Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Reflexní terapie je prastará metoda léčení, jejíž účinky jsou potvrzené i moderní vědou a kterou se můžete naučit sami v pohodlí svého domova. Reflexologie zahrnuje tlak na konkrétní tlakové body na chodidlech, na rukou a na uších, pod kterými se nachází periferní nervy spojené s centrálním nervovým systémem. Když budete tyto body masírovat, probudíte tím centrální nervový systém a snadno se zbavíte bolesti a stresu.

Část 1 ze 3:
Jak reflexologie funguje

 1. 1
  Naučte se základy reflexologie. Tento obor se zakládá na premise, že nervy v chodidlech, v rukou a v uších odpovídají ostatním částem těla. Když budete tlačit na konkrétní body na těchto místech, můžete si tím ulevit od příznaků nemocí v jiných částech těla. [1] Například nerv na palci u nohy vám může pomoci zbavit se napětí v hlavě a tenzní bolesti hlavy. [2] Když budete tlačit na patu, můžete tím napomoci svému zažívání. Reflexologie se používá dokonce při léčení rakoviny, cukrovky a srdečních onemocnění. [3] Výzkumy prokázaly, že reflexologie má čtyři základní účinky:
  • Může ovlivnit orgány, například zvýšit přívod krve do ledvin.
  • Může zmírnit konkrétní příznaky tím, že zlepší funkce orgánů.
  • Pomůže vám uvolnit se a zmírnit projevy úzkosti.
  • Pomůže vám zbavit se bolesti z celého těla.
 2. 2
  Naučte se reflexní zóny. Reflexologie je postavena na myšlence, že tělo je možné rozdělit do několika zón. [4] Představte si tělo jako systém podélných a příčných zón. Na každé straně těla si představte pět zón, které začínají u špičky každého z prstů na noze a prochází tělem až k temeni hlavy. Příčné zóny dělí chodidlo na části, které odpovídají hlavě a krku, hrudníku, břichu a pánevní oblasti. Když se dotknete bodu na chodidle, aktivujete léčebnou sílu těla v celé této zóně. Proto se reflexologie někdy nazývá zónová terapie.
  • Při provádění reflexologie je nutné se naučit, které body na chodidlech odpovídají kterým orgánům a končetinám. Když budete tlačit na tyto konkrétní body, stimulujete tím odpovídající orgán, žlázu, nebo končetinu.
  • Tímto způsobem můžete v těle spustit léčebnou sílu. Když je vaše tělo ve stresu, nervy jsou podrážděné a tělo neodolává nemocem a bolesti. Když je ale tělo uvolněné ve stavu, který reflexologie vyvolává, jeho přirozená léčebná síla je aktivní.
 3. 3
  Objednejte se k reflexnímu terapeutovi. Když se setkáte s někým, kdo se této terapii věnuje, bude pro vás snadnější se ji naučit. Terapeut vám ukáže, jakou technikou masírovat body a které body na rukou, chodidlech a uších máte masírovat pro uvolnění stresu a bolesti v různých částech těla. [5]
  • Než se k někomu objednáte, ujistěte se, že jde o důvěryhodného profesionála, který má s reflexologií zkušenosti. Někteří lidé praktikují tuto terapii aniž by se zabývali studiem tohoto umění.
  • Pokud se chcete stát reflexologem, najděte si na internetu nějaký kurz, do kterého se budete moci přihlásit.
 4. 4
  Trénujte si tlačení na reflexní body. Když najdete zóny, které chcete zapojit, najděte si i konkrétní reflexní body na nohou. Podívejte se na nějakou tabulku z internetu, nebo se zeptejte reflexologa. Jemně na daný bod zatlačte. Tento tlak způsobí, že vaše tělo začne vylučovat endorfiny, které naruší cyklus bolesti a zbaví vás stresu.
  • Reflexologie je podobná masáži chodidel. Měli byste tlačit pevně, ale ne bolestivě. Tlačte prsty a palci u rukou a u každého bodu se na několik minut zastavte.
  • Před terapií se snažte uvolnit. Reflexologie je holistickou medicínou, ale není nutné se na ni nijak speciálně připravovat. [6]
  Reklama

Část 2 ze 3:
Jak se zbavit stresu

 1. 1
  Pohodlně se posaďte. Zujte si boty a svlečte si ponožky a posaďte se do tureckého sedu. Uvolněte tělo a připravte se na léčivý proces. Můžete si terapii provádět sami, nebo můžete spolupracovat s partnerem, který vám bude držet body, na které nedosáhnete.
 2. 2
  Zbavte se napětí v krku a v hlavě. Napětí v krku se zbavíte tím, že zatlačíte na osm kloub; prstů u nohou. Pokud máte napjatý krk, u jednoho z prstů ucítíte mírné nepohodlí. Hlavu pokrývají palce u nohou, takže když si zatlačíte na ně, měli byste se zbavit napětí v hlavě.
  • Tlačte si prsty rukou silně, ale ne bolestivě na prsty u nohou.
  • Pokračujte tak dlouho, dokud vás napětí v šíji nepřejde.
 3. 3
  Uvolněte hrudník. Stres se často projevuje staženým hrudníkem. Možná máte pocit, že se nemůžete pořádně nadechnout. Zatlačte si na oblast chodidel pod prsty, abyste se tohoto problému zbavili. Toto místo obsahuje reflexní body plic, dýchacích cest, srdce, brzlíku, hrudníku a ramen.
 4. 4
  Zbavte se napětí v žaludku. Pokud stres pociťujete v žaludku, stejně jako mnoho jiných lidí, zatlačte si na část chodidla, kterou se při chůzi nedotýkáte země. Masáž těchto bodů vám pomůže zbavit se bolesti břicha vyvolané silnými emocemi a pocitů těžkého žaludku.
 5. 5
  Uvolněte končetiny. Pokud máte kvůli stresu napjaté nohy, paže a ramena, reflexologie vám může pomoci. Zbavte se napětí v pažích a nohou tím, že budete tlačit na body na vnějších stranách chodidel.
 6. 6
  Usnadněte si usínání. Zkuste masírovat všechny reflexní body, které vám pomohou zbavit se nespavosti. Nespavost často způsobuje stres. Pokud vás starosti drží v noci vzhůru, můžete s tím zkusit bojovat pomocí masírování stejných bodů, které vás zbaví stresu a napětí:
  • Promasírujte si zadní strany prstů u nohou, abyste uvolnili šíji.
  • Zatlačte si na oblast pod prsty u nohou, aby se vám lépe dýchalo.
  • Zatlačte si na vnitřní boční stranu nohy, abyste měli klidnější žaludek.
  • Zatlačte si na vnější strany chodidel, abyste uvolnili svaly.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Jak se zbavit bolesti

 1. 1
  Požádejte partnera, aby vám pomohl. Pokud trpíte bolestí, bude lepší spolupracovat s partnerem, než se snažit zbavit se bolesti sami. Budete se moci úplně uvolnit a umožnit svému tělu, aby se vyléčilo. Svlečte si nepohodlné oblečení a lehněte si na postel, nebo si pohodlně sedněte do křesla.
  • Ztlumte světla, abyste vytvořili příjemnější a uvolněnější atmosféru.
  • Můžete si pustit nějakou klidnou hudbu, zapálit si svíčky, nebo použít masážní olej, aby pro vás terapie byla příjemnější.
 2. 2
  Zbavte se bolesti hlavy. Reflexologie vám umožní zbavit se bolesti hlavy. Promasírujte si body na prstech u nohou, které jsou spojeny s hlavou a šíjí. Všechny prsty u nohou obsahují body, které odpovídají hlavě, obličeji a mozku.
  • Pokud trpíte migrénou, zatlačte si na celý povrch prstů u nohou. Stiskněte si postupně všechny prsty a pokračujte tak dlouho, dokud vás bolest nepřejde. Tato metoda je účinná zejména v případě, že vás hlava bolí kvůli infekci dýchacích cest.
  • Pokud trpíte chronickou bolestí hlavy, měli byste zajít k lékaři. Je možné, že vaše bolesti způsobuje nějaká nemoc.
 3. 3
  Zbavte se bolestí celého těla. Celková reflexologická terapie vás může zbavit všech bolestí celého těla. Většinu reflexních bodů byste měli držet asi 10 vteřin. Nespěchejte a věnujte pozornost všem bolestivým místům. Když vás bude některý reflexní bod bolet, znamená to, že je odpovídající orgán v nerovnováze.
  • Věnujte se všem reflexním bodům na obou nohou, abyste se zbavili všech tělesných problémů a bolestí.
  • Až projdete všechny reflexní body na nohou, vraťte se zpět k těm, které vás bolely a pokračujte s masáží tak dlouho, dokud bolest neustane.
  Reklama

Tipy

 • Mějte po ruce ručník nebo deku, abyste si mohli přikrýt nohu, se kterou zrovna nebudete pracovat.
 • Zkuste si reflexologii sami na sobě večer před spaním. Když se důkladně uvolníte a zbavíte se napětí, bude se vám mnohem lépe usínat.
 • Reflexologie zrychluje tok tekutin v těle, takže byste po terapii měli vypít hodně vody.
 • Pusťte si příjemnou hudbu, ztlumte světla a navoďte příjemnou náladu.
Reklama

Varování

 • Nepijte alkohol před terapií ani po terapii, jinak byste mohli reflexologií jeho účinky posílit. Kdybyste pili alkohol, zatížili byste orgány a reflexní terapie by se snažila pouze dostat alkohol z těla.
 • Reflexologie je uměním holistické medicíny a nemůže nahradit skutečnou lékařskou péči.
 • Existuje mnoho reflexních bodů, které mohou ženám pomoci zbavit se bolestí v těhotenství, ale existují i body, které mohou vyvolat děložní stahy. Tyto body se nacházejí na patě a mezi palcem a ukazováčkem. Během porodu je dobré s nimi pracovat, ale neměli byste se jich dotýkat dříve, než budete rodit.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 026 krát
Kategorie: Svět práce
Stránka byla zobrazena 7 026 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama