Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 28 066 krát
Emotikony, neboli smajlíci, jsou velmi zábavným a jednoduchým způsobem, jak dát druhé straně najevo své emoce a jak textu vdechnout život. Rozlišujeme dva hlavní "styly" emotikonů: západní a východní. Do těchto dvou kategorií spadá naprostá většina smajlíků, na které můžete při brouzdání internetem narazit. Mimo tyto styly existuje také tzv. "emoji", což je vlastně sada obrázků, které fungují jako emotikony. Ty sice nemají univerzální způsob zápisu, ale pro někoho můžou být mnohem atraktivnější, než dnes již staromódní smajlíci.
Postup
"Západní" emotikony
-
1Pochopte systém zápisu západních smajlíků. "Západní" emotikony se vyvinuly z prvních chatovacích služeb, typu IRC a AOL, a to převážně v zemích Severní Ameriky a Evropy. Obvykle je zapisujeme horizontálně a zleva doprava, přičemž "hlava" je téměř vždy umístěna na levé straně.
- Západní emotikony tíhnou k zobrazování "celého obličeje" a mívají přesněji stanovený význam, než emotikony "východního" typu.
- Západní emotikony obvykle používají písmena latinky a často jsou rozlišitelné díky jednotlivým znakům.
-
2Pro oči (ve většině případů) použijte .:. Většina západních emotikonů používá pro vytvoření "očí" : (dvojtečku), zatímco ostatní znaky jsou obměňovány v závislosti na okolnostech, které mají vyjadřovat.
-
3Chcete-li, můžete do emotikonu vložit i znak pro "nos". Západní typ smajlíků je často k vidění jak s nosem, tak bez nosu, pro jehož zápis používáme -. Zakomponování nosu je zcela ve vaší režii a záleží skutečně jen na vašich preferencích.
-
4Začněte od základu. Nejjednodušším emotikonem je typický smajlík :). Z tohoto naprostého základu je možné vytvořit stovky dalších emotikonů. Můžete například přidat klobouk (<]:)) nebo vousy (:)}), ale klidně cokoli dalšího vás napadne. V tabulce níže uvádíme přehled nejběžnějších západních emotikonů, které lze ale rozšířit a obměnit nespočtem variací:
Emoce a činnosti Emoce/Činnosti Emotikon Radost :) :-) * Smutek :( Nadšení :D Vyplazený jazyk :P Smích XD Láska <3 Překvepení :O Mrknutí ;) Svázaný jazyk :& Pláč :*( :'( Obavy :S Nespokojenost :\ Vztek >:( Pohoda B) Lhostejnost : Zlo >:) Hloupost <:- Nedůvěra O_o Plácnutí (high five) o/\o Jásot \o/ Polibek :^* Zívnutí |-O
*Podle svého uvážení do uvedených emotikonů klidně přidejte nos nebo cokoli dalšího. To je na tom právě to zábavné!Postavy a předměty Postava/Předmět Emotikon Robocop ([( Robot [:] Mickey Mouse °o° Santa Claus *< Homer Simpson ~(_8^(I) Marge Simpsonová @@@@@:^) Bart Simpson ∑:-) Růže @>-->-- Ryba <*)))-{ Papež +<:-) Lenny ( ͡° ͜ʖ ͡°) Skateboardista o[-<]: Šíp <------K Meč <========[===] Uncle Sam =):-) Wilma Flintstoneová &:-) Pes :o3 Reklama
"Východní" emotikony
-
1Pochopte systém zápisu "východních" emotikonů. Původem východních smajlíků je jihovýchodní Asie. Obvykle jsou zapisované "čelem dopředu" narozdíl od horizontálního systému zapisování západních emotikonů. Východ také klade větší důraz na oči, které jsou zde hlavním nosičem sdělení dané emoce.
- Mnoho východních emotikonů nepoužívá znaky latinky. Pisateli se tak otevírá mnohem více možností, jak smajlíka sestavit, ovšem ne všechny počítače budou schopné zobrazit každý z použitých znaků.
-
2Rozhodněte, zda do emotikonu zakomponujete i tělo. Mnoho východních emotikonů používá po stranách ( ), které mají vyznačit obrysy (hranice) hlavy nebo těla. Je zcela na vás, jestli se je rozhodnete do svých smajlíků zařadit nebo nikoli, ale je třeba si uvědomit, že některé emotikony fungují lépe s nimi a jiné bez nich.
-
3Symboly vyhledejte pomocí mapy znaků. Jak Windows, tak OS X nabízí mapu znaků (u OS X je pojmenovaná jako prohlížeč znaků), která vám umožní procházet veškeré systémové fonty a vyhledat v nich konkrétní znaky. Můžete ji proto dobře využít při tvorbě vlastních smajlíků, ovšem je třeba mít na paměti, že druhé osobě se použité znaky zobrazí pouze tehdy, má-li nainstalované fonty, z nichž znaky pocházejí.
- Windows - Pro zobrazení mapy znaků stiskněte ⊞ Win+R a napište charmap. V menu nahoře můžete vybírat mezi jednotlivými fonty. Chcete-li do svého počítače nainstalovat téměř všechny východní symboly, vyhledejte a stáhněte font s názvem "Code2000". Potřebujete-li pomoct s instalací fontů, klikněte sem.
- Mac - Klikněte na menu a zvolte "System Preferences" (Předvolby systému). Klikněte na možnost "Klávesnice", v otevřeném okně zvolte v horní nabídce záložku "Klávesnice" a potom zaškrtněte "Show Keyboard & Character Viewers in menu bar". Nyní klikněte na novou ikonu, která se objevila vedle hodin, a vyberte "Show Character Viewer". OS X sám o sobě nabízí většinu fontů, které budete pro tvorbu východních smajlíků potřebovat.[1]
Emoce/Předmět Emotikon Úsměv/Radost ^_^ (^_^) * Ustaranost/Hněv (>_<) Nervozita (^_^;) Ospalost/Otrávenost (-_-) Zmatenost ((+_+)) Kouření o○ (-。-)y-゜゜゜ Chobotnice C:。ミ Ryba >゜)))彡 Poklona/Úklon <(_ _)> Mrknutí (^_-)-☆ Kočka (=^・・^=) Vzrušení/Nadšení (*^0^*) Krčení ramen ¯\_(ツ)_/¯ Sluchátka ((d[-_-]b)) Únava (=_=) Převrácený stůl (╯°□°)╯︵ ┻━┻ Vztek (ಠ益ಠ) "Udělej to" (☞゚ヮ゚)☞ Ultraman (o Nesouhlas/Nelibost ಠ_ಠ
*Východní emotikony jsou často zapisované jak se závorkami pro ohraničení obličeje, tak bez nich.Reklama
Tvorba zkratek (iOS)
-
1Otevřete na svém zařízení aplikaci Nastavení (Settings). Jestliže často používáte složité emotikony, například východního typu, bude pro vás praktičtější, když si vytvoříte vlastní zkratku, abyste nemuseli pokaždé komplikovaně vyhledávat jednotlivé znaky nebo emotikon kopírovat.
-
2Klikněte na "Obecné" (General) → "Klávesnice" (Keyboard) → "Zkratky" (Shortcuts).
-
3Pro přidání nové zkratky klikněte na "+".
-
4Do zobrazeného pole zkopírujte nebo vepište svůj oblíbený emotikon.
-
5Do pole "Zkratka" vepište zkratku, kterou chcete pro tento emotikon používat. Důležité je použít nějakou novou, kterou nepoužíváte pro jiné věci, aby váš smajlík pokaždé nebyl nahrazený něčím jiným.
- Běžným trikem je užití tagů v HTML stylu. Pokud si například chcete vytvořit zkratku pro tento emotikon (╯°□°)╯︵ ┻━┻, můžete ji pojmenovat například &stůl;. Znaky & a ; slouží k tomu, abyste smajlíkem omylem nenahradili slovo, které chcete v textu skutečně použít (v tomto případě "stůl").
-
6Pro vložení emotikonu do jakéhokoli textu napište svou zkratku a následně stiskněte .Mezerník.Reklama
Tvorba zkratek (Android)
-
1Stáhněte si aplikaci "Look of Disapproval". Tato volně dostupná aplikace umožňuje rychlé kopírování mnoha emotikonů do vaší systémové schránky, ze které je můžete snadno vložit do textového pole. Můžete si dokonce navolit své vlastní emotikony, ke kterým pak budete mít okamžitý přístup.
- Aplikaci "Look of Disapproval" můžete stáhnout z Google Play Store (Obchod Play).
-
2Procházejte si předem nahrané smajlíky. Aplikace obsahuje velkou spoustu obličejů, kterými se můžete probírat a vybrat si ty nejlepší.
-
3Pro vytvoření vlastního smajlíka klikněte na tlačítko "+". Pokud nenajdete vhodný emotikon v seznamu těch přednastavených, klepněte na tlačítko "+" a vytvořte si vlastní. Nový smajlík se potom objeví v "Custom" seznamu.
-
4Pro zkopírování emotikonu do schránky na něj stačí klepnout.
-
5V textovém poli potom stiskněte místo, na které chcete emotikon umístit a v zobrazené nabídce klikněte na "Vložit".Reklama
Tvorba zkratek (Mac)
-
1Klikněte na Apple Menu a zvolte "System Preferences" (Předvolby systému). Jestliže často používáte složité emotikony, například východního typu, bude pro vás praktičtější, když si vytvoříte vlastní zkratku, abyste nemuseli pokaždé komplikovaně vyhledávat jednotlivé znaky nebo emotikon kopírovat.[2]
-
2Zvolte záložku "Klávesnice" a klikněte na tlačítko "Text".
-
3Pro vytvoření nové zkratky klikněte na tlačítko "+".
-
4Napište text, který bude v textu automaticky nahrazen zvoleným emotikonem. Pro zkratku zvolte takový text, který nepoužíváte pro nic jiného, aby nedocházelo k častým nedopatřením.
- Běžným trikem je užití tagů v HTML stylu. Pokud si například chcete vytvořit zkratku pro tento emotikon C:。ミ, můžete ji pojmenovat například &chobotnice;. Znaky & a ; slouží k tomu, abyste smajlíkem omylem nenahradili slovo, které chcete v textu skutečně použít (v tomto případě "chobotnice").
-
5Do druhé kolonky vložte emotikon, který bude v textu nahrazovat použitou zkratku.
-
6Chcete-li svůj emotikon vložit do jakéhokoli textového pole, napište zvolenou zkratku a stiskněte .Mezerník.Reklama
Tvorba zkratek (Windows)
-
1Stáhněte si Auspex. Jedná se o volně dostupný nástroj, který urychluje psaní a dá se využít pro tvorbu klávesových zkratek.
- Auspex můžete stáhnout zdarma z této webové stránky. Staženou složku budete muset rozbalit kliknutím pravého tlačítka a volbou "Extrahovat zde".
-
2Spusťte Auspex. Program se okamžitě minimalizuje do vašeho systémového panelu.
-
3Klikněte na ikonu programu Auspex pravým tlačítkem a zvolte "Show". Tím otevřete hlavní okno.
-
4Klikněte na "File" → "New from Wizard". Tím zahájíte proces tvorby nové zkratky.
-
5Do pole "Step Two" napište text, který chcete pro zkratku použít. Důležité je použít nějaký nový, který nepoužíváte pro jiné věci, aby váš smajlík pokaždé nebyl nahrazený něčím jiným.
- Běžným trikem je užití tagů v HTML stylu. Pokud si například chcete vytvořit zkratku pro tento emotikon (ಠ益ಠ), můžete ji pojmenovat například &vztek;. Znaky & a ; slouží k tomu, abyste smajlíkem omylem nenahradili slovo, které chcete v textu skutečně použít (v tomto případě "vztek").
-
6Do velkého pole ve spodní části okna vepište nebo zkopírujte oblíbený emotikon. Po dokončení klikněte na tlačítko "OK".
-
7Pro zobrazení emotikonu napište zvolenou zkratku a stiskněte .Mezerník, Tab ↹, nebo ↵ Enter. Tyto tři klávesy jsou přednastavené pro potvrzení vložení. Změnit je můžete v Auspexu pomocí menu "Triggered by".Reklama
Emoji
-
1Zjistěte, co to vlastně emoji je. Emoji je soubor obrázkových znaků, které můžete použít místo emotikonů. Nejběžněji se vyskytují v chatovacích programech a mobilních telefonech (a podobných zařízeních).
-
2Zjistěte, zda váš systém nebo program podporuje emoji. Emoji je nestandardním souborem znaků, který podporují jen některé systémy. Mají-li být obrázky emoji viditelné oběma stranám komunikace, musí je podporovat jak systém odesílatele, tak systém adresáta.
- iOS - Všechna zařízení, běžící na systému iOS 5 nebo novějším, mají podporu emoji zabudovanou. Klávesnici se znaky emoji ovšem bude možná potřeba nejprve povolit v nastavení. Návod pro nastavení emoji klávesnice na iOS naleznete například zde.
- Android - Ne všechna zařízení s Androidem podporují emoji, ačkoli existují aplikace, typu Hangouts nebo WhatsApp, které umožňují emoji používat bez ohledu na zařízení, ve kterém jsou nainstalované. Chcete-li do svého zařízení s Androidem přidat emoji klávesnici, která bude fungovat ve všech aplikacích, stáhnout si ji můžete například zde.
- OS X - OS X má zabudovanou podporu emoji od verze X 10.7.[3]
- Windows 7 a dřívější - Podpora emoji je založena na použitém webovém prohlížeči, takže se ujistěte, že máte nainstalovanou aktuální verzi.
- Windows 8 - Windows 8 v sobě má zakomponovanou emoji klávesnici. Pro její povolení stačí na ploše kliknout na hlavní panel pravým tlačítkem a zvolit "Toolbars" (Panely nástrojů) → "Touch Keyboard" (Dotyková klávesnice). Nyní byste měli na systémové liště vidět ikonu klávesnice.[4]
-
3Přidejte symboly emoji do svého textu. Emoji se nevkládají pomocí jednotlivých znaků, ale prostě jen volbou konkrétního symbolu. Proces volby symbolů je rozdílný v závislosti na systému použitého zařízení.
- iOS - Po schválení emoji klávesnice klikněte na tlačítko v podobě smajlíka a vyskočí vám Emoji klávesnice. Jestliže máte nainstalováno několik jazyků, tlačítko nebude mít podobu smajlíka, ale zeměkoule. Projděte si nabízené možnosti a vyberte z nich vhodné emoji pro svůj text.
- Android - Přesná metoda pro otevření emoji menu záleží na používané verzi Androidu a na typu klávesnice, kterou používáte. Obvykle stačí jen kliknout na ikonu v podobě smajlíka, ale někdy bude potřeba, abyste ji po kliknutí chvíli podrželi. Projděte si nabízené možnosti a vyberte z nich vhodné emoji pro svůj text.
- OS X - Ve verzích 10.9 a 10.10 stačí pro otevření okna s výběrem emoji symbolů stisknout ⌘ Cmd+Ctrl+Mezerník. Ve verzi 10.7 a 10.8 klikněte na Edit menu aplikace, kterou právě používáte, a zvolte možnost "Special Characters" (Speciální znaky). Klikněte na ikonu pro nastavení a zvolte "Customize list". Zaškrtněte možnost emoji, čímž umožníte tyto symboly používat v dané aplikaci.
- Windows 7 a dřívější - Jestliže máte aktualizovaný webový prohlížeč, můžete volně kopírovat a vkládat symboly emoji z různých online databází, například z Wikipedie. Symboly emoji není možné nijak zapsat pomocí jednotlivých znaků.
- Windows 8 - Klikněte na tlačítko Klávesnice, kterou jste povolili v předchozím kroku. Emoji menu otevřete kliknutím na tlačítko v podobě smajlíka v dolní části klávesnice. Konkrétní emoji do textu nyní přidáte tak, že na něj kliknete.
Reklama