Jak provádět základní údržbu auta

V tomto článku:Provádění základní kontrolyProvádění rutinních opravProdlužte životnost vozu na maximumReference

K tomu, abyste dokázali provést základní údržbu vozu, nemusíte být ani automechanik, ani nadšenec do aut. Když si zapamatujete pár jednoduchých kroků a postupů, dokážete své auto udržet v dobré kondici po celý rok a navíc si ušetříte jak peníze, tak starosti. Už nikdy nebudete muset o víkendu volat do autoservisu, ani čekat na krajnici na příjezd asistenčního vozu. Provádějte kontroly a údržbu pravidelně a vaše auto se vám odmění spolehlivým a bezpečným fungováním. Pokračujte na první krok návodu, kde se dozvíte více.

Část 1
Provádění základní kontroly

 1. 1
  Zkontrolujte olej a doplňte ho, je-li třeba. Jednou z nejjednodušších cest k prodloužení životnosti automobilu bez nutnosti platit drahé opravy je pravidelná kontrola (a případné doplnění) hladiny oleje. Kontrola hladiny oleje zabere jen minutu či dvě, díky měrce v bloku motoru je to navíc naprosto jednoduché i pro úplné začátečníky.
  • Najděte na motoru víčko, obvykle označené "Oil" (olej), a pak ponornou měrku, která bude na bloku motoru poblíž víčka. Kontrolu provádějte po vychladnutí motoru, nebo hned po ránu, kdy dostanete nejpřesnější výsledek. Měrku vytáhněte z motoru a papírovým ubrouskem nebo hadrem z ní utřete olej.
  • Koukněte se na hadr. Je olej hodně černý? Jsou v něm nějaké usazeniny? Vypadá příliš hustě? Pokud ano, pravděpodobně byste měli olej vyměnit. Vraťte měrku zpět na místo a znovu ji vytáhněte, abyste zkontrolovali hladinu oleje. Rysky na měrce by vám měly ukázat, kolik má být ve vaně oleje. [1]
  • Pokud je oleje málo, sundejte olejové víčko a přidejte malé množství vysoce kvalitního motorového oleje, který odpovídá požadavkům vašeho motoru. Pokud nevíte, jaký olej použít, zeptejte se v obchodě s náhradními díly. Použijte trychtýř, abyste olej nerozlili po motoru, a po doplnění opět zkontrolujte hladinu.
 2. 2
  Zkontrolujte pneumatiky. Nic není horší než píchlá pneumatika ve chvíli, kdy v lijáku spěcháte do práce! Kdo to někdy zažil, už nechce. Této nepříjemnosti však lze předcházet pravidelnými prohlídkami a střídáním pneumatik. Zkontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách a stav opotřebení běhounu. Je-li třeba, pneumatiky vyměňte za nové. [2]
  • Můžete použít tlakoměr, který je na většině čerpacích stanic, nebo si za pár korun koupit v obchodě s náhradními díly vlastní, který si budete vozit v přihrádce u spolujezdce. Podívejte se na bok pneumatiky, kde je uvedený správný rozsah tlaků, a ten nepřesahujte. Když budete pneumatiky nafoukané na správný tlak, sníží se vám spotřeba a zlepší se ovladatelnost vozu.
 3. 3
  Zkontrolujte hladiny ostatních kapalin. Najděte nádobky s kapalinou ostřikovačů čelního skla, s kapalinou převodovky, brzdovou kapalinou a také nemrznoucí kapalinou. U všech zkontrolujte, že jsou čisté a plné, případně danou kapalinu doplňte. Tyto věci nemusíte kontrolovat každý týden, když však budete kontrolu provádět alespoň trochu pravidelně, zaručíte si tím bezchybné fungování auta.
  • Měrka kapaliny převodovky bude u auta s automatickou převodovkou ta druhá. Nejde o stejnou měrku jako na olej v motoru. Měrku oleje převodovky vyjměte, utřete, a pak změřte hladinu oleje. Olej převodovky by měl být takřka čirý, mírně červený. Výměnu kapaliny v převodovce byste měli provádět zhruba každých 150.000 km.
  • Brzdová kapalina je skladována v plastové nádobce pod kapotou, která je označena nápisem "brake fluid" (brzdová kapalina). Její hladina by nikdy neměla klesnout. Pokud klesne, máte netěsnost v brzdové soustavě a musíte auto okamžitě odvézt do servisu, nebo prohlédnout brzdové potrubí svépomoci.
  • Náplň chladiče (chladicí kapalinu) byste měli kontrolovat jen při zcela vychladlém motoru. Když se motor zahřeje (stačí jen malinko), horká chladicí kapalina doslova vyprskne, pokud odstraníte víčko chladiče. Buďte proto velice opatrní. Pokud si všimnete divného, lepkavě sladkého zápachu, který za jízdy vychází z průduchů topení, je možné, že vám kapalina někudy uniká. Během toho na motor kape glykol, který se pálí. Pokud máte kapaliny málo, toto může být příčinou.
  • Kapalina posilovače řízení i kapalina ostřikovačů jsou v plastových nádobách pod kapotou. U kapaliny posilovače obvykle najdete rysku pro měření při studeném a teplém motoru, proto kontrolujte tu správnou. Je-li to třeba, kapalinu doplňte. Kapalina ostřikovačů nemá zásadní vliv na životnost auta, jejím pravidelným doplňováním však můžete prodloužit životnost stěračů.
 4. 4
  Zkontrolujte baterii. Podívejte se, jestli na baterii nenajdete korozi a jiné známky opotřebení. Kontakty baterie se mohou zalepit kapalinou, která je uvnitř, což vám může způsobit problémy při startování. Pokud si všimnete, že auto startuje obtížněji než dříve, zkontrolujte kontakty baterie.
  • Je-li třeba, vyčistěte kontakty jedlou sodou a starým kartáčkem na zuby. Můžete také použít malé množství coly či podobného nápoje, s jehož pomocí se prokoušete korozí a očistíte kontakty. Pokud je to nutné, povolte šrouby, kterými jsou kontakty upevněny, a odstraňte z kontaktů všechny nánosy nečistot.
 5. 5
  Otestujte brzy. Pravidelně při jízdě (když není provoz) v nízké rychlosti silně sešlápněte brzdy, abyste zjistili, jak budou reagovat. Mají okamžitý nástup? Zasahuje ve správný moment ABS? Postřehli jste jakékoliv drhnutí, vrzání či nestejnoměrnou reakci? Jakákoliv abnormálnost může značit opotřebené brzdové destičky, což znamená, že vás čeká oprava.
 6. 6
  Zkontrolujte si světla. Není špatné pravidelně provádět zkoušku světel a ověřit si, že vše správně funguje a že vám nikde neshořela žárovka. Přizvěte si pomocníka, který vám u stojícího auta zabliká blinkry a sešlápne brzdový pedál, zatímco budete kontrolovat, zda vše funguje.
  • Dálkové světla můžete zkontrolovat tak, že zastavíte proti zdi a bliknete jimi. Občas je dálková světla nutné upravit tak, aby osvětlovala správnou část silnice a poskytovala vám správný rozhled pro bezpečnou jízdu v noci.

Část 2
Provádění rutinních oprav

 1. 1
  Každých 5.000 km měňte olej. Abyste udrželi motor ve vrcholové kondici, musíte starý olej kompletně vypustit a naplnit motor čerstvým olejem předepsané specifikace. Také budete muset měnit olejový filtr, jehož životnost je obvykle okolo 25.000 km. Dobrou příležitostí pro jeho výměnu je obvykle právě výměna oleje. Obojí vám zajistí prodloužení životnosti vozu. [3]
  • Výměna oleje je středně obtížný úkon. Přestože na samotné práci nic složitého není, potřebujete správný materiál a nářadí (nový olej, nádobu na starý olej a hever či rampu). Když auto zavezete na výměnu oleje do servisu, vyjde vám to poměrně levně. Zvláště pokud žijete ve městě a nemáte vhodné prostory, kde byste mohli výměnu provést svépomoci.
 2. 2
  Prostřídejte pneumatiky a vyměňte je, je-li třeba. Pro vyrovnání opotřebení pneumatik a prodloužení jejich životnosti je vhodné pravidelně měnit jejich umístění (s tím, že vždy dodržíte správné pořadí). V závislosti na tom, jak s pneumatikami zacházíte, může být nutné měnit jak strany auta, tak umístění vpředu a vzadu. Chcete-li si pneumatiky prostřídat svépomoci, budete potřebovat několik heverů. Druhou, rychlejší a cenově dostupnou možností je odvézt auto do servisu na hydraulický zvedák. [4]
 3. 3
  Vyměňte stěrače, je-li třeba. Pokud zpozorujete, že se opotřebovává hrana stěračů, že stěrače cvakají, nebo zanechávají nesetřená místa, vyměňte je za nové. V obchodě s náhradními díly obvykle najdete manuál, z nějž zjistíte potřebnou velikost stěračů pro vaše auto. Můžete si s sebou také přinést staré stěrače na výměnu.
 4. 4
  Vyměňte vzduchový filtr. Vzduchový filtr je obvykle ukrytý na vršku motoru pod rozměrným kulatým kovovým či plastovým krytem. Když vzduchový filtr vytáhnete a pořádně vyčistíte (stačí ho je profouknout stlačeným vzduchem a vytřít), můžete tím značně prodloužit životnost motoru.
 5. 5
  Zkontrolujte a případně vyměňte řemeny. Takzvaný "klínový řemen" je dlouhý gumový řemen, který se táhne mezi alternátorem, pumpou posilovače řízení a dalšími součástmi motoru, které spojuje. Podobně vypadá i řemen klimatizace. Uspořádání a rozmístění řemenů se může výrazně lišit dle typu motoru, pokud však při startování či zatáčení zaslechnete vysoko posazený pištivý zvuk, zkontrolujte opotřebení řemenů a případně je vyměňte. Nový řemen stojí pár korun a návod pro jeho instalaci najdete v motorovém prostoru.
 6. 6
  Vyměňte zapalovací svíčky. Měli byste provádět také kontrolu (a v případě potřeby i výměnu) zapalovacích svíček. Svíčky jsou základem spalovacího mechanismu motoru, je proto důležité udržovat je v dobrém stavu. Jakákoliv závada na zapalovací svíčce může způsobit zastavení motoru, čemuž byste měli předcházet pravidelnou výměnou.

Část 3
Prodlužte životnost vozu na maximum

 1. 1
  Méně jezděte. Jednoduše řečeno, čím více studených startů auto denně prodělá, tím větší zátěž na motor dopadá. Pokud chcete maximálně prodloužit životnost auta, jezděte s ním jen v případě nutnosti a vyhýbejte se častému startování a vypínání motoru.
  • Omezte jednotlivé krátké jízdy, které by šlo sloučit do jedné delší. Namísto toho, abyste jeli ráno pro krmení pro psy a večer pro ingredience na večeři, spojte obě cesty do jedné a zkuste své jízdy lépe plánovat.
  • Pokud víte, že budete delší dobu autem jezdit méně, zvažte, zda jej nezazimovat na bezpečném místě a nedopravovat se jiným způsobem.
 2. 2
  Přidávejte pomalu. Zatěžovat převodovku starty z nuly na maximální rychlost je skvělý způsob, jak si za nějakou dobu zničit motor. Zpomalte. I pokud spěcháte, můžete přidávat plynule a jemně, čímž se nakonec také propracujete k požadované rychlosti. A i když jedete autem s automatickou převodovkou, předstírejte, že volným tempem řadíte rychlosti. Naučí vás to správně zrychlovat.
 3. 3
  S brzdami zacházejte opatrně. U auta s manuální převodovkou můžete podřadit, přičemž motor auto zpomalí. Řidiči aut s automatickou převodovkou si však musí dávat pozor na prudké brzdění na poslední chvíli. Přechody z akcelerace k brzdění výrazně zatěžují brzdové destičky, a to bez ohledu na typ převodovky. Je proto důležité naučit se předvídat zastávky a dojíždět k nim plynule.
  • Nikdy nezrychlujte, když se blížíte k červené na semaforu. Sundejte nohu z plynu a udržujte takovou rychlost, abyste mohli plynule zastavit.
 4. 4
  U auta s manuální převodovkou řaďte hladce. Jednou z nejdražších a nejnákladnějších oprav je výměna spojky. Hrubé řazení, při kterém slyšíte zachrastit kolečka převodovky, nebo přílišné vytáčení motoru zatěžuje převodovku, jejíž oprava či výměna nebude levná. Trénujte proto hladké a jemné řazení, zvláště na nižších rychlostech.
 5. 5
  Čepujte do auta ten správný benzín. Používejte benzín s předepsaným oktanovým číslem. To najdete v manuálu k autu, nebo také na vnitřní straně krytu nádrže. Netankujte u čerpacích stanic, ke kterým právě přijela cisterna s novým palivem. Pokud uvidíte, že se na čerpací stanici právě přečerpává z cisterny nové palivo, jeďte jinam. Když se do nádrže čerpací stanice doplňuje palivo, rozvíří se v ní usazeniny a voda, které jinak sedí na dně. Přestože jsou pistole na čerpací stanici i vaše auto vybaveny filtry, ty nedokážou zachytit vše a po čase se ucpou. Je tedy nejlepší se takovému tankování vyhnout. Pokud poblíž jiná čerpací stanice není, dejte si přestávku, odskočte si na záchod, projděte se a počkejte 15 až 20 minut, než se palivo v podzemní nádrži ustálí.
 6. 6
  Závady řešte vždy hned, když je zjistíte. Když se objeví problém, je nejvyšší čas zaparkovat před garáží a začít ho řešit. Když budete jezdit týdny s pískajícím klánovým řemenem, nebude to dobré ani pro váš motor, ani pro psychiku vašich sousedů.

Tipy

 • Zkontrolujte správné časování ventilů. Pokud nemáte v autě hydraulicky ovládané ventily, je nutné zajistit jejich pravidelné seřízení. V případě, že zpozorujete únik oleje v nejvyšším místě motoru, zkuste vyměnit těsnění víka ventilů.
 • Vyměňte kondenzátor a přerušovače. U starších aut byste měli každých šest měsíců měnit i přerušovače a kondenzátor byste. Při jejich výměně také zkontrolujte, zda je dobře nastaveno časování zapalování, které zajišťuje správné fungování auta.

Varování

 • Vždy je jednodušší nechat auto prověřit v servisu a zjistit závady, než následně napravovat problémy, které jste sami způsobili. Proto před každým pokusem o provedení jakékoliv opravy svépomoci dvakrát nahlédněte do návodu k vozu!

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Auta a jiná vozidla

V jiných jazycích:

English: Perform a Basic Tune up for Your Car, Español: hacer la afinación básica en tu auto, Русский: провести основное обслуживание автомобиля, Français: faire l'entretien courant de votre voiture, Deutsch: Ein Auto selber warten, Bahasa Indonesia: Melakukan Tune Up Dasar bagi Mobil Anda, Italiano: Effettuare una Messa a Punto di Base della tua Auto, Nederlands: Zelf het basisonderhoud van je auto doen

Stránka byla zobrazena 4 962 krát.
Byl tento článek přesný?