Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už jste Tiger Woods, Kenny Powers, nebo jen někdo, kdo v poslední době neměl moc štěstí, není důvod, proč byste nemohli uspořádat velký životní comeback. Nikdo netvrdí, že to bude jednoduché, ale když si připravíte plán a udržíte si motivaci, podaří se vám stát se tím, kým chcete být. Nedovolte, aby vás ostatní lidé shazovali a tvrdili vám, že není možné uspět. Když si nebudete vědět rady, připomínejte si, že bojujete za správnou věc. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Připravte si plán

 1. 1
  Zamyslete se nad tím, co se vám nepovedlo. Napište si všechno, co se pokazilo, abyste to měli před sebou. Buďte k sobě upřímní ohledně toho, co se stalo a nevymlouvejte se. Někdy je těžké čelit situaci, kterou jste nemohli nijak ovlivnit. Pokud šlo o vaši lenost a špatná rozhodnutí, pravděpodobně to budete mít jednodušší. Někteří lidé nedokážou akceptovat, že si své neštěstí způsobili sami. Pokud chcete dosáhnout comebacku, budete si to muset přiznat.
  • Pochopitelně nemusí být všechno vaše chyba. Pokud jste byli závislí na drogách, nebo jste se chovali špatně ke svému partnerovi, můžete si za to sami, ale mohlo se stát také to, že jste nevyrostli v příznivém prostředí, nebo jste měli jen smůlu. Neobviňujte se kvůli věcem, které jste nemohli ovlivnit a naučte se akceptovat, že není možné mít stále jen štěstí.
 2. 2
  Poučte se ze svých chyb. I v případě, že jste měli jen smůlu, se ze svých problémů můžete poučit, abyste věděli, jak se zachovat, když se něco podobného stane znovu. Pokud jste neudělali nějakou zkoušku, zamyslete se nad tím, proč se to stalo. Neučili jste se dostatečně, nebo jste se učili až moc a kvůli úzkosti jste potom všechno zapomněli? Stalo se v té době ještě něco jiného, například rozchod s dlouhodobým partnerem?
  • Odpovězte si na tyto otázky, ale neposuzujte své odpovědi. Nemusíte si hledat výmluvy a obviňovat ostatní lidi – tomu se vyhněte hned na začátku. Obviňování ostatních lidí je až ta úplně poslední možnost. Rušil vás někdo při učení? Bohužel je váš problém, že jste si to nedokázali zařídit jinak. Pro příště se tomu vyhněte.
 3. 3
  Zjistěte, zda nebude nutné přehodnotit cíle. Zní to sice trochu extrémně, ale ještě než si připravíte plán comebacku, byste se měli zamyslet nad tím, zda skutečně míříte správným směrem. Záleží například na tom, abyste šli na vysokou školu? Nebylo by lepší najít si nějaké specializované, ale kratší školení? Pokud jste fyzicky aktivní, pravděpodobně budete šťastní, když budete moci dělat práci, u které uvidíte ihned výsledky – zedničinu, nebo jiné odborné řemeslné práce.
  • Změňte svůj přístup: nemusíte to dělat stejně, jako poprvé, když vám to nevyšlo. Život je sérií pokusů a omylů. Omyly byste měli brát pouze jako nevydařené pokusy a uvědomovat si, že vám tyto pokusy sdělují, pro co se nehodíte. Pokud jste šli studovat práva, protože vás zajímá zákon a politika, ale na univerzitě se vám nedařilo, můžete zkusit například aktivismus, poradenství, nebo lobbismus.
 4. 4
  Zeptejte se sami sebe, jak můžete změnit to, co se pokazilo. Jaké změny ve vašem životě sníží riziko, že se podobná situace bude opakovat? Pokud šlo o nějakou přírodní katastrofu, pořiďte si záchranné vybavení a nouzové zásoby a mějte je doma po ruce. Pokud šlo o nějakou ztrátu, nebo rozchod, zamyslete se nad tím, co můžete udělat pro to, abyste této situaci v budoucnu předešli.
  • Možná šlo o lidi nebo situace, které vás oslabovaly a zpomalovaly. Zamyslete se nad svými vztahy a zjistěte, zda máte toxické přátele, kteří vám brání v dosažení vašich cílů. Pokud ano, měli byste vztahy s nimi ukončit.
 5. 5
  Určete si priority a cíle. Až budete vědět, co se pokazilo a proč se to pokazilo, budete moci začít připravovat svůj comeback. Plány se vám mohou v průběhu měnit, protože budete narážet na neočekávané překážky a také budete mít neočekávané štěstí. Když budete vědět, o co vám jde a čeho chcete dosáhnout, budete si moci stanovit krátkodobé cíle a pustit se do toho.
  • Nepotřebujete dokonalý plán úspěchu. Může jít i o něco obecného, například „chci zjistit, po čem toužím,“ nebo „chci mít víc rád sám sebe.“ Začněte s několika základními kroky, které vám pomohou zlepšit vaši situaci. Postupně získáte lepší přehled o tom, co musíte udělat pro dosažení vašeho cíle.
  • Nejdůležitější je něco dělat. Činy jsou vždy lepší, než slova. Můžete si stále dokola opakovat, že se pokusíte o comeback, ale když nikdy neuděláte první krok, vaše slova nebudou nic znamenat.
 6. 6
  Promluvte si o svém plánu s někým z rodiny, nebo s nějakým kamarádem. Nejlepší bude promluvit si s někým, kdo nebyl součástí vašeho původního selhání a ideálně s někým, kdo si prošel podobnými problémy. Pokud chodíte za školu, není ještě všem dnům konec. Promluvte si se staršími studenty, kteří měli stejné problémy a překonali je. Pokud jde o rozchod, zjistěte, co si ostatní lidé myslí o vašem vztahu s bývalým partnerem – možná budete překvapení. Je možné, že vaši přátelé viděli váš problém mnohem dříve, než vy sami.
  • Když si promluvíte s někým, komu na vás záleží, budete mít pocit, že na to opravdu máte a získáte cenné rady.
  • Když někomu o svém plánu řeknete, budete mít větší šanci, že se vám podaří o splnit. Když budete lidem říkat, že hodláte změnit svůj život, budete mít větší šanci, že to skutečně uděláte, protože budete mít pocit zodpovědnosti a nebudete chtít zklamat nejen sebe, ale i ostatní lidi.
 7. 7
  Připravte si předsevzetí. Tato předsevzetí by měla přirozeně vyplynout z předešlých kroků. Někdy pomůže pouze silná vůle a pevné rozhodnutí, jindy budete muset změnit celý svůj život, aby pro vás bylo snazší předsevzetí dodržet. Když si na počítači vypnete Facebook v době, kdy se budete chtít učit, nebudete si moci s nikým psát a budete se lépe soustředit. Plán comebacku musíte vytvořit po malých krůčcích. Nebudete schopni dosáhnout všech cílů přes noc, ale když budete postupovat pomalu a opatrně, nakonec vás úspěch nemine.
  • Jedním z nejlepších způsobů, jak si udržet motivaci, je odměňovat se za každý úspěch. Vždy, když se budete dostatečně dlouho učit, si udělejte poznámku v sešitě. Když si budete své úspěchy takto zaznamenávat, budete mít přehled a budete vědět, že to dokážete. Zamyslete se nad tím, jak funguje hra – jak často dostáváte odměny za to, že hrajete. Když se budete odměňovat stejným způsobem, bude to mít stejně dobrý vliv i na vaše výsledky.
 8. 8
  Překonejte své zlozvyky. Jistě máte dobré důvody pro své zlozvyky. Když si uvědomíte své touhy a potřeby, které jimi chcete naplnit, budete je moci změnit na dobré zvyky. Vaše oblíbená počítačová hra je pro vás jistě velmi příjemná, protože se při ní bavíte lépe, než při studiu. Zkuste si učení uspořádat více jako počítačovou hru – odměňujte se body, počítejte si skóre a snažte se udělat si učení zábavnější. Pokud se například přejídáte, abyste se cítili lépe a přibíráte na váze, najděte si jiné věci, které vám budou dodávat dobrou náladu.
  • Každý zlozvyk naplňuje určité potřeby, takže musíte zjistit, jak tyto potřeby naplnit zdravějším způsobem a dosáhnout všech svých cílů.
 9. 9
  Najděte si lidi, kteří vás budou podporovat. Rodiče a přátelé vám jistě rádi pomohou. Neměli byste se ale obracet na lidi, kteří vás do této situace dostali. Těmto lidem věnujte méně času a pozornosti. Když na ně budete naštvaní, budete zbytečně ztrácet čas. Je lepší tuto energii využít k tomu, abyste dosáhli svých cílů. Kdykoli si splníte něco ze svého seznamu cílů, poděkujte těm, kteří vám umožnili toho dosáhnout.
  • Je jasné, že budete muset čelit mnoha překážkám. Proto je dobré mít lidi, se kterými si budete moci povídat o svém plánu a kteří vám dodají odvahy.
 10. 10
  Nevěřte nikomu, kdo vám bude tvrdit, že to nedokážete. Musíte věřit, že se vám povede vše, do čeho se pustíte. Jen vy sami jste zodpovědní za svůj comeback. Už se vám v minulosti podařilo uspět, takže si musíte dokázat, že se vám to podaří znovu. Čím upřímnější k sobě budete tím snazší pro vás bude vydat se na správnou cestu. Nejlepší cestou je směr, který vám bude přinášet radost a který vám umožní dosáhnout všech vašich cílů.
  • Při práci na svých cílech si nezapomeňte užívat života. Neberte to jako boj, ale jako vzrušující dobrodružství plné příjemných i nepříjemných věcí, které vás nakonec dovede až k vašemu cíli.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Buďte silní

 1. 1
  Udržujte si pozitivní přístup. Je důležité udržet si co nejvíce energie a pozitivního myšlení. Ze začátku to pravděpodobně bude vypadat jako nemožný úkol, ale čím více na tom budete pracovat a čím méně si budete stěžovat, tím snazší to pro vás bude. Nestěžujte si a myslete na všechno dobré, co v životě máte a travte čas s pozitivními lidmi. Je v pořádku si čas od času ulevit, ale neměli byste bazírovat na negativních aspektech života.
  • Když budete trávit čas s veselými a spokojenými lidmi, bude pro vás snazší udržet si pozitivní přístup. Když budete většinu času trávit s negativními lidmi, kteří si neustále stěžují, budete se brzy cítit stejně jako oni.
 2. 2
  Zachovejte si sebevědomí. Je snadné chovat se k sobě špatně, když musíte přebudovat celý svůj život. Musíte si uvědomovat, že jste dobrým člověkem a že se musíte mít stále rádi. Neměli byste přehlížet své vady a měli byste je systematicky odstraňovat, ale je důležité také milovat sám sebe a myslet na to, co vás dělá šťastnými. Napište si všechny své pozitivní vlastnosti a věci, ve kterých vynikáte. Snažte se napsat si toho co nejvíce.
  • Pokud chcete mít lepší sebevědomí, měli byste se věnovat věcem, které vám jdou. Když budete dělat to, v čem jste dobří, budete se cítit mnohem lépe.
  • Vybudovat si dobré sebevědomí nějakou dobu trvá, ale nikdy není na škodu to předstírat. Stůjte rovně, nehrbte se a dívejte se vždy před sebe. Mějte ruce podél boků a chovejte se otevřeně. Čím více budete sebevědomí předstírat, tím přirozenější to pro vás bude.
 3. 3
  Buďte zodpovědní. Je důležité nést zodpovědnost za vlastní činy a chyby u minulosti. Když si uvědomíte, kde jste udělali chybu, budete schopni změnit svoji budoucnost. Když budete ze svých chyb obviňovat všechny ostatní, nebudete vědět, jak problémy řešit. Když budete zodpovědní za svůj život, budete vědět, že musíte všech svých cílů dosáhnout díky tvrdé práci.
 4. 4
  Nebuďte na sebe příliš tvrdí. Je sice důležité mít zodpovědnost, ale stejně důležité je chovat se k sobě uctivě a umět odpouštět. Všichni dělají chyby. Když si budete myslet, že jste k ničemu a neustále si budete připomínat svá selhání, budete se cítit zbytečně špatně. Odpusťte si, buďte k sobě laskaví a uvidíte, že bude mnohem snazší tvrdě pracovat na tom, čeho chcete dosáhnout. Když budete negativní, nebudete mít žádné sebevědomí a nepodaří se vám dosáhnout vašich cílů.
  • Sebekritika není to samé, jako zbytečně obviňování. Kritika je dobrá – znamená to, že se dokážete zamyslet nad tím, proč se vám některé věci nepodařily a dokážete své problémy řešit. Když se budete obviňovat, budete se cítit špatně a nebudete mít motivaci zkoušet nové věci. Obviňování sebe sama a ostatních lidí je začarovaný kruh. Pokud s tím máte problém, začněte si na to dávat větší pozor.
 5. 5
  Omluvte se všem, kterým jste ublížili. Je důležité napravit staré chyby. Zamyslete se nad tím, komu jste ublížili a snažte se omluvit se všem těmto lidem a vysvětlit jim, že vás to opravdu mrzí. Je možné, že vám nebudou chtít odpustit, nebo si budou myslet, že svoji omluvu nemyslíte vážně, ale přesto to bude krok správným směrem.
  • Je těžké jít dál, když myslíte na to, kolika lidem jste ublížili. Nebude jednoduché přiznat své chyby a omluvit se, ale když to uděláte, budete se cítit mnohem lépe.
 6. 6
  Pomáhejte ostatním. Možná máte pocit, že pomáhat ostatním je to poslední, co byste nyní měli dělat. Jakmile ale budete připraveni se postavit na vlastní nohy a pracovat na comebacku, zastavte se a zkuste pomoci někomu, kdo to potřebuje. Můžete pomoci kamarádovi, který si prochází něčím těžkým, sousedovi, který je cítí osamocen, nebo někomu, kdo potřebuje pomoci jen s něčím zdánlivě bezvýznamným.
  • Když budete pomáhat ostatním, zlepšíte jim život a budete mít pocit, že máte lidem co nabídnout, takže budete mít lepší pocit i sami ze sebe.
  Reklama

Tipy

 • Uvědomte si, že všichni lidé dělají chyby. Einsteina dokonce vyhodili ze školy!
 • Když se budete muset potýkat s překážkami, berte je jako příležitosti k úspěchu.
 • Co vás nezabije, to vás posílí!
 • Pusťte si nějaký motivační film, nebo čtěte motivační knihy a blogy.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 375 krát
Kategorie: Rodinný život
Stránka byla zobrazena 3 375 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama