Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Při klystýru se do střeva zavádí pomocí hadičky různé tekutiny. Klystýry se používají pro léčení zácpy a pro zavedení tekutin do těla pacientů, kteří je nemohou přijmout nitrožilně a někdy se pomocí klystýru také podávají některé léky. Když se klystýr provádí správně, je bezpečný, účinný a slouží jako přírodní projímadlo. Pokud se chcete naučit provádět klystýr, přečtěte si tento článek.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Příprava na klystýr

 1. 1
  Rozhodněte se, kde budete klystýr provádět. Nejčastěji se dělá na posteli, na podlaze v koupelně nebo ve vaně.
 2. 2
  Umístěte pytlík s tekutinou do správné výšky. Měl by být asi 45-60 cm nad postelí nebo vanou, aby byl při proceduře asi 30-45 cm nad konečníkem pacienta. Tato výška bude stačit k tomu, aby tekutina vytekla pomalu z pytlíku.
  • Když zavěsíte pytlík moc vysoko, tlak tekutiny bude silnější a pacientovi to nebude příjemné. Když ho zavěsíte moc nízko, tekutina se bude vracet zpět do pytlíku a nedostane se až do tlustého střeva.
 3. 3
  Připravte se na vytékání. Pokud provádíte klystýr v posteli nebo na zemi, dejte pod pacienta ručník nebo hadr. Pokud děláte klystýr ve vaně, nemusíte nic takového dělat, ale připravte si hadřík, abyste v případě potřeby mohli pacientovi otřít hýždě nebo nohy.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Připravte si roztok

 1. 1
  Určete si správnou teplotu vody. Většinou se klystýry dělají s vodou za tělesné teploty, takže zhruba 37-39 stupňů Celsia. Můžete je ale provádět i s chladnou nebo teplejší vodou. Když budete používat vodu chladnější než 30 stupňů, pacient by mohl mít křeče. Když budete naopak používat vodu teplejší než 45 stupňů, mohli byste pacientovi poškodit konečník a střeva.
 2. 2
  Přidejte k vodě další látky podle potřeby. Pro většinu klystýrů je voda dostačující, ale někdy je nutné přidat nějaké další látky, zejména pokud klystýr provádíte za jiným účelem než kvůli pouhému vyčištění střeva.
  • Pokud chcete pacientovi ulevit od zácpy, použijte jemné mýdlo. Mýdlo pro klystýry by mělo být to nejjemnější dětské mýdlo. Toto mýdlo seženete ve většině lékáren. Bude vám stačit jedno balení (nikdy byste neměli používat tekutá mýdla ani jiné čistící prostředky, jinak byste mohli způsobit zánět tlustého střeva). Pokud nemáte mýdlo k dispozici, použijte jedlou sodu.
  • Sůl se do klystýrů přidává pro zjemnění stolice, ne pro její vyprázdnění. Většinou stačí jedna lžička soli na 0,5l vody. Minerální sůl také zjemňuje stolici a zvlhčuje tlusté střevo, ale často se z konečníku dostane ven až během 24 hodin po provedení klystýru.
  • Do komerčních přípravků pro klystýry se přidává sodíkový fosfát, který střevo čistí před kolonoskopií nebo sigmoideoskopií. Tento fosfát vytahuje z krevního řečiště do střeva vodu, ale často způsobuje během klystýru křeče.
  • Často se do klystýru přidávají léky, které se do těla dostanou rychleji konečníkem, jako například léky na určité druhy rakoviny, na artritidu a svalovou degeneraci a také některé léky proti nevolnosti.
  • Do klystýru, který se používá při zobrazování střeva na RTG, se dává roztok barya.
 3. 3
  Naplňte si stříkačku nebo pytlík klystýru. Množství roztoku, které pacient dokáže přijmout, se bude lišit podle velikosti jeho střeva a podle toho, kolik výkalů se v jeho střevě nachází. Jedenáctileté dítě má v průměru stejnou střevní kapacitu jako dospělý člověk.
  • Pokud používáte předpřipravený roztok, dítěti od 5 do 10 let můžete dát jednu plnou lahev, ale mladšímu dítěti bude stačit jen polovina lahve.
 4. 4
  Připojte k pytlíku hadičku.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Provádění klystýru

 1. 1
  Potřete konec hadičky lubrikačním gelem.
 2. 2
  Nechejte z hadičky vytéct dost roztoku, aby se z ní vytlačil všechen vzduch. Díky tomu předejdete křečím.
 3. 3
  Zvlhčete konečník lubrikantem. Nešetřete s lubrikantem, aby se konec hadičky dal bez problémů zavést co nejdál do konečníku a abyste ochránili oblast análního otvoru. Potom si otřete prst kapesníčkem (nebo natírejte konečník v gumových rukavicích).
 4. 4
  Položte pacienta do správné polohy. Existuje několik poloh, ve kterých může pacient přijímat klystýr. Jde o tzv. stabilizovanou polohu, polohu na kolenou a vleže na zádech s pokrčenýma nohama.
  • Stabilizovanou polohu použijte v případě, kdy klystýr provádíte jinému člověku, nebo když si chcete klystýr provést sami. Lehněte si na levý bok, levou nohu nechejte nataženou a pravou nohu pokrčte v koleni. Levou ruku si dejte za záda a pravou ruku pod polštář pod hlavou. Pokud provádíte klystýr sami na sobě, měli byste mít u levé ruky regulátor přívodu tekutiny.
  • Poloha na kolenou je pro některé lidi příjemnější, hlavně pokud jde o těhotnou ženu. Také se používá v případech těžkých zácp. V této poloze si pacient klekne na kolena a předkloní se. Pod hrudník si dá polštář a opře se o něho. Hlavu otočí do strany a další polštář si dá pod ruce. V této poloze ovšem nelze ovládat přívod tekutiny do konečníku, když chcete klystýr provádět sami sobě.
  • Polohu vleže na zádech používejte, pokud chcete klystýr provést sami sobě ve vaně nebo na zemi v koupelně. Dejte si pod hlavu polštář a lehněte si tak, abyste rukama dosáhli na regulátor přívodu tekutiny.
 5. 5
  Zaveďte hadičku do konečníku. Při zavádění s hadičkou trochu zakruťte, aby se dostala dovnitř snáze. Neměli byste ji zavádět hlouběji než 7-10 cm do konečníku. Když požádáte pacienta, aby zkusil „zatlačit“ jako při vyprazdňování, půjde vám to snadněji.
 6. 6
  Nechejte roztok pomalu vtéct do konečníku. Doporučuje se nechat ho téct rychlostí 120-220 ml za minutu. Požádejte pacienta, aby dýchal pomalu a zhluboka. Pacient bude mít možná pocit, že se mu břicho roztahuje a bude se cítit plný. Pokud pacient ucítí křeče, zastavte přívod tekutiny a požádejte ho, aby začal dýchat rychle a mělce. Až nepříjemné pocity přejdou, pokračujte s pouštěním roztoku do konečníku. Přívod tekutiny přerušujte tak často, jak to bude nutné. Pokud zavádíte klystýr o velkém objemu, nechejte ho téct i 15 minut.
 7. 7
  Opatrně a pomalu masírujte břicho v protisměru hodinových ručiček. Tím zapracujete tekutinu hlouběji do střeva a uvolníte zatvrdlé výkaly ze střevních stěn. Začněte na levé dolní straně břicha, postupujte směrem k žebrům a potom se zase vracejte dolů po pravé straně břicha.
 8. 8
  Až všechna tekutina vyteče, utáhněte záklopku hadičky. Tím předejdete navracení tekutiny zpět do sáčku.
 9. 9
  Nechejte klystýr nějakou dobu působit. V průměru by pacient měl být schopen v sobě klystýr udržet 5-15 minut. Pro uvolnění silné zácpy je nutné to vydržet co nejdéle. Pokud má pacient nutkání se vyprázdnit dříve, řekněte mu, aby zhluboka dýchal a snažil se uvolnit tělo.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Vyprázdnění klystýru

 1. 1
  Jděte na toaletu. Pokud pacient nedokáže klystýr udržet v těle, zmáčkněte mu hýždě, nebo mu k nim přitiskněte složenou žínku.
 2. 2
  Vyjměte hadičku klystýru.
 3. 3
  Požádejte pacienta, aby si dřepnul nad toaletu. V této poloze se stehna přitisknou na břicho a je možné vypudit více tekutiny najednou. Pokud pacient nedokáže nad toaletou dřepět, může se posadit jako při běžném vyprazdňování.
  • Můžete pacientovi masírovat břicho ve směru hodinových ručiček a podpořit tak vyprazdňování tekutiny.
 4. 4
  Vyprázdnění roztoku. Všechen roztok a všechny výkaly by měly z těla odejít během několika minut. Pokud se to nestane, požádejte pacienta, aby si znovu lehnul do stabilizované polohy nebo si kleknul na zem a počkal, až se znovu dostaví nutkání k vyprázdnění. Tak jako tak bude k úplnému vyprázdnění střeva potřeba zajít na toaletu několikrát.
  Reklama

Tipy

 • Pokud někomu podáváte několik klystýrů, pouze první z nich by měl obsahovat kromě vody i jiné látky. Další klystýry by se měly dělat pouze kohoutkovou vodou, aby se ze střeva vymyly všechny chemické látky, které se tam dostaly při prvním klystýru a předešlo se tak podráždění střeva.
 • Použijte destilovanou vodu, NE vodu z kohoutku.
Reklama

Varování

 • Příliš časté klystýry mohou vést k nerovnováze elektrolytů. Když to budete přehánět s fosfáty, mohli byste si poranit anální otvor.
 • Klystýry se nedoporučují lidem, kteří mají riziko střevní perforace, trpí zánětem střev, Crohnovou chorobou, vnitřními hemeroidy nebo rakovinou konečníku či tlustého střeva.
 • Nesprávně provedený klystýr může způsobit poranění střevní stěny nebo konečníku a způsobit vnitřní krvácení. Pokud máte podezření, že k něčemu takovému došlo, ihned vyhledejte lékařskou pomoc.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Klysrýr
 • Hadička
 • Regulátor přívodu tekutiny
 • Klystýrové mýdlo
 • Lubrikant (gel nebo olej)
 • Gumové rukavice
 • Háček nebo kapačka
 • Ručník
 • Destilovaná voda
 • Teploměr

O tomto wikiHow

Luba Lee, FNP-BC, MS
Spoluautorem článku je :
Lékařská revizní komise
Tento článek spoluautorem článku je Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee je atestovaná sestra rodinného lékařství pracující v Tennessee. V roce 2006 získala titul MSN z University of Tennessee. Tento článek byl zobrazen 18 477 krát
Stránka byla zobrazena 18 477 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama