Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Příkaz PING vám umožní otestovat rychlost připojení mezi vaším počítačem a jiným počítačem v síti. Můžete díky němu zjistit stabilitu spojení, vzdálenost serveru a dostupnost připojení, ať už v místní síti nebo na internetu. V tomto článku se naučíte příkaz PING používat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Windows, Mac OS X a Linux

Stáhnout PDF
 1. 1
  Spusťte Příkazový řádek nebo Terminal. Každý operační systém má k dispozici Příkazový řádek, ve kterém je možné spustit příkaz PING. Tento příkaz funguje na všech systémech prakticky shodně.
  • Pokud používáte Windows, spusťte Příkazový řádek. Klikněte na tlačítko Start a do vyhledávacího pole zadejte cmd. Uživatelé Windows 8 mohou napsat příkaz "cmd" v úvodní obrazovce Start. Zmáčkněte Enter a Příkazový řádek se objeví.
  • Pokud používáte Mac OS X, spusťte Terminal. Otevřete složku Applications, poté rozklikněte složku Utilities. Vyberte Terminal.
  • Na Linuxu otevřete okno Telnet/Terminal. Většinou ho najdete ve složce Accessories (Příslušenství) uvnitř adresáře Applications (Aplikace).
   • V Ubuntu můžete k otevření Terminalu použít klávesovou zkratku Ctrl + Alt + T.
 2. 2
  Zadejte příkaz Ping. Napište ping název hostu nebo ping IP adresa.
  • Hostname je obvykle adresa nějaké webové stránky. Místo název hostu zadejte webovou stránku nebo server, na který si chcete pingnout. Pokud si například chcete pingnout na hlavní webový server wikiHow, zadejte ping www.wikihow.com.
  • IP adresa je umístění počítače v síti, ať už v místní nebo v internetu. Pokud znáte IP adresu, na kterou si chcete pingnout, zadejte přímo konkrétní IP adresu. Pokud si například chcete pingnout na IP adresu 192.168.1.1, zadejte ping 192.168.1.1.
  • Pokud si chcete pingnout na váš počítač jako takový, zadejte ping 127.0.0.1.
 3. 3
  Zmáčkněte Enter, abyste viděli výstup neboli výsledek příkazu Ping. Výsledky se zobrazí hned pod řádkem, kde jste Ping zadávali. Níže se naučíte číst jednotlivé položky v tomto výstupu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Network Utility na Mac OS X

Stáhnout PDF
 1. 1
  Spusťte Network Utility. Otevřete složku Applications a vyberte Utilities. Vyhledejte Network Utility.
 2. 2
  Klikněte na kartu Ping. Upřesněte název hostu nebo IP adresu.
  • Název hostu je obvykle webová adresa. Pokud si například chcete kliknout na hlavní webový server wikiHow, zadejte do příslušného políčka www.wikihow.com.
  • IP adresa je umístění počítače v síti, ať už v místní nebo v internetu. Pokud znáte IP adresu, na kterou si chcete pingnout, zadejte přímo konkrétní IP adresu. Pokud si například chcete pingnout na IP adresu 192.168.1.1, zadejte 192.168.1.1.
 3. 3
  Nastavte počet, kolik příkazů ping chcete poslat. Na změření výsledků vám obvykle postačí 4-6 ping příkazů. Po kliknutí na Ping se níže v okně zobrazí výstup.[1]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Jak číst výstup příkazu Ping

Stáhnout PDF
 1. 1
  První řádek. Na prvním řádku vidíme, co příkaz provádí. Zopakuje adresu, kterou jste zadali, a sdělí, kolik dat odesílá. Například:

  Pinging www.wikihow.com [173.203.142.5] with 32 bites of data:
 2. 2
  Tělo výstupu. Úspěšný příkaz Ping vypíše, jak dlouho trvalo, než příslušná IP adresa odpověděla. TTL znamená počet hopů (zařízení na cestě), přes které pakety během přenosu prošly. Čím nižší hodnota TTL, tím méně routerů (směrovačů) paket prošel.[2] Time znamená, jakou dobu v milisekundách trvalo navázání spojení:

  Reply from 173.203.142.5: bytes=32 time=102ms TTL=48
  Reply from 173.203.142.5: bytes=32 time=105ms TTL=48
  Reply from 173.203.142.5: bytes=32 time=105ms TTL=48
  Reply from 173.203.142.5: bytes=32 time=108ms TTL=48
  • Pro zastavení příkazu Ping možná budete muset zmáčknout Ctrl + C.
 3. 3
  Přečtěte si souhrn. Po dokončení operace se na obrazovce vypíše souhrn výsledků. Lost packets (ztracené pakety) znamená, že spojení na danou adresu je nestabilní či nespolehlivé a během přenosu dojde ke ztrátě dat. Souhrn také zobrazí průměrnou dobu trvání spojení:

  Ping statistics for 173.203.142.5:
  Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
  Approximate round trip times in milli-seconds:
  Minimum = 102ms, Maximum = 108ms, Average = 105ms
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Řešení problémů

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zkontrolujte, zda jste napsali správný příkaz. Jedna z běžných chybových hlášek vypadá takto:

  Ping request could not find host www.wikihow.com. Please check the name and try again.
  Příkaz Ping nemohl nalézt host www.wikihow.com. Prosím, zkontrolujte název hostu a zkuste to znovu.
  To obvykle znamená, že jste název hostu (webovou adresu) napsali špatně.
  • Zkuste ji napsat znovu a správně. Pokud to váš problém nevyřeší, vyzkoušejte příkaz Ping poslat na jiný známý server, například na Google nebo nějaký zpravodajský web. Pokud výsledkem bude hláška “Unknown host (Neznámý host),” pak bude pravděpodobně problém v adrese DNS (doménového serveru).
  • Pošlete příkaz Ping na IP adresu hostu, nikoliv na jeho název (např. 173.203.142.5). Pokud to bude fungovat, pak je zřejmě špatně adresa, kterou pro doménový server používáte, nebo je název serveru nedostupný.
 2. 2
  Zkontrolujte připojení. Další chybovou hláškou je:

  sendto: No route to hostV tomto případě je možná špatně nastavená adresa výchozí brány nebo nefunguje připojení k internetu.
  • Ping 127.0.0.1: to je váš vlastní počítač. Pokud tento příkaz selhává, pak vaše TCP/IP nefunguje tak, jak má, a budete muset překonfigurovat síťový adaptér.[3]
  • Zkontrolujte bezdrátové připojení k síti nebo připojení od počítače k vašem routeru, zejména pokud do této chvíle vše fungovalo bez problémů.
  • Většina síťových portů počítačů je vybavena diodami, které indikují, zda je s připojením vše v pořádku, takže pokud dioda bliká, je jasné, že skrz tento síťový prvek se data přenášejí. Vzhledem k tomu, že příkaz ping posílá asi jeden paket za jednu sekundu, měli byste být schopni zjistit, zda dioda bliká či nebliká.
  • Zkontrolujte, zda jsou diody na routeru funkční a nevykazují chyby, včetně té, která indikuje funkční připojení k vašemu PC. Pokud bliká dioda, která naznačuje poruchu, překontrolujte ještě jednou kabel vedoucí z PC do routeru, podívejte se, zda je správně připojen, a pokud ano, pak bude nejlepší zavolat poskytovateli internetu.
  Reklama

Tipy

 • Kdy je vhodné použít příkaz Ping? Stejně jako u každého jiného diagnostického nástroje je nejlepší použít příkaz Ping ve chvíli, kdy všechno funguje, abyste pochopili, jak má vlastně vypadat správný výstup. Můžete si pingnout na vlastní počítač příkazem "ping -c5 127.0.0.1". Pokud poprvé konfigurujete počítač, měníte síťové nastavení nebo nefunguje prohlížení internetu, použijte příkaz Ping, abyste ověřili, zda nemůže být chyba na některém z vašich zařízení.
 • Proč byste měli ping používat? Ping (jde o analogii sonaru u ponorek, ping znamená cinknout, nebo bzučet) používá nejjednodušší typ paketu. Odpověď dostaneme díky komunikačnímu subsytému (TCP/IP) vlastního operačního systému. K jeho použití není třeba instalovat žádné aplikace, nepřistupuje k žádným souborům a není třeba žádná speciální konfigurace. Nemá v podstatě žádný vliv na jakoukoliv jinou aktivitu. Ke svému fungování vyžaduje pouze hardware, výchozí brány, routery, firewally, name servery a hostitele. Pokud je příkaz Ping úspěšný, ale webová adresa přesto v prohlížeči není dostupná, pak zřejmě není problém na vaší straně.
 • Možnosti použití závisí na implementaci některých parametrů, které lze psát s příkazem Ping. Tady jsou příklady některých z nich:
  • -c jako "Count (počet)". Pošle definovaný počet paketů a pak se zastaví. Příkaz Ping je možné zastavit také klávesovou zkratkou [ctrl]+C. Tato volba je vhodá při provádění skriptů, které kontrolují chování sítě opakovaně.
  • -t ping odesílá pakety, dokud ho nezastavíte ([ctrl]+C).
  • -w Timeout, čili doba v milisekundách, jak dlouho čeká na odpověď, než zobrazí hlášku, že čas na navázání spojení vypršel nebo došlo ke ztrátě spojení. Ping s delším timeoutem naznačuje problémy s latencí. Příkaz "ping -w 10000" se používá zejména při používání mobilních či satelitních sítí, u kterých očekáváme vysokou latenci.
  • -n je pouze numerický výstup. Určuje počet odeslaných zpráv požadavku odezvy.
  • -p Pattern (vzorek) je řetězec hexadecimálně vyjádřených číslic určený pro zápis konce paketu. Používá se velmi zřídka, a pouze v situacích, kdy máte podezření na problém s daty.
  • -R zajistí, že položka Record Route v IP hlavičce bude použita pro zaznamenání cesty pro zadaný počet směrovačů. Cílový host tuto informaci totiž neposkytuje.
  • -r obcházení směrovacích tabulek. Tento parametr použijete v případě, pokud máte podezření na problémy na cestě mezi směrovači a příkaz ping nemůže najít cestu k cílovému hostiteli. Funguje pouze u hostitelů, kterých lze dosáhnout přímo bez použití směrovačů.
  • -s velikost (size) paketu. Mění velikost odesílaných paketů. Ověří, zda je síť dostatečně prostupná, aby mohly být odesílány i větší pakety.
  • -V Verbose (podrobnosti). Zobrazí další podrobnosti a detailní informace o ICMP paketech.
  • -f Flood (záplava). Posílá pakety, jak nejrychleji je to možné. Používá se jako zátěžový test sítě. Tomu se raději vyhněte.
  • -l Preload (předběžné zatížení). Posílá předběžné pakety, jak nejrychleji je to možné, a následně přechází do normálního režimu odesílání. Tímto způsobem zjistíte, kolik paketů je schopen váš router zpracovat, a vy tak můžete lépe diagnostikovat problém.
  • -? Help (nápověda). Zobrazí úplný seznam možností použití parametrů příkazu Ping a jejich syntaxe.
Reklama

Související články

Jak udělat screenshot ve WindowsJak udělat screenshot ve Windows
Jak propojit dva routeryJak propojit dva routery
Jak najít archivovanou poštou na GmailuJak najít archivovanou poštou na Gmailu
Jak kontaktovat InstagramJak kontaktovat Instagram
Jak vypnout ochranu proti zápisuJak vypnout ochranu proti zápisu
Jak opravit notebook, který se nenabíjíJak opravit notebook, který se nenabíjí
Jak poznat, že máte napíchnutý telefonJak poznat, že máte napíchnutý telefon
Jak hackovatJak hackovat
Jak získat něčí heslo k FacebookuJak získat něčí heslo k Facebooku
Jak hledat na hlubokém webuJak hledat na hlubokém webu
Jak zobrazit XML souboryJak zobrazit XML soubory
Jak formátovat USB disk, pokud jej Windows nerozpoznáJak formátovat USB disk, pokud jej Windows nerozpozná
Jak odemknout zabezpečený PDF souborJak odemknout zabezpečený PDF soubor
Jak poslat peníze z PayPalu na bankovní účetJak poslat peníze z PayPalu na bankovní účet
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 46 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 28 752 krát
Stránka byla zobrazena 28 752 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama