Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Haiku (俳句) jsou krátké básně, které používají smyslový jazyk, aby zachytily pocit nebo obraz. Jsou často inspirovány přírodou, krásným okamžikem nebo hlubokým zážitkem. Poezie haiku byla původně vyvinuta japonskými básníky, formu pak do angličtiny a jiných jazyků přejali básníci v dalších zemích. Přečtěte si, jak napsat báseň haiku.

Část 1
Část 1 ze 4:

Jak rozumět struktuře haiku

Stáhnout PDF
 1. 1
  Poznejte hláskovou strukturu haiku. Japonské haiku se tradičně skládá ze 17 "on" nebo hlásek, rozdělených na tři fráze: 5 hlásek, 7 hlásek a 5 hlásek. Angličtí básníci přeložili "on" jako slabiky. Poezie haiku se časem proměnila a většina básníků už tuto strukturu nedodržuje v japonštině ani angličtině. Moderní haiku může mít více než 17 hlásek nebo i pouhou jednu. [1]
  • Anglické slabiky se velmi liší délkou, zatímco japonské "on" jsou jednotně krátké. Z toho důvodu může být anglická 17 slabičná báseň mnohem delší než tradiční japonská o 17 "on" a odchylovat se tak od konceptu haiku destilujícího obraz prostřednictvím několika málo hlásek. Přestože používání pravidla 5-7-5 už pro haiku v angličtině není pravidlem, stále se mu tak vyučuje ve školách.
  • Pokud se rozhodujete, kolik hlásek nebo slabik v haiku použít, pamatujte, že japonský ideál haiku je vyslovit ji jedním dechem. V angličtině by tedy by měla mít mezi 10 a 14 slabikami. [2] Například toto haiku amerického spisovatele Jacka Kerouaca:
   • Sníh v mé botě
    Opuštěné
    Vlaštovčí hnízdo
 2. 2
  Používejte haiku tak, že proti sobě postavíte dvě ideje. Japonské slovo "kiru, které znamená "řízný“, vyjadřuje názor, že by vždy mělo obsahovat dvě protikladné ideje. Tyto dvě části jsou gramaticky nezávislé, obvykle se liší i v obrazném smyslu.
  • Japonské haiku jsou často psány do jedné řádky, s protikladnými idejemi oddělěnými kireji, neboli řízným slovem, jež pomáhá definovat vztah mezi idejemi. "Kireji se obvykle vyskytuje na konci některé ze slabik. Neexistuje přesný anglický překlad slova kireji, proto je často přeloženo jako pomlčka. Všimněte si dvou samostatných idejí v tomto japonském Haiku od Bashō:
   • jak příjemný pocit zdi dotýkající se chodidel— siesta
  • Anglické haiku jsou nejčastěji třířádkové. Protikladné ideje (měly by být pouze dvě) jsou "odříznuté“ zalomením řádku, interpunkcí, nebo jednoduše mezerou. Tato báseň je od amerického básníka Lee Gurgy:[3]
   • čerstvý pach—
    labradorův čenich
    hlouběji do sněhu
  • V každém případě je účelem vytvořit skok mezi těmito dvěma částmi a zvýšit význam básně použitím tzv. "vnitřního srovnání". Efektivní vytváření této dvoudílné struktury může být při psaní haiku tím nejtěžším úkolem. Je velmi těžké vyhnout se příliš zřejmému spojení oněch dvou částí, ale také naopak velké propasti mezi nimi.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Zvolte si předmět haiku

Stáhnout PDF
 1. 1
 2. 2
  Vytvořte změnu předmětu. S tím, že haiku by mělo mít dvě různá témata, přesuňte perspektivu na vybraný předmět tak, aby vaše báseň měla dvě části. Například, můžete se soustředit na detail mravence lezoucího po kmeni a pak tento obraz dát do protikladu širokým pohledem na celý les nebo roční období, ve kterém se vyskytuje. Tento protiklad dává básni hlubší metaforický význam než by měl, kdyby to byl jednoduchý, prvoplánový popis. Jako v básni Richarda Wrighta:
  • vlny v zátoce:
   Zničená návěstní tabule pleská
   V dubnovém větru.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Pište smyslovým jazykem

Stáhnout PDF
 1. 1
  Popisujte detaily. Haiku obsahuje detaily vnímané pěti smysly. Básník je svědkem události a používá slova, aby zhustil tuto zkušenost tak, aby jí porozuměli i ostatní. Jakmile si vyberete předmět vašeho haiku, přemýšlejte, které detaily chcete popsat. Uvědomte si předmět a prozkoumejte tyto otázky:
  • Čeho jste si na předmětu všimli? Jaké barvy, struktury, kontrasty jste zpozorovali?
  • Jaké zvuky předmět vydával? Jak s jakou hlasitostí zněl onen okamžik?
  • Mělo to chuť nebo vůni? Jak byste popsali onen pocit?
 2. 2
  Ukažte, nevyprávějte. Haiku jsou o chvílích objektivní zkušenosti, ne subjektivní interpretace nebo analýze oněch okamžiků. Je důležité ukázat čtenáři pravdu o okamžiku, ne vyprávět mu, jaké emoce ve vás ten okamžik vzbudil.[5] Nechte čtenáře, aby procítil jeho vlastní emoce vzbuzené vaším obrazem.
  • Používejte zdrženlivou, jemnou obraznost. Například místo toho, abyste řekli, že je léto, soustřeďte se na sklon slunce nebo na tíhu vzduchu.
  • Nepoužívejte klišé. Spojení, která čtenář zná, jako "temná, bouřlivá noc", ztrácejí časem náboj. Promyslete si obraz, který chcete popsat a použijte vynalézavý, originální jazyk k tlumočení jeho významu. To neznamená, že byste měli použít výkladový slovník, abyste našli slova málo používaná. Místo toho raději pište o tom, co jste viděli a chcete vyjádřit co nejpravdivějším jazykem, jaký znáte.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Staňte se autorem haiku

Stáhnout PDF
 1. 1
  Hledejte inspiraci. V duchu velkých básníků haiku jděte pro inspiraci ven, projděte a nalaďte se na vaše prostředí. Které detaily ve vašem okolí Vás oslovují? Čím se vyznačují?
 2. 2
  Komunikujte s ostatními básníky. Pro seriózní studenty haiku stojí za to vstoupit do organizací jako Haiku Society of America, Haiku Canada, the British Haiku Society nebo podobnou jinde ve světě. Také je užitečné odebírat haiku magazíny jako Modern Haiku a Frogpond, abyste se o žánru dozvěděli více.
  Reklama

Tipy

 • Haiku se říká „neukončená“ poezie, protože vyžaduje, aby ji čtenář uzavřel sám ve vlastním srdci.
 • Na rozdíl od západní poezie se haiku většinou nerýmuje.
 • Současní básníci haiku mohou psát básně, jež jsou pouhým fragmentem o třech či méně slovech.
 • Haiku vzniklo z haikai no renga, skupinové básně, jež mívá kolem sta veršů. Hokku, nebo počáteční verš kolektivních renga naznačovaly roční období a také obsahoval předělové slovo. Haiku jako svébytná forma poezie v této tradici pokračuje.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 36 499 krát
Kategorie: Psaní
Stránka byla zobrazena 36 499 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama