Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už píšete pro časopis, noviny, do školy, nebo třeba dokonce na wikiHow, s trochou znalostí můžete napsat skvělý článek. Zde je několik základních rad, které vám pomohou napsat zajímavý informativní článek.

Metoda 1 ze 3:
Vymyslete si nápad

 1. 1
  Seznamte se se svým publikem. Rozhodněte se, co budete psát ještě dříve, než si začnete článek plánovat. Když budete psát pro teenagery, budete muset psát úplně jinak, než když budete psát například pro akademické čtenáře. Musíte tedy styl psaní vždy přizpůsobit publiku.
 2. 2
  Určete si potřeby svých čtenářů. Co chtějí vaši čtenáři vědět? Jaké své znalosti jim můžete předat? Když si na tyto otázky odpovíte, snadno najdete téma, o kterém můžete psát. Informace, které neznáte, si můžete snadno zjistit, takže se nenechejte odradit.
  • Pročtěte si články ostatních autorů na podobná témata. Naučte se od nich jejich styl a způsob psaní.
 3. 3
  Pište jedinečně. Pokud píšete článek o tématu, o kterém píše hodně lidí, snažte se k němu přistupovat jedinečně. Měli byste ukázat vlastní nový pohled na věc, ne jen souhlasit se všemi ostatními. Když se vám to povede, čtenáři budou mít vaše články rádi a budou se vracet pro další.
  • Pište o tématu tak, jak o něm nikdo jiný nepíše. Můžete zkusit psát jiným tónem, můžete zapojit vizuální přístup, nebo jiné metody, které vám pomohou materiál trochu upravit.
  • Přijďte s novými myšlenkami. Vymýšlejte si návrhy nebo poskytujte informace, které ostatní lidé nemají. Díky tomu lidem dáte důvod číst vaše články místo článků ostatních lidí.
 4. 4
  Buďte vášniví. Mělo by vám záležet na tématu, o kterém píšete, nebo byste měli psát o něčem, v čem jste dobří. Vaše nadšení se projeví ve vašem psaní a pro čtenáře budou vaše texty mnohem zajímavější. Možná zjistíte, že vás baví něco, o čem jste si to nikdy dříve nemysleli.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Proveďte průzkum

 1. 1
  Naučte se základy. Naučte se základní vysvětlení toho, o čem chcete psát. Získáte tak představu o tom, jaké informace máte během výzkumu hledat. Můžete využívat webové stránky, číst novinové články nebo knihy, nebo si promluvit s někým, kdo se v daném tématu vyzná. Vše závisí na tom, o čem budete psát.
  • Měli byste předpokládat, že některé z informací, které máte, jsou nepravdivé nebo nepřesné. Nepřestávejte hledat další informace a vše si ověřujte.
 2. 2
  Najděte si spolehlivé zdroje. Když budete vědět, co hledáte, začněte si zjišťovat informace o svém tématu. Můžete využít internet, knihovnu, odborníky na dané téma, můžete sledovat dokumenty a všelijak jinak se učit vše, co potřebujete o svém tématu vědět. Staňte se expertem!
  • Na internetu můžete provádět výzkum snadno, ale měli byste si dávat pozor. Využívejte pouze spolehlivé zdroje, jako jsou kvalitní noviny, články od odborníků, či vládní nebo univerzitní webové stránky. Hledejte si informace, u kterých jsou uvedeny jiné zdroje, protože díky tomu budete moci svůj zdroj něčím podepřít. Většinou je možné tyto materiály získat i v tištěné podobě, ale přesto si musíte dávat pozor na jejich přesnost.
 3. 3
  Sežeňte si různé druhy materiálů. Během výzkumu si hledejte i materiály, které nejsou v podobě textu. Můžete je v článku také použít. Hledejte si data pro tvorbu vlastních šablon nebo tabulek, foťte si fotografie a hledejte si grafy a nákresy, které vám i vašim čtenářům pomohou porozumět tématu lépe.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Napište svůj článek

 1. 1
  Určete si délku článku. Máte přesně stanovený počet slov? Nebo musíte zaplnit určitý počet stran? Zamyslete se nad tím, jak dlouhý článek chcete napsat a jak dlouhý by měl být, aby pokryl téma dostatečně. Potom se teprve pusťte do psaní.
 2. 2
  Připravte si osnovu. Než začnete s formálním psaním, měli byste si připravit osnovu článku. Osnova vám určí, které informace patří kam a provede vás celým procesem psaní článku. Také vám ukáže, kde bude potřeba doplnit více informací.
 3. 3
  Hlídejte si styl, strukturu a tón. Měli byste psát stylem, strukturou a tónem, které se hodí pro typ článku, který píšete. Zamyslete se nad svým publikem a určete si nejlepší metodu předání vašich informací.
  • Například novinový článek musí lidem nabídnout informace chronologicky a jednoduše, ale nesmí být psaný příliš hovorovým jazykem. Akademický článek by měl dodržet esejový formát pěti odstavců a měl by být napsán formálním jazykem. Články pro wikiHow mohou být napsány neformálnějším jazykem, díky kterému se osobně spojíte se čtenáři. Měli byste také dodržovat formát, který vám umožní rozdělit článek na jasně viditelné sekce a kroky.
 4. 4
  Upravte svoji práci. Než článek odešlete, měli byste ho upravit. Pokud na to máte čas, počkejte nejprve několik dní. Díky tomu se vám informace v mozku přefiltrují a budete článek číst čerstvýma očima (nebudete přeskakovat slova atd.). Je také dobré si článek přečíst nahlas.
  • Dejte si pozor na pravopisné a gramatické chyby.
  • Až budete mít článek upravený, ujistěte se, že jeho struktura dává smysl a že jsou informace podány logickým způsobem. Požádejte někoho, aby si váš článek přečetl a řekl vám, zda je srozumitelný. Dejte si pozor na to, abyste nepsali protikladné informace.
  • Pokud to bude nutné, přepište části článku, nebo celý článek. Je běžné, že články potřebují rozsáhlé úpravy, tak se toho nebojte.
  • Dejte článek přečíst nějakému kamarádovi, nebo někomu z rodiny. Díky tomu můžete získat skvělou zpětnou vazbu.
 5. 5
  Vylepšete svůj článek. Přidejte k článku obrázky, tabulky, videa a další vizuální materiály, které jste během průzkumu našli. Váš text tak bude zajímavější a poutavější.
 6. 6
  Respektujte práva ostatních autorů. Pokud v článku uvádíte informace z nějakého externího zdroje, uveďte nezbytné citace. V některých případech nebude nutné uvádět všechny externí zdroje, ale vždy je lepší (a také slušné) to udělat.
 7. 7
  Odešlete svoji práci. Až budete hotovi, odešlete svůj článek podle pokynů, které jste obdrželi.
 8. 8
  Ignorujte lidi, kteří vám budou tvrdit, že je článek špatný. Lidé se rádi zlobí kvůli názorům ostatních lidí. Takový je život. Díky internetu je to nyní ještě běžnější. Pokud svůj článek sdílíte na internetu, pravděpodobně budete muset čelit negativním komentářům. Stává se to i u akademických článků – někteří kolegové nemusejí souhlasit s tím, co jste napsali a budou se vás snažit zesměšnit. Nejlepší je tyto lidi ignorovat a uvědomit si, že se nikdy nemůžete zavděčit všem.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se chcete živit psaním, buďte realisté. Lidé, kteří si psaním vydělávají na živobytí, si začali své portfolio tvořit už na střední škole. Budete muset několik let tvrdě pracovat, než se vám podaří si psaním vydělávat. Neměli byste tedy dávat výpověď v práci. Postupně pište více a více, dělejte různé zakázky na volné noze a nechejte si svoji práci.
 • Vaše reputace je téměř tak důležitá, jako vaše práce. Nedělejte chyby a nikdy nepište plagiáty. Když zkopírujete něčí práci, velmi brzy se to dozví všichni, od kterých byste v budoucnu mohli dostat zakázky. Ke každému článku uvádějte zdroje a citace, aby bylo možné si vaši práci ověřit. Když uděláte nějakou chybu, ihned to přiznejte a omluvte se.
 • Na internetu najdete spoustu článků, které vám pomohou začít.
 • Pokud píšete pro časopis nebo pro noviny a se psaním teprve začínáte, měli byste se představit a říct něco o sobě. Najděte si jméno editora, který bude vaše články upravovat (například pokud píšete do novin článek o automobilech, najděte si jméno editora sekce o automobilech). Tyto informace najdete v tiráži na začátku nebo na konci vydání. Napište krátký souhrn toho, o čem budete psát, kdo jste a proč si myslíte, že vaše články budou lidé chtít číst. Napište také něco o svých zkušenostech. Tón dopisu by měl být profesionální, ale zároveň přátelský. O nic nežádejte a nepřiznávejte, že nejste kvalitní a zkušený textař. Peníze byste měli řešit až po tom, co editoři vaše články přijmou – na nic nespěchejte.
 • Pokud nemáte žádné zkušenosti, nezačínejte psát rovnou sloupky. Sloupky jsou většinou vyhrazeny lidem, kteří píšou pro danou publikaci již dlouho, nebo mají velké zkušenosti v dané oblasti. Pokud se psaním teprve začínáte, začněte s malými články a jednoduchými novinkami. Je snazší začínat v novinách, než v časopisech. Pište o životě, o módě, o umění, o autech, nebo o cestování. Tyto sekce novin většinou nemají dost textařů a mají tedy větší rozpočet pro externí autory.
 • Osnova by vám měla pomoci. Pokud máte pocit, že vám pomůže rozepisovat se v celých větách, udělejte to. Když po vás učitel později bude chtít formální osnovu, vytvořte si ji z hotového článku.
 • Pište sebejistě a tvrdě pracujte, abyste psali skvělé články.
 • Dopřejte si dost času na psaní článku. Když nebudete mít dost času a budete psát vše na poslední chvíli, nepodaří se vám napsat nejlepší článek, jaký dovedete.
 • Pište vhodné věci. Nikdo nebude číst špatně napsaný článek plný gramatických chyb a nesmyslů.
 • Když si zkontrolujete gramatiku a pravopis až na konec, nebudete tím muset ztrácet čas během psaní.
 • Vždy odevzdávejte články včas. Pozdě odevzdaný článek je horší, než špatně napsaný článek.
 • Nebuďte namyšlení. Vaše práce projde rukama několika editorů a kontrolorů a je jasné, že se trochu změní. Když budete trvat na tom, že musí vše vypadat tak, jak jste to napsali, nedostanete už žádnou další zakázku.
 • Než začnete psát článek, připravte si jeho hrubou první verzi, abyste měli jistotu, že máte dost informací.
 • Neodbíhejte od tématu. Někteří lidé při psaní článků často odbíhají od tématu a ztrácí přehled o jádru toho, co mají psát. Je skvělé někdy uvést příklad ze života, ale nemělo by to ovlivnit celkové vyznění článku.
 • Dejte si pozor, abyste v článku měli odpovědi na tyto otázky: kdo, proč, kde, kdy, co a jak.
 • Literární kruhy jsou malé. Nikdy nepomlouvejte žádného autora ani editora. Nikdy nevíte, kdo je s kým spřízněn.
 • Udělejte si kurz tvůrčího psaní. Pomůže vám to při práci a také získáte spoustu cenných kontaktů na profesory a ostatní autory. Když potom začnete psát články pro noviny nebo časopisy, budou vás ostatní brát vážně. Být dobrým textařem na volné noze znamená vědět, jak psát a mít kontakty.


Reklama

Varování

 • Pokud píšete pro časopisy nebo noviny, nedělejte to zadarmo. Ještě než odešlete svůj první článek se zeptejte, kolik dostanete zaplaceno. Většinou budete placeni za slovo. Vaše práce je velmi cenná. Psaní zdarma ničí trh této profese a znesnadňuje živobytí těm, kteří závisí na svých platech. (Pokud ale teprve začínáte, můžete udělat několik menších článků zdarma, abyste si vybudovali portfolio. Studentské časopisy, nebo menší regionální noviny většinou stejně nemají peníze na to, aby vám platily.)
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 138 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 539 krát
Kategorie: Psaní
Stránka byla zobrazena 5 539 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama