše. Psychiatrem Brianem Weissem, MD a the Brian Weiss Institute byla certifikována v minulých životních regresních terapiích a také pomáhá k uzdravení lidí pomocí modifikace kognitivního chování a uvědomění. S více než 30 lety zkušeností provedla Stephanie výzkum v DSM III (R), manuálu psychiatrických poruch, v UCLA's Neuropsychiatric Institute. Získala BA z University of California, Berkeley a MFA z University of California, Los Angeles. Tento článek byl zobrazen 19 378 krát
Stránka byla zobrazena 19 378 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama