Svět psaní je neskutečně zajímavý! Od realistické fikce až k mysteriózním knihám a sci-fi nebo poezii je omezen pouze vaší představivostí. Nezapomínejte na to, že psaní je více než jen přikládání pera na papír – musíte číst, zjišťovat, myslet a upravovat. Ne všechny metody fungují u každého, ale tyto tipy by vám měly pomoci v začátcích.

Část 1 ze 3:
Začínáme

 1. 1
  Hodně čtěte. Čtěte hodně různých autorů a žánrů a rozšiřujte si povědomí o tom, co si myslí ostatní autoři a jaký styl psaní mají. Pomůže vám to rozvinout si vlastní styl a vlastní „jazyk“ a hlavně zjistit, jakým stylem rozhodně psát nechcete.
  • Čtěte autory v žánru, kterému se chcete věnovat. Pokud chcete například psát sci-fi romány, čtěte klasiky tohoto oboru – Issaaca Asimova, Philipa K. Dicka a Raye Bradburyho.
  • Každý den si čtěte. Nevadí, když to stihnete jen posledních 20 minut před spaním. Každé čtení je dobré a jistě brzy zaznamenáte zlepšení i ve svém psaní.
 2. 2
  Najděte si místo ke psaní. Zkuste si psát na různých místech a najděte si to, které vám bude vyhovovat nejvíce. Kde se nejvíce soustředíte? Kde nacházíte inspiraci? Kde se můžete ponořit do svých fantazií? Můžete psát doma za stolem, ale klidně také v kavárně, v knihovně nebo v parku.
  • Možná se vám bude dobře spát na více místech podle toho, jakou budete mít zrovna náladu.
  • Je možné, že vám různá místa budou sloužit k různým činnostem. V parku můžete přemýšlet nad novými nápady a hledat inspiraci a upravovat finální texty můžete třeba v knihovně.
 3. 3
  Vyberte si styl psaní. Chcete psát rukou, nebo na počítači? Zkuste si obojí a vyberte si to, co vám přiroste k srdci.
  • Dávejte si pozor na rozptýlení. Psaní na počítači je sice rychlejší, ale počítač vás může rozptylovat a odvádět vaši pozornost jinam.
 4. 4
  Brainstorming: Sepište si hlavní nápady. Před dobře napsanou knihou vždy stojí dobrý nápad. Možnosti máte nekonečné. Můžete psát o matematice, o Merkuru, můžete psát sami o sobě. Neexistuje vlastně nic, o čem byste psát nemohli. Nejprve si odpovězte na tyto otázky:
  • Co se ve vašem příběhu děje?
  • Jaké je hlavní téma příběhu?
  • Kdo je hlavní postava?
  • Proč by to čtenáře mělo zajímat?
 5. 5
  Zjistěte si všechny informace. Pokud píšete o něčem, v čem nejste expert a chcete mít jistotu, že nenapíšete nic fakticky špatně, vyhledejte si všechny informace předem, nebo si najděte konzultanta v daném oboru.
  • Informace hledejte na internetu, stačí použít vyhledávač a projet si prvních 10-20 výsledků.
   • Poznámka: Informace z internetu berte s rezervou, hlavně pokud píšete důležitou práci, která je závislá na správných faktických údajích. Internetové zdroje nejsou vždy spolehlivé. Vydané knihy, žurnály a další vědecké zdroje budou mnohem lepší.
  • Zajděte si do knihovny. Věřte nebo ne, knihovny stále obsahují spoustu informací, které se ještě nedostaly na internet. Pokud chcete mít široký záběr zdrojů, zajděte si do univerzitní nebo městské knihovny.
  Reklama

Část 2 ze 3:
První verze

 1. 1
  Napište si hrubý draft. Nezáleží na pravopisu nebo špatném slovosledu. Tato verze práce slouží pouze pro sběr nezařazených myšlenek. Napište si vše, co chcete do své práce zahrnout a organizací a řazením se zatím nezabývejte.
 2. 2
  Když vám to nepůjde, můžete zkusit volné psaní. Nastavte si stopky a několik minut jen pište co vám přijde na mysl. Nebudete mít čas řešit chyby a slova z vás budou padat samy od sebe.
 3. 3
  Upravte si text do druhé verze. Upravte si svůj draft a začněte příběh psát tak, jako budete chtít. Zbavte se chyb v pravopisu a gramatice a opakujících se slov. Domyslete postavy a zbavte se všeho, co do příběhu nezapadá.
  • Editujte neúprosně. Pokud něco do příběhu nezapadá nebo nesedí, není to nezbytně nutné nebo se vám nelíbí, jak jste to napsali, zbavte se toho.
  • Dejte si pozor na srozumitelnost. Dávají všechny části smysl a fungují jako celek? Pokud ne, upravujte dál.
  • Zbavte se věcí, které nejsou nezbytné. Jsou všechny části příběhu nezbytné? Má příběh dobrou zápletku, napětí a dobře propracované postavy?
  • Všimněte si chybějících informací. Jsou všechny postavy dobře propracované? Navazuje na sebe zápletka logicky, nebo někde něco chybí?
 4. 4
  Opravte chyby. Samotná kontrola pravopisu nestačí. Jen vy najdete rozdíly ve slovech, která jste napsali špatně. Všímejte si také použití slov v kontextu.
 5. 5
  Napište si třetí verzi. U této verze se hlouběji zamyslete nad každou části a upravte ji tak, aby byla co nejlepší. Zkuste vzít v úvahu i větší změny, například přehození některých událostí v příběhu.
 6. 6
  Pište tak dlouho, dokud nebudete připraveni slyšet názor někoho jiného. To je důležité hlavně proto, že ostatní lidé uvidí to, co jste napsali a ne to, co jste si mysleli, že jste napsali.
  • Řekněte si o zpětnou vazbu od někoho, jehož názoru si vážíte a kdo buďto hodně čte, nebo sám píše.
  • Požádejte o upřímnou kritiku. Pouze upřímná zpětná vazba, třebaže jde o nevybíravou kritiku, vás může posunout dál a zlepšit vaše psaní.
  • Pokud potřebujete poradit, zeptejte se tohoto člověka na to samé, na co jste se na začátku psali sami sebe.
  • Tento krok je nezbytný hlavně pokud se váš příběh točí kolem něčeho technického, v čem nevynikáte. V takovém případě byste měli mít v záloze minimálně jednoho odborného konzultanta.
  • Začněte chodit do klubu spisovatelů nebo svoji práci sdílejte s lidmi na internetu. Čtěte práci ostatních lidí a také jim dávejte zpětnou vazbu.
 7. 7
  Naučte se ocenit zpětnou vazbu. Kritika se vám nemusí líbit, ani s ní nemusíte úplně souhlasit. Na druhou stranu pokud od více lidí uslyšíte stejné výtky, měli byste je brát vážně. Snažte se najít rovnováhu mezi svým psaním a změnami založenými na tipech lidí, kterým důvěřujete.
  • Znovu si přečtěte svůj příběh a mějte v mysli komentáře ostatních lidí. Zaplňte mezery, zbavte se posledních zbytečností a proveďte poslední úpravy.
  • Upravujte práci podle výtek ostatních lidí i podle svého vlastního kritického pohledu.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Obecné strategie pro kvalitní psaní

 1. 1
  Zbavte se zbytečných slov. Vystřihněte z příběhu slova, která jen zabírají prostor. Pokud nějaké slovo není nezbytně nutné pro smysl příběhu nebo sémantickou logiku věty, zbavte se ho. Je lepší mít příliš málo slov, než příliš mnoho. Když budete psát rozvláčně a pompézně, vaše práce se nebude dát číst. Dávejte si pozor hlavně na:
  • Přídavná jména. Přídavná jména popisují podstatná jména, ale někdy je tento popis zbytečný. Začínající spisovatelé často dělají tu chybu, že slova opatřují příliš mnoha přívlastky a snaží se psát „popisně“.
   • Například tato věta: „Vyšel ven a útroby mu vřely rozhořčeným vztekem.“ „Rozhořčený“ znamená rozčilený, ale tento význam je již ve slově „vztek“. Zde je přídavné jméno opravdu navíc a nenabízí žádné nové informace. Nejlepší by bylo: „Vyšel ven a útroby mu vřely vztekem.“
  • Idiomy a slang. Idiomy a ustálená slovní spojení se často při psaní nechovají tak, jak bychom chtěli. Stejně tak i slang může být špatně interpretován.
 2. 2
  Používejte jednoduchá slova. Na začátku pište raději jako Hemingway než jako Faulkner. Pokud neznáte ani jednoho, najděte si jejich texty. Kterému stylu psaní rozumíte lépe?
 3. 3
  Používejte obrazný jazyk. Figury zahrnují metafory a přirovnání, o kterých jste jistě již slyšeli. Nepřehánějte to s nimi, ale naučte se je používat. „Byla k němu chladná“ by se dalo opsat jako „byla k němu chladná jako ledová královna,“ což by větě dodalo dynamiku.
 4. 4
  Všímejte si interpunkce. Pravděpodobně si myslíte, že je interpunkce nudná. Možná máte pravdu, ale interpunkce musí být nudná. Pomáhá čtenářům zorientovat se v textu a kromě toho neplní žádný jiný účel. Interpunkce musí být správná, ale měla by být téměř neviditelná. Lidé se často snaží pomocí interpunkce dosáhnout nějakého výsledku nebo k ní přitáhnout pozornost.
  • Vykřičníky. S vykřičníky byste to neměli přehánět. Lidé v běžné mluvě většinou nekřičí, takže byste neměli používat hodně vykřičníků. Elmore Leonard, skvělý kriminální autor, říká: „Vykřičníky mějte pod kontrolou. Nesmíte jich použít více, než dva nebo tři na 100.000 slov prózy.“[2]
  • Středníky. Středníky jsou něco mezi tečkou a čárkou – spojují dvě věty, které k sobě logicky patří. Přesto ale Kurt Vonnegut jejich používání nedoporučuje: „Nepoužívejte středníky. Jsou to hermafroditní transvestité, kteří nepředstavují absolutně nic. Ukážou pouze to, že jste chodili na univerzitu.“[3] Je sice možné, že to Vonnegut trochu přehání, ale určitě je dobré si pamatovat, že se středníky byste to neměli přehánět.
 5. 5
  Vyhněte se archaickému psaní. Archaické psaní znamená, že používáte slova, která patří do historického období. Archaickému psaní nelze rozumět, modernímu uchu nezní přirozeně a také se hůře píše.
  • Archaický: "Existuje čtvero důvodů."
   • Moderní: "Existují čtyři důvody."
 6. 6
  Napište, co si myslíte. Zamyslete se nad tím, co chcete napsat a až potom se dejte do psaní. Snažte se dostat se k věci a vyjádřit své myšlenky. Mnoho lidí jednoduše píše a nepřemýšlí o tom a doufají, že jejich psaní uvidí všichni stejně. Nebuďte takto líní!
  Reklama

Tipy

 • Psaní si užívejte, mělo by vás to bavit!
 • Můžete si napsat seznam věcí, které chcete na svém psaní vylepšit.
 • Nezapomínejte na to, že byste se měli bavit. Nestresujte se. Slavní autoři také mnohokrát přepisují své příběhy.
 • Nebojte se psát i věci, které se v příběhu stanou mimo hlavní dějovou linii. Mnoho autorů píše nejprve konec a potom se vrací. Když vám tento styl psaní bude vyhovovat, pište si každou část knihy na zvláštní papír nebo do samostatného souboru a potom si je seřaďte tak, jak to bude dávat nejlepší smysl nebo tak, jak to budete chtít.
 • Upravujte svoji práci a zbavujte se chyb. Pouze u brainstormingu se tím nezabývejte.Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 135 krát
Kategorie: Psaní
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 3 135 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama